The Guillotine High School Rankings: Class AA – January 11, 2019

The Guillotine Class AA High School Top Team and Individual Rankings

Rankings Input | Past Rankings

Class AA Rankings Editor: Aaron Tatone

(Section in parenthesis)

Class AA Teams
1. Kasson-Mantorville (1)
2. Simley (1)
3. Perham (8)
4. Scott West (2)
5. Fairmont/Martin County West (3)
6. Foley (6)
7. Waconia (2)
8. Totino-Grace (5)
9. Detroit Lakes (8)
10. Hutchinson (2)
11. Marshall (3)
12. Plainview-Elgin-Millville (1)

Lean and Mean
Big Lake (6), Delano (2), Grand Rapids (7), Litchfield (6), Mahtomedi (4), Mora (7), Pierz (8), Princeton (7), South St. Paul (4), Thief River Falls (8), Watertown-Mayer/Mayer Lutheran (2)

Class AA Individuals

106 pounds
1. Owen Werner, Perham (8) 11
2. Mason Gehloff, Waseca (2) 10
3. Austin Gabbert, Watertown-Mayer/Mayer Lutheran (2) 10
4. Tyson Peitz, Waconia (2) 12
5. Christian Noble, Big Lake (6) 9
6. Michael Loger, Totino-Grace (5) 9
7. Levi Jacobson, Foley (6) 9
8. Zach Wilke, Grand Rapids (7) 9
9. Parker Adkins, Princeton (7) 8
10. Zak McPhee, Proctor/Hermantown (7) 7
113 pounds
1. Joey Thompson, Totino-Grace (5) 11
2. Maxwell Petersen, Byron (1) 9
3. Logan Vaughan, Kasson-Mantorville (1) 9
4. Landen Parent, Princeton (7) 9
5. Lucas Jagodzinske, Fairmont/Martin County West (3) 10
6. Hsa Khee Lar, Marshall (3) 11
7. Dusty Wilke, Grand Rapids (7) 9
8. Cooper Peterson, Cannon Falls (1) 11
9. Sebastian Warzecha, Pierz (8) 12
10. Yim-Leej Yang , St. Paul Johnson (4) 11
120 pounds
1. Jake Svihel, Totino-Grace (5) 12
2. Chase DeBlaere, Simley (1) 9
3. Robby Horsman, Kasson-Mantorville (1) 12
4. Jaxson Rohman, Fairmont/Martin County West (3) 10
5. Ashton Clark, Park Rapids Area (8) 12
6. Francis Fuenffinger, Hibbing (7) 12
7. Hsa Law Eh, Marshall (3) 11
8. Nick Johnson, Tri-City United (2) 12
9. Brady Kasprick, Thief River Falls (8) 9
10. Roman Cortez, South St. Paul (4) 10
126 pounds
1. Justin Stauffacher, Scott West (2) 12
2. Mitchel Petersen, Byron (1) 11
3. Jake Fitzpatrick, Mahtomedi (4) 12
4. Connor Simmonds, Fairmont/Martin County West (3) 10
5. Jake Andres, Pierz (8) 12
6. Logan Thorsten, Foley (6) 10
7. Kyle Boeke, Princeton (7) 10
8. Reier Sjomeling, Delano (2) 12
9. Ryan Nosbush, Mora (7) 12
10. Jude Link, Dassel-Cokato (6) 9
132 pounds
1. Charlie Pickell, Mankato West (2) 11
2. Ryan Sokol, Simley (1) 10
3. Cade Lundeen, Thief River Falls (8) 12
4. Cale Steuber, Fairmont/Martin County West (3) 11
5. Matthew Harfmann, Kasson-Mantorville (1) 12
6. Blake Weber, Detroit Lakes (8) 11
7. Max McEnelly, Waconia (2) 8
8. Jake Nelson, Becker (6) 11
9. Leighton Rach, Perham (8) 12
10. Zack Wells, Princeton (7) 10
138 pounds
1. Cael Berg, Simley (1) 10
2. Jordan Wolter, Fairmont/Martin County West (3) 12
3. Tyler Shackle, Scott West (2) 12
4. Tanner Kroells, Delano (2) 12
5. Fabyon Greer, Detroit Lakes (8) 12
6. Carter Entinger, Watertown-Mayer/Mayer Lutheran (2) 12
7. Jerry Simes, Litchfield (6) 10
8. Tanner Paulson, Kasson-Mantorville (1) 11
9. Lukas Paulson , Becker (6) 10
10. Bryce Fitzpatrick, Mahtomedi (4) 11
145 pounds
1. Kellen Schauer, Grand Rapids (7) 12
2. Payton Anderson, Fairmont/Martin County West (3) 11
3. Gavin Nelson, Simley (1) 8
4. Tucker Gifferson , Hutchinson (2) 12
5. Sean Howk, New Ulm Area (3) 12
6. Matthew Pettis, St. Peter (2) 12
7. Prestin Bradley, Dassel-Cokato (6) 12
8. Mark Dierkes, Foley (6) 12
9. Carson Tschudi, Delano (2) 10
10. Dylan Fudge, Perham (8) 12
152 pounds
1. Tim Stapleton, Waconia (2) 11
2. Antonio Everett, Simley (1) 12
3. Miles Fitzgerald, Fairmont/Martin County West (3) 11
4. Tayte Harazin, Redwood-River Valley (3) 12
5. Brandon Tomala, Pierz (8) 12
6. Brayden Donkersloot, Worthington (3) 12
7. Connor Thorsten, Foley (6) 11
8. Cole Johnson, Thief River Falls (8) 11
9. Tate Card, Hutchinson (2) 12
10. Carter Marx, Plainview-Elgin-Millville (1) 12
160 pounds
1. Cade Mueller, Waconia (2) 12
2. Bennett Berge, Kasson-Mantorville (1) 9
3. Jacob Hageman, Simley (1) 12
4. Nathan Simmonds, Fairmont/Martin County West (3) 11
5. Sage Loredo-Hollon, St. Peter (2) 12
6. Quinn Christoffersen, South St. Paul (4) 10
7. Kole Platt, Nashwauk-Keewatin/Greenway (7) 12
8. Reese Kapsner, Pierz (8) 12
9. Jace Demmers, Scott West (2) 11
10. Jordan Stenzel, Hutchinson (2) 12
170 pounds
1. Patrick Kennedy, Kasson-Mantorville (1) 11
2. Isaiah Thompson, Detroit Lakes (8) 11
3. Cody Dravis, Park Rapids Area (8) 12
4. Nolan Wanzek, Simley (1) 11
5. Logan Nelson, Litchfield (6) 12
6. Matthew Jeska, Nashwauk-Keewatin/Greenway (7) 12
7. Mario Maldonado, Fairmont/Martin County West (3) 12
8. Charlie Gellerman, Big Lake (6) 12
9. Dionte Robinson, Columbia Heights (5) 12
10. Mitch Garnatz, Waconia (2) 12
182 pounds
1. Quayin Short, Simley (1) 10
2. Dustin Dittrich, Plainview-Elgin-Millville (1) 12
3. Zachary Peterson, Perham (8) 11
4. Dalton Andrist, Kasson-Mantorville (1) 12
5. Tristan Lange, Fairmont/Martin County West (3) 12
6. Christian Kurth, Hutchinson (2) 12
7. Jon Huss, Scott West (2) 12
8. Kolin Baier, Mankato East (2) 10
9. Eli Hunt, St. Peter (2) 11
10. Gavin Christoffersen, South St. Paul (4) 12
195 pounds
1. Ty Moser, Perham (8) 12
2. Bennett Tabor, Simley (1) 10
3. Grant Parrish, Kasson-Mantorville (1) 12
4. Carson Huls, Pierz (8) 12
5. Gabe Zierden, Albany (6) 12
6. Brenan Peralta, Thief River Falls (8) 12
7. Jacob Schmitz, Dassel-Cokato (6) 12
8. Jaiden Bahr, Marshall (3) 11
9. Hunter Gorecki, Foley (6) 10
10. David Wilfert, Orono (5) 10
220 pounds
1. Kaleb Haase, Redwood-River Valley (3) 11
2. Garsen Schorr, Kasson-Mantorville (1) 12
3. Dawson Kellogg, Perham (8) 11
4. Danny Striggow, Orono (5) 11
5. Riley Wingert, Plainview-Elgin-Millville (1) 11
6. Jesse Midas, Monticello (6) 11
7. Cody Kurth, Hutchinson (2) 11
8. Zach Neumann, Hibbing (7) 12
9. Jose Reyes, Tri-City United (2) 11
10. Joe Hinkle, Totino-Grace (5) 11
285 pounds
1. Daniel Kerkvliet, Simley (1) 12
2. Calvin Menke, Scott West (2) 12
3. Chase Liestman, Litchfield (6) 12
4. Dustin Portales, Fergus Falls (8) 11
5. Chad Maddock, Redwood-River Valley (3) 11
6. Bennett Weber, Waconia (2) 11
7. Zach Carlson, Chisago Lakes (4) 12
8. Logan Wingert, Plainview-Elgin-Millville (1) 11
9. Brandon Swanson, North Branch (4) 12
10. Elijah Heatherston, Mahtomedi (4) 12

Bookmark the permalink.

Comments are closed.