2019 Edinboro Open

2019 Edinboro Open Results. February 2nd at Edinboro, Penn.

Brackets/Results on FloWrestling.org

125 LBS
1st Malik Heinselman (Ohio State) DEC Jack Medley (Michigan), 7-3
3rd Patrick Mckee (University of Minnesota) F Logan Treaster (Navy), 2:55
5th Aslan Kilic (Navy) MD Dylan Koontz (Ohio State), 13-5
133 LBS
1st Mario Guillen (Ohio Univ) F Travon Majette (Old Dominion), 4:30
3rd Christopher Wright (Rider) MD Louis Newell (Pittsburgh), 11-2
5th Cole Manley (Lock Haven) MD Anthony Duca (Navy), 15-2
141 LBS
1st Cole Matthews (Pittsburgh) DEC Quinn Kinner (Unattached), 3-1 SV
3rd Ben Freeman (Michigan) MD Kyran Hagan (Ohio Univ), 15-2
5th Nicholas Lirette (Unc) F Sal Profaci (Michigan), 3:55
149 LBS
1st Sammy Sasso (Ohio State) DEC Brayton Lee (Minnesota), 6-4
3rd Graham Rooks (Indiana) FOR Evan Cheek (Cleveland State), 0-0
5th Alex Hornfeck (West Virginia) NC Kevin Budock (Old Dominion)
157 LBS
1st Jaden Mattox (Ohio State) DEC Nick Vestal (Ohio Univ), 8-3
3rd Scout Skidgel (Navy) M FOR Markus Hartman (Army West Point)
5th Zachary Elvin (Navy) TF Alex Farenchak (Gannon), 16-0 2:06
165 LBS
1st Reece Hughes (Michigan) DEC Troy Keller (Buffalo), 10-8
3rd Jake Allar (Minnesota) F Noah Grover (Buffalo), 5:44
5th Fritz Schierl (Ohio State) DEC Andrew Merola (Finger Lakes Prep), 4-3
174 LBS
1st Jacob Covaciu (Indiana) DEC Bailee O’reilly (Minnesota), 6-4 TB2
3rd Tyler Bates (Kent State) M FOR Hampton Boyd (Navy)
5th Jake Lowell (Central Michigan) TF Andrew Buckley (Navy), 16-0 4:53
184 LBS
1st Gavin Hoffman (Ohio State) DEC Jonathan Loew (Finger Lakes Prep), 6-1
3rd Tim Wallace (Kent State) F Peter Acciardi (Buffalo), 1:59
5th Lane Hinkle (Kent State) MD Brandon Krone (Minnesota), 12-4
197 LBS
1st Michael Beard (Unattached) M FOR Dylan Reynolds (Edinboro)
3rd Andrew Davison (Michigan) DEC Rylee Streifel (Minnesota), 3-1
5th Jt Brown (Army West Point) DEC Kevin Snyder (Ohio State), 5-4
285 LBS
1st Seth Nevills (Unattached) DEC Gaige Willis (Edinboro), 4-0
3rd Bob Heald (Army West Point) MD Jake Slinger (Quest), 19-6
5th Fletcher Miller (Indiana) NC Ali Wahab (Old Dominion)

SEMI-FINALS
125 Jack Medley (Michigan) DEC Logan Treaster (Navy), 3-1 SV
125 Malik Heinselman (Ohio State) DEC Patrick Mckee (University of Minnesota), 14-8
133 Travon Majette (Old Dominion) DEC Louis Newell (Pittsburgh), 5-2
133 Mario Guillen (Ohio Univ) DEC Christopher Wright (Rider), 3-1
141 Quinn Kinner (Unattached) DEC Ben Freeman (Michigan), 6-4
141 Cole Matthews (Pittsburgh) DEC Kyran Hagan (Ohio Univ), 4-1 TB2
149 Sammy Sasso (Ohio State) F Evan Cheek (Cleveland State), 5:47
149 Brayton Lee (Minnesota) DEC Graham Rooks (Indiana), 10-3
157 Jaden Mattox (Ohio State) DEC Markus Hartman (Army West Point), 8-6
157 Nick Vestal (Ohio Univ) F Scout Skidgel (Navy), 5:58
165 Troy Keller (Buffalo) MD Jake Allar (Minnesota), 12-1
165 Reece Hughes (Michigan) DEC Noah Grover (Buffalo), 4-0
174 Bailee O’reilly (Minnesota) MD Tyler Bates (Kent State), 10-1
174 Jacob Covaciu (Indiana) F Hampton Boyd (Navy), 2:50
184 Jonathan Loew (Finger Lakes Prep) DEC Peter Acciardi (Buffalo), 6-4
184 Gavin Hoffman (Ohio State) DEC Tim Wallace (Kent State), 3-2
197 Michael Beard (Unattached) MD Andrew Davison (Michigan), 11-3
197 Dylan Reynolds (Edinboro) DEC Rylee Streifel (Minnesota), 5-3
285 Gaige Willis (Edinboro) DEC Jake Slinger (Quest), 4-1
285 Seth Nevills (Unattached) F Bob Heald (Army West Point), 1:39

Bookmark the permalink.

Comments are closed.