Events of the Week – February 4, 2019

The Guillotine Events of the Week is brought to you by Ponce Trained Wrestling. Plan your week.

The-Guillotine-Events-of-the-Week-300x90Ponce-Trained-Wrestling-300x90

Train with PTW at the MN TOUGH Wrestling Camps!! Learn more at PonceTrainedWrestling.com.


Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

Feb 6 WedRidgewater at Rochester - Rochester, MN - 7 pm - College Event
Feb 6 WedApple Valley at Prior Lake - - HS Event
Feb 7 ThuSt. Cloud State at Upper Iowa - Fayette, IA - 7:00 pm - College Event view
Feb 7 ThuAitkin at Zimmerman - - HS Event
Feb 7 ThuAlexandria at Sartell - - HS Event
Feb 7 ThuAustin at Rochester John Marshall - - HS Event
Feb 7 ThuBecker at Big Lake - - HS Event
Feb 7 ThuBenson, Quad County at Belgrade-Brooten - - HS Event
Feb 7 ThuCentennial, North St. Paul, Tartan at White Bear Lake - - HS Event
Feb 7 ThuChaska/Chanhassen at Osseo - - HS Event
Feb 7 ThuColumbia Heights, Minneapolis Edison at Benilde-St. Margaret's - - HS Event
Feb 7 ThuDassel-Cokato, Paynesville at Howard Lake-Waverly-Winsted - - HS Event
Feb 7 ThuDilworth-Glyndon-Felton at Barnesville - - HS Event
Feb 7 ThuDover-Eyota at Lewiston/Rushford - - HS Event
Feb 7 ThuEast Ridge at Mounds View - - HS Event
Feb 7 ThuEden Prairie, South St. Paul, Washington Technology at Roseville - - HS Event
Feb 7 ThuEden Valley-Watkins, New London-Spicer, Tracy-Milroy-Balaton at BOLD - - HS Event
Feb 7 ThuFoley, Waconia at Watertown-Mayer - - HS Event
Feb 7 ThuFosston/Bagley, Mahnomen/Waubun at Park Rapids - - HS Event
Feb 7 ThuFulda/Murray County Central Windom/Mountain Lake at New Ulm - - HS Event
Feb 7 ThuGoodhue at Lake City - - HS Event
Feb 7 ThuGreenbush-Middle River/Badger at Thief River Falls - - HS Event
Feb 7 ThuIrondale/Spring Lake Park, Woodbury at Sartell - - HS Event
Feb 7 ThuKasson-Mantorville at Byron - - HS Event
Feb 7 ThuLaCrescent, St. Charles at Chatfield - - HS Event
Feb 7 ThuMahtomedi at Rosemount - - HS Event
Feb 7 ThuMankato West at Mankato East - - HS Event
Feb 7 ThuMaple River, St. Clair at New Richland/Ellendale - - HS Event
Feb 7 ThuMarshall, Minneota at Morris/Hancock - - HS Event
Feb 7 ThuMedford at WEM/JWP - - HS Event
Feb 7 ThuNorth Branch at Rogers - - HS Event
Feb 7 ThuNorthfield at Albert Lea - - HS Event
Feb 7 ThuOwatonna at Faribault - - HS Event
Feb 7 ThuPark at Forest Lake - - HS Event
Feb 7 ThuPelican Rapids at Breckenridge - - HS Event
Feb 7 ThuPine Island at Zumbrota-Mazeppa - - HS Event
Feb 7 ThuPrior Lake at Burnsville - - HS Event
Feb 7 ThuRedwood/River Valley at Wabasso/Red Rock Central - - HS Event
Feb 7 ThuRobbinsdale Armstrong, St. Paul Johnson at St. Thomas Academy - - HS Event
Feb 7 ThuRochester Century at Winona - - HS Event
Feb 7 ThuRocori at Brainerd - - HS Event
Feb 7 ThuShakopee at Farmington - - HS Event
Feb 7 ThuSt. James at St. Peter - - HS Event
Feb 7 ThuStewartville at Plainview-Elgin-Millville - - HS Event
Feb 7 ThuUnited Clay Becker at Walker-Hackensack-Akeley - - HS Event
Feb 7 ThuWestfield, Pipestone at United South Central - - HS Event
Feb 7 ThuWillmar at Moorhead - - HS Event
Feb 8 FriMinnesota at Nebraska - Lincoln, NE - College Event view
Feb 8 FriSaint John's at Augsburg - Minneapolis, MN - 7 pm - College Event view
Feb 8 FriAlbany Purple Pride Invite - Teams: Albany, Becker, Hutchinson, Kimball, Mora, New London-Spicer - - HS Event view
Feb 8 FriAndover at Centennial - - HS Event
Feb 8 FriAnoka at Blaine - - HS Event
Feb 8 FriAtwater-Cosmos-Grove City, Tri City United at Sibley East - - HS Event
Feb 8 FriBlackduck/Cass Lake, Deer River at Crosby-Ironton - - HS Event
Feb 8 FriCaledonia/Houston, Fillmore Central, GMLOS at Wabasha-Kellogg - - HS Event
Feb 8 FriCambridge at St. Michael-Albertville - - HS Event
Feb 8 FriCoon Rapids, Park Center at Maple Grove - - HS Event
Feb 8 FriDilworth-Glyndon-Felton, Forest Lake, Rocori at Bemidji - - HS Event
Feb 8 FriEast Ridge at Rosemount - - HS Event
Feb 8 FriElk River, Totino Grace at Champlin Park - - HS Event
Feb 8 FriFosston/Bagley at Crookston - - HS Event
Feb 8 FriGlencoe-Silver Lake/Lester Prairie at New Ulm - - HS Event
Feb 8 FriGreat River Conference Tournament - Teams: Cloquet, Ogilvie, Proctor, Rush City/Braham - Rush City - HS Event view
Feb 8 FriLakeville North at Lakeville South - - HS Event
Feb 8 FriLitchfield, Rogers at Delano - - HS Event
Feb 8 FriMankato East at St. Peter - - HS Event
Feb 8 FriMound-Westonka Tournament - Teams: Brainerd, Buffalo, Eastview, Minneapolis Southwest, Monticello, Mound-Westonka, Orono, Osseo, Waconia, WEM/JWP, Wayzata - - HS Event
Feb 8 FriRobbinsdale Armstrong at Robbinsdale Cooper - - HS Event
Feb 8 FriRoyalton at Pierz - - HS Event
Feb 8 FriSauk Rapids, Scott West at Annandale/Maple Lake - - HS Event
Feb 8 FriSt. Paul Central at Robbinsdale Armstrong - - HS Event
Feb 8 FriDassel Cokato Open - Dassel-Cokato HS - Youth Open
Feb 8 FriOttertail Central Bulldog Pre K-6th Grade Elementary Wrestling Tournament - Underwood HS - Youth Open
Feb 8 FriPerham Elementary Wrestling Tournament - Prairie Wind Middle School - Perham - Youth Open
Feb 8 FriSt. Ansgar Booster Club Youth Wrestling Tournament - TOURNAMENT IS CANCELED - St. Ansgar (IA) HS - Youth Open
Feb 8 FriThunderbird Open Elementary Wrestling Tournament - Mahnomen HS - Youth Open
Feb 8 FriUNC Warriors Elementary Youth Open - Menahga Elementary School - Youth Open
Feb 9 SatAugustana at U-Mary - Bismarck, N.D. - 7 PM - College Event view
Feb 9 SatMSU-Mankato at St. Cloud State - St. Cloud, Minn. - 2:00 pm - College Event view
Feb 9 SatSouthwest Minnesota State at Minot State - Minot, ND - 2 pm - College Event view
Feb 9 SatWinona State University Experience - Teams: Winona, Auggies White, and others - Winona, MN - 10 am - College Event
Feb 9 SatFarmington at Lakeville South - - HS Event
Feb 9 SatMAHACA Dr. Busian Tiger Invitational - Teams: Breckenridge, Fosston/Bagley, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, Luverne, Morris/Hancock, Ortonville, Pelican Rapids, St. Francis, West Central Area - Morris - HS Event view
Feb 9 SatMahtomedi Tournament - Teams: Hastings, Henry Sibley, Mahtomedi, North St. Paul, St. Thomas Academy, Simley, South St. Paul, Tartan - - HS Event
Feb 9 SatMinnetonka Duals - Teams: Mankato West, Minntonka, New Prague - - HS Event view
Feb 9 SatSuburban East Conference Tournament - Teams: Cretin-Derham Hall, East Ridge, Forest Lake, Mounds View, Park, Roseville Area, Stillwater, White Bear Lake Area, Woodbury - Cretin-Derham Hall - HS Event view
Feb 9 SatTri Metro Conference Championships - Teams: Brooklyn Center, Columbia Heights/DLS, Fridley, Spectrum, St. Agnes, St. Croix, Trinity - Columbia Heights - HS Event view
Feb 9 SatAlbany Jaycees Regional Qualifier - Albany HS - Youth Open
Feb 9 SatBulldog Battle GMLOS Individual Tournament - Grand Meadow Public Schools - Youth Open
Feb 9 SatCrosby-Ironton Rangers Youth Wrestling Tournament - Crosby-Ironton HS - Youth Open
Feb 9 SatGrand Rapids Thunderhawks Jaycees Regional Qualifier - Robert J Elkington Middle School - Youth Open
Feb 9 SatLakeville South Youth Wrestling Tourney - Lakeville South HS - Youth Open
Feb 9 SatNorth Shore Wrestling Youth Open Tournament - Proctor HS - Youth Open
Feb 9 SatOsakis Open - Osakis HS - Youth Open
Feb 9 SatWestonka Youth Wrestling K-4th Grade Dual Tournament - Mound Westonka HS - Youth Open
Feb 9-10 Sat-SunGopher State Nationals - Monticello HS - Monticello, MN - Youth Open
Feb 10 Sun2019 NJCAA North Central District - Teams: Itasca, Northland, Ridgewater, MN West, Rochester, and others - Worthington, MN - 10 am - College Event view
Feb 10 SunAugustana at Minot State - Minot, N.D. - 2 PM - College Event view
Feb 10 SunMaryland at Minnesota - Minneapolis, MN - 1 pm - College Event view
Feb 10 SunMinnesota State at MSU-Moorhead - Moorhead, MN - 1 pm - College Event view
Feb 10 SunSouth Dakota State at Wyoming - Laramie, Wyo. - College Event view
Feb 10 SunSouthwest Minnesota State at U of Mary - Bismarck, ND - 7 pm - College Event view
Feb 10 SunACGC Youth Wrestling Team Dual Tournament - ACGC HS - Grove City - Youth Open
Feb 10 SunBaldwin-Woodville Youth Wrestling Tournament - Baldwin-Woodville HS - Youth Open
Feb 10 SunBattle on the Wapsie K-6 Dual Tournament - Wapsie Valley HS - Fairbank, IA - Youth Open
Feb 10 SunFoley Youth K-6 Team Tourney - Foley HS Gym - Youth Open
Feb 10 SunGrizzly Youth Team Wrestling Tournament - JWP HS - Janesville - Youth Open
Feb 10 SunLe Sueur-Henderson Youth Wrestling Tournament - Le Sueur-Henderson HS - Youth Open
Feb 10 SunMAHACA PreK-6 Team Wrestling Tournament - TOURNAMENT IS CANCELED - Morris Area Elementary School - Youth Open
Feb 10 SunMankato East Youth Wrestling Tournament - Mankato East HS - Youth Open
Feb 10 SunNorth Branch Sunrise River Rumble - North Branch HS - Youth Open
Feb 10 SunNorth Shore Classic - Proctor HS - Youth Open
Feb 10 SunOwen Fitzgerald Memorial Jr. Wrestling Tournament - Houston HS - Youth Open
Feb 10 SunSartell Youth Open - St. John's University - Youth Open
Feb 10 SunTiger Elementary Wrestling Tournament - Morris Area Elementary School - Youth Open
Feb 10 SunTiger Tussle - New Richmond (WI) HS - Youth Open

View these and future events at theguillotine.com/events-calendar

Bookmark the permalink.

Comments are closed.