High School Results – Saturday, February 2, 2019

Perham 38 Simley 23
Albert Lea 30 St. Michael-Albertville 20
Cannon Falls Duals
Northfield 37 Hastings 19
Northfield 35 Kenyon-Wanamingo 30
Plainview-Elgin-Millville 59 Cannon Falls 13
Plainview-Elgin-Millville 73 Rochester John Marshall 6
Northfield 55 Plainview-Elgin-Millville 14
Tri-City United 51 Stewartville 21
Kenyon-Wanamingo 37 Tri-City United 32
Tri-City United 42 Cannon Falls 27
Holdingford Tri
Pierz 56 Holdingford 18
Pierz 56 Paynesville Area 19
Mankato East Cougar Invitational
1 Fairmont-Martin County West 237.5
2 Watertown Mayer- Mayer Luth. 129.0
3 Mankato East 124.0
4 Mankato West 122.5
5 Maple River 107.0
6 Worthington 90.0
7 Litchfield 71.5
8 LeSueur-Henderson 56.0
9 Austin 21.0
Mike Fasnacht Memorial
1 Shakopee 229.5
2 Minneota 161.0
3 Dover-Eyota 124.5
4 Farmington 117.5
5 Chatfield 114.5
6 Jackson County Central 106.0
7 Wabasha-Kellogg 73.5
8 Medford 62.5
9 WEM-JWP 29.0
10 Saint Clair-Mankato Loyola 27.0
MNGWL Individual State Tournament
1 Shakopee 147.0
2 New Prague 90.0
3 Big Lake 83.0
4 Kasson-Mantorville 73.5
5 Kimball 66.5
6 Sauk Rapids-Rice 62.0
7 East Ridge 53.0
8 Atwater/Cosmos/Grove City 45.5
8 Bemidji 45.5
10 Forest Lake 45.0
11 Chatfield 44.0
12 Owatonna 43.5
13 Simley 37.5
14 Pine City/Hinckley/Finayson 33.5
15 Farmington 33.0
16 Redwood River Valley 30.5
17 Howard Lake-Waverly 29.0
18 Belgrade-Brooten-Elrosa 28.5
18 Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Southland 28.5
20 Rogers 28.0
21 Anoka 26.5
22 Becker 26.0
23 Dassel-Cokato 25.0
23 Lakeville North 25.0
23 United Clay Becker 25.0
North Branch Quad
Boyceville, WI 42 North Branch 34
Grand Rapids 54 North Branch 27
North Branch 45 Pine City-Hinckley-Finlayson 9
Northwest Tournament
1 Thief River Falls 167.5
2 United Clay Becker Badgers 134.5
3 Fertile-Beltrami 121.0
4 Roseau 117.5
5 Pelican Rapids 97.0
6 Crookston 96.0
7 Red Lake County Central 79.0
8 Unattched 3.0
Park Region Conference Tournament
1 LPGE-Browerville Wolves 227.0
2 West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville 170.0
3 Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie 164.5
4 Ottertail Central Bulldogs 152.0
5 Royalton-Upsala 131.0
6 United North Central Warriors 112.5
7 New York Mills 54.0
8 Wadena-Deer Creek 50.0
9 Osakis 38.0
Robbinsdale Armstrong Duals
Round 1
Goodhue 34 Eastview 33
Maple Grove 51 Robbinsdale Armstrong 27
Faribault 33 Woodbury 32
Mahtomedi 49 Delano 21
Mounds View 57 Chaska/Chanhassen 16
Rogers 34 South St. Paul 31
Round 2
Mounds View 48 Eastview 20
Chaska/Chanhassen 50 Robbinsdale Armstrong 11
Woodbury 51 Maple Grove 16
Faribault 48 Goodhue 16
Mahtomedi 47 Rogers 29
South St. Paul 60 Delano 24
Round 3
Eastview 40 Delano 36
Robbinsdale Armstrong 35 Rogers 34
Woodbury 51 Mahtomedi 19
Faribault 51 Chaska/Chanhassen 19
Mounds View 55 Goodhue 10
South St. Paul 64 Maple Grove 18
Round 4
Goodhue 33 Maple Grove 24
Rochester Century Tri
St. Charles 56 Rochester Century 9
White Bear Lake Area 54 Rochester Century 21
Sgt. Michael Carlson Memorial Duals
1st Stillwater 32 Apple Valley 28
3rd Forest Lake 41 Lakeville South 27
5th Sartell-Saint Stephen 47 St. Francis 20
7th Wayzata 79 Eden Prairie 0
9th Fridley 38 United South Central 31
11th Minneapolis Washburn 42 Cretin-Derham Hall 30
First Round
St. Francis 52 Fridley 18
Lakeville South 77 Cretin-Derham Hall 1
Sartell-Saint Stephen 48 United South Central 17
Quarterfinals
Apple Valley 64 Eden Prairie 13
Forest Lake 63 St. Francis 15
Lakeville South 49 Wayzata 25
Stillwater 52 Sartell-Saint Stephen 21
Semifinals
Apple Valley 33 Forest Lake 27
Stillwater 51 Lakeville South 21
Consolation Semifinals
St. Francis 58 Eden Prairie 21
Sartell-Saint Stephen 40 Wayzata 31
Consolation
Fridley 40 Minneapolis Washburn 32
United South Central 38 Cretin-Derham Hall 28
St. Agnes Quad
Triton 60 Brooklyn Center-Concordia Acad 12
Hopkins 38 Triton 28
Triton 54 Norwood-Young America 30
Triton 49 St. Agnes 18

Bookmark the permalink.

Comments are closed.