2019 Big Ten Championships

2019 Big Ten Championships Results. March 9-10 at Minneapolis, Minn.

1 Penn State 157.5
2 Ohio State 122.5
3 Iowa 107.5
4 Minnesota 101.5
5 Nebraska 96.5
6 Michigan 76.5
7 Wisconsin 76.0
8 Northwestern 53.5
8 Rutgers 53.5
10 Purdue 42.0
11 Illinois 39.5
12 Indiana 31.0
13 Michigan State 29.5
14 Maryland 13.0

Attendance:
Session 1: 11,778
Session 2: 11,829
Session 3/4: 11,947

BIG TEN WRESTLING CHAMPIONSHIPS INDIVIDUAL AWARDS
Co-Wrestlers of the Year: Bo Nickal, PSU/ Jason Nolf, PSU
Freshman of the Year: Gable Steveson, MINN
Coach of the Year: Cael Sanderson, PSU
Co-Outstanding Wrestlers of the Championships: Alex Marinelli, IOWA/Jason Nolf, PSU

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Big Ten Conference Automatic Qualifiers
125: top 9
133: top 8
141: top 9
149: top 6
157: top 9
165: top 9
174: top 8
184: top 8
197: top 5
285: top 7

125
1st Place – Sebastian Rivera of Northwestern
2nd Place – Spencer Lee of Iowa
3rd Place – Sean Russell of Minnesota
4th Place – Elijah Oliver of Indiana
5th Place – Travis Piotrowski of Illinois
6th Place – RayVon Foley of Michigan State
7th Place – Drew Mattin of Michigan
8th Place – Devin Schroder of Purdue
1st Place: Sebastian Rivera (Northwestern) 25-1, Jr. over Spencer Lee (Iowa) 18-3, So. (SV-1 6-4)
3rd Place: Sean Russell (Minnesota) 26-4, RS Sr. over Elijah Oliver (Indiana) 28-16, Sr. (Dec 6-0)
5th Place: Travis Piotrowski (Illinois) 20-10, Jr. over RayVon Foley (Michigan State) 31-6, So. (M. For.)
7th Place: Drew Mattin (Michigan) 18-7, So. over Devin Schroder (Purdue) 19-11, RS So. (Fall 2:11)
9th Place: Malik Heinselman (Ohio State) 2-0, . over Ethan Rotundo (Wisconsin) 2-1, . (Dec 8-5)
133
1st Place – Nick Suriano of Rutgers
2nd Place – Luke Pletcher of Ohio State
3rd Place – Ethan Lizak of Minnesota
4th Place – Austin DeSanto of Iowa
5th Place – Roman Bravo-Young of Penn State
6th Place – Stevan Micic of Michigan
7th Place – Ben Thornton of Purdue
8th Place – Dylan Duncan of Illinois
1st Place: Nick Suriano (Rutgers) 24-3, Jr. over Luke Pletcher (Ohio State) 23-5, Jr. (Dec 4-1)
3rd Place: Ethan Lizak (Minnesota) 28-5, RS Sr. over Austin DeSanto (Iowa) 18-4, So. (Dec 6-2)
5th Place: Roman Bravo-Young (Penn State) 21-4, Fr. over Stevan Micic (Michigan) 14-3, RS Jr. (M. For.)
7th Place: Ben Thornton (Purdue) 21-9, RS Sr. over Dylan Duncan (Illinois) 13-12, Jr. (SV-1 3-1)
9th Place: Jevon Parrish (Nebraska) 3-0, . over Colin Valdiviez (Northwestern) 1-1, . (Dec 7-4)
141
1st Place – Joey McKenna of Ohio State
2nd Place – Chad Red of Nebraska
3rd Place – Nick Lee of Penn State
4th Place – Mitch McKee of Minnesota
5th Place – Kanen Storr of Michigan
6th Place – Tristan Moran of Wisconsin
7th Place – Max Murin of Iowa
8th Place – Michael Carr of Illinois
1st Place: Joey McKenna (Ohio State) 20-2, Sr. over Chad Red (Nebraska) 18-11, So. (Dec 9-2)
3rd Place: Nick Lee (Penn State) 27-2, So. over Mitch McKee (Minnesota) 20-5, Jr. (MD 12-4)
5th Place: Kanen Storr (Michigan) 24-6, RS So. over Tristan Moran (Wisconsin) 23-9, RS Jr. (Dec 7-4)
7th Place: Max Murin (Iowa) 15-8, RS Fr. over Michael Carr (Illinois) 12-5, Jr. (Dec 3-1)
9th Place: Pete Lipari (Rutgers) 2-0, . over Nate Limmex (Purdue) 1-1, . (Dec 8-6)
149
1st Place – Anthony Ashnault of Rutgers
2nd Place – Micah Jordan of Ohio State
3rd Place – Pat Lugo of Iowa
4th Place – Cole Martin of Wisconsin
5th Place – Thomas Thorn of Minnesota
6th Place – Brady Berge of Penn State
7th Place – Shayne Oster of Northwestern
8th Place – Malik Amine of Michigan
1st Place: Anthony Ashnault (Rutgers) 27-0, RS Sr. over Micah Jordan (Ohio State) 25-2, RS Sr. (Dec 8-6)
3rd Place: Pat Lugo (Iowa) 20-7, Jr. over Cole Martin (Wisconsin) 20-11, RS Jr. (Dec 11-6)
5th Place: Thomas Thorn (Minnesota) 18-10, RS Sr. over Brady Berge (Penn State) 18-5, RS Fr. (M. For.)
7th Place: Shayne Oster (Northwestern) 12-12, Jr. over Malik Amine (Michigan) 11-9, RS Sr. (Dec 8-6)
157
1st Place – Jason Nolf of Penn State
2nd Place – Tyler Berger of Nebraska
3rd Place – Alec Pantaleo of Michigan
4th Place – Kaleb Young of Iowa
5th Place – Ryan Deakin of Northwestern
6th Place – Steve Bleise of Minnesota
7th Place – Ke-Shawn Hayes of Ohio State
8th Place – John Van Brill of Rutgers
1st Place: Jason Nolf (Penn State) 26-0, Sr. over Tyler Berger (Nebraska) 24-3, Sr. (MD 12-4)
3rd Place: Alec Pantaleo (Michigan) 18-7, RS Sr. over Kaleb Young (Iowa) 20-5, So. (Dec 5-3)
5th Place: Ryan Deakin (Northwestern) 29-4, Jr. over Steve Bleise (Minnesota) 18-7, RS Sr. (MD 10-1)
7th Place: Ke-Shawn Hayes (Ohio State) 20-9, RS Jr. over John Van Brill (Rutgers) 19-14, RS Sr. (Dec 5-3)
9th Place: Griffin Parriott (Purdue) 2-0, . over Eric Barrone (Illinois) 1-1, . (Dec 5-2)
165
1st Place – Alex Marinelli of Iowa
2nd Place – Vincenzo Joseph of Penn State
3rd Place – Logan Massa of Michigan
4th Place – Evan Wick of Wisconsin
5th Place – Isaiah White of Nebraska
6th Place – TeShan Campbell of Ohio State 7th Place - Bryce Martin of Indiana 8th Place - Tyler Morland of Northwestern 1st Place: Alex Marinelli (Iowa) 23-0, So. over Vincenzo Joseph (Penn State) 23-1, Jr. (Dec 9-3) 3rd Place: Logan Massa (Michigan) 20-5, RS Jr. over Evan Wick (Wisconsin) 28-4, RS So. (Dec 2-1) 5th Place: Isaiah White (Nebraska) 20-7, Jr. over TeShan Campbell (Ohio State) 20-7, Sr. (Dec 3-2)
7th Place: Bryce Martin (Indiana) 21-9, RS Sr. over Tyler Morland (Northwestern) 6-9, So. (Dec 8-3)
9th Place: Carson Brolsma (Minnesota) 2-0, . over Joseph Gunther (Illinois) 1-1, . (Dec 3-1)
174
1st Place – Mark Hall of Penn State
2nd Place – Myles Amine of Michigan
3rd Place – Devin Skatzka of Minnesota
4th Place – Mikey Labriola of Nebraska
5th Place – Dylan Lydy of Purdue
6th Place – Ethan Smith of Ohio State
7th Place – Drew Hughes of Michigan State
8th Place – Ryan Christensen of Wisconsin
1st Place: Mark Hall (Penn State) 26-0, Jr. over Myles Amine (Michigan) 17-3, RS Jr. (Dec 3-2)
3rd Place: Devin Skatzka (Minnesota) 26-8, RS Jr. over Mikey Labriola (Nebraska) 26-6, RS Fr. (Dec 4-2)
5th Place: Dylan Lydy (Purdue) 26-8, RS Jr. over Ethan Smith (Ohio State) 18-11, RS Fr. (Dec 5-3)
7th Place: Drew Hughes (Michigan State) 26-13, RS So. over Ryan Christensen (Wisconsin) 17-9, RS Sr. (M. For.)
9th Place: Joe Grello (Rutgers) 2-0, . over Mitch Bowman (Iowa) 1-1, . (Fall 2:18)
184
1st Place – Myles Martin of Ohio State
2nd Place – Skakur Rasheed of Penn State
3rd Place – Emery Parker of Illinois
4th Place – Tyler Venz of Nebraska
5th Place – Cash Wilcke of Iowa
6th Place – Nick Gravina of Rutgers
7th Place – Max Lyon of Purdue
8th Place – Mason Reinhardt of Wisconsin
1st Place: Myles Martin (Ohio State) 20-0, Sr. over Skakur Rasheed (Penn State) 18-1, Sr. (M. For.)
3rd Place: Emery Parker (Illinois) 17-3, RS Sr. over Tyler Venz (Nebraska) 21-7, So. (Dec 5-1)
5th Place: Cash Wilcke (Iowa) 21-6, Jr. over Nick Gravina (Rutgers) 6-5, RS Sr. (M. For.)
7th Place: Max Lyon (Purdue) 23-12, So. over Mason Reinhardt (Wisconsin) 21-13, RS Jr. (Dec 8-1)
9th Place: Cameron Caffey (Michigan State) 2-0, . over Brandon Krone (Minnesota) 2-1, . (Dec 7-2)
197
1st Place – Bo Nickal of Penn State
2nd Place – Kollin Moore of Ohio State
3rd Place – Jacob Warner of Iowa
4th Place – Eric Schultz of Nebraska
5th Place – Christian Brunner of Purdue
6th Place – Beau Breske of Wisconsin
7th Place – Brad Wilton of Michigan State
8th Place – Jake Kleimola of Indiana
1st Place: Bo Nickal (Penn State) 25-0, Sr. over Kollin Moore (Ohio State) 19-2, RS Jr. (Dec 10-3)
3rd Place: Jacob Warner (Iowa) 17-4, RS Fr. over Eric Schultz (Nebraska) 21-11, So. (SV-1 7-5)
5th Place: Christian Brunner (Purdue) 23-9, Jr. over Beau Breske (Wisconsin) 13-10, RS So. (Dec 6-0)
7th Place: Brad Wilton (Michigan State) 21-14, RS Fr. over Jake Kleimola (Indiana) 13-18, RS So. (Dec 9-5)
285
1st Place – Anthony Cassar of Penn State
2nd Place – Gable Steveson of Minnesota
3rd Place – Youssif Hemida of Maryland
4th Place – Trent Hilger of Wisconsin
5th Place – Conan Jennings of Northwestern
6th Place – David Jensen of Nebraska
7th Place – Mason Parris of Michigan
8th Place – Jacob Aven of Purdue
1st Place: Anthony Cassar (Penn State) 25-1, Sr. over Gable Steveson (Minnesota) 30-1, Fr. (Dec 4-3)
3rd Place: Youssif Hemida (Maryland) 16-6, Sr. over Trent Hilger (Wisconsin) 22-6, RS Fr. (Dec 3-2)
5th Place: Conan Jennings (Northwestern) 18-10, RS Sr. over David Jensen (Nebraska) 15-7, Jr. (Inj. 6:35)
7th Place: Mason Parris (Michigan) 29-7, Fr. over Jacob Aven (Purdue) 11-21, RS Sr. (Dec 7-3)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.