2019 NCAA Division I National Championships

2019 NCAA Division I National Championships Results. March 21-23 at Pittsburgh, PA.

Team Scores
1 Penn State 137.5
2 Ohio State 96.5
3 Oklahoma State 84.0
4 Iowa 76.0
5 Michigan 62.5
6 Missouri 62.0
7 Cornell 59.5
8 Minnesota 53.5
9 Rutgers 51.5
10 Nebraska 51.0
11 Virginia Tech 50.0
12 Arizona State 42.0
13 Lehigh 40.5
13 Northern Iowa 40.5
15 Princeton 35.0
16 Iowa State 32.0
17 NC State 31.5
18 Lock Haven 29.0
19 North Carolina 28.5
20 Oregon State 28.0
21 Wisconsin 27.0
22 Northwestern 26.0
23 Virginia 20.5
24 Duke 19.0
25 Oklahoma 18.5
26 Illinois 16.0
27 Maryland 13.0
28 Central Michigan 12.5
29 Fresno State 11.5
29 Purdue 11.5
29 Utah Valley 11.5
32 Old Dominion 11.0
33 Michigan State 10.5
34 Pittsburgh 9.5
34 Wyoming 9.5
36 Army West Point 7.5
37 Navy 7.0
37 Rider 7.0
39 North Dakota State 6.5
40 Stanford 5.5
41 Binghamton 5.0
41 CSU Bakersfield 5.0
43 West Virginia 4.5
44 Brown 4.0
45 Campbell 3.5
45 Pennsylvania 3.5
47 Appalachian State 3.0
48 Cal Poly 2.0
49 American 1.5
49 Bucknell 1.5
49 George Mason 1.5
49 Northern Colorado 1.5
53 Buffalo 1.0
53 Indiana 1.0
53 Ohio 1.0
56 Air Force 0.5
56 Chattanooga 0.5
56 Columbia 0.5
56 Drexel 0.5
56 Kent State 0.5
56 Northern Illinois 0.5
56 SIU Edwardsville 0.5
63 Bloomsburg 0.0
63 Clarion 0.0
63 Edinboro 0.0
63 Franklin and Marshall 0.0
63 Gardner-Webb 0.0
63 South Dakota State 0.0
63 The Citadel 0.0
63 VMI 0.0

OW: Mekhi Lewis of Virginia Tech

Brackets/Results on TrackWrestling.com

125
1st Place – Spencer Lee of Iowa
2nd Place – Jack Mueller of Virginia
3rd Place – Sebastian Rivera of Northwestern
4th Place – Vitali Arujau of Cornell
5th Place – Nicholas Piccininni of Oklahoma State
6th Place – Pat Glory of Princeton
7th Place – RayVon Foley of Michigan State
8th Place – Ronnie Bresser of Oregon State
1st: Spencer Lee (Iowa) 23-3 over Jack Mueller (Virginia) 21-1 (Dec 5-0)
3rd: Sebastian Rivera (Northwestern) 30-2 over Vitali Arujau (Cornell) 31-4 (Dec 8-3)
5th: Nicholas Piccininni (Oklahoma State) 34-2 over Pat Glory (Princeton) 30-7 (Fall 5:29)
7th: RayVon Foley (Michigan State) 36-6 over Ronnie Bresser (Oregon State) 26-4 (Dec 7-4)
133
1st Place – Nick Suriano of Rutgers
2nd Place – Daton Fix of Oklahoma State
3rd Place – Stevan Micic of Michigan
4th Place – Luke Pletcher of Ohio State
5th Place – Austin DeSanto of Iowa
6th Place – John Erneste of Missouri
7th Place – Ethan Lizak of Minnesota
8th Place – Roman Bravo-Young of Penn State
1st: Nick Suriano (Rutgers) 29-3 over Daton Fix (Oklahoma State) 34-2 (SV-2 4-2)
3rd: Stevan Micic (Michigan) 19-1 over Luke Pletcher (Ohio State) 27-7 (Dec 6-1)
5th: Austin DeSanto (Iowa) 23-6 over John Erneste (Missouri) 22-7 (Dec 11-6)
7th: Ethan Lizak (Minnesota) 32-7 over Roman Bravo-Young (Penn State) 25-7 (Dec 8-5)
141
1st Place – Yianni Diakomihalis of Cornell
2nd Place – Joey McKenna of Ohio State
3rd Place – Jaydin Eierman of Missouri
4th Place – Dom Demas of Oklahoma
5th Place – Nick Lee of Penn State
6th Place – Mitch McKee of Minnesota
7th Place – Kyle Shoop of Lock Haven
8th Place – Chad Red of Nebraska
1st: Yianni Diakomihalis (Cornell) 29-0 over Joey McKenna (Ohio State) 24-3 (SV-1 6-4)
3rd: Jaydin Eierman (Missouri) 28-4 over Dom Demas (Oklahoma) 34-9 (Dec 2-0)
5th: Nick Lee (Penn State) 31-4 over Mitch McKee (Minnesota) 24-8 (Fall 3:22)
7th: Kyle Shoop (Lock Haven) 35-8 over Chad Red (Nebraska) 22-14 (MD 11-3)
149
1st Place – Anthony Ashnault of Rutgers
2nd Place – Micah Jordan of Ohio State
3rd Place – Austin O`Connor of North Carolina
4th Place – Mitch Finesilver of Duke
5th Place – Matthew Kolodzik of Princeton
6th Place – Brock Mauller of Missouri
7th Place – Jarrett Degen of Iowa State
8th Place – Pat Lugo of Iowa
1st: Anthony Ashnault (Rutgers) 32-0 over Micah Jordan (Ohio State) 29-3 (Dec 9-4)
3rd: Austin O`Connor (North Carolina) 34-6 over Mitch Finesilver (Duke) 33-5 (Dec 7-5)
5th: Matthew Kolodzik (Princeton) 25-5 over Brock Mauller (Missouri) 33-5 (Dec 10-6)
7th: Jarrett Degen (Iowa State) 29-8 over Pat Lugo (Iowa) 23-10 (Dec 11-9)
157
1st Place – Jason Nolf of Penn State
2nd Place – Tyler Berger of Nebraska
3rd Place – Alec Pantaleo of Michigan
4th Place – Hayden Hidlay of NC State
5th Place – Kaleb Young of Iowa
6th Place – Ryan Deakin of Northwestern
7th Place – Christian Pagdilao of Arizona State
8th Place – Larry Early of Old Dominion
1st: Jason Nolf (Penn State) 31-0 over Tyler Berger (Nebraska) 28-4 (MD 10-2)
3rd: Alec Pantaleo (Michigan) 24-8 over Hayden Hidlay (NC State) 24-4 (Dec 5-3)
5th: Kaleb Young (Iowa) 24-7 over Ryan Deakin (Northwestern) 33-7 (SV-1 7-5)
7th: Christian Pagdilao (Arizona State) 26-10 over Larry Early (Old Dominion) 25-8 (Dec 3-2)
165
1st Place – Mekhi Lewis of Virginia Tech
2nd Place – Vincenzo Joseph of Penn State
3rd Place – Chance Marsteller of Lock Haven
4th Place – Evan Wick of Wisconsin
5th Place – Isaiah White of Nebraska
6th Place – Joshua Shields of Arizona State
7th Place – Alex Marinelli of Iowa
8th Place – Bryce Steiert of Northern Iowa
1st: Mekhi Lewis (Virginia Tech) 28-2 over Vincenzo Joseph (Penn State) 27-2 (Dec 7-1)
3rd: Chance Marsteller (Lock Haven) 28-3 over Evan Wick (Wisconsin) 32-6 (Dec 6-5)
5th: Isaiah White (Nebraska) 25-9 over Joshua Shields (Arizona State) 30-6 (Dec 8-4)
7th: Alex Marinelli (Iowa) 27-2 over Bryce Steiert (Northern Iowa) 26-10 (Dec 9-3)
174
1st Place – Zahid Valencia of Arizona State
2nd Place – Mark Hall of Penn State
3rd Place – Myles Amine of Michigan
4th Place – Daniel Lewis of Missouri
5th Place – David McFadden of Virginia Tech
6th Place – Mikey Labriola of Nebraska
7th Place – Jordan Kutler of Lehigh
8th Place – Devin Skatzka of Minnesota
1st: Zahid Valencia (Arizona State) 31-2 over Mark Hall (Penn State) 30-1 (Dec 4-3)
3rd: Myles Amine (Michigan) 22-4 over Daniel Lewis (Missouri) 28-3 (Dec 4-3)
5th: David McFadden (Virginia Tech) 24-4 over Mikey Labriola (Nebraska) 30-9 (Dec 4-3)
7th: Jordan Kutler (Lehigh) 25-6 over Devin Skatzka (Minnesota) 30-11 (Dec 5-1)
184
1st Place – Drew Foster of Northern Iowa
2nd Place – Maxwell Dean of Cornell
3rd Place – Myles Martin of Ohio State
4th Place – Ryan Preisch of Lehigh
5th Place – Emery Parker of Illinois
6th Place – Chip Ness of North Carolina
7th Place – Dakota Geer of Oklahoma State
8th Place – Zachary Zavatsky of Virginia Tech
1st: Drew Foster (Northern Iowa) 28-5 over Maxwell Dean (Cornell) 25-6 (Dec 6-4)
3rd: Myles Martin (Ohio State) 25-1 over Ryan Preisch (Lehigh) 25-5 (Dec 5-3)
5th: Emery Parker (Illinois) 23-5 over Chip Ness (North Carolina) 22-15 (Dec 11-5)
7th: Dakota Geer (Oklahoma State) 30-7 over Zachary Zavatsky (Virginia Tech) 27-6 (Dec 5-4)
197
1st Place – Bo Nickal of Penn State
2nd Place – Kollin Moore of Ohio State
3rd Place – Preston Weigel of Oklahoma State
4th Place – Patrick Brucki of Princeton
5th Place – Josh Hokit of Fresno State
6th Place – William Miklus of Iowa State
7th Place – Jacob Warner of Iowa
8th Place – Benjamin Honis of Cornell
1st: Bo Nickal (Penn State) 30-0 over Kollin Moore (Ohio State) 23-3 (Dec 5-1)
3rd: Preston Weigel (Oklahoma State) 16-1 over Patrick Brucki (Princeton) 33-3 (Dec 7-1)
5th: Josh Hokit (Fresno State) 27-8 over William Miklus (Iowa State) 27-6 (TB-1 7-2)
7th: Jacob Warner (Iowa) 22-6 over Benjamin Honis (Cornell) 23-7 (Dec 8-4)
285
1st Place – Anthony Cassar of Penn State
2nd Place – Derek White of Oklahoma State
3rd Place – Gable Steveson of Minnesota
4th Place – Jordan Wood of Lehigh
5th Place – Amar Dhesi of Oregon State
6th Place – Youssif Hemida of Maryland
7th Place – Matt Stencel of Central Michigan
8th Place – Trent Hillger of Wisconsin
1st: Anthony Cassar (Penn State) 30-1 over Derek White (Oklahoma State) 32-2 (MD 10-1)
3rd: Gable Steveson (Minnesota) 35-2 over Jordan Wood (Lehigh) 25-5 (Dec 4-0)
5th: Amar Dhesi (Oregon State) 15-3 over Youssif Hemida (Maryland) 21-9 (Dec 5-2)
7th: Matt Stencel (Central Michigan) 31-6 over Trent Hillger (Wisconsin) 25-9 (Dec 3-1)


Semifinals
125
Jack Mueller (Virginia) 21-1 won by decision over Sebastian Rivera (Northwestern) 30-2 (Dec 8-2)
Spencer Lee (Iowa) 23-3 won by decision over Nicholas Piccininni (Oklahoma State) 34-2 (Dec 11-4)
133
Daton Fix (Oklahoma State) 34-2 won by decision over Luke Pletcher (Ohio State) 27-7 (Dec 4-2)
Nick Suriano (Rutgers) 29-3 won by decision over Stevan Micic (Michigan) 19-1 (Dec 4-1)
141
Yianni Diakomihalis (Cornell) 29-0 won by decision over Jaydin Eierman (Missouri) 28-4 (Dec 6-5)
Joey McKenna (Ohio State) 24-3 won by decision over Nick Lee (Penn State) 31-4 (Dec 4-3)
149
Anthony Ashnault (Rutgers) 32-0 won by decision over Matthew Kolodzik (Princeton) 25-5 (Dec 2-0)
Micah Jordan (Ohio State) 29-3 won by decision over Austin O`Connor (North Carolina) 34-6 (Dec 7-4)
157
Jason Nolf (Penn State) 31-0 won by decision over Hayden Hidlay (NC State) 24-4 (Dec 3-2)
Tyler Berger (Nebraska) 28-4 won by decision over Kaleb Young (Iowa) 24-7 (Dec 5-3)
165
Mekhi Lewis (Virginia Tech) 28-2 won by decision over Evan Wick (Wisconsin) 32-6 (Dec 5-2)
Vincenzo Joseph (Penn State) 27-2 won by decision over Joshua Shields (Arizona State) 30-6 (Dec 3-2)
174
Mark Hall (Penn State) 30-1 won in tie breaker – 1 over Myles Amine (Michigan) 22-4 (TB-1 2-1)
Zahid Valencia (Arizona State) 31-2 won by major decision over Daniel Lewis (Missouri) 28-3 (MD 11-3)
184
Maxwell Dean (Cornell) 25-6 won by decision over Myles Martin (Ohio State) 25-1 (Dec 5-4)
Drew Foster (Northern Iowa) 28-5 won by decision over Chip Ness (North Carolina) 22-15 (Dec 7-4)
197
Bo Nickal (Penn State) 30-0 won by fall over Patrick Brucki (Princeton) 33-3 (Fall 4:41)
Kollin Moore (Ohio State) 23-3 won by major decision over Preston Weigel (Oklahoma State) 16-1 (MD 12-4)
285
Derek White (Oklahoma State) 32-2 won in sudden victory – 1 over Jordan Wood (Lehigh) 25-5 (SV-1 3-1)
Anthony Cassar (Penn State) 30-1 won by decision over Gable Steveson (Minnesota) 35-2 (Dec 4-3)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.