2019 NJCAA National Championships Results

2019 NJCAA National Championships Results. March 1-2 at Council Bluffs, Iowa.

PLACETEAMPOINTS12345678
1Clackamas176.522202010
2Northeast Oklahoma15222021001
3Iowa Central125.522001102
4Northwest Kansas109.520100300
5Ellsworth8913000000
6North Idaho84.500211101
7Iowa Lakes72.501110100
8Western Wyoming71.500201000
9Harper5210010000
10Iowa Western51.500100100
11Northeastern48.500010000
12Rochester4500100100
13Niacc44.500002010
14Cloud County4400010001
15Barton4100010010
16Jamestown3100100000
16Niagara3100010010
18Thaddeus Stevens30.500001010
19Pratt25.500000110
20Mercyhurst24.500010000
21Spartanburg Methodist2400001001
22Highline23.500000001
23Labette2300000020
24Itasca15.500000000
25Henry Ford14.500000010
25Nassau14.500000000
25Umpqua14.500000000
28Rowan1400000000
29Southwest Oregon13.500000000
30Cowley12.500000010
31Muskegon1200000001
31Neosho1200010100
33Lackawanna11.500000001
33Northwest11.510000000
33Triton11.500000000
36Middlesex9.500000000
37Ancilla800000000
38Garrett5.500000000
38Sullivan5.500000001
40Joliet500000000
41Ulster400000000
42St. Clair County3.500000000
43Camden300000000
44Minnesota West200000000
44Northland200000000
44Ridgewater200000000
47Bergen0.500000000
48Colby000000000

Brackets/Results on flowrestling.org

125 LBS
1st Jordan Marshall (Northwest Kansas) MD Mason Naifeh (Northeast Oklahoma), 9-0
3rd Zeth Brower (Clackamas) F Greg Quinn (Niagara), 1:04
5th Kevin Radcliff (Iowa Central) DEC Esco Walker (North Idaho), 6-3
7th Tre Ponce (Labette) M FOR Tramon Jenkins (Spartanburg Methodist), 0-0 0:00
133 LBS
1st Boo Dryden (Northeast Oklahoma) DEC Hector Candelaria (Ellsworth), 8-5
3rd Jacob Ruiz (Iowa Western) DEC Quintel Fuchs (Northeastern), 11-7
5th Jason Shaner (Clackamas) M FOR Munkhbat Bat-erdene (Northwest Kansas), 0-0 0:00
7th Brock Luthens (Niacc) DEC Nathaniel White (Lackawanna), 5-3 SV
141 LBS
1st Elijah Ozuna (Clackamas) DEC Zack Donathan (Ellsworth), 3-1 SV
3rd Bat-erdene Boldmaa (Northwest Kansas) F Anthony Fisher (Iowa Lakes), 3:37
5th Kyle Evans (Western Wyoming) MD Gad Huseman (Iowa Western), 17-3
7th Freddy Eckles (Niagara) DEC Joshua Franich (Highline), 7-5
149 LBS
1st Cardeionte Wilson (Ellsworth) F Kendon Lee (Northeast Oklahoma), 4:47
3rd Bryce Parson (North Idaho) F Austin Eldredge (Cloud County), 6:57
5th Tony Mendoza (Niacc) M FOR Enkhbold Sukhbaatar (Northwest Kansas), 0-0 0:00
7th Kolby Drogemeier (Barton) DEC Yarhoski Aldiva (Iowa Central), 11-5
157 LBS
1st Ethan Karsten (Iowa Central) MD Joel Romero (Clackamas), 17-5
3rd David Hollingsworth (Iowa Lakes) MD Tristin Guaman (Harper), 12-3
5th Cooper Mccullough (North Idaho) TF Dallas Boone (Neosho), 21-6 4:43
7th Shae Chafin (Labette) DEC Zach Porter (Northeast Oklahoma), 9-7
165 LBS
1st Michial Foy (Harper) DEC Travis Willers (Iowa Central), 8-2
3rd Mason Mcdaniel (Clackamas) DEC Kyle Caldwell (Northeast Oklahoma), 8-5
5th Noah Tarr (Thaddeus Stevens) M FOR Nick Lucas (Pratt), 0-0 0:00
7th Garrett Lange (Cowley) DEC Noah Aziere (Cloud County), 5-3
174 LBS
1st Trajan Hurd (Clackamas) MD Ashton Eyler (Iowa Central), 11-3
3rd Shane Siewert (Rochester) DEC Gage Mcbride (Barton), 6-2
5th Caleb Spears (Spartanburg Methodist) M FOR Tsogtbayar Tserendagua (Northwest Kansas), 0-0 0:00
7th Dominic Mancina (Henry Ford) DEC J’havon Innocent (Sullivan), 4-3
184 LBS
1st Charles Small (Northwest Kansas) DEC Marcus Placide (Iowa Lakes), 11-10
3rd Cameron Page (Jamestown) DEC Alex Kauffman (Northeast Oklahoma), 5-3
5th Trevor Senn (Clackamas) DEC Brian Stanford (Iowa Central), 6-4
7th Bailey Shutt (Thaddeus Stevens) DEC Corey Perkins (Muskegon), 4-3
197 LBS
1st Tyree Sutton (Iowa Central) DEC Joey Daniel (Clackamas), 6-2
3rd Connor Kirkland (Western Wyoming) DEC Hunter Harnish (Mercyhurst), 9-6
5th Zeke Silva (Northeast Oklahoma) DEC Morgen Moreno (Rochester), 5-2
7th Chris Henderson (Pratt) F Hunter Gregerson (North Idaho), 2:15
285 LBS
1st Antonio Andrade (Northeast Oklahoma) DEC Charles Griffin (Ellsworth), 6-0
3rd Landon Brown (Western Wyoming) DEC Connor Sullivan (North Idaho), 6-4 SV
5th Zach Santee (Niacc) MD Andre Bissainthe (Iowa Lakes), 9-1
7th Tommy Mommer (Clackamas) F Gunner Cash (Iowa Central), 3:40

Bookmark the permalink.

Comments are closed.