Minnesota finishes 2nd at 14U Greco-Roman National Duals

2019 USA Wrestling 14U Greco-Roman National Duals results. June 13-14 at Indianapolis, Ind.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Day 2

Gold/Silver Pool
Championship match- Pennsylvania Blue 47, Minnesota Red 30
Third place match- Oklahoma Red 44, Washington 38
Fifth place match- Illinois 56, Ohio 25
Seventh place match- Indiana Gold 50, Oklahoma Blue 34

Bronze/Copper Pool (9th-16th place)
1st Place Match – California defeated Team Wisconsin 54-29.
3rd Place Match – Team Idaho defeated Maryland 53-31.
5th Place Match – Georgia Blue defeated Utah 45-38.
7th Place Match – Team Florida defeated New York 56-26.

Red/Blue Pool
1st Place Match – New Jersey Red defeated Colorado Red 41-34.
3rd Place Match – Missouri Red defeated Pennsylvania Red 49-36.
5th Place Match – Minnesota Blue defeated Kansas Gold 47-35.
7th Place Match – Michigan Blue defeated Team Alabama 52-25.

Green/Yellow Pool
1st Place – Virginia
2nd Place – Indiana Blue
3rd Place – Tennessee
4th Place – Team Texas
5th Place – Kansas Silver
6th Place – Colorado Blue
7th Place – North Carolina
8th Place – Delaware

Purple Pool
1st Place – Team Iowa
2nd Place – New Jersey Blue
3rd Place – Team Nebraska
4th Place – Georgia Red
5th Place – Missouri Blue
6th Place – Michigan Red

Day 1

A Pool Results
1st Place Match – Oklahoma Red defeated Wisconsin 61-23.
True 2nd – Washington defeated Wisconsin 48-34
3rd Place Match- Washington defeat California 41-37
5th Place Match – New Jersey Red defeated Minnesota Blue 46-27
7th Place Match- Virginia defeated Tennessee- 64-18
Semifinals
Wisconsin defeated California, 44-38
Oklahoma Red defeated New Jersey Red, 57-23

B Pool Results
1st Place Match – Minnesota Red defeated Maryland 67-13.
True 2nd– Oklahoma Blue defeated Maryland, 47-31
3rd Place Match – Oklahoma Blue defeated New York 53-27
5th Place Match – Colorado Red defeated Kansas Gold 48-22
7th Place- Indiana Blue defeated Texas 52-33
Semifinals
Minnesota Red defeated Colorado Red, 59-21
Maryland defeated. Kansas Gold, 47-31

C Pool Results
1st Place Match – Indiana Gold defeated Ohio 46-36
3rd Place Match – Florida defeated Idaho 48-34.
5th Place Match – Pennsylvania Red defeated Michigan Blue 33-23
7th Place Match- Colorado Blue defeated Delaware 33-23
Semifinals
Ohio defeated Florida, 44-36
Indiana Gold dec. Michigan Blue, 51-28

D Pool Results
1st Place Match – Pennsylvania Blue defeated Georgia Blue 55-21
True Second- Illinois defeated Georgia Blue 43-35
3rd Place Match – Illinois defeated Utah 54-21
5th Place Match – Missouri Red defeated Alabama 69-18
7th Place Match- Kansas Silver defeated North Carolina 48-16
Semifinals
Pennsylvania Blue defeated. Illinois Blue, 54-23
Georgia Blue defeated Utah, 43-37

Minnesota Red Results

Pool B

Match #1 Champ. Round 1
Minnesota Red defeated Indiana Blue 64-15
130 – Travis Smith (Minnesota Red) over Richard Acevedo (Indiana Blue) Fall 0:55
136 – Logan Farnell (Indiana Blue) over Maximus Hanson (Minnesota Red) TF 10-0
149 – Cole Han-lindemyer (Minnesota Red) over De`Alcapon Veazy (Indiana Blue) TF 14-4
165 – Rico Cooper (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
187 – J-roc Solheim (Minnesota Red) over Wade Ryan (Indiana Blue) Fall 0:46
250 – Will Sather (Minnesota Red) over Grayson Hunt (Indiana Blue) Fall 0:32
71 – Ayden Bollinger (Indiana Blue) over Logan Schwanz (Minnesota Red) Dec 8-2
77 – Logan Swensen (Minnesota Red) over Tristan Smith (Indiana Blue) TF 10-0
83 – Riley Graber (Minnesota Red) over Easton Doster (Indiana Blue) TF 10-0
87 – Preston Haines (Indiana Blue) over Nolan Ambrose (Minnesota Red) Dec 4-1
90 – Alex Braun (Minnesota Red) over Brysen Hutt (Indiana Blue) TF 13-0
97 – Embry Horal (Indiana Blue) over Matthew Randolph (Minnesota Red) Dec 8-6
102 – Leonard Tukhlynovych (Minnesota Red) over Wyatt Krejsa (Indiana Blue) Fall 0:51
106 – Zach Hanson (Minnesota Red) over Anthony Rinehart (Indiana Blue) TF 12-0
110 – Calvin Lonnquist (Minnesota Red) over Brayden Lain (Indiana Blue) TF 10-0
114 – Bryce Burkett (Minnesota Red) over Jackson Todd (Indiana Blue) TF 10-0
119 – Pierson Manville (Minnesota Red) over Joey Buttler (Indiana Blue) TF 11-0
125 – Kyler Wong (Minnesota Red) over Mitchell Betz (Indiana Blue) TF 14-2

Match #2 Quarterfinal
Minnesota Red defeated Michigan Red 82-1
149 – Cole Han-lindemyer (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
165 – Rico Cooper (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
187 – J-roc Solheim (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
250 – Will Sather (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
71 – Logan Schwanz (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
77 – Logan Swensen (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
83 – Riley Graber (Minnesota Red) over Haiven Gautreau (Michigan Red) TF 10-0
87 – Nolan Ambrose (Minnesota Red) over Braylon Long (Michigan Red) TF 10-0
90 – Alex Braun (Minnesota Red) over Camden Miller (Michigan Red) TF 10-0
97 – Matthew Randolph (Minnesota Red) over Hunter Losey (Michigan Red) TF 10-0
102 – Leonard Tukhlynovych (Minnesota Red) over John Allen (Michigan Red) TF 11-1
106 – Zach Hanson (Minnesota Red) over Mason Feudale (Michigan Red) TF 10-0
110 – Calvin Lonnquist (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
114 – Dylan Louwagie (Minnesota Red) over Jason Conklin (Michigan Red) TF 10-0
119 – Pierson Manville (Minnesota Red) over Gus James (Michigan Red) TF 12-0
125 – Jed Wester (Minnesota Red) over Peerless Schlusler (Michigan Red) Fall 1:17
130 – Travis Smith (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
136 – Maximus Hanson (Minnesota Red) over Richard Davis (Michigan Red) Fall 1:03

Match #3 Semifinal
Minnesota Red defeated Colorado Red 59-21
149 – Cole Han-lindemyer (Minnesota Red) over James Burk (Colorado Red) TF 10-0
165 – Soren Herzog (Colorado Red) over Rico Cooper (Minnesota Red) TF 11-0
187 – Harrison Wade (Colorado Red) over Unknown (Unattached) Forf
250 – Will Sather (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
71 – Logan Schwanz (Minnesota Red) over William Jakeway (Colorado Red) TF 11-0
77 – Logan Swensen (Minnesota Red) over Griffin Rial (Colorado Red) TF 16-5
83 – Riley Graber (Minnesota Red) over Otto Black (Colorado Red) Dec 6-4
87 – Alex Diederich (Minnesota Red) over Billy Greenwood (Colorado Red) Dec 6-5
90 – Alex Braun (Minnesota Red) over Garrett Reece (Colorado Red) Fall 2:38
97 – Landon Robideau (Minnesota Red) over Noah Kubala (Colorado Red) Dec 10-2
102 – Leonard Tukhlynovych (Minnesota Red) over Hayden Haase (Colorado Red) Fall 0:23
106 – Zach Hanson (Minnesota Red) over Brady Collins (Colorado Red) TF 10-0
110 – Calvin Lonnquist (Minnesota Red) over Tanner Santos (Colorado Red) Fall 0:32
114 – Jacob Myers (Colorado Red) over Bryce Burkett (Minnesota Red) TF 10-0
119 – Pierson Manville (Minnesota Red) over Jacob Bostelman (Colorado Red) TF 10-0
125 – Kyler Wong (Minnesota Red) over Carson Hawkins (Colorado Red) Fall 1:20
130 – Travis Smith (Minnesota Red) over Dante Hutchings (Colorado Red) Fall 0:27
136 – Andrew Wittenberg (Colorado Red) over Marco Christiansen (Minnesota Red) TF 11-0

Match #4 1st Place Match
Minnesota Red defeated Maryland 67-13
250 – Will Sather (Minnesota Red) over Gavin Bage (Maryland) Fall 0:40
71 – Logan Schwanz (Minnesota Red) over Ellis Kirsch (Maryland) Fall 3:06
77 – Logan Swensen (Minnesota Red) over Zac Glory (Maryland) TF 14-3
83 – Carter – see skin Nogle – check (Maryland) over Riley Graber (Minnesota Red) Dec 9-6
87 – Evan Boblits (Maryland) over Alex Diederich (Minnesota Red) Dec 4-3
90 – Alex Braun (Minnesota Red) over Marquez Estrada (Maryland) TF 10-0
97 – Landon Robideau (Minnesota Red) over Ben Smith (Maryland) Dec 3-0
102 – Leonard Tukhlynovych (Minnesota Red) over Mekhi Neal (Maryland) Fall 3:51
106 – Zach Hanson (Minnesota Red) over Jason Beale (Maryland) Fall 1:21
110 – Calvin Lonnquist (Minnesota Red) over Nicolas Barnabae (Maryland) TF 12-0
114 – Judah Aybar (Maryland) over Dylan Louwagie (Minnesota Red) Dec 14-6
119 – Pierson Manville (Minnesota Red) over Antonio Rodrigues (Maryland) TF 10-0
125 – Jed Wester (Minnesota Red) over Aidan Rivenburg (Maryland) TF 11-0
130 – Travis Smith (Minnesota Red) over Jesse Rappazzo (Maryland) Fall 0:31
136 – Paul Ognissanti (Maryland) over Maximus Hanson (Minnesota Red) Dec 11-2
149 – Cole Han-lindemyer (Minnesota Red) over Adin Hastings (Maryland) Fall 0:48
165 – Rico Cooper (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
187 – J-roc Solheim (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf

Gold /Silver Pool

Match #1 Round 1
Minnesota Red defeated Washington 53-27
77 – Logan Swensen (Minnesota Red) over Elijah Cater (Washington) TF 14-4
83 – Riley Graber (Minnesota Red) over Joshua Neiwert (Washington) Dec 4-1
87 – Alex Diederich (Minnesota Red) over Stone Hartford (Washington) TF 10-0
90 – Alex Braun (Minnesota Red) over Tyler Rhue (Washington) TF 14-2
97 – Landon Robideau (Minnesota Red) over Cody Miller (Washington) TF 10-0
102 – Leonard Tukhlynovych (Minnesota Red) over Marcos Torrez (Washington) Dec 10-1
106 – Zach Hanson (Minnesota Red) over Alex Fernandez (Washington) TF 10-0
110 – Calvin Lonnquist (Minnesota Red) over Keaton Mayernik (Washington) Fall 0:50
114 – Landon Drury (Washington) over Dylan Louwagie (Minnesota Red) Dec 11-8
119 – Pierson Manville (Minnesota Red) over Mitchell Helgert (Washington) TF 11-0
125 – Jed Wester (Minnesota Red) over Lars Michaelson (Washington) Fall 1:45
130 – Travis Smith (Minnesota Red) over Smokey Mcclure (Washington) Fall 0:54
136 – Judah Bishop (Washington) over Marco Christiansen (Minnesota Red) Fall 1:08
149 – Cole Han-lindemyer (Minnesota Red) over Blake Ely (Washington) Dec 3-3
165 – Mason Ferguson (Washington) over Rico Cooper (Minnesota Red) Dec 15-9
187 – Hunter Tibodeau (Washington) over Unknown (Unattached) Forf
250 – Daniel Matagi (Washington) over Will Sather (Minnesota Red) Fall 1:20
71 – Logan Schwanz (Minnesota Red) over Eddieshiloh Cormier-higgins (Washington) Dec 12-8

Match #2 Round 2
Minnesota Red defeated Illinois 49-29
83 – Riley Graber (Minnesota Red) over Cole Gentsch (Illinois) Fall 0:51
87 – Dominick Marre (Illinois) over Alex Diederich (Minnesota Red) Dec 4-3
90 – Colin Young (Illinois) over Alex Braun (Minnesota Red) Dec 5-3
97 – Landon Robideau (Minnesota Red) over Joshua Vazquez (Illinois) Dec 5-3
102 – Alexander Marre (Illinois) over Leonard Tukhlynovych (Minnesota Red) Dec 5-1
106 – Zach Hanson (Minnesota Red) over Colby Crouch (Illinois) Fall 0:48
110 – Calvin Lonnquist (Minnesota Red) over Claudio Torres (Illinois) TF 10-0
114 – Bryce Burkett (Minnesota Red) over Jackson Gillen (Illinois) TF 13-2
119 – Pierson Manville (Minnesota Red) over Jacob Reddington (Illinois) TF 12-0
125 – Jed Wester (Minnesota Red) over Logan Swaw (Illinois) Dec 10-9
130 – David Mayora (Illinois) over Kyler Wong (Minnesota Red) Dec 10-4
136 – Travis Smith (Minnesota Red) over Jack Seacrist (Illinois) Fall 1:02
149 – Dominic Thebeau (Illinois) over Cole Han-lindemyer (Minnesota Red) Dec 5-2
165 – Noah Wenzel (Illinois) over Rico Cooper (Minnesota Red) Dec 8-6
187 – J-roc Solheim (Minnesota Red) over Benjamin Krueger (Illinois) Fall 0:52
250 – Lee Smith jr. (Illinois) over Will Sather (Minnesota Red) Fall 4:00
71 – Rocco Hayes (Illinois) over Logan Schwanz (Minnesota Red) Dec 8-7
77 – Logan Swensen (Minnesota Red) over Donny Pigoni (Illinois) TF 10-0

Match #3 Round 3
Minnesota Red defeated Indiana Gold 62-20
87 – Alex Diederich (Minnesota Red) over Jake Hockaday (Indiana Gold) Fall 1:35
90 – Alex Braun (Minnesota Red) over Silas Foster (Indiana Gold) Fall 0:29
97 – Landon Robideau (Minnesota Red) over Tanner Tishner (Indiana Gold) Fall 0:38
102 – Leonard Tukhlynovych (Minnesota Red) over Kyrel Leavell (Indiana Gold) Dec 10-6
106 – Zach Hanson (Minnesota Red) over Joshua Johnson (Indiana Gold) TF 10-0
110 – Calvin Lonnquist (Minnesota Red) over Justice Thornton (Indiana Gold) TF 10-0
114 – Delaney Ruhlman (Indiana Gold) over Dylan Louwagie (Minnesota Red) TF 11-1
119 – Pierson Manville (Minnesota Red) over Aidan Torres (Indiana Gold) TF 10-0
125 – Jed Wester (Minnesota Red) over Hunter May (Indiana Gold) Dec 8-6
130 – Travis Smith (Minnesota Red) over Rider Searcy (Indiana Gold) Fall 0:33
136 – Marco Christiansen (Minnesota Red) over Brayden Emerine (Indiana Gold) TF 10-0
149 – Cole Han-lindemyer (Minnesota Red) over Gunner Henry (Indiana Gold) TF 23-12
165 – Cadyn Mcbride (Indiana Gold) over Rico Cooper (Minnesota Red) TF 12-2
187 – Ronin Hammond (Indiana Gold) over Unknown (Unattached) Forf
250 – Will Sather (Minnesota Red) over Perris Green (Indiana Gold) Fall 0:47
71 – Revin Dickman (Indiana Gold) over Logan Schwanz (Minnesota Red) TF 11-0
77 – Logan Swensen (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
83 – Riley Graber (Minnesota Red) over Isaiah Schaefer (Indiana Gold) TF 10-0

Match #4 1st Place Match
Pennsylvania Blue defeated Minnesota Red 47-30
90 – Devon Magro (Pennsylvania Blue) over Alex Braun (Minnesota Red) TF 10-0
97 – Landon Robideau (Minnesota Red) over Kaedyn Williams (Pennsylvania Blue) Dec 4-3
102 – Leonard Tukhlynovych (Minnesota Red) over Jake Dailey (Pennsylvania Blue) TF 10-0
106 – Kamdyn Williams (Pennsylvania Blue) over Zach Hanson (Minnesota Red) Dec 5-2
110 – Mason Gibson (Pennsylvania Blue) over Calvin Lonnquist (Minnesota Red) TF 12-0
114 – Nicholas Kunstek (Pennsylvania Blue) over Bryce Burkett (Minnesota Red) Dec 6-1
119 – Pierson Manville (Minnesota Red) over Riley Hughes (Pennsylvania Blue) Fall 0:17
125 – Dylan Evans (Pennsylvania Blue) over Jed Wester (Minnesota Red) Dec 5-0
130 – Kyler Wong (Minnesota Red) over Liam Scrivanich (Pennsylvania Blue) Dec 14-5
136 – Bekhruz sadriddinov Navruzov (Pennsylvania Blue) over Travis Smith (Minnesota Red) Dec 9-7
149 – Cole Han-lindemyer (Minnesota Red) over Ryan Gallagher (Pennsylvania Blue) TF 12-1
165 – Tucker Hogan (Pennsylvania Blue) over Rico Cooper (Minnesota Red) Fall 0:40
187 – Sonny Sasso (Pennsylvania Blue) over J-roc Solheim (Minnesota Red) Fall 1:25
250 – Dominick Curci (Pennsylvania Blue) over Will Sather (Minnesota Red) Fall 0:50
71 – Trey Wagner (Pennsylvania Blue) over Logan Schwanz (Minnesota Red) TF 15-4
77 – Logan Swensen (Minnesota Red) over Nathan Desmond (Pennsylvania Blue) Dec 5-1
83 – Riley Graber (Minnesota Red) over Bo Bassett (Pennsylvania Blue) Dec 3-1
87 – Landon Bainey (Pennsylvania Blue) over Alex Diederich (Minnesota Red) Dec 3-2

Minnesota Blue Results

Match #1 Champ. Round 1
Minnesota Blue received a Bye

Match #2 Quarterfinal
New Jersey Red defeated Minnesota Blue 58-21
136 – Tate Link (Minnesota Blue) over Austin Quandt (New Jersey Red) TF 13-2
149 – Jared Schoppe (New Jersey Red) over Vander Mathiowetz (Minnesota Blue) Fall 3:56
165 – Vincenzo Lavalle (New Jersey Red) over Ian Larrabee (Minnesota Blue) TF 13-0
187 – Carson Schoenbauer (Minnesota Blue) over Paul Novello (New Jersey Red) Fall 2:00
250 – Aidan Schlett (New Jersey Red) over Elias Ruiz (Minnesota Blue) Fall 1:48
71 – Carson Walsh (New Jersey Red) over Joseph Lindquist (Minnesota Blue) Dec 11-5
77 – Michael Olson (Minnesota Blue) over Zachary Beadling (New Jersey Red) Dec 11-4
83 – Parker Lyden (Minnesota Blue) over Donny Almeyda (New Jersey Red) Dec 8-6
87 – Leo Deluca (New Jersey Red) over Mason Mills (Minnesota Blue) TF 10-0
90 – Anthony Knox (New Jersey Red) over Ian Schultz (Minnesota Blue) TF 11-0
97 – Alessio Perentin (New Jersey Red) over Austin Laudenbach (Minnesota Blue) TF 11-0
102 – Tyler Vazquez (New Jersey Red) over Charles Petit (Minnesota Blue) Fall 2:39
106 – Cross Wasilewski (New Jersey Red) over Kale Geiser (Minnesota Blue) TF 16-6
110 – Jonathan Fuller (New Jersey Red) over Eli Kruse (Minnesota Blue) Dec 6-2
114 – Giovanni Scafidi (New Jersey Red) over Parker Adkins (Minnesota Blue) TF 10-0
119 – Max Nevlin (New Jersey Red) over Jackson Marr (Minnesota Blue) TF 12-2
125 – Zachary Ballante (New Jersey Red) over Aydan Carlson (Minnesota Blue) Dec 7-3
130 – John Quinonez (New Jersey Red) over Griffin Lundeen (Minnesota Blue) Dec 6-5

Match #3 Cons. Round 2
Minnesota Blue defeated Georgia Red 72-12
149 – Vander Mathiowetz (Minnesota Blue) over Brock Hacker (Georgia Red) TF 11-0
165 – Blake Clemons (Minnesota Blue) over Lenn Washington (Georgia Red) Fall 3:40
187 – Carson Schoenbauer (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
250 – Elias Ruiz (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
71 – Olli Webb (Georgia Red) over Joseph Lindquist (Minnesota Blue) TF 10-0
77 – Blake Beissel (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
83 – Parker Lyden (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
87 – Mason Mills (Minnesota Blue) over Jace Parent (Georgia Red) TF 10-0
90 – Gavin Osborn (Minnesota Blue) over Rylan Ibold (Georgia Red) Dec 10-2
97 – Austin Laudenbach (Minnesota Blue) over Noah Danforth (Georgia Red) TF 14-1
102 – Joshua Sanders (Georgia Red) over Ethan Sylvester (Minnesota Blue) Fall 1:42
106 – Kale Geiser (Minnesota Blue) over William Chambers (Georgia Red) Fall 2:30
110 – Eli Kruse (Minnesota Blue) over Davin Lundquist (Georgia Red) TF 10-0
114 – Parker Adkins (Minnesota Blue) over May Prado (Georgia Red) Fall 1:50
119 – Jackson Marr (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
125 – Aydan Carlson (Minnesota Blue) over Nathan Furman (Georgia Red) Fall 1:07
130 – Griffin Lundeen (Minnesota Blue) over Manning Flowers (Georgia Red) TF 12-0
136 – Tate Link (Minnesota Blue) over Tyler Secoy (Georgia Red) TF 13-2

Match #4 Cons. Round 3
Minnesota Blue defeated Tennessee 52-32
165 – Marquail Green (Tennessee) over Blake Clemons (Minnesota Blue) Fall 1:28
187 – Miles Workman (Tennessee) over Roberto Hernandez (Minnesota Blue) Fall 2:00
250 – Noah Todd (Tennessee) over Elias Ruiz (Minnesota Blue) Fall 1:10
71 – Joseph Lindquist (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
77 – Blake Beissel (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
83 – Parker Lyden (Minnesota Blue) over Sam Herring (Tennessee) TF 10-0
87 – Peyton Smith (Tennessee) over Mason Mills (Minnesota Blue) Inj 0:09
90 – Ian Schultz (Minnesota Blue) over Jarvis Little (Tennessee) Dec 10-2
97 – Austin Laudenbach (Minnesota Blue) over Ethan Lipsey (Tennessee) Dec 14-7
102 – Conner Payne (Tennessee) over Charles Petit (Minnesota Blue) TF 12-2
106 – Hunter Sturgill (Tennessee) over Caden Rose (Minnesota Blue) Fall 3:10
110 – Michael Reinardy (Minnesota Blue) over Spencer Kon (Tennessee) Fall 1:23
114 – Parker Adkins (Minnesota Blue) over Damien Parra (Tennessee) TF 12-0
119 – Terae Dunn (Minnesota Blue) over James Strong (Tennessee) TF 11-0
125 – Aydan Carlson (Minnesota Blue) over Drake Bowers (Tennessee) Fall 0:28
130 – Noah Torgerson (Minnesota Blue) over Riley Fort (Tennessee) TF 16-2
136 – Tate Link (Minnesota Blue) over Ayden Hanumaiah (Tennessee) TF 10-0
149 – Vander Mathiowetz (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf

Match #5 Cons. Semi
California defeated Minnesota Blue 61-18
187 – Diego Costa (California) over Carson Schoenbauer (Minnesota Blue) Fall 1:33
250 – Jose Martinez (California) over Elias Ruiz (Minnesota Blue) Fall 2:31
71 – Robert Jones (California) over Joseph Lindquist (Minnesota Blue) TF 14-4
77 – Isaiah Cortez (California) over Michael Olson (Minnesota Blue) Dec 5-4
83 – Isaiah Quintero (California) over Parker Lyden (Minnesota Blue) Fall 1:39
87 – Elijah Cortez (California) over Mason Mills (Minnesota Blue) Dec 3-1
90 – Daniel Zepeda (California) over Ian Schultz (Minnesota Blue) Fall 3:05
97 – Andrew Barbosa (California) over Austin Laudenbach (Minnesota Blue) TF 10-0
102 – Laird Root (California) over Ethan Sylvester (Minnesota Blue) TF 10-0
106 – Collin Guffey (California) over Caden Rose (Minnesota Blue) Dec 11-10
110 – Michael Reinardy (Minnesota Blue) over Arjun Nagra (California) Dec 3-2
114 – Eziequel Vela (California) over Parker Adkins (Minnesota Blue) Dec 12-4
119 – Terae Dunn (Minnesota Blue) over Oscar Williams (California) TF 10-0
125 – Aydan Carlson (Minnesota Blue) over Ben Montez (California) Dec 11-8
130 – Thomas Thongseng (California) over Noah Torgerson (Minnesota Blue) TF 10-0
136 – Tate Link (Minnesota Blue) over Arvin Khosravy (California) Dec 17-13
149 – Ammar Khan (California) over Vander Mathiowetz (Minnesota Blue) Fall 1:00
165 – Mark Ayala (California) over Ian Larrabee (Minnesota Blue) Fall 1:27

Match #6 5th Place Match
New Jersey Red defeated Minnesota Blue 46-27
250 – Aidan Schlett (New Jersey Red) over Elias Ruiz (Minnesota Blue) Fall 0:51
71 – Carson Walsh (New Jersey Red) over Joseph Lindquist (Minnesota Blue) Dec 8-0
77 – Michael Olson (Minnesota Blue) over Zachary Beadling (New Jersey Red) Dec 3-1
83 – Parker Lyden (Minnesota Blue) over Donny Almeyda (New Jersey Red) Dec 12-11
87 – Leo Deluca (New Jersey Red) over Mason Mills (Minnesota Blue) Dec 3-2
90 – Anthony Knox (New Jersey Red) over Ian Schultz (Minnesota Blue) Dec 5-2
97 – Alessio Perentin (New Jersey Red) over Austin Laudenbach (Minnesota Blue) Dec 8-2
102 – Tyler Vazquez (New Jersey Red) over Ethan Sylvester (Minnesota Blue) Fall 1:34
106 – Cross Wasilewski (New Jersey Red) over Caden Rose (Minnesota Blue) Dec 10-5
110 – Jonathan Fuller (New Jersey Red) over Michael Reinardy (Minnesota Blue) Dec 19-12
114 – Giovanni Scafidi (New Jersey Red) over Parker Adkins (Minnesota Blue) Dec 6-3
119 – Max Nevlin (New Jersey Red) over Terae Dunn (Minnesota Blue) Dec 7-6
125 – Griffin Lundeen (Minnesota Blue) over Zachary Ballante (New Jersey Red) Dec 5-2
130 – John Quinonez (New Jersey Red) over Aydan Carlson (Minnesota Blue) Dec 3-1
136 – Tate Link (Minnesota Blue) over Austin Quandt (New Jersey Red) Dec 10-1
149 – Vander Mathiowetz (Minnesota Blue) over Jared Schoppe (New Jersey Red) TF 10-0
165 – Vincenzo Lavalle (New Jersey Red) over Blake Clemons (Minnesota Blue) TF 11-0
187 – Carson Schoenbauer (Minnesota Blue) over Paul Novello (New Jersey Red) Dec 5-2

Red/Blue Pool

Match #1 Round 1
Colorado Red defeated Minnesota Blue 42-39
77 – Michael Olson (Minnesota Blue) over Griffin Rial (Colorado Red) Dec 9-2
83 – Otto Black (Colorado Red) over Parker Lyden (Minnesota Blue) TF 10-0
87 – Mason Mills (Minnesota Blue) over Billy Greenwood (Colorado Red) Dec 9-8
90 – Garrett Reece (Colorado Red) over Ian Schultz (Minnesota Blue) TF 13-0
97 – Noah Kubala (Colorado Red) over Austin Laudenbach (Minnesota Blue) Dec 11-3
102 – Hayden Haase (Colorado Red) over Charles Petit (Minnesota Blue) TF 10-0
106 – Brady Collins (Colorado Red) over Caden Rose (Minnesota Blue) TF 12-1
110 – Michael Reinardy (Minnesota Blue) over Tanner Santos (Colorado Red) Fall 0:24
114 – Jacob Myers (Colorado Red) over Parker Adkins (Minnesota Blue) TF 10-0
119 – Terae Dunn (Minnesota Blue) over Jacob Bostelman (Colorado Red) Dec 9-2
125 – Aydan Carlson (Minnesota Blue) over Carson Hawkins (Colorado Red) Fall 1:41
130 – Noah Torgerson (Minnesota Blue) over Dante Hutchings (Colorado Red) TF 10-0
136 – Andrew Wittenberg (Colorado Red) over Tate Link (Minnesota Blue) Fall 1:23
149 – Vander Mathiowetz (Minnesota Blue) over James Burk (Colorado Red) Fall 1:00
165 – Soren Herzog (Colorado Red) over Ian Larrabee (Minnesota Blue) Fall 0:35
187 – Harrison Wade (Colorado Red) over Carson Schoenbauer (Minnesota Blue) Fall 0:16
250 – Elias Ruiz (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
71 – Joseph Lindquist (Minnesota Blue) over William Jakeway (Colorado Red) TF 14-2

Match #2 Round 2
Pennsylvania Red defeated Minnesota Blue 54-29
83 – Davis Motyka (Pennsylvania Red) over Parker Lyden (Minnesota Blue) TF 10-0
87 – Tahir Parkins (Pennsylvania Red) over Mason Mills (Minnesota Blue) Fall 2:57
90 – Kollin Rath (Pennsylvania Red) over Gavin Osborn (Minnesota Blue) TF 10-0
97 – Logan Sallot (Pennsylvania Red) over Austin Laudenbach (Minnesota Blue) TF 17-4
102 – Antonino Walker (Pennsylvania Red) over Ethan Sylvester (Minnesota Blue) Fall 2:28
106 – Nick Gorman (Pennsylvania Red) over Kale Geiser (Minnesota Blue) Dec 12-8
110 – Tommy Link (Pennsylvania Red) over Michael Reinardy (Minnesota Blue) Fall 1:06
114 – Parker Adkins (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
119 – Terae Dunn (Minnesota Blue) over Lonzy Vielma (Pennsylvania Red) TF 11-1
125 – Luke Sugalski (Pennsylvania Red) over Aydan Carlson (Minnesota Blue) Dec 13-6
130 – AJ Rohan (Pennsylvania Red) over Noah Torgerson (Minnesota Blue) TF 10-0
136 – Kamron Fickes (Pennsylvania Red) over Tate Link (Minnesota Blue) TF 13-3
149 – Vander Mathiowetz (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
165 – Brayden McFetridge (Pennsylvania Red) over Ian Larrabee (Minnesota Blue) Fall 0:18
187 – Jackson Zimmerman (Pennsylvania Red) over Carson Schoenbauer (Minnesota Blue) Fall 0:29
250 – Elias Ruiz (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
71 – Joseph Lindquist (Minnesota Blue) over Nikos Filipos (Pennsylvania Red) Dec 15-9
77 – Michael Olson (Minnesota Blue) over Shane McFillin (Pennsylvania Red) Dec 2-1

Match #3 Round 3
Minnesota Blue defeated Team Alabama 67-15
87 – Mason Mills (Minnesota Blue) over Brodie Christmas (Team Alabama) Dec 7-3
90 – Gavin Osborn (Minnesota Blue) over Chad Strickland (Team Alabama) TF 12-0
97 – Austin Laudenbach (Minnesota Blue) over Nicholas Dempsey (Team Alabama) Fall 1:24
102 – Hudson Waldrop (Team Alabama) over Charles Petit (Minnesota Blue) TF 10-0
106 – Kale Geiser (Minnesota Blue) over Blake Byerly (Team Alabama) Dec 14-6
110 – Cage McIssac (Team Alabama) over Eli Kruse (Minnesota Blue) Dec 16-9
114 – Parker Adkins (Minnesota Blue) over Matthew Mayhall (Team Alabama) Fall 0:55
119 – Jackson Marr (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
125 – Aydan Carlson (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
130 – Griffin Lundeen (Minnesota Blue) over Clay Johnston (Team Alabama) Fall 2:38
136 – Noah Torgerson (Minnesota Blue) over Christian McCary (Team Alabama) TF 12-0
149 – Vander Mathiowetz (Minnesota Blue) over Ethan Lassere (Team Alabama) Dec 16-9
165 – Will Caneer (Team Alabama) over Blake Clemons (Minnesota Blue) Fall 0:47
187 – Roberto Hernandez (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
250 – Elias Ruiz (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
71 – Joseph Lindquist (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
77 – Blake Beissel (Minnesota Blue) over Wallace Blue (Team Alabama) Fall 0:29
83 – Parker Lyden (Minnesota Blue) over Will Anderson (Team Alabama) TF 10-0

Match #4 5th Place Match
Minnesota Blue defeated Kansas Gold 47-35
90 – Owen Eck (Kansas Gold) over Ian Schultz (Minnesota Blue) TF 12-1
97 – Nick Treaster (Kansas Gold) over Austin Laudenbach (Minnesota Blue) TF 13-0
102 – Tucker Cell (Kansas Gold) over Ethan Sylvester (Minnesota Blue) TF 14-4
106 – Maddox Casella (Kansas Gold) over Kale Geiser (Minnesota Blue) TF 12-2
110 – Patrick Foxworth (Kansas Gold) over Eli Kruse (Minnesota Blue) Dec 10-3
114 – Parker Adkins (Minnesota Blue) over Samuel Imes (Kansas Gold) Fall 0:57
119 – Jackson Marr (Minnesota Blue) over Aj Furnish (Kansas Gold) Fall 1:11
125 – Terae Dunn (Minnesota Blue) over Alonzo Borjas (Kansas Gold) Dec 14-7
130 – Xerarch Tungjaroenkul (Kansas Gold) over Griffin Lundeen (Minnesota Blue) Fall 0:44
136 – Derek Johnson (Kansas Gold) over Noah Torgerson (Minnesota Blue) Fall 1:19
149 – Tate Link (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
165 – Vander Mathiowetz (Minnesota Blue) over Samson Waggoner (Kansas Gold) TF 10-0
187 – Carson Schoenbauer (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
250 – Elias Ruiz (Minnesota Blue) over Gavin Schippers (Kansas Gold) Dec 4-2
71 – Lucas Kaufman (Kansas Gold) over Joseph Lindquist (Minnesota Blue) Dec 12-6
77 – Michael Olson (Minnesota Blue) over Jett Schwartz (Kansas Gold) TF 12-0
83 – Parker Lyden (Minnesota Blue) over Tobius Kriner (Kansas Gold) TF 12-2
87 – Mason Mills (Minnesota Blue) over Dillon Cooper (Kansas Gold) TF 11-0

Bookmark the permalink.

Comments are closed.