Minnesota wins 16U Greco-Roman National Duals

2019 USA Wrestling 16U Greco-Roman National Duals results. June 12-13 at Spokane, Wash.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Day 2

Gold/Silver Pool Results
1st Place Match – Minnesota Blue defeated Illinois 40-33.
3rd Place Match – Georgia defeated Iowa 43-31.
5th Place Match – Washington Red defeated Pennsylvania 49-23.
7th Place Match – California defeated Missouri 49-26.

Bronze/Copper Pool Results
1st Place Match – Oregon Red defeated Minnesota Red 47-29.
3rd Place Match – Kansas defeated Michigan 41-34.
5th Place Match – Indiana defeated Idaho Blue 47-32.
7th Place Match – Oklahoma defeated Wisconsin 41-39.

Yellow Pool Results
1st Place – Utah
2nd Place – Florida
3rd Place – New Jersey
4th Place – Washington Blue
5th Place – Colorado

Red Pool Results
1st Place – Texas
2nd Place – Oregon Blue
3rd Place – Montana
4th Place – North Carolina
5th Place – Idaho Red

Day 1

A Pool Results
1st Place Match – Minnesota Blue defeated Iowa 61-11.
3rd Place Match – Oregon Red defeated Indiana 39-38.
5th Place Match – Colorado defeated Montana 36-31
7th Place – Washington Blue
Semifinals
Minnesota Blue dec. Colorado, 64-12
Iowa dec. Oregon Red, 44-35
Quarterfinals
Colorado dec. Montana, 47-22
Oregon Red dec. Washington Blue, 44-35
Iowa dec. Indiana, 42-30

B Pool Results
1st Place Match – Illinois defeated California 49-24.
2nd Place Wrestleback – California defeated Oklahoma, 47-28
3rd Place Match – Oklahoma defeated Kansas 42-36.
5th Place Match – Texas defeated Utah 42-32.
7th Place- Idaho Red
Semifinals
Illinois dec. Oklahoma, 66-10
California dec. Kansas, 44-32
Quarterfinals
Oklahoma dec. Texas, 55-19
California dec. Idaho Red, 71-8
Kansas dec. Utah, 50-26

C Pool Results
1st Place Match – Pennsylvania defeated Washington Red 39-34.
3rd Place Match – Minnesota Red defeated Wisconsin 46-27.
5th Place Match – Florida defeated Oregon Blue 47-32.
Semifinals
Washington Red dec. Minnesota Red, 50-26
Pennsylvania dec. Florida, 57-20
Quarterfinals
Minnesota Red dec. Wisconsin, 40-35
Florida dec. Oregon Blue, 54-27

D Pool Results
1st Place Match – Georgia defeated Missouri 55-17.
3rd Place Match – Idaho Blue defeated Michigan 40-31.
5th Place Match – New Jersey defeated North Carolina 62-16.
Semifinals
Missouri dec. Idaho Blue, 46-30
Georgia dec. Michigan, 49-14
Quarterfinals
Idaho Blue dec. North Carolina, 55-17
Michigan dec. New Jersey, 53-22

Minnesota Blue Results

A Pool

Match #1 Quarterfinal
Minnesota Blue received a Bye

Match #2 Semifinal
Minnesota Blue defeated Colorado 64-12
100 – JORE VOLK (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Mason Gehloff (Minnesota Blue) over Gabriel Archuleta (Colorado) Fall 0:19
113 – Reid Nelson (Minnesota Blue) over Joseph Airola (Colorado) Dec 5-3
120 – Max Black (Colorado) over Coy Gunderson (Minnesota Blue) TF 10-0
126 – Derrick Cardinal (Minnesota Blue) over Lain Yapoujian (Colorado) TF 10-0
132 – Carter Stephenson (Colorado) over Eddie Simes (Minnesota Blue) TF 10-0
138 – Cael Berg (Minnesota Blue) over Clayton Robinson (Colorado) TF 13-0
145 – Landen Johnson (Minnesota Blue) over Karter Johnson (Colorado) TF 17-6
152 – Hunter Lyden (Minnesota Blue) over Tyler Collins (Colorado) TF 10-0
160 – Ryder Rogotzke (Minnesota Blue) over Morgan Tribbett (Colorado) Fall 1:09
170 – Isaac Grams (Minnesota Blue) over Gavin Funk (Colorado) TF 10-0
182 – Cayden Homme (Minnesota Blue) over Kai Iwatsu (Colorado) TF 11-0
195 – Max Balow (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Justin Matson (Minnesota Blue) over Bryce Garcia (Colorado) Dec 11-4
285 – Gavin Layton (Minnesota Blue) over Matthew Moore (Colorado) TF 12-2
88 – Alan Koehler (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
94 – Caleb Thoennes (Minnesota Blue) over Stephen Porter (Colorado) Fall 0:57

Match #3 1st Place Match
Minnesota Blue defeated Iowa 61-11
100 – JORE VOLK (Minnesota Blue) over Ryder Block (Iowa) TF 14-1
106 – Mason Gehloff (Minnesota Blue) over Gable Porter (Iowa) TF 14-4
113 – Brendan Howes (Minnesota Blue) over Bailey Roybal (Iowa) Fall 0:40
120 – Maxwell Petersen (Minnesota Blue) over Kolten Crawford (Iowa) TF 11-0
126 – Derrick Cardinal (Minnesota Blue) over kayden gryp (Iowa) Fall 1:20
132 – Chase DeBlaere (Minnesota Blue) over Robert Avila (Iowa) TF 10-0
138 – Cael Berg (Minnesota Blue) over Nick Hamilton (Iowa) Dec 7-5
145 – Dalan Jones (Minnesota Blue) over Gabe Mcgeough (Iowa) TF 10-0
152 – Hunter Lyden (Minnesota Blue) over Ben Kueter (Iowa) TF 11-0
160 – Tyler Raway (Minnesota Blue) over Adam Ahrendsen (Iowa) Dec 14-11
170 – Jared Voss (Iowa) over Antony Tuttle (Minnesota Blue) Dec 6-5
182 – Cayden Homme (Minnesota Blue) over Griffin Gammell (Iowa) Dec 4-1
195 – Bennett Tabor (Minnesota Blue) over Wyatt Voelker (Iowa) Dec 10-4
220 – Max Balow (Minnesota Blue) over Rex Johnsen (Iowa) Dec 14-5
285 – Gavin Layton (Minnesota Blue) over Ryley Snell (Iowa) TF 10-0
88 – Alan Koehler (Minnesota Blue) over J.D. Downs (Iowa) TF 10-0
94 – Caleb Thoennes (Minnesota Blue) over Garret Rinken (Iowa) Dec 11-10

Gold/Silver Pool – Minnesota Blue

Match #1 Round 1
Minnesota Blue defeated California 58-14
120 – Maxwell Petersen (Minnesota Blue) over Brock Bobzien (California) TF 11-0
126 – Carter Bailey (California) over Coy Gunderson (Minnesota Blue) Dec 8-0
132 – Chase DeBlaere (Minnesota Blue) over Jason Brauning (California) TF 12-0
138 – Ethan Birch (California) over Eddie Simes (Minnesota Blue) Dec 14-10
145 – Victor Jacinto (California) over Landen Johnson (Minnesota Blue) Dec 4-3
152 – Ryder Rogotzke (Minnesota Blue) over james conner (California) Fall 1:07
160 – Tyler Raway (Minnesota Blue) over Jake Prudek (California) Dec 7-6
170 – Isaac Grams (Minnesota Blue) over Logan Kuehl (California) Fall 3:31
182 – Antony Tuttle (Minnesota Blue) over Braden Pease (California) Dec 11-2
195 – Max Balow (Minnesota Blue) over Donivan Giangregorio (California) Dec 16-12
220 – Justin Matson (Minnesota Blue) over Dillon Bailey (California) Fall 0:51
285 – Gavin Layton (Minnesota Blue) over Tominiko V. Takafua (California) Dec 12-4
88 – Alan Koehler (Minnesota Blue) over Austin Fredrickson (California) TF 10-0
94 – Caleb Thoennes (Minnesota Blue) over Ray Ray Harris (California) TF 10-0
100 – JORE VOLK (Minnesota Blue) over Tyler Riley (California) Fall 1:48
106 – Reid Nelson (Minnesota Blue) over Beau Mantanona (California) Dec 6-1
113 – Brendan Howes (Minnesota Blue) over Casey Roberts (California) Fall 1:39

Match #2 Round 2
Minnesota Blue defeated Washington Red 61-16
88 – Alan Koehler (Minnesota Blue) over Nolan Crosby (Washington Blue) Fall 1:07
94 – Caleb Thoennes (Minnesota Blue) over Miguel Torrez (Washington Red) TF 10-0
100 – JORE VOLK (Minnesota Blue) over Ethan Freund (Washington Red) TF 10-0
106 – Mason Gehloff (Minnesota Blue) over Jaden Sanchez (Washington Red) Fall 0:51
113 – Brendan Howes (Minnesota Blue) over Kenndyl Mobley (Washington Red) Dec 10-2
120 – Q`veli Quintanilla (Washington Red) over Maxwell Petersen (Minnesota Blue) Dec 9-2
126 – Derrick Cardinal (Minnesota Blue) over Conor Goucher (Washington Red) Fall 1:35
132 – Chase DeBlaere (Minnesota Blue) over Andrew Macias (Washington Red) TF 12-2
138 – Cael Berg (Minnesota Blue) over Thor Michaelson (Washington Red) Dec 4-1
145 – CJ Hamblin (Washington Red) over Dalan Jones (Minnesota Blue) Fall 3:26
152 – Ryder Rogotzke (Minnesota Blue) over Seth Dawkins (Washington Red) Fall 1:59
160 – Hunter Lyden (Minnesota Blue) over Jakob Connors (Washington Red) Fall 1:51
170 – Antony Tuttle (Minnesota Blue) over Jacob inton (Washington Red) TF 11-0
182 – Rylan Rogers (Washington Red) over Cayden Homme (Minnesota Blue) Dec 7-1
195 – Bennett Tabor (Minnesota Blue) over Isaiah Anderson (Washington Red) Inj 2:03
220 – Justin Matson (Minnesota Blue) over Levi Kovacs (Washington Red) Dec 2-2
285 – Gavin Layton (Minnesota Blue) over Carson Linstad (Washington Red) TF 12-1

Match #3 Round 3
Minnesota Blue defeated Georgia 56-19
88 – Alan Koehler (Minnesota Blue) over Tanner Spalding (Georgia) TF 12-1
94 – Caleb Thoennes (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
100 – JORE VOLK (Minnesota Blue) over Dominic Ditomasso (Georgia) TF 10-0
106 – Mason Gehloff (Minnesota Blue) over Joseph Robinson (Georgia) Fall 1:51
113 – Reid Nelson (Minnesota Blue) over Andrew Voiles (Georgia) Dec 7-2
120 – Maxwell Petersen (Minnesota Blue) over Michael Roe (Georgia) Fall 0:44
126 – Derrick Cardinal (Minnesota Blue) over Jake Swink (Georgia) TF 12-0
132 – Chase DeBlaere (Minnesota Blue) over Jarrod Pominville (Georgia) TF 11-0
138 – Cael Berg (Minnesota Blue) over Sam Johnson (Georgia) Dec 5-0
145 – Matthew Singleton (Georgia) over Dalan Jones (Minnesota Blue) TF 17-5
152 – Hunter Lyden (Minnesota Blue) over Robert Weston (Georgia) TF 11-1
160 – Kamdyn Munro (Georgia) over Tyler Raway (Minnesota Blue) Fall 0:37
170 – Antony Tuttle (Minnesota Blue) over Dawson Mathews (Georgia) Dec 3-2
182 – Cayden Homme (Minnesota Blue) over Porter Faulk (Georgia) Inj 2:16
195 – Noah Pettigrew (Georgia) over Bennett Tabor (Minnesota Blue) Dec 8-5
220 – Chase Horne (Georgia) over Justin Matson (Minnesota Blue) Dec 4-2
285 – Gavin Layton (Minnesota Blue) over LB Neloms (Georgia) TF 10-0

Match #4 1st Place Match
Minnesota Blue defeated Illinois 40-33
138 – Cael Berg (Minnesota Blue) over Kole Brower (Illinois) Dec 4-3
145 – Dean Hamiti Jr (Illinois) over Landen Johnson (Minnesota Blue) Dec 9-1
152 – Hunter Lyden (Minnesota Blue) over Robert Major (Illinois) TF 12-1
160 – Caden Ernd (Illinois) over Ryder Rogotzke (Minnesota Blue) TF 10-0
170 – Andrew Wenzel (Illinois) over Antony Tuttle (Minnesota Blue) Dec 3-1
182 – Cayden Homme (Minnesota Blue) over Mario Tormey (Illinois) Fall 3:04
195 – Tom Culp (Illinois) over Max Balow (Minnesota Blue) TF 10-0
220 – Michael Roath (Illinois) over Justin Matson (Minnesota Blue) Dec 6-1
285 – Hayden Copass (Illinois) over Gavin Layton (Minnesota Blue) Dec 4-2
88 – Alan Koehler (Minnesota Blue) over Benjamin Dunne (Illinois) TF 10-0
94 – Caleb Thoennes (Minnesota Blue) over Dominic Schiavone (Illinois) TF 19-8
100 – JORE VOLK (Minnesota Blue) over Kannon Webster (Illinois) Dec 4-3
106 – Mason Gehloff (Minnesota Blue) over Joseph Fernau (Illinois) TF 10-0
113 – Abraham Hinrichsen (Illinois) over Brendan Howes (Minnesota Blue) Dec 6-2
120 – Joey Cape (Illinois) over Maxwell Petersen (Minnesota Blue) TF 11-1
126 – Derrick Cardinal (Minnesota Blue) over Blake McGee (Illinois) Dec 8-2
132 – Chase DeBlaere (Minnesota Blue) over Jack Milos (Illinois) TF 18-8

Minnesota Red Results

C Pool

Match #1 Quarterfinal
Minnesota Red defeated Wisconsin 40-35
88 – Kie Anderson (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
94 – Joey Showalter (Wisconsin) over Easton Miller (Minnesota Red) TF 12-0
100 – Kaleb Casey (Wisconsin) over Marshall Larson (Minnesota Red) TF 10-0
106 – COLTON BORNHOLDT (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Cody Goebel (Wisconsin) over ELIJAH PAULSON (Minnesota Red) Dec 12-4
120 – Cash Stewart (Wisconsin) over Carter Ban (Minnesota Red) Dec 13-12
126 – Aj Smith (Minnesota Red) over Tyler Goebel (Wisconsin) Fall 0:31
132 – Henry Amborn (Wisconsin) over Dane Niemi (Minnesota Red) TF 12-2
138 – Connor Simmonds (Minnesota Red) over Ryan Dolezal (Wisconsin) TF 14-4
145 – Jared Stricker (Wisconsin) over Austin Moscho (Minnesota Red) TF 10-0
152 – Elijah Madimba (Minnesota Red) over Frederick Lehrke (Wisconsin) TF 10-0
160 – Owen Herbst (Minnesota Red) over Tristan Scott (Wisconsin) Fall 1:57
170 – Landan DuVal (Minnesota Red) over Bryce Crook (Wisconsin) Dec 4-0
182 – Jacob Meissner (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Robert Beese (Wisconsin) over mason iverson (Minnesota Red) TF 10-0
220 – Jaren Rohde (Wisconsin) over Jade Trelstad (Minnesota Red) Dec 10-2
285 – Travis LeGrave (Wisconsin) over Elijah Novak (Minnesota Red) Fall 1:13

Match #2 Semifinal
Washington Red defeated Minnesota Red 50-26
88 – Nolan Crosby (Washington Blue) over Kie Anderson (Minnesota Red) TF 12-2
94 – Miguel Torrez (Washington Red) over Easton Miller (Minnesota Red) Fall 0:44
100 – Ethan Freund (Washington Red) over Cael Robb (Minnesota Red) Dec 5-0
106 – Jake Hubby (Washington Red) over Christian Noble (Minnesota Red) Dec 7-4
113 – Kenndyl Mobley (Washington Red) over Teagan Block (Minnesota Red) TF 10-0
120 – Q`veli Quintanilla (Washington Red) over Carter Ban (Minnesota Red) Dec 9-3
126 – Abel Nava (Washington Red) over Davin Rose (Minnesota Red) TF 15-5
132 – Dane Niemi (Minnesota Red) over Andrew Macias (Washington Red) TF 13-0
138 – Cole Glazier (Minnesota Red) over Darion Johnson (Washington Red) Dec 4-2
145 – Thor Michaelson (Washington Red) over Austin Moscho (Minnesota Red) TF 13-3
152 – Seth Dawkins (Washington Red) over mannix morgan (Minnesota Red) TF 12-1
160 – Carter Sorenson (Minnesota Red) over Jakob Connors (Washington Red) TF 13-2
170 – Jacob inton (Washington Red) over Landan DuVal (Minnesota Red) TF 12-1
182 – Thomas Dineen (Minnesota Red) over Deklen Agloinga (Washington Red) Fall 1:40
195 – Isaiah Anderson (Washington Red) over mason iverson (Minnesota Red) Fall 1:11
220 – Levi Kovacs (Washington Red) over Jade Trelstad (Minnesota Red) TF 10-0
285 – Elijah Novak (Minnesota Red) over Carson Linstad (Washington Red) Dec 8-5

Match #3 Cons. Semi
Minnesota Red defeated Oregon Blue 67-12
88 – Kie Anderson (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
94 – Andrew Shelofsky (Oregon Blue) over Easton Miller (Minnesota Red) TF 11-1
100 – Marshall Larson (Minnesota Red) over Jose Martinez (Oregon Blue) Fall 0:14
106 – COLTON BORNHOLDT (Minnesota Red) over Tucker Bonner (Oregon Blue) TF 11-0
113 – ELIJAH PAULSON (Minnesota Red) over Aaron Solomon (Oregon Blue) Fall 0:40
120 – Carter Ban (Minnesota Red) over Brayden Ostvik (Oregon Blue) Fall 3:26
126 – Aj Smith (Minnesota Red) over Adam Solomon (Oregon Blue) Fall 1:12
132 – Dane Niemi (Minnesota Red) over Hunter Harwood (Oregon Blue) TF 10-0
138 – Connor Simmonds (Minnesota Red) over Wyatt Patzke (Oregon Blue) Fall 0:16
145 – Austin Moscho (Minnesota Red) over Collin Switzler (Oregon Blue) TF 10-0
152 – Elijah Madimba (Minnesota Red) over Brayden Duke (Oregon Blue) Fall 1:51
160 – Owen Herbst (Minnesota Red) over Gavin McLean (Oregon Blue) Fall 0:56
170 – Landan DuVal (Minnesota Red) over Reece White (Oregon Blue) TF 16-6
182 – Mahonri Rushton (Oregon Blue) over Jacob Meissner (Minnesota Red) Dec 14-8
195 – Owen Magill (Oregon Blue) over mason iverson (Minnesota Red) TF 10-0
220 – Jade Trelstad (Minnesota Red) over Kenny Storms (Oregon Blue) TF 12-0
285 – Elijah Novak (Minnesota Red) over Ruben Daniels (Oregon Blue) Fall 0:15

Match #4 3rd Place Match
Minnesota Red defeated Wisconsin 46-27
88 – Kie Anderson (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
94 – Joey Showalter (Wisconsin) over Easton Miller (Minnesota Red) TF 12-0
100 – Cael Robb (Minnesota Red) over Kaleb Casey (Wisconsin) Dec 10-2
106 – Christian Noble (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
113 – ELIJAH PAULSON (Minnesota Red) over Cody Goebel (Wisconsin) Dec 8-1
120 – Cash Stewart (Wisconsin) over Teagan Block (Minnesota Red) Fall 3:22
126 – Davin Rose (Minnesota Red) over Tyler Goebel (Wisconsin) Dec 13-6
132 – Henry Amborn (Wisconsin) over Aj Smith (Minnesota Red) Dec 21-13
138 – Connor Simmonds (Minnesota Red) over Ryan Dolezal (Wisconsin) TF 11-0
145 – Jared Stricker (Wisconsin) over Cole Glazier (Minnesota Red) Fall 2:12
152 – Frederick Lehrke (Wisconsin) over mannix morgan (Minnesota Red) Dec 6-4
160 – Carter Sorenson (Minnesota Red) over Tristan Scott (Wisconsin) Dec 6-1
170 – Owen Herbst (Minnesota Red) over Bryce Crook (Wisconsin) Fall 0:53
182 – Jacob Meissner (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Thomas Dineen (Minnesota Red) over Robert Beese (Wisconsin) Dec 8-0
220 – Jaren Rohde (Wisconsin) over Jade Trelstad (Minnesota Red) Dec 3-2
285 – Elijah Novak (Minnesota Red) over Travis LeGrave (Wisconsin) TF 11-0

Bronze/Copper Pool – Minnesota Red

Match #1 Round 1
Minnesota Red defeated Michigan 39-32
88 – Kie Anderson (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
94 – Drew Heethuis (Michigan) over Easton Miller (Minnesota Red) TF 10-0
100 – Marshall Larson (Minnesota Red) over Nolan Wertanen (Michigan) Dec 11-9
106 – COLTON BORNHOLDT (Minnesota Red) over Caden Horwath (Michigan) Dec 7-3
113 – ELIJAH PAULSON (Minnesota Red) over Gabriel Thompson (Michigan) TF 10-0
120 – Carter Ban (Minnesota Red) over Zackariah Hall (Michigan) TF 10-0
126 – Evan Herriman (Michigan) over Davin Rose (Minnesota Red) Dec 8-7
132 – Micah Hanau (Michigan) over Dane Niemi (Minnesota Red) Dec 6-4
138 – Connor Simmonds (Minnesota Red) over Rippin Vining (Michigan) TF 10-0
145 – Austin Moscho (Minnesota Red) over Brayden Gautreau (Michigan) Dec 10-2
152 – Manuel Rojas (Michigan) over mannix morgan (Minnesota Red) TF 10-0
160 – Leonardo Galasso (Michigan) over Carter Sorenson (Minnesota Red) Dec 7-2
170 – Ira Jenkins (Michigan) over Landan DuVal (Minnesota Red) TF 17-5
182 – Thomas Dineen (Minnesota Red) over Jimmy Colley (Michigan) TF 10-0
195 – Joshua Boggan (Michigan) over mason iverson (Minnesota Red) Dec 8-2
220 – Caden Ferris (Michigan) over Jade Trelstad (Minnesota Red) Fall 3:53
285 – Elijah Novak (Minnesota Red) over Bryce Simmons (Michigan) TF 10-0

Match #2 Round 2
Minnesota Red defeated Indiana 51-25
88 – Kie Anderson (Minnesota Red) over Toby Billerman (Indiana) Fall 3:27
94 – Samuel Jemerson (Indiana) over Easton Miller (Minnesota Red) Dec 19-12
100 – Cael Robb (Minnesota Red) over Evan Dickey (Indiana) Dec 6-2
106 – Christian Noble (Minnesota Red) over Samuel Goin (Indiana) TF 13-2
113 – Teagan Block (Minnesota Red) over Cheaney Schoeff (Indiana) Dec 3-2
120 – Carter Ban (Minnesota Red) over Andrew Dietz (Indiana) TF 12-0
126 – Davin Rose (Minnesota Red) over Ashton Hayhurst (Indiana) TF 12-2
132 – Aj Smith (Minnesota Red) over Brody Baumann (Indiana) Fall 0:12
138 – Cole Glazier (Minnesota Red) over Jared Brown (Indiana) TF 12-1
145 – Reakus Shelton (Indiana) over Austin Moscho (Minnesota Red) Dec 11-2
152 – Elijah Madimba (Minnesota Red) over Brady Mckivitz (Indiana) Dec 15-12
160 – Tyler Fuqua (Indiana) over Owen Herbst (Minnesota Red) TF 20-7
170 – Christian Carroll (Indiana) over Landan DuVal (Minnesota Red) TF 12-1
182 – Jacob Meissner (Minnesota Red) over jalen Ward (Indiana) Fall 3:27
195 – Evan Bates (Indiana) over Thomas Dineen (Minnesota Red) TF 10-0
220 – Jade Trelstad (Minnesota Red) over Jacob Johnson (Indiana) Dec 7-3
285 – Elijah Novak (Minnesota Red) over Aaron Butts (Indiana) TF 10-0

Match #3 Round 3
Minnesota Red defeated Oklahoma 43-33
88 – Kie Anderson (Minnesota Red) over Karsten Holmes (Oklahoma) Dec 12-3
94 – Cael Hughes (Oklahoma) over Easton Miller (Minnesota Red) TF 10-0
100 – Marshall Larson (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Jayce Caviness (Oklahoma) over COLTON BORNHOLDT (Minnesota Red) Fall 1:30
113 – ELIJAH PAULSON (Minnesota Red) over Brock Gowens (Oklahoma) Inj 0:18
120 – Cole Brooks (Oklahoma) over Carter Ban (Minnesota Red) TF 10-0
126 – Aj Smith (Minnesota Red) over E Tecson (Oklahoma) TF 12-0
132 – Jordan Cullors (Oklahoma) over Dane Niemi (Minnesota Red) Fall 3:48
138 – Connor Simmonds (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Noah Smith (Oklahoma) over Austin Moscho (Minnesota Red) Fall 0:21
152 – mannix morgan (Minnesota Red) over Wyatt Hartley (Oklahoma) Dec 9-1
160 – Carter Sorenson (Minnesota Red) over Chance Davis (Oklahoma) TF 10-0
170 – Christian Mora (Oklahoma) over Landan DuVal (Minnesota Red) Dec 7-1
182 – Thomas Dineen (Minnesota Red) over Austin Long (Oklahoma) TF 11-0
195 – mason iverson (Minnesota Red) over Coleman Lecoq (Oklahoma) TF 10-0
220 – William Simpson (Oklahoma) over Jade Trelstad (Minnesota Red) Fall 1:21
285 – Elijah Novak (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf

Match #4 1st Place Match
Oregon Red defeated Minnesota Red 47-29
88 – Carson Jackson (Oregon Red) over Kie Anderson (Minnesota Red) Fall 2:00
94 – Easton Miller (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
100 – Cael Robb (Minnesota Red) over DJ Gillett (Oregon Red) Dec 7-0
106 – Kolton Malone (Oregon Red) over Christian Noble (Minnesota Red) Dec 8-2
113 – Gabe Whisenhunt (Oregon Red) over ELIJAH PAULSON (Minnesota Red) TF 10-0
120 – Nash Singleton (Oregon Red) over Carter Ban (Minnesota Red) TF 10-0
126 – Davin Rose (Minnesota Red) over Riley Davis (Oregon Red) TF 14-3
132 – Hunter Eveland (Oregon Red) over Aj Smith (Minnesota Red) Fall 1:26
138 – Cole Glazier (Minnesota Red) over Austin Nekvapil (Oregon Red) Fall 4:00
145 – Austin Dalton (Oregon Red) over Connor Simmonds (Minnesota Red) Fall 1:28
152 – Elijah Madimba (Minnesota Red) over Cannon Potts (Oregon Red) Dec 12-12
160 – Owen Herbst (Minnesota Red) over Asher Ruchti (Oregon Red) Dec 4-0
170 – Carter Sorenson (Minnesota Red) over Isaac Urbina (Oregon Red) TF 10-0
182 – Nathaniel Brown (Oregon Red) over Thomas Dineen (Minnesota Red) Fall 1:35
195 – Cole Jackson (Oregon Red) over mason iverson (Minnesota Red) TF 14-4
220 – Jonathan Lee (Oregon Red) over Jade Trelstad (Minnesota Red) Fall 2:35
285 – Jacob Barnes (Oregon Red) over Elijah Novak (Minnesota Red) Fall 3:59

Bookmark the permalink.

Comments are closed.