The Guillotine High School Pound-For-Pound Class Rankings – June 2019

The Guillotine Minnesota High School Pound-For-Pound Class Rankings for June 2019. This is the last PFP Class Rankings that includes the Class of 2019. The next High School Pound-For-Pound Class Rankings will appear in the fall.

Class of 2019 – Seniors

  1. Daniel Kerkvliet, Simley
  2. Zach Glazier, Albert Lea Area
  3. Cael Carlson, Willmar
  4. Jake Svihel, Totino-Grace
  5. Cade King, Owatonna
  6. Jeron Matson, Kenyon-Wanamingo
  7. Sebas Swiggum, Apple Valley
  8. Trayton Anderson, Northfield
  9. Cade Mueller, Waconia
  10. Brady Gross, Apple Valley
  11. Kyle Cavanaugh, Caledonia/Houston
  12. Ty Moser, Perham
  13. Calvin Sund, Prior Lake
  14. Riley Habisch, Buffalo
  15. Ezayah Oropeza, Rosemount
  16. Tyler Ryan, Kenyon-Wanamingo
  17. Seth Brossard, Kenyon-Wanamingo
  18. Bryce Benhart, Lakeville North
  19. Cole Fibranz, Sartell-St. Stephen
  20. Blake Legred, United South Central

Class of 2020 – Juniors

  1. Patrick Kennedy, Kasson-Mantorville
  2. Charlie Pickell, Mankato West
  3. Joey Thompson, Totino-Grace
  4. Paxton Creese, Shakopee
  5. Craig Orlando, Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie
  6. Tim Stapleton, Waconia
  7. Mitchel Petersen, Byron
  8. Isaiah Thompson, Detroit Lakes
  9. Drew Woodley, Northfield
  10. Ben Lunn, Shakopee
  11. Brett Willaby, Windom/Mountain Lake
  12. Danny Striggow, Orono
  13. Canon Swanson, Belgrade-Brooten-Elrosa
  14. Willie Bastyr, Lakeville South
  15. Carlos Ruffo, Kasson-Mantorville

Class of 2021 – Sophomores

  1. Ryan Sokol, Simley
  2. Reid Ballantyne, Stillwater Area
  3. Carson Manville, Shakopee
  4. Derrick Cardinal, Forest Lake
  5. Jaxson Rohman, Fairmont/Martin County West
  6. Gabe Nagel, Little Falls
  7. Mason Gehloff, Waseca
  8. Dominik Vacura, Badger/Greenbush-Middle River
  9. Tyson Meyer, Minnewaska Area
  10. Quayin Short, Simley
  11. Cael Berg, Simley
  12. Mason Gode, LPGE-Browerville
  13. Landen Parent, Princeton
  14. Nick Novak, New Prague
  15. Cael Swensen, Wayzata

Class of 2022 – Freshmen

  1. Bennett Berge, Kasson-Mantorville
  2. Maxwell Petersen, Byron
  3. Chase DeBlaere, Simley
  4. Hunter Lyden, East Ridge
  5. Drayden Morton, Sibley East
  6. Jore Volk, Lakeville North
  7. Christian Noble, Big Lake
  8. Logan Vaughan, Kasson-Mantorville
  9. Ayden Horner, Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove
  10. Blaine Fischer, Belgrade-Brooten-Elrosa

By Jeff Beshey, PFP Class Rankings Editor
Input and feedback: jeffbeshey@theguillotine.com

Bookmark the permalink.

Comments are closed.