Osseo Ken Droegemueller Invitational

Osseo Ken Droegemueller Invitational
1 Wayzata 179.0
2 Blaine 166.0
3 Woodbury 160.0
4 Mounds View 130.0
5 Rogers 109.0
6 Osseo 104.0
7 Minneapolis Patrick Henry 46.0
8 Minneapolis Southwest 27.0
9 Columbia Heights 6.0
10 Minneapolis Edison 4.0

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Alex Braun of Woodbury
2nd Place – Elijah Wald of Wayzata
3rd Place – Nathan Delaria of Blaine
4th Place – Navarro Kornwolf of Rogers
Round 1
Alex Braun (Woodbury) 3-0, 8th. over Navarro Kornwolf (Rogers) 0-3, 8th. (Fall 1:59)
Elijah Wald (Wayzata) 2-1, Fr. over Nathan Delaria (Blaine) 1-2, 8th. (Fall 3:44)
Round 2
Alex Braun (Woodbury) 3-0, 8th. over Nathan Delaria (Blaine) 1-2, 8th. (Fall 3:38)
Elijah Wald (Wayzata) 2-1, Fr. over Navarro Kornwolf (Rogers) 0-3, 8th. (Fall 0:59)
Round 3
Alex Braun (Woodbury) 3-0, 8th. over Elijah Wald (Wayzata) 2-1, Fr. (Dec 8-2)
Nathan Delaria (Blaine) 1-2, 8th. over Navarro Kornwolf (Rogers) 0-3, 8th. (MD 15-3)
113
1st Place – Max Ricks of Rogers
2nd Place – Brad Little of Woodbury
3rd Place – Charlie Petit of Wayzata
4th Place – Bryce Young of Blaine
5th Place – Connor Spanier of Osseo
1st Max Ricks (Rogers) 2-0, So. over Brad Little (Woodbury) 1-1, 7th. (Fall 0:28)
3rd Charlie Petit (Wayzata) 2-1, 8th. over Bryce Young (Blaine) 1-2, . (Dec 6-3)
5th Connor Spanier (Osseo) 0-2, Jr. over () , . (Bye)
120
1st Place – Calvin Lonnquist of Wayzata
2nd Place – Cooper Larson of Blaine
3rd Place – Louis Scott of Wayzata
4th Place – Daniel Cerny of Mounds View
5th Place – Chris Dietl of Rogers
6th Place – Lewis Yang of Minneapolis Patrick Henry
1st Calvin Lonnquist (Wayzata) 3-0, Fr. over Cooper Larson (Blaine) 30-13, So. (MD 10-2)
3rd Louis Scott (Wayzata) 3-1, . over Daniel Cerny (Mounds View) 2-2, Jr. (Dec 6-5)
5th Chris Dietl (Rogers) 2-2, So. over Lewis Yang (Minneapolis Patrick Henry) 1-3, Fr. (Dec 4-1)
126
1st Place – Kyler Wong of Wayzata
2nd Place – John Lundstrom of Osseo
3rd Place – Terrance Lemley of Blaine
4th Place – Lucky Lee of Minneapolis Patrick Henry
5th Place – Cole Jordan of Rogers
6th Place – Matt Benson of Columbia Heights
1st Kyler Wong (Wayzata) 3-0, Fr. over John Lundstrom (Osseo) 2-1, So. (MD 15-3)
3rd Terrance Lemley (Blaine) 3-1, . over Lucky Lee (Minneapolis Patrick Henry) 7-13, Sr. (Fall 2:51)
5th Cole Jordan (Rogers) 2-2, Fr. over Matt Benson (Columbia Heights) 1-3, Sr. (Fall 4:35)
132
1st Place – Luke Studer of Blaine
2nd Place – Adam Cherne of Wayzata
3rd Place – Will Bents of Woodbury
4th Place – Ryan Lund of Rogers
5th Place – Javan Kaufman of Mounds View
6th Place – Eddy Ndayikengurukiye of Minneapolis Edison
1st Luke Studer (Blaine) 31-8, . over Adam Cherne (Wayzata) 2-1, Fr. (Dec 6-4)
3rd Will Bents (Woodbury) 3-1, Jr. over Ryan Lund (Rogers) 2-2, So. (Dec 6-1)
5th Javan Kaufman (Mounds View) 2-2, Jr. over Eddy Ndayikengurukiye (Minneapolis Edison) 1-3, Jr. (MD 10-1)
138
1st Place – Cael Swensen of Wayzata
2nd Place – Cade Johnson of Woodbury
3rd Place – Matthew McCormick of Blaine
4th Place – Marshall Packer of Rogers
5th Place – Ben Wynia of Mounds View
6th Place – Kenrick Kisch of Osseo
1st Cael Swensen (Wayzata) 2-0, Jr. over Cade Johnson (Woodbury) 1-1, Jr. (Fall 0:54)
3rd Matthew McCormick (Blaine) 5-5, Sr. over Marshall Packer (Rogers) 1-2, Sr. (Dec 10-5)
5th Ben Wynia (Mounds View) 2-2, Sr. over Kenrick Kisch (Osseo) 0-3, So. (Fall 5:00)
145
1st Place – Chrystian Greseth-Clendening of Blaine
2nd Place – Nick Shaw of Mounds View
3rd Place – Dylan Jackson of Osseo
Round 1
Nick Shaw (Mounds View) 1-1, So. over Dylan Jackson (Osseo) 0-2, Fr. (Fall 1:34)
Round 2
Chrystian Greseth-Clendening (Blaine) 19-10, Sr. over Dylan Jackson (Osseo) 0-2, Fr. (Fall 0:55)
Round 3
Chrystian Greseth-Clendening (Blaine) 19-10, Sr. over Nick Shaw (Mounds View) 1-1, So. (Fall 4:14)
152
1st Place – Cole Lafreniere of Blaine
2nd Place – Jan Hernandez-Soto of Minneapolis Patrick Henry
3rd Place – Wil Yasseri of Rogers
4th Place – Sebastian Zamorano of Woodbury
5th Place – Brady Donnohue of Mounds View
6th Place – Nick Howe of Woodbury
1st Cole Lafreniere (Blaine) 26-9, Sr. over Jan Hernandez-Soto (Minneapolis Patrick Henry) 2-1, Sr. (Fall 1:19)
3rd Wil Yasseri (Rogers) 3-1, Jr. over Sebastian Zamorano (Woodbury) 2-2, Jr. (Fall 1:51)
5th Brady Donnohue (Mounds View) 3-2, Jr. over Nick Howe (Woodbury) 1-3, So. (MD 13-2)
160
1st Place – Brendan Dunagan of Mounds View
2nd Place – Jordyn Greseth-Clendening of Blaine
3rd Place – Dominic Heim of Wayzata
4th Place – Thomas Cornell of Osseo
5th Place – Jacoby Jackson of Osseo
6th Place – Dylan Skawiniak of Rogers
1st Brendan Dunagan (Mounds View) 2-0, Sr. over Jordyn Greseth-Clendening (Blaine) 25-21, So. (Fall 3:32)
3rd Dominic Heim (Wayzata) 2-1, 8th. over Thomas Cornell (Osseo) 2-2, Jr. (Fall 1:05)
5th Jacoby Jackson (Osseo) 1-2, . over Dylan Skawiniak (Rogers) 0-3, Jr. (Fall 1:36)
170
1st Place – Mannix Morgan of Mounds View
2nd Place – Omar Abdelal of Woodbury
3rd Place – Dave Hawley of Woodbury
4th Place – Pha Her of Minneapolis Patrick Henry
5th Place – T.J. Meitz of Blaine
1st Mannix Morgan (Mounds View) 2-0, Jr. over Omar Abdelal (Woodbury) 1-1, Sr. (Fall 2:57)
3rd Dave Hawley (Woodbury) 2-1, Sr. over Pha Her (Minneapolis Patrick Henry) 1-2, Sr. (Fall 3:04)
5th T.J. Meitz (Blaine) 0-2, . over () , . (Bye)
182
1st Place – Brock Rinehart of Woodbury
2nd Place – Cayden Homme of Wayzata
3rd Place – Jacob Meissner of Osseo
4th Place – Nick Flaskamp of Minneapolis Southwest
5th Place – Ross Meskimen of Rogers
6th Place – J Roc Solheim of Mounds View
1st Brock Rinehart (Woodbury) 3-0, Sr. over Cayden Homme (Wayzata) 2-1, Jr. (Dec 7-5)
3rd Jacob Meissner (Osseo) 3-1, So. over Nick Flaskamp (Minneapolis Southwest) 2-2, Jr. (Dec 4-0)
5th Ross Meskimen (Rogers) 2-2, Jr. over J Roc Solheim (Mounds View) 1-3, Fr. (Fall 5:39)
195
1st Place – Macaron Kukowski of Wayzata
2nd Place – Elijah Judovsky of Minneapolis Southwest
3rd Place – Evan Braesch of Rogers
4th Place – Tre Hockenberger of Woodbury
5th Place – Luke Eggert of Mounds View
1st Macaron Kukowski (Wayzata) 2-0, Sr. over Elijah Judovsky (Minneapolis Southwest) 1-1, Sr. (Fall 1:35)
3rd Evan Braesch (Rogers) 2-1, Sr. over Tre Hockenberger (Woodbury) 1-2, Sr. (Fall 5:11)
5th Luke Eggert (Mounds View) 0-2, So. over () , . (Bye)
220
1st Place – Jagger Schack of Osseo
2nd Place – Mason Barrows of Woodbury
3rd Place – Thomas Moesenthin of Woodbury
4th Place – Mekhi Hexum of Blaine
5th Place – AJ Hunt of Mounds View
6th Place – Carter ho of Blaine
1st Jagger Schack (Osseo) 2-0, Jr. over Mason Barrows (Woodbury) 1-1, Sr. (Dec 7-1)
3rd Thomas Moesenthin (Woodbury) 2-1, So. over Mekhi Hexum (Blaine) 1-2, . (Fall 5:27)
5th AJ Hunt (Mounds View) 2-2, Sr. over Carter ho (Blaine) 6-21, Sr. (SV-1 (Fall) 6:16)
HWT
1st Place – Isaac Omland of Osseo
2nd Place – Nuh Misirli of Mounds View
3rd Place – Xavier Powers of Blaine
4th Place – Trey Williams of Osseo
5th Place – Ethan Chaney of Woodbury
6th Place – Austin Franchino of Wayzata
1st Isaac Omland (Osseo) 2-0, Sr. over Nuh Misirli (Mounds View) 2-1, Jr. (Fall 0:28)
3rd Xavier Powers (Blaine) 4-6, . over Trey Williams (Osseo) 1-2, . (Fall 1:09)
5th Ethan Chaney (Woodbury) 2-2, Sr. over Austin Franchino (Wayzata) 0-3, So. (Dec 5-1)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.