Yellowjacket Open

2019 Yellowjacket Open results. Saturday, November 2 at Rochester, MN.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

OPEN – 125
1st Place – Tommy Russell of Triton Community College
2nd Place – Matthew Jordan of Iowa Lakes Community College
3rd Place – Bradley Ritter of Triton Community College
4th Place – Ellex Williams of Augustana University
5th Place – Daniel Vargas of Iowa Central Community College
6th Place – Dakota Henry of Upper Iowa University
8th Place – Tyler Laudick of Nebraska Weslyn University
8th Place – Jack Marley of UW-Eau Claire
1st Tommy Russell (Triton Community College) won by decision over Matthew Jordan (Iowa Lakes Community College) (Dec 4-3)
3rd Bradley Ritter (Triton Community College) won by decision over Ellex Williams (Augustana University) (Dec 5-4)
5th Daniel Vargas (Iowa Central Community College) won by decision over Dakota Henry (Upper Iowa University) (Dec 5-3)
7th OPEN – 133
1st Place – Eron Haynes of Nebraska Weslyn University
2nd Place – Donny Schmit of Upper Iowa University
3rd Place – Van Schmidt of Nebraska Weslyn University
4th Place – Kaden Anderlik of Upper Iowa University
5th Place – Hunter Pfantz of Southwest State University
6th Place – Bobby Tellez of Iowa Central Community College
8th Place – Thomas Severson of UW-Eau Claire
8th Place – Tykwan Joyner of Iowa Lakes Community College
1st Eron Haynes (Nebraska Weslyn University) won by decision over Donny Schmit (Upper Iowa University) (Dec 8-3)
3rd Van Schmidt (Nebraska Weslyn University) won by decision over Kaden Anderlik (Upper Iowa University) (Dec 8-1)
5th Hunter Pfantz (Southwest State University) won in sudden victory – 1 over Bobby Tellez (Iowa Central Community College) (SV-1 6-4)
7th OPEN – 141
2nd Place – Connor Manderfeld of Upper Iowa University
2nd Place – Eric Faught of Upper Iowa University
3rd Place – Robert Hall Jr. of Iowa Lakes Community College
4th Place – Zachary Weiler of Wisconsin-La Crosse
5th Place – Parker Dobrocky of Rochester-CTC
6th Place – Dalton Schams of Upper Iowa University
8th Place – Eliot Jurries of MN-West CC
8th Place – Andrew Poniatowski of Triton Community College
1st 3rd Robert Hall Jr. (Iowa Lakes Community College) won by decision over Zachary Weiler (Wisconsin-La Crosse) (Dec 12-11)
5th Parker Dobrocky (Rochester-CTC) won by major decision over Dalton Schams (Upper Iowa University) (Maj 14-5)
7th OPEN – 149
1st Place – Jake Drexler of UW-Eau Claire
2nd Place – Chance Throndson of Upper Iowa University
3rd Place – Kyle Cavanaugh of MS-Mankato
4th Place – Tyler Shackle of Wisconsin-La Crosse
5th Place – Tate Murty of Upper Iowa University
6th Place – Robert Shields of Southwest State University
8th Place – Deville Dentis of Iowa Lakes Community College
8th Place – Brandon Kidd of Rochester-CTC
1st Jake Drexler (UW-Eau Claire) won in sudden victory – 1 over Chance Throndson (Upper Iowa University) (SV-1 3-2)
3rd Kyle Cavanaugh (MS-Mankato) won by decision over Tyler Shackle (Wisconsin-La Crosse) (Dec 12-7)
5th Tate Murty (Upper Iowa University) won by no contest over Robert Shields (Southwest State University) (NC)
7th OPEN – 157
1st Place – Alex Lloyd of Rochester-CTC
2nd Place – Tyler Zeman of Triton Community College
3rd Place – Nolan Hertel of Wisconsin-La Crosse
4th Place – Blake Pomajzl of Northwestern
5th Place – Andrew Gamble of Iowa Central Community College
6th Place – Ryan Steffen of Upper Iowa University
8th Place – Tanner Eischens of Saint Cloud State University
8th Place – Zeth Gerkensmeyer of Nebraska Weslyn University
1st Alex Lloyd (Rochester-CTC) won by fall over Tyler Zeman (Triton Community College) (Fall 5:27)
3rd Nolan Hertel (Wisconsin-La Crosse) won by medical forfeit over Blake Pomajzl (Northwestern) (MFF)
5th Andrew Gamble (Iowa Central Community College) won by fall over Ryan Steffen (Upper Iowa University) (Fall 5:57)
7th OPEN – 165
1st Place – Colby Njos of Saint Cloud State University
2nd Place – Michael Smith of MS-Mankato
3rd Place – Munkhtulga Zuunbayan of Harper CC
4th Place – Charlie Gellerman of Rochester-CTC
5th Place – Seth Brossard of Rochester-CTC
6th Place – Scott Kellenberger of Upper Iowa University
1st Colby Njos (Saint Cloud State University) won by major decision over Michael Smith (MS-Mankato) (Maj 14-4)
3rd Munkhtulga Zuunbayan (Harper CC) won by decision over Charlie Gellerman (Rochester-CTC) (Dec 10-5)
5th Seth Brossard (Rochester-CTC) won by decision over Scott Kellenberger (Upper Iowa University) (Dec 8-2)
OPEN – 174
1st Place – Ashton Eyler of Iowa Central Community College
2nd Place – Tyler Ryan of Saint Cloud State University
3rd Place – Colter Bye of Upper Iowa University
4th Place – Nolan Paar of Wisconsin-La Crosse
5th Place – Dominic Murphy of Saint Cloud State University
6th Place – Placide Niyigena of Harper CC
8th Place – Hayden Voxland of Southwest State University
8th Place – Kaleb O’Reilly of Wisconsin-La Crosse
1st Ashton Eyler (Iowa Central Community College) won by major decision over Tyler Ryan (Saint Cloud State University) (Maj 15-1)
3rd Colter Bye (Upper Iowa University) won by decision over Nolan Paar (Wisconsin-La Crosse) (Dec 7-4)
5th Dominic Murphy (Saint Cloud State University) won by forfeit over Placide Niyigena (Harper CC) (FF)
7th OPEN – 184
1st Place – Luke Jenness of Northwestern
2nd Place – Anthony Johnson of Iowa Central Community College
3rd Place – Chase Melton of UW-Eau Claire
4th Place – Gavin Christoffersen of Rochester-CTC
5th Place – Kalyn Jahn of Wisconsin-La Crosse
6th Place – Isaac Gust of Wisconsin-La Crosse
8th Place – Austin Hinzman of Iowa Lakes Community College
8th Place – Sam Melton of UW-Eau Claire
1st Luke Jenness (Northwestern) won by decision over Anthony Johnson (Iowa Central Community College) (Dec 5-3)
3rd Chase Melton (UW-Eau Claire) won by fall over Gavin Christoffersen (Rochester-CTC) (Fall 4:39)
5th Kalyn Jahn (Wisconsin-La Crosse) won by decision over Isaac Gust (Wisconsin-La Crosse) (Dec 6-3)
7th OPEN – 197
1st Place – Richie Hammonds of Rochester-CTC
2nd Place – Demarco Lee of Harper CC
3rd Place – Dylan Butts of MS-Mankato
4th Place – Zachary Finn of Cornell College
5th Place – Sean Kelly of Triton Community College
6th Place – Carson Ties of Rochester-CTC
8th Place – Joshua Miser of Unattached
8th Place – Jacob Dykes of Southwest State University
1st Richie Hammonds (Rochester-CTC) won by decision over Demarco Lee (Harper CC) (Dec 7-6)
3rd Dylan Butts (MS-Mankato) won by fall over Zachary Finn (Cornell College) (Fall 1:21)
5th Sean Kelly (Triton Community College) won by fall over Carson Ties (Rochester-CTC) (Fall 4:17)
7th OPEN – 285
1st Place – Boone McDermott of Iowa Central Community College
2nd Place – Jordan Baumler of Upper Iowa University
3rd Place – Mitchell Williamson of Iowa Lakes Community College
4th Place – Dillion McEachran of Southwest State University
5th Place – John Noll of Rochester-CTC
6th Place – Max Villnow of MS-Mankato
8th Place – Jacob Weingardt of Harper CC
8th Place – Troy Monahan of Upper Iowa University
1st Boone McDermott (Iowa Central Community College) won by tech fall over Jordan Baumler (Upper Iowa University) (TF 15-0)
3rd Mitchell Williamson (Iowa Lakes Community College) won by fall over Dillion McEachran (Southwest State University) (Fall 6:38)
5th John Noll (Rochester-CTC) won by fall over Max Villnow (MS-Mankato) (Fall 1:56)

View more college results

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?