Big Bear Tournament

December 20-21, 2019

Big Bear Tournament
1 LPGE-Browerville Wolves 216.0
2 Minnewaska Area 163.5
3 Detroit Lakes 154.5
4 Belgrade-Brooten-Elrosa 154.0
5 Big Lake 152.0
6 Hutchinson 141.0
7 Thief River Falls 134.0
8 Bertha Verndale Parkers 125.0
9 Pequot Lks-Pine River-B 113.0
10 West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville 109.0
11 Badger-GB-MR 105.5
12 Otter Tail Central 99.5
13 MAHACA 86.5
14 Crookston 84.0
15 Elk River 83.0
16 Aitkin 81.0
17 Fosston-Bagley 79.5
18 New York Mills 76.0
19 Deer River 68.5
20 United North Central Warriors 66.0
21 Fergus Falls 65.0
22 Mora 64.0
23 Albany 59.5
24 Dilworth-Glyndon-Felton 57.5
25 Hibbing 54.0
26 Irondale Spring Lake Pk St Anthony Vill 51.0
27 Blackduck-Cass Lake Bena Bears 45.0
27 Fertile-Beltrami 45.0
29 Red Lake County Central 38.0
30 Barnesville 36.0
30 Crosby-Ironton 36.0
32 Virginia Area 35.0
33 All Saints Home School 32.0
34 Park Rapids Area 31.0
35 Pierz 29.0
36 Roseau 22.0
37 Wadena-Deer Creek 17.0
38 Mahnomen-Waubun 16.0
39 Sauk Centre-Melrose 12.0
40 Nash-Kee- Greenway 6.5
41 Walker-Hack-Akeley-Nevis 6.0

Brackets/Results on TrackWrestling.com

106
1st Place – Braden Thom of LPGE-Browerville Wolves
2nd Place – Marshall Larson of Aitkin
3rd Place – Nolan Reiter of Big Lake
4th Place – Gage Clem of Elk River
5th Place – Carter Coauette of Crookston
6th Place – Owen Carlson of Pequot Lks-Pine River-B
7th Place – Daunte Yost of Fertile-Beltrami
8th Place – Dawson McGee of Walker-Hack-Akeley-Nevis
1st: Braden Thom (LPGE-Browerville Wolves) 21-1, So. over Marshall Larson (Aitkin) 9-2, So. (Dec 5-3)
3rd: Nolan Reiter (Big Lake) 18-1, Fr. over Gage Clem (Elk River) 12-3, Jr. (Dec 10-7)
5th: Carter Coauette (Crookston) 10-4, 8th. over Owen Carlson (Pequot Lks-Pine River-B) 11-7, So. (For.)
7th: Daunte Yost (Fertile-Beltrami) 13-2, Jr. over Dawson McGee (Walker-Hack-Akeley-Nevis) 8-7, Fr. (TF-1.5 4:50 (17-1))
113
1st Place – Christian Noble of Big Lake
2nd Place – Walker Bents of Belgrade-Brooten-Elrosa
3rd Place – Ethan Bowman of Crookston
4th Place – Gavin Hilyar of Elk River
5th Place – Grant Peirce of Hutchinson
6th Place – Ethan Hendrickson of United North Central Warriors
7th Place – Cash Sixberry of Big Lake
8th Place – Cael Lorentz of LPGE-Browerville Wolves
1st: Christian Noble (Big Lake) 14-0, So. over Walker Bents (Belgrade-Brooten-Elrosa) 15-2, So. (MD 11-0)
3rd: Ethan Bowman (Crookston) 17-4, Fr. over Gavin Hilyar (Elk River) 9-4, So. (Dec 1-0)
5th: Grant Peirce (Hutchinson) 13-4, Sr. over Ethan Hendrickson (United North Central Warriors) 15-3, So. (M. For.)
7th: Cash Sixberry (Big Lake) 8-3, So. over Cael Lorentz (LPGE-Browerville Wolves) 14-5, Jr. (Dec 4-3)
120
1st Place – Ethan Lebrija of MAHACA
2nd Place – Jayden Mclearen of Big Lake
3rd Place – Justin Crandall of LPGE-Browerville Wolves
4th Place – Trevor Radunz of Pierz
5th Place – Cade Okeson of Detroit Lakes
6th Place – Jacob Blair of Minnewaska Area
7th Place – Caleb Ruhl of Pequot Lks-Pine River-B
8th Place – Tony Olson of Badger-GB-MR
1st: Ethan Lebrija (MAHACA) 17-0, So. over Jayden Mclearen (Big Lake) 13-1, Jr. (Dec 6-2)
3rd: Justin Crandall (LPGE-Browerville Wolves) 20-2, Sr. over Trevor Radunz (Pierz) 14-3, So. (Fall 1:21)
5th: Cade Okeson (Detroit Lakes) 10-3, Fr. over Jacob Blair (Minnewaska Area) 18-4, So. (Dec 3-1)
7th: Caleb Ruhl (Pequot Lks-Pine River-B) 11-6, So. over Tony Olson (Badger-GB-MR) 12-6, Jr. (MD 11-3)
126
1st Place – Carter Meiners of LPGE-Browerville Wolves
2nd Place – Rocco Visci of Big Lake
3rd Place – Davin Rose of MAHACA
4th Place – Cade Jackson of Detroit Lakes
5th Place – Colton Pool of Elk River
6th Place – John Paul Fitzpatrick of Crosby-Ironton
7th Place – Garret Eiynck of Mahnomen-Waubun
8th Place – Gavin Benz of Virginia Area
1st: Carter Meiners (LPGE-Browerville Wolves) 15-1, Jr. over Rocco Visci (Big Lake) 10-4, Jr. (MD 11-3)
3rd: Davin Rose (MAHACA) 11-3, Fr. over Cade Jackson (Detroit Lakes) 6-3, Fr. (Fall 1:28)
5th: Colton Pool (Elk River) 12-3, Sr. over John Paul Fitzpatrick (Crosby-Ironton) 11-5, Fr. (Fall 3:38)
7th: Garret Eiynck (Mahnomen-Waubun) 14-3, Jr. over Gavin Benz (Virginia Area) 9-6, So. (Dec 6-1)
132
1st Place – Charlie Dojan of Irondale Spring Lake Pk St Anthony Vill
2nd Place – Blake Weber of Detroit Lakes
3rd Place – Landon Gode of LPGE-Browerville Wolves
4th Place – Tyler Jensen of Belgrade-Brooten-Elrosa
5th Place – Hayden Hart of Otter Tail Central
6th Place – Griffin Lundeen of Thief River Falls
7th Place – Connor Gmahl of Mora
8th Place – Tristian Lang of Hutchinson
1st: Charlie Dojan (Irondale Spring Lake Pk St Anthony Vill) 17-1, Jr. over Blake Weber (Detroit Lakes) 10-2, Sr. (Dec 7-5)
3rd: Landon Gode (LPGE-Browerville Wolves) 16-1, So. over Tyler Jensen (Belgrade-Brooten-Elrosa) 17-2, So. (Dec 9-8)
5th: Hayden Hart (Otter Tail Central) 18-4, Sr. over Griffin Lundeen (Thief River Falls) 15-4, 8th. (Fall 0:36)
7th: Connor Gmahl (Mora) 17-5, Fr. over Tristian Lang (Hutchinson) 14-3, Jr. (Dec 7-0)
138
1st Place – Brody Ullyott of Detroit Lakes
2nd Place – Mason Gode of LPGE-Browerville Wolves
3rd Place – David Platt of Hibbing
4th Place – Peyton Krumrei of Albany
5th Place – Blaine Fischer of Belgrade-Brooten-Elrosa
6th Place – Maximus Hanson of Belgrade-Brooten-Elrosa
7th Place – Cody Wienen of Thief River Falls
8th Place – Logan Schleske of Otter Tail Central
1st: Brody Ullyott (Detroit Lakes) 11-1, Jr. over Mason Gode (LPGE-Browerville Wolves) 16-1, Jr. (Dec 5-4)
3rd: David Platt (Hibbing) 15-4, Jr. over Peyton Krumrei (Albany) 12-4, So. (Fall 0:57)
5th: Blaine Fischer (Belgrade-Brooten-Elrosa) 16-3, So. over Maximus Hanson (Belgrade-Brooten-Elrosa) 14-6, 8th. (M. For.)
7th: Cody Wienen (Thief River Falls) 10-8, So. over Logan Schleske (Otter Tail Central) 15-4, So. (Dec 5-3)
145
1st Place – Canon Swanson of Belgrade-Brooten-Elrosa
2nd Place – Brady Kasprick of Thief River Falls
3rd Place – Connor Tulenchik of Pequot Lks-Pine River-B
4th Place – Gabe Geiser of New York Mills
5th Place – Trenten Juelson of Blackduck-Cass Lake Bena Bears
6th Place – Hunter Anderson of Barnesville
7th Place – Race Knochenmus of Roseau
8th Place – Hunter Hitchen of Fertile-Beltrami
1st: Canon Swanson (Belgrade-Brooten-Elrosa) 18-0, Sr. over Brady Kasprick (Thief River Falls) 13-3, So. (MD 11-2)
3rd: Connor Tulenchik (Pequot Lks-Pine River-B) 15-2, So. over Gabe Geiser (New York Mills) 16-2, Sr. (Dec 4-2)
5th: Trenten Juelson (Blackduck-Cass Lake Bena Bears) 9-3, Sr. over Hunter Anderson (Barnesville) 7-6, Sr. (Dec 8-4)
7th: Race Knochenmus (Roseau) 15-4, Jr. over Hunter Hitchen (Fertile-Beltrami) 11-5, Sr. (Fall 1:13)
152
1st Place – Trey Fairbanks of Deer River
2nd Place – Jake Davis of Thief River Falls
3rd Place – Jordan Lohse of West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville
4th Place – Tyler Spolarich of Aitkin
5th Place – Eion Ness of United North Central Warriors
6th Place – Mason Blair of Minnewaska Area
7th Place – Ted Stacey of LPGE-Browerville Wolves
8th Place – Dane Schoenborn of Fosston-Bagley
1st: Trey Fairbanks (Deer River) 10-0, Sr. over Jake Davis (Thief River Falls) 15-1, Sr. (Fall 2:36)
3rd: Jordan Lohse (West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville) 17-2, Sr. over Tyler Spolarich (Aitkin) 8-3, Jr. (Dec 10-5)
5th: Eion Ness (United North Central Warriors) 15-4, So. over Mason Blair (Minnewaska Area) 17-5, Sr. (Dec 4-2)
7th: Ted Stacey (LPGE-Browerville Wolves) 18-3, Sr. over Dane Schoenborn (Fosston-Bagley) 9-7, Jr. (Dec 6-2)
160
1st Place – Cale Luthens of Hutchinson
2nd Place – Carter Sorenson of Fosston-Bagley
3rd Place – Andy Dostal of Badger-GB-MR
4th Place – Carter Schmidt of Dilworth-Glyndon-Felton
5th Place – Damon Ferguson of Red Lake County Central
6th Place – Riley Thom of LPGE-Browerville Wolves
7th Place – Bren Salo of New York Mills
8th Place – Thad Schlauderaff of Detroit Lakes
1st: Cale Luthens (Hutchinson) 12-1, Jr. over Carter Sorenson (Fosston-Bagley) 14-1, Jr. (SV-1 3-1)
3rd: Andy Dostal (Badger-GB-MR) 14-2, Sr. over Carter Schmidt (Dilworth-Glyndon-Felton) 14-3, Sr. (Dec 4-2)
5th: Damon Ferguson (Red Lake County Central) 11-3, Fr. over Riley Thom (LPGE-Browerville Wolves) 11-4, Sr. (Dec 8-5)
7th: Bren Salo (New York Mills) 16-5, So. over Thad Schlauderaff (Detroit Lakes) 7-8, Jr. (Fall 1:44)
170
1st Place – Kolbe Booker of All Saints Home School
2nd Place – Blaine Henderson of Detroit Lakes
3rd Place – Nathaniel Kisgen of West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville
4th Place – Caleb Vacura of Badger-GB-MR
5th Place – Henry Burrack of Fosston-Bagley
6th Place – Hunter Dean of Bertha Verndale Parkers
7th Place – Gabe Pesta of LPGE-Browerville Wolves
8th Place – Karter Wensman of Sauk Centre-Melrose
1st: Kolbe Booker (All Saints Home School) 10-2, Sr. over Blaine Henderson (Detroit Lakes) 10-1, Jr. (Dec 12-5)
3rd: Nathaniel Kisgen (West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville) 16-3, Jr. over Caleb Vacura (Badger-GB-MR) 8-5, So. (Fall 4:58)
5th: Henry Burrack (Fosston-Bagley) 13-4, Sr. over Hunter Dean (Bertha Verndale Parkers) 13-7, Jr. (Dec 11-9)
7th: Gabe Pesta (LPGE-Browerville Wolves) 12-4, Sr. over Karter Wensman (Sauk Centre-Melrose) 11-4, Sr. (Dec 6-5)
182
1st Place – Tyson Meyer of Minnewaska Area
2nd Place – Gideon Ervasti of Bertha Verndale Parkers
3rd Place – Kaden Hartwell of Fergus Falls
4th Place – Dom Adams of Mora
5th Place – Ethan Boll of Crookston
6th Place – Hayden VanderVoort of Hutchinson
7th Place – Brady Kroll of Barnesville
8th Place – Jagger Greenwood of Hibbing
1st: Tyson Meyer (Minnewaska Area) 20-0, Jr. over Gideon Ervasti (Bertha Verndale Parkers) 13-2, So. (Dec 11-5)
3rd: Kaden Hartwell (Fergus Falls) 11-2, Jr. over Dom Adams (Mora) 19-4, Jr. (Fall 1:20)
5th: Ethan Boll (Crookston) 19-2, Fr. over Hayden VanderVoort (Hutchinson) 10-6, Fr. (Dec 8-4)
7th: Brady Kroll (Barnesville) 6-5, Jr. over Jagger Greenwood (Hibbing) 14-4, Sr. (Dec 9-6)
195
1st Place – Tyler VanLuik of Minnewaska Area
2nd Place – Alex Nelson of Hutchinson
3rd Place – Mason Iverson of Thief River Falls
4th Place – Michael Doubek of Belgrade-Brooten-Elrosa
5th Place – Elliot Mann of New York Mills
6th Place – Hans Holmquist of LPGE-Browerville Wolves
7th Place – Preston Johnson of Dilworth-Glyndon-Felton
8th Place – Torrey Carlson of United North Central Warriors
1st: Tyler VanLuik (Minnewaska Area) 20-0, Sr. over Alex Nelson (Hutchinson) 13-3, Sr. (Fall 0:15)
3rd: Mason Iverson (Thief River Falls) 16-1, Jr. over Michael Doubek (Belgrade-Brooten-Elrosa) 14-4, Sr. (Fall 4:17)
5th: Elliot Mann (New York Mills) 15-4, Sr. over Hans Holmquist (LPGE-Browerville Wolves) 14-5, Jr. (Fall 2:21)
7th: Preston Johnson (Dilworth-Glyndon-Felton) 14-3, Jr. over Torrey Carlson (United North Central Warriors) 13-7, So. (SV-1 3-1)
220
1st Place – Dominik Vacura of Badger-GB-MR
2nd Place – Dylan Jergenson of Minnewaska Area
3rd Place – Cody Kurth of Hutchinson
4th Place – Jordan Skadsem of Detroit Lakes
5th Place – Devin Stone of West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville
6th Place – Levi Line of LPGE-Browerville Wolves
7th Place – Hunter Fischer of Dilworth-Glyndon-Felton
8th Place – Mark Jenniges of Belgrade-Brooten-Elrosa
1st: Dominik Vacura (Badger-GB-MR) 14-0, Jr. over Dylan Jergenson (Minnewaska Area) 19-1, Sr. (Fall 2:43)
3rd: Cody Kurth (Hutchinson) 13-3, Sr. over Jordan Skadsem (Detroit Lakes) 9-3, Sr. (Dec 7-3)
5th: Devin Stone (West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville) 9-4, Sr. over Levi Line (LPGE-Browerville Wolves) 14-6, Sr. (SV-1 6-4)
7th: Hunter Fischer (Dilworth-Glyndon-Felton) 12-4, Jr. over Mark Jenniges (Belgrade-Brooten-Elrosa) 15-4, Jr. (Fall 5:36)
285
1st Place – Craig Orlando of Bertha Verndale Parkers
2nd Place – Cian Buhler of Otter Tail Central
3rd Place – Dustin Portales of Fergus Falls
4th Place – Jakob Swalla of Minnewaska Area
5th Place – Josh Pettit of Pequot Lks-Pine River-B
6th Place – Seth Hopkins of Elk River
7th Place – Andreas Barnett of Detroit Lakes
8th Place – Jeremy Phyle of Big Lake
1st: Craig Orlando (Bertha Verndale Parkers) 18-0, Sr. over Cian Buhler (Otter Tail Central) 13-3, Jr. (Fall 3:23)
3rd: Dustin Portales (Fergus Falls) 12-1, Sr. over Jakob Swalla (Minnewaska Area) 17-5, Jr. (Fall 1:28)
5th: Josh Pettit (Pequot Lks-Pine River-B) 12-5, Sr. over Seth Hopkins (Elk River) 7-4, Sr. (M. For.)
7th: Andreas Barnett (Detroit Lakes) 14-8, Jr. over Jeremy Phyle (Big Lake) 8-8, Jr. (Fall 2:25)

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?