Events of the Week – December 2, 2019

The Guillotine Events of the Week is brought to you by Ponce Trained Wrestling. Plan your week.

The-Guillotine-Events-of-the-Week-300x90Ponce-Trained-Wrestling-300x90

$79 Monthly memberships, Small Groups & Private Training, All Grade School Ages! JOIN NOW online!! PonceTrainedWrestling.com.


Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

Dec 2 MonHibbing, Nashwauk-Keewatin/Greenway, Proctor at Virginia - - HS Event
Dec 3 TueAtwater-Cosmos-Grove City, New London-Spicer, Quad County at Kerkhoven-Murdock-Sunburg - - HS Event
Dec 3 TueBig Lake, Foley at Annandale/Maple Lake - - HS Event
Dec 3 TueByron at Kasson-Mantorville - - HS Event
Dec 3 TueCentral Cass, Roseau at Grafton - - HS Event
Dec 3 TueDilworth-Glyndon-Felton, Badger/Greenbush-Middle River at Mahnomen/Waubun - - HS Event
Dec 3 TueFrazee, West Fargo at LPGE-Browerville - - HS Event
Dec 3 TueGoodhue, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson at Triton - - HS Event
Dec 3 TueHoldingford, Mille Lacs at Ogilve - - HS Event
Dec 3 TueHoward Lake-Waverly-Winsted at Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie - - HS Event
Dec 3 TueLake Crystal-Wellcome Memorial, St. James at United South Central - - HS Event
Dec 3 TueMankato East, Maple River, New Ulm at St. Clair - - HS Event
Dec 3 TueMedford, Waseca, WEM/JWP at LeSueur-Henderson - - HS Event
Dec 3 TueMinnewaska, Osakis, Pequot Lakes/Pine River-Backus at Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie - - HS Event
Dec 3 TueOttertail County Central, Pelican Rapids at West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville - - HS Event
Dec 3 TueZumbrota-Mazeppa at Cannon Falls - - HS Event
Dec 4 WedMinnesota West at Iowa Central - Fort Dodge, IA - 6 pm - College Event
Dec 4 WedMahtomedi, South St. Paul, Washington Technology at St. Paul Johnson - - HS Event
Dec 4 WedMinneapolis Edison, St. Paul Como Park at St. Paul Humboldt - - HS Event
Dec 4 WedNorth St. Paul, St. Paul Harding at St. Paul Highland Park - - HS Event
Dec 5 ThuMSU Moorhead at Northern State - Aberdeen, SD - 7 pm - College Event view
Dec 5 ThuAitkin, Osakis at Holdingford - - HS Event
Dec 5 ThuAlbany, Little Falls at Rocori - - HS Event
Dec 5 ThuAlbert Lea at Rochester John Marshall - - HS Event
Dec 5 ThuApple Valley, Lakeville North at Burnsville - - HS Event
Dec 5 ThuAustin at Northfield - - HS Event
Dec 5 ThuBarnesvile, Breckenridge at United Clay Becker - - HS Event
Dec 5 ThuBemidji, Perham at Thief River Falls - - HS Event
Dec 5 ThuBertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie at New York Mills - - HS Event
Dec 5 ThuBlackduck/Cass Lake, Crookston, Park Rapids at United North Central - - HS Event
Dec 5 ThuCambridge-Isanti, North Branch, Rockford at Monticello - - HS Event
Dec 5 ThuCannon Falls at Byron - - HS Event
Dec 5 ThuCanton at Adrian - - HS Event
Dec 5 ThuCentennial, Minneapolis Southwest, Waconia at Eden Prairie - - HS Event
Dec 5 ThuChamplin Park at Anoka - - HS Event
Dec 5 ThuChisago Lakes, Milaca, Rockford at Becker - - HS Event
Dec 5 ThuCloquet-Esko-Carlton, LPGE-Browerville, Staples-Motley at Crosby-Ironton - - HS Event
Dec 5 ThuColumbia Heights at Richfield - - HS Event
Dec 5 ThuDecember 5 - - HS Event
Dec 5 ThuDeer River, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis at Pequot Lakes/Pine River-Backus - - HS Event
Dec 5 ThuDelano, Osseo at St. Michael-Albertville - - HS Event
Dec 5 ThuDilworth-Glyndon-Felton at Detroit Lakes - - HS Event
Dec 5 ThuEagan at Lakeville South - - HS Event
Dec 5 ThuForest Lake at Mounds View - - HS Event
Dec 5 ThuFulda/Murray County Central, Wabasso/Red Rock Central at Pipestone - - HS Event
Dec 5 ThuHutchinson, St. Peter at Watertown-Mayer - - HS Event
Dec 5 ThuKimball, Paynesville at Belgrade-Brooten-Elrosa - - HS Event
Dec 5 ThuLaCrescent at Plainview-Elgin-Millville - - HS Event
Dec 5 ThuLuverne, Worthington at Windom/Mountain Lake - - HS Event
Dec 5 ThuMAHACA, Ortonville at Dawson-Boyd/Lac Qui Parle/Montevideo - - HS Event
Dec 5 ThuMankato West, Marshall at New Ulm - - HS Event
Dec 5 ThuMinneapolis North, Minneapolis Patrick Henry at Minneapolis Washburn - - HS Event
Dec 5 ThuMoorhead at Sartell-St. Stephen - - HS Event
Dec 5 ThuMound-Westonka at Chaska/Chanhassen - - HS Event
Dec 5 ThuNew Prague at Tri-City United - - HS Event
Dec 5 ThuOwatonna at Winona - - HS Event
Dec 5 ThuPierz at Zimmerman - - HS Event
Dec 5 ThuRobbinsdale Armstrong, Hastings, Irondale/Spring Lake Park at Woodbury - - HS Event
Dec 5 ThuRochester Century at Faribault - - HS Event
Dec 5 ThuRoseville, Stillwater, White Bear Lake at East Ridge - - HS Event
Dec 5 ThuShakopee at Farmington - - HS Event
Dec 5 ThuSpectrum at Fridley - - HS Event
Dec 5 ThuSt. Agnes at Brooklyn Center - - HS Event
Dec 5 ThuSt. Cloud Tech at Fergus Falls - - HS Event
Dec 5 ThuSt. Croix Lutheran at Trinity School - - HS Event
Dec 5 ThuStewartville at Kenyon-Wanamingo - - HS Event
Dec 5 ThuTriton at Pine Island - - HS Event
Dec 5 ThuUnited South Central at Medford - - HS Event
Dec 5 ThuWadena-Deer Creek at Border West - - HS Event
Dec 5 ThuWayzata at Zimmerman - - HS Event
Dec 5 ThuWEM/JWP at New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva - - HS Event
Dec 5 ThuWestfield at GMLOS - - HS Event
Dec 6-7 Fri-SatCliff Keen Invitational - Teams: Minnesota, South Dakota State, North Dakota State and others - Las Vegas, NV - College Event viewview
Dec 6 FriAtwater-Cosmos-Grove City Tournament - Teams: Alexandria, Atwater-Cosmos-Grove City, Canby, Norwood-Young America, Paynesville, PIpestone, Tracy-Milroy-Balaton - - HS Event
Dec 6 FriBig Lake Tournament - Teams: Albany, Big Lake, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, Minnewaska, Monticello, New London-Spicer, North Branch, Pierz, Pine City/Hinckley, Sartell-St. Stephen, Zimmerman - - HS Event
Dec 6 FriCentennial, Maple Grove at Blaine - - HS Event
Dec 6 FriChaska/Chanhassen, Hopkins, Lakeville North, St. Paul Central at Eastview - - HS Event
Dec 6 FriCoon Rapids at Andover - - HS Event
Dec 6 FriCretin-Derham Hall, Henry Sibley at Park - - HS Event
Dec 6 FriGrand Rapids, Spectrum at Fridley - - HS Event
Dec 6 FriHoward Lake-Waverly-Winsted at Annandale/Maple Lake - - HS Event
Dec 6 FriIndependence Tournament - Teams: Independence, Simley - - HS Event
Dec 6 FriKasson-Mantorville, Lake City at Goodhue - - HS Event
Dec 6 FriMandan Tournament - Teams: Bismarck, Bismarck Centuty, Bismarck Legacy, Bismarck St. Mary's,Hettinger, Killdeer, Mandan, Moorhead, Rapid City Stevens, Sturgis, Turtle Mountain, West Fargo - - HS Event
Dec 6 FriMankato East at Rochester Mayo - - HS Event
Dec 6 FriMoorhead at Fargo Davies - - HS Event
Dec 6 FriMora, Pequot Lakes/Pine River-Backus, Virginia at Princeton - - HS Event
Dec 6 FriOsakis, Sauk Centre/Melrose at Ortonville - - HS Event
Dec 6 FriPine Island at Stewartville - - HS Event
Dec 6 FriRogers at Buffalo - - HS Event
Dec 6 FriRosemount at Prior Lake - - HS Event
Dec 6 FriSt. James at St. Peter - - HS Event
Dec 6 FriWahpeton Tournament - Teams: Barnesville, Border West, Breckenridge, Brookings, Fargo North, Frazee, Grand Forks Central, Kindred, Lisbon, Ottertail County Central, Sisseton, Wahpeton, West Fargo Sheyenne - - HS Event
Dec 6 FriWillmar Tournament - Teams: Quad County, Springfield, Willmar - - HS Event
Dec 6 FriJJ Trained Match Night - Eden Prairie HS - Youth Open
Dec 6 FriSt. Ansgar Mat Club Tournament - St. Ansgar (IA) School - Youth Open
Dec 6 FriWorthington Youth Wrestling Association Tournament - Worthington HS - Youth Open
Dec 7 SatBuena Vista Open - Teams: Mankato, Southwest MN State, MN West and others - Storm Lake, IA - College Eventview
Dec 7 SatJim Koch Wisconsin Open - Teams: Augustana and others - Kenosha, WI - 9 am - College Eventview
Dec 7 SatMilwaukee School of Engineering Invitational - Teams: St. Olaf and others - Milwaukee, WI - 9 am - College Event
Dec 7 SatNorth Central College Invitational - Teams: Augsburg Women and others - Naperville, Ill. - College Eventview
Dec 7 SatNorth Central College Invitational - Teams: Augsburg, Concordia and others - Naperville, IL - 9 am - College Eventview
Dec 7 SatAndover Tournament - Teams: Andover, Chippewa Falls, Kasson-Mantorville, Mille Lacs, Minneapolis South Minneapolis Southwest, North St. Paul, Plainview-Elgin-Millville, Princeton, Rogers, Royalton/Upsala, St. Paul Como Park - - HS Event
Dec 7 SatBlue Earth Tournament - Teams: Blue Earth, Brainerd, Fairmont/Martin County West, Lake Mills, Madelia/Truman/Martin Luther, Mankato East, Maple River, United South Central, WEM/JWP - - HS Event
Dec 7 SatChisago Lakes Tournament - Teams: Cambridge-Isanti, Chisago Lakes, Foley, Hibbing, Kenyon-Wanamingo, Little Falls, St. Croix Falls - - HS Event
Dec 7 SatCoon Rapids Tournament - Teams: Coon Rapids, Hibbing, Irondale/Spring Lake Park, Mounds View, Northfield, Roseville, St. Francis, St. Paul Highland Park, White Bear Lake, Zumbrota-Mazeppa - - HS Event
Dec 7 SatDell Rapids Tournament - Teams: Adrian, Beresford, Bon Homme, Dakota Valley, Dell Rapids, McCook Central, Parker, Tri-Valley - - HS Event
Dec 7 SatEdina Tournament - Teams: Austin, Bloomington Kennedy, Buffalo, Burnsville, Cannon Falls, East Ridge, Eden Priaire, Edina, Farmington, Grand Rapids, Lake City, Minneapolis Roosevelt, Rochester Century, St. Croix Lutheran, Sibley East, Spectrum - - HS Event
Dec 7 SatEllsworth Tournament - Teams: Cadott, Dover-Eyota, Eau Claire North, Ellsworth, Fillmore Central, Mora, Northwestern, Prescott, Prior Lake, Sparta, Spring Valley, Unity - - HS Event
Dec 7 SatFlandreau Tournament - Teams: Deuel, Elk Point-Jefferson, Flandreau, Garretson, Howard, Luverne, Madison, Sioux Valley - - HS Event
Dec 7 SatFosston/Bagley Tournament - Teams: Blackduck/Cass Lake, Detroit Lakes, Fertile-Beltrami, Fosston/Bagley, Nashwauk-Keewatin/Greenway, Red Lake County Central, Roseau - - HS Event
Dec 7 SatFridley Tournament - Teams: Robbinsdale Armstrong, Champlin Park, Delano, Fridley, Hopkins, Irondale/Spring Lake Park, Minneapolis Patrick Henry, Minneapolis Washburn, Mound-Westonka, North St. Paul, Richfield, Tartan, Zimmerman - - HS Event
Dec 7 SatGlencoe-Silver Lake Tournament - Teams: Bold, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie, Howard Lake-Waverly-Winsted, Kimball, LeSueur-Henderson, New Ulm, St. Clair, Trinity School at River Ridge, Wabasso/Red Rock Central, Watertown-Mayer, Windom/Mountain Lake, Zumbrota-Mazeppa - - HS Event
Dec 7 SatGlenwood City Tournament - Teams: Glenwood City, Triton - - HS Event
Dec 7 SatHillsboro Tournament - Teams: Cental Cass, Crookston, Dilworth-Glyndon-Felton, Grafton, Hillsboro, LaMoure, Mahnomen/Waubun, New York Mills, Pembina County North, United Clay Becker - - HS Event
Dec 7 SatIndependence Tournament - Teams: Independence, Simley - - HS Event
Dec 7 SatLakeville North Tournament - Teams: Byron, Chaska/Chanhassen, Cloquet-Esko-Carlton, Robbinsdale Cooper, Eagan, Henry Sibley, Lakeville North, Lakeville South, New Richmond, Osseo, Park, Princeton, St. Paul Johnson, Scott West, South Saint.Paul - - HS Event
Dec 7 SatLitchfield Tournament - Teams: Alexandria, Eden Valley-Watkins, Hutchinson, Litchfield, Milaca, Minneota, Monticello, Rockford, Totino Grace - - HS Event
Dec 7 SatMandan Tournament - Teams: Bismarck, Bismarck Century, Bismarck Legacy, Bismarck St. Mary's, Hettinger, Killdeer, Mandan, Moorhead, Rapid City Stevens, Sturgis, Turtle Mountain, West Fargo - - HS Event
Dec 7 SatNew Prague Tournament - Teams: Eagan, Eden Prairie, Medford, New Prague, St. Francis - - HS Event
Dec 7 SatOkoboji Tournament - Teams: Fulda/Murray County Central, Okoboji - - HS Event
Dec 7 SatPark Tournament - Teams: Albert Lea, Anoka, Baldwin-Woodville, Bloomington Kennedy, Hastings, Hutchinson, Park, River Falls, Rosemount - - HS Event
Dec 7 SatRush City/Braham Tournament - Teams: Brooklyn Centre, Crosby-Ironton, Deer River, Luck, Mille Lacs, Ogilvie, Proctor, Rice Lake, Rush City/Braham, Virginia - - HS Event
Dec 7 SatSt. Agnes Tournament - Teams: Cretin-Derham Hall, St. Agnes, Trinity School at River Ridge - - HS Event
Dec 7 SatSt. James Tournament - Teams: Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Southland, Jackson County Central, Lake Crystal-Wellcome Memorial, Mankato West, Marshall, New Richland-Ellendale, Pine Island, Redwood Valley, St. James - - HS Event
Dec 7 SatSt. Michael-Albertville Tournament - Teams: Benilde-St. Maragaret's, Centennial, Elk River, Forest Lake, Irondale/Spring Lake Park, Orono, Perham, St. Cloud Tech, St. Michael-Albertville Sauk Rapids, Waconia, Willmar - - HS Event
Dec 7 SatWadena-Deer Creek Tournament - Teams: Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie, Brainerd, Badger/Greenbush-Middle River, LPGE-Browerville, Pequot Lakes/Pine River-Backus, Staples-Motley, Thief River Falls, United North Central, Wadena-Deer Creek - - HS Event
Dec 7 SatWahpeton Tournament - Teams: Barnesville, Border West, Breckenridge, Brookings, Fargo North, Frazee, Grand Forks Central, Kindred, Lisbon, Ottertail County Central, Sisseton, Wahpeton, West Fargo Sheyenne - - HS Event
Dec 7 SatWashington Technology Tournament - Teams: North Branch, Washington Technology - - HS Event
Dec 7 SatWest Central Tournament - Teams: Alexandria, Belgrade-Brooten-Elrosa, Benson, Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United, Fergus Falls, MAHACA, Pelican Rapids, West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville - - HS Event
Dec 7 SatWinona Tournament - Teams: Cochrane-Fountain City, Hudson, LaCrescent, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson, Minneapolis Southwest, Rochester John Marshall, St. Charles, Wabasha-Kellogg, Winona - - HS Event
Dec 7 SatWoodbury Tournament - Teams: Annandale/Maple Lake, GMLOS, Henry Sibley, Mahtomedi, Rochester Mayo, Shakopee, White Bear Lake, Woodbury - - HS Event
Dec 7 SatEastview Lightning Wrestling Tournament - Eastview HS - Youth Open
Dec 7 SatRambow Open - Willmar HS - Youth Open
Dec 7 SatWestonka Youth Wrestling K-6th Grade Youth Dual Tournament - Mound Westonka HS - Youth Open
Dec 7-8 Sat-SunIron Elite Youth National Duals - Five Sullivan Brothers Convention Center - Waterloo, IA - Youth Open
Dec 8 SunMSU-Moorhead Dragon Open - Teams: St. Cloud State, Moorhead, St. John's, Rochester, Northland, Itasca, Ridgewater and others - Moorhead, MN - 11 am - College Eventview
Dec 8 SunAndover Wrestling Tournament - Andover HS - Youth Open
Dec 8 SunChatfield Youth Individual Wrestling Tournament - Chatfield HS - Youth Open
Dec 8 SunEllsworth Youth Folkstyle Tournament - Ellsworth HS - Youth Open
Dec 8 SunMarshall Junior Wrestling Open - Marshall HS - Youth Open
Dec 8 SunNew Prague Youth Wrestling Tournament - New Prague HS - Youth Open
Dec 8 SunSMASH Nationals - Laughlin, Nevada - Youth Open
Dec 8 SunSTMA Open - St. Michael-Albertville HS - Youth Open
Dec 8 SunWest Central Wrestling Club Folkstyle Wrestling Tournament - West Central Area HS - Barrett - Youth Open
Dec 8 SunWoodbury Royal Rumble - Woodbury HS - Youth Open

View these and future events at theguillotine.com/events-calendar

Bookmark the permalink.

Comments are closed.