High School Results – Saturday, December 14, 2019

Barnesville Invitational
1 Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie 192.0
2 Hibbing 155.5
3 Fargo Davies 123.0
4 Fertile-Beltrami 90.0
5 Fargo South 63.0
6 Fargo North 59.0
7 St. Paul Johnson 56.5
8 Barnesville 56.0
9 Osakis 44.0
10 Breckenridge 40.0
11 All Saints Home School 24.0

Brainerd Paul Bunyan Wrestling Tournament
December 13-14
1 Foley 223.5
2 Bemidji 196.0
3 Brainerd 158.5
4 Frazee 136.5
5 Grand Rapids 120.5
6 Saint Cloud Tech 119.5
7 Buffalo 91.0
8 Little Falls 89.0
9 Mound Westonka 85.5
10 Royalton-Upsala 83.5
11 Moorhead 60.0
12 C-E-C Lumberjacks 52.0
13 Pierz Healy 50.5
14 Chisago Lakes 42.0
15 White Bear Lake Area 34.0

Council Bluffs Wrestling Classic
December 13-14
1 Liberty (Liberty) 565.5
2 Millard South 480.5
3 Fort Dodge 468.0
4 Blue Valley Southwest 365.0
5 Lincoln East 362.0
6 Waukee 348.0
7 Kearney 331.0
8 Underwood 323.5
9 Mill Valley HS 275.0
10 Iowa City West 262.5
11 Grand Island 258.0
12 North Scott 244.5
13 Totino-Grace 239.5
14 Sergeant Bluff-Luton 215.5
15 Olathe South 210.0
16 Omaha Skutt Catholic 189.0
17 Saint James Academy 178.5
18 Millard North 176.0
19 LeMars 173.0
20 Woodbury Central 160.5
21 Gardner-Edgerton 158.5
22 Atlantic-CAM 156.5
23 Blair 155.5
24 St. Thomas Aquinas 152.5
25 Papillion-La Vista 150.5
26 Creighton Prep 142.0
27 Nebraska City 140.0
28 Ames 123.0
29 Apple Valley 121.5
30 Olathe North 120.0
31 Millard West 111.0
32 Glenwood 98.0
33 CB Abraham Lincoln 80.5
34 Spirit Lake Park 74.0
35 Lewis Central 66.5
36 Missouri Valley 54.0
37 South Sioux City 35.0
38 CB Thomas Jefferson 28.0
39 Plattsmouth 27.0
40 St. Albert 25.5

Dave Scharberg Memorial Invite
At Byron
1st Place: Dover-Eyota
2nd Place: Byron
3rd Place: Westfield
4th Place: WEM/JWP
Dover-Eyota 49, Byron 31
Westfield 42, WEM/JWP 31
Byron 64, WEM/JWP18
Dover-Eyota 51, Westfield 23
Byron 54, Westfield 27
Dover-Eyota 50, WEM/JWP 24

Delano Invitational
1 Dassel-Cokato/Litchfield 225.5
2 Becker 145.0
3 Delano 140.0
4 Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 136.5
5 St. Peter 121.0
6 Park Center 113.0
7 Rogers 97.0
8 St. Thomas Academy 36.0
9 St. Croix Lutheran 17.0
10 Rockford 12.0
11 Benilde St. Margarets 0.0

Ethan Herman Memorial Tournament
1 Owatonna 210.5
2 Wayzata 207.5
3 Hutchinson 133.0
4 Minnetonka 113.0
5 Mankato West 106.5
6 Glencoe – Lester Prairie 99.0
7 Eden Prairie 93.0
8 Lakeville North 88.0
8 Osseo 88.0
10 Redwood Valley 77.0
11 Chaska-Chan Stormhawks 57.0
12 Minneapolis Washburn 17.0

FCLMC Holiday Tournament
1 Chatfield 211.0
2 Pipestone Area 194.0
3 Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves 173.5
4 Lewiston-Altura-Rushford-Peterson 149.5
5 Winona-Winona Cotter 113.0
6 LaCrescent 47.0
7 Robbinsdale Cooper 0.0

Grand Forks Central Sertoma Duals
December 13-14
1st Place – Perham
2nd Place – Bismarck Century
3rd Place – Thief River Falls
4th Place – Badger-Greenbush-MR
Minnesota Teams:
Badger-Greenbush-MR
Fosston
Perham
Stewartville
Thief River Falls

JCC Pizza Ranch Invite
1 Canton 277.5
2 Jackson County Central 170.0
3 Harrisburg 161.0
4 Minneota 116.0
5 Aitkin 115.0
6 Worthington 90.0
7 Adrian Area 84.0
8 Waseca 83.5
9 Windom-Mountain Lake 65.0
10 West Lyon 56.5
11 United South Central 52.0
12 Wabasha-Kellogg 50.0
13 New Richland-H-E-G 49.0
14 Sioux City East 40.0
15 Lake Crystal-Welcome Memorial Area 36.0
16 St. James Area 35.0
17 Luverne 21.0
18 Madelia-Truman-Martin Luther Jayhawks 0.0

Kenyon-Wanamingo Dave Mauseth Invitational

  1. Shakopee 215.0
  2. Kenyon-Wanamingo 177.0
  3. Medford 99.0
  4. Burnsville 63.0
  5. Rochester John Marshall 49.0
  6. Columbia Heights 22.0

Maple Grove Crimson Invite
1 Blaine 170.5
2 Anoka 167.0
3 Albert Lea Area 151.0
4 Big Lake 103.5
5 Park 100.5
6 Eagan 99.5
7 Andover 95.0
8 Eastview 85.0
9 Fridley 82.0
10 Tartan 71.5
11 North Branch 55.0
12 Monticello 43.0
13 Roseville Area 34.0
14 Maple Grove 32.0
15 Irondale 29.5
16 Spectrum 12.0

Northfield Larry Severson Invite
1 Northfield 248.5
2 Tri City United 149.0
3 Faribault 140.5
4 Hastings 124.0
5 Lakeville South 120.0
6 Mankato East 95.0
7 Mahtomedi 91.0
8 Cannon Falls 86.0
9 Lake City 81.5
10 Rochester Century 58.0
11 Pine Island 50.0
12 Rosemount 42.0
13 St. Charles 36.5
14 Henry Sibley 15.0
15 Austin 9.0

Plainview-Elgin-Millville Quad
Zumbrota Mazeppa 50 Rochester Mayo 12
New Prague 52 Zumbrota Mazeppa 12
New Prague 65 Rochester Mayo 15
New Prague 44 Plainview-Elgin-Millville 22
Plainview-Elgin-Millville 37 Rochester Mayo 33
Zumbrota Mazeppa 43 Plainview-Elgin-Millville 27

Richfield Charley Turner Duals
Howard Lake-Waverly-Winsted 45 Orono 30
Howard Lake-Waverly-Winsted 55 Richfield 16
Howard Lake-Waverly-Winsted 49 Bloomington Kennedy 29

Rodd Olson Invitational
1 West Central Area 176.5
2 New York Mills 166.0
3 United North Central Warriors 157.5
4 Crookston 143.5
5 United Clay Becker Badgers 114.0
6 Park Rapids Area 97.0
7 Red Lake County Central 88.5
8 Mahnomen-Waubun 61.0
9 Roseau 57.0
10 Walker-Hack-Akeley-Nevis 54.0
11 Hillsboro-Central Valley 48.0

Ron Edwards Prior lake Duals
Farmington 41 Prior Lake 28
Simley 84 East Ridge 0
St. Michael-Albertville 42 Waconia 21
Prior Lake 43 Waconia 33
Simley 62 Farmington 6
St. Michael-Albertville 76 East Ridge 6
Simley 64 Prior Lake 8
Waconia 77 East Ridge 6
St. Michael-Albertville 48 Farmington 21

South Winneshiek Invite
1 West Delaware 271.0
2 Osage 179.0
3 GMLOS 135.0
4 New Hampton/Turkey Valley 134.0
5 North Fayette/Valley 119.0
6 Decorah 115.0
7 South Winneshiek 89.0
8 Waukon 48.0

Tomah Scramble
1 Lancaster 420.5
2 Tomah 379.5
3 Baraboo 377.5
4 Caledonia 373.5
5 Westby 297.0
6 Osseo-Fairchild/Augusta/Fall Creek 240.0
7 Mosinee 236.5
8 Royall 228.0
9 Richland Center 218.5
10 Mauston 205.0
11 GET/Mel Min 167.0
12 Regis/Altoona 166.0
13 Cashton 120.0
14 River Ridge 117.0

Watertown Dual Tournament
1st Place – Watertown
2nd Place – Canby
3rd Place – Madison
4th Place – West Central
5th Place – Vermillion
6th Place – Dell Rapids
7th Place – Tea Area
8th Place – Sioux Falls O’Gorman