Rumble on the Red

Friday-Saturday, December 27-28, 2019

Rumble on the Red
1 New Prague 146.0
2 Northfield 124.0
3 Farmington 117.0
4 Perham 112.5
5 Foley 112.0
6 Bismarck 108.5
7 Wayzata 108.0
8 Fairmont-Martin County West 105.0
9 Waconia 102.5
10 Dassel-Cokato-Litchfield 100.0
11 Scott West 93.0
12 Delano 81.5
13 Coon Rapids 76.0
14 Prior Lake 71.0
15 Andover 70.0
16 Saint Cloud Tech 67.0
17 Woodbury 66.0
18 Albert Lea Area 62.5
19 Minot 60.0
20 Bismarck Century 59.0
21 Jackson County Central 58.0
22 Jamestown 57.0
23 Byron 54.5
24 Frazee 54.0
25 Bishop Ryan 47.0
26 Windom-Mountain Lake 45.5
27 Mankato East 42.0
28 St. Francis 39.0
29 Minneota 35.5
30 Bismarck St Mary’s 34.5
31 Mandan 32.5
32 Carrington 31.0
33 Mounds View 30.0
34 Mankato West 29.5
35 St. Thomas Academy 28.0
36 Sartell-Saint Stephen 27.5
37 Eagan 27.0
38 Aitkin 26.5
39 Fargo Davies 24.0
40 Moorhead 23.5
41 Eden Prairie 23.0
41 Henry Sibley 23.0
43 Howard Lake-Waverly-Winsted 22.0
44 West Fargo 18.0
45 Crookston 17.5
45 Kindred 17.5
47 Turtle Mountain 17.0
48 Custer 14.0
49 Medford 13.5
50 Bismarck Legacy 13.0
50 Dilworth-Glyndon-Felton 13.0
52 Fargo South 12.0
52 Oakes 12.0
54 West Fargo Sheyenne 9.0
55 White Bear Lake Area 8.0
56 Killdeer 6.0
57 United Clay Becker Badgers 3.0
58 Fargo North 0.0

Brackets/Results on TrackWrestling.com

106
1st Place – Koy Buesgens of New Prague
2nd Place – Tyson Charmoli of St. Francis
3rd Place – Zach Tracy of Scott West
4th Place – Alan Koehler of Prior Lake
5th Place – Marshall Larson of Aitkin
6th Place – Alex Braun of Woodbury
7th Place – LJ Araujo of Bismarck
8th Place – Andrew Joedeman of Dassel-Cokato-Litchfield
1st: Koy Buesgens (New Prague) 19-1, Fr. over Tyson Charmoli (St. Francis) 10-6, 8th. (Dec 7-0)
3rd: Zach Tracy (Scott West) 13-4, So. over Alan Koehler (Prior Lake) 13-5, Fr. (Dec 3-2)
5th: Marshall Larson (Aitkin) 14-4, So. over Alex Braun (Woodbury) 19-4, 8th. (Dec 4-2)
7th: LJ Araujo (Bismarck) 9-2, 8th. over Andrew Joedeman (Dassel-Cokato-Litchfield) 9-5, Jr. (TF-1.5 5:00 (18-3))
113
1st Place – Cal Lonnquist of Wayzata
2nd Place – Aden Braun of Jamestown
3rd Place – Christian Tanefeu of Bismarck
4th Place – Logan Butzon of Jackson County Central
5th Place – Colton Bornholdt of New Prague
6th Place – Hunter Frost of Farmington
7th Place – Neal Bohrer of Bismarck Century
8th Place – Kain Sanders of Fairmont-Martin County West
1st: Cal Lonnquist (Wayzata) 19-3, Fr. over Aden Braun (Jamestown) 13-3, Fr. (Fall 0:58)
3rd: Christian Tanefeu (Bismarck) 22-3, Jr. over Logan Butzon (Jackson County Central) 13-4, Fr. (MD 12-3)
5th: Colton Bornholdt (New Prague) 18-4, Fr. over Hunter Frost (Farmington) 20-9, So. (Dec 9-3)
7th: Neal Bohrer (Bismarck Century) 16-4, Sr. over Kain Sanders (Fairmont-Martin County West) 11-5, So. (Dec 10-5)
120
1st Place – Maxwell Petersen of Byron
2nd Place – Wilfried Tanefeu of Bismarck
3rd Place – Chase Murphy of Northfield
4th Place – John Babineau of Andover
5th Place – Teagan Block of Prior Lake
6th Place – Zach Brown of Crookston
7th Place – Colby Dunkel of New Prague
8th Place – Riese White of Waconia
1st: Maxwell Petersen (Byron) 17-1, So. over Wilfried Tanefeu (Bismarck) 22-1, Jr. (MD 11-2)
3rd: Chase Murphy (Northfield) 19-1, Jr. over John Babineau (Andover) 16-3, Sr. (Dec 7-3)
5th: Teagan Block (Prior Lake) 16-4, Jr. over Zach Brown (Crookston) 16-7, Jr. (Fall 3:58)
7th: Colby Dunkel (New Prague) 19-5, Sr. over Riese White (Waconia) 5-4, Sr. (Fall 0:54)
126
1st Place – Jaxson Rohman of Fairmont-Martin County West
2nd Place – Reece Barnhardt of Bismarck St Mary’s
3rd Place – Joey Novak of New Prague
4th Place – Jake Messner of Northfield
5th Place – Terrae Dunn of Eden Prairie
6th Place – Kelby Armstrong of Minot
7th Place – Bradee Dwinell of Waconia
8th Place – Devin Steinhaus of Dassel-Cokato-Litchfield
1st: Jaxson Rohman (Fairmont-Martin County West) 16-0, Jr. over Reece Barnhardt (Bismarck St Mary’s) 23-1, Jr. (Dec 8-6)
3rd: Joey Novak (New Prague) 20-4, Fr. over Jake Messner (Northfield) 19-4, So. (Dec 9-3)
5th: Terrae Dunn (Eden Prairie) 20-4, 8th. over Kelby Armstrong (Minot) 8-4, Sr. (M. For.)
7th: Bradee Dwinell (Waconia) 17-7, 8th. over Devin Steinhaus (Dassel-Cokato-Litchfield) 15-8, So. (Dec 5-1)
132
1st Place – Charlie Pickell of Mankato West
2nd Place – Gabe Bellefeuille of Perham
3rd Place – Kade Sammons of Windom-Mountain Lake
4th Place – Cameron Davis of Albert Lea Area
5th Place – Sam Holman of Northfield
6th Place – Eddie Simes of Dassel-Cokato-Litchfield
7th Place – Adam Cherne of Wayzata
8th Place – Nick Lattery of Coon Rapids
1st: Charlie Pickell (Mankato West) 18-2, Sr. over Gabe Bellefeuille (Perham) 13-3, Sr. (TF-1.5 5:17 (17-2))
3rd: Kade Sammons (Windom-Mountain Lake) 14-1, Jr. over Cameron Davis (Albert Lea Area) 15-5, So. (Dec 5-4)
5th: Sam Holman (Northfield) 17-4, Jr. over Eddie Simes (Dassel-Cokato-Litchfield) 15-5, So. (TB-1 2-1)
7th: Adam Cherne (Wayzata) 12-6, Fr. over Nick Lattery (Coon Rapids) 15-13, Jr. (Dec 9-2)
138
1st Place – Cael Swensen of Wayzata
2nd Place – Nick Novak of New Prague
3rd Place – Drew Woodley of Northfield
4th Place – Connor Simmonds of Fairmont-Martin County West
5th Place – Jonah Gruenes of Minneota
6th Place – Clay Radenz of Bismarck Century
7th Place – Brett Willaby of Windom-Mountain Lake
8th Place – Payton Handevidt of Jackson County Central
1st: Cael Swensen (Wayzata) 18-1, Jr. over Nick Novak (New Prague) 18-3, Jr. (Dec 4-2)
3rd: Drew Woodley (Northfield) 21-1, Sr. over Connor Simmonds (Fairmont-Martin County West) 13-2, Jr. (MD 12-4)
5th: Jonah Gruenes (Minneota) 13-3, So. over Clay Radenz (Bismarck Century) 19-3, Jr. (Fall 4:19)
7th: Brett Willaby (Windom-Mountain Lake) 7-2, Sr. over Payton Handevidt (Jackson County Central) 16-4, So. (Dec 5-4)
145
1st Place – Luke Peterson of Farmington
2nd Place – Trevon McClaanahan of Minot
3rd Place – Cole Glazier of Albert Lea Area
4th Place – Carson Tschudi of Delano
5th Place – Ryan Luthi of Moorhead
6th Place – Braeden Hendel of Mankato East
7th Place – Ethan Hendrickson of Jackson County Central
8th Place – Gavin Anderson of Northfield
1st: Luke Peterson (Farmington) 18-2, Sr. over Trevon McClaanahan (Minot) 22-2, Sr. (Dec 3-2)
3rd: Cole Glazier (Albert Lea Area) 17-3, Fr. over Carson Tschudi (Delano) 20-3, Jr. (Dec 6-3)
5th: Ryan Luthi (Moorhead) 14-5, Sr. over Braeden Hendel (Mankato East) 17-5, Jr. (Dec 18-11)
7th: Ethan Hendrickson (Jackson County Central) 14-4, Sr. over Gavin Anderson (Northfield) 14-7, Jr. (Fall 3:55)
152
1st Place – Jude Link of Dassel-Cokato-Litchfield
2nd Place – Jack Fudge of Perham
3rd Place – Will Kleinknecht of Mandan
4th Place – Brock Fettig of Bismarck
5th Place – Chase Bloomquist of Prior Lake
6th Place – Isaiah Fitch of Foley
7th Place – Clete Scherer of Delano
8th Place – Collin Boese of Howard Lake-Waverly-Winsted
1st: Jude Link (Dassel-Cokato-Litchfield) 20-1, So. over Jack Fudge (Perham) 12-2, Jr. (MD 18-6)
3rd: Will Kleinknecht (Mandan) 26-7, Sr. over Brock Fettig (Bismarck) 22-5, So. (Dec 5-2)
5th: Chase Bloomquist (Prior Lake) 18-5, Sr. over Isaiah Fitch (Foley) 18-5, Sr. (Dec 5-4)
7th: Clete Scherer (Delano) 18-5, So. over Collin Boese (Howard Lake-Waverly-Winsted) 11-5, Fr. (Dec 6-1)
160
1st Place – Jace Demmers of Scott West
2nd Place – Miles Fitzgerald of Fairmont-Martin County West
3rd Place – Connor Thorsten of Foley
4th Place – Austin Hamel of Farmington
5th Place – Bendan Dunagan of Mounds View
6th Place – Caleb Talamantes of Albert Lea Area
7th Place – Chase Burke of Minot
8th Place – Tate Hoggarth of Carrington
1st: Jace Demmers (Scott West) 12-2, Sr. over Miles Fitzgerald (Fairmont-Martin County West) 15-1, Sr. (Dec 4-3)
3rd: Connor Thorsten (Foley) 20-3, Sr. over Austin Hamel (Farmington) 20-6, Jr. (Dec 9-4)
5th: Bendan Dunagan (Mounds View) 20-4, Sr. over Caleb Talamantes (Albert Lea Area) 16-5, Jr. (Dec 11-8)
7th: Chase Burke (Minot) 21-6, Jr. over Tate Hoggarth (Carrington) 28-3, Sr. (M. For.)
170
1st Place – Max McEnelly of Waconia
2nd Place – Brian Ramos of Perham
3rd Place – Nathan Simmonds of Fairmont-Martin County West
4th Place – Chase Vought of Farmington
5th Place – Mitchell Nowlan of Andover
6th Place – Gage Roaldson of Bismarck
7th Place – Connor Chloupek of Fargo Davies
8th Place – Mannix Morgan of Mounds View
1st: Max McEnelly (Waconia) 24-1, Fr. over Brian Ramos (Perham) 14-2, So. (Dec 11-5)
3rd: Nathan Simmonds (Fairmont-Martin County West) 15-4, Sr. over Chase Vought (Farmington) 14-7, Jr. (Dec 11-5)
5th: Mitchell Nowlan (Andover) 13-3, Jr. over Gage Roaldson (Bismarck) 21-3, Sr. (Dec 6-5)
7th: Connor Chloupek (Fargo Davies) 14-3, Sr. over Mannix Morgan (Mounds View) 14-7, Jr. (Dec 6-5)
182
1st Place – Brock Rinehart of Woodbury
2nd Place – Corbin Okeson of Bishop Ryan
3rd Place – Danny Reynolds of Andover
4th Place – Isaiah Huus of Bismarck
5th Place – Cayden Homme of Wayzata
6th Place – Brett Graham of Frazee
7th Place – Taylor Hugg of Saint Cloud Tech
8th Place – Mat Sloan of White Bear Lake Area
1st: Brock Rinehart (Woodbury) 20-0, Sr. over Corbin Okeson (Bishop Ryan) 27-1, Sr. (Dec 13-10)
3rd: Danny Reynolds (Andover) 13-2, Sr. over Isaiah Huus (Bismarck) 17-3, So. (Fall 5:44)
5th: Cayden Homme (Wayzata) 16-5, Jr. over Brett Graham (Frazee) 18-4, Sr. (Dec 5-4)
7th: Taylor Hugg (Saint Cloud Tech) 16-3, Sr. over Mat Sloan (White Bear Lake Area) 19-7, So. (Fall 5:19)
195
1st Place – Luke Tweeton of Frazee
2nd Place – Dawson Kellogg of Perham
3rd Place – Kolin Baier of Mankato East
4th Place – Will Busch of New Prague
5th Place – Beau Nelson of Dassel-Cokato-Litchfield
6th Place – Parker Venz of Farmington
7th Place – Beau Retzlaff of Carrington
8th Place – Bram Fitzsimonds of Waconia
1st: Luke Tweeton (Frazee) 22-0, Sr. over Dawson Kellogg (Perham) 13-1, Sr. (TB-1 4-1)
3rd: Kolin Baier (Mankato East) 18-1, Sr. over Will Busch (New Prague) 17-5, Sr. (Dec 7-3)
5th: Beau Nelson (Dassel-Cokato-Litchfield) 16-5, Jr. over Parker Venz (Farmington) 14-5, Jr. (M. For.)
7th: Beau Retzlaff (Carrington) 21-10, Jr. over Bram Fitzsimonds (Waconia) 18-7, Sr. (Dec 5-1)
220
1st Place – Isaiah Green of Saint Cloud Tech
2nd Place – Garrison Solliday of St. Thomas Academy
3rd Place – Edward Hajas of Delano
4th Place – David Tonjum of Northfield
5th Place – Hunter Struffert of Scott West
6th Place – Luke Weierke of Farmington
7th Place – Greg Miller of Foley
8th Place – Isaiah Gates of Fargo South
1st: Isaiah Green (Saint Cloud Tech) 14-4, Sr. over Garrison Solliday (St. Thomas Academy) 6-1, Jr. (SV-1 4-2)
3rd: Edward Hajas (Delano) 20-1, Sr. over David Tonjum (Northfield) 15-3, Sr. (Fall 3:49)
5th: Hunter Struffert (Scott West) 16-5, Sr. over Luke Weierke (Farmington) 13-4, Sr. (Fall 1:36)
7th: Greg Miller (Foley) 14-7, Jr. over Isaiah Gates (Fargo South) 8-3, Jr. (For.)
285
1st Place – Gavin Layton of Coon Rapids
2nd Place – Bennett Weber of Waconia
3rd Place – Elijah Novak of Foley
4th Place – Matt Baker of Delano
5th Place – Keegan Henjum of Bishop Ryan
6th Place – Aaron Voigt of Saint Cloud Tech
7th Place – Rieley Fleming of Mankato East
8th Place – Jackson Esping of Minneota
1st: Gavin Layton (Coon Rapids) 23-0, Jr. over Bennett Weber (Waconia) 13-2, Sr. (Fall 1:21)
3rd: Elijah Novak (Foley) 21-2, So. over Matt Baker (Delano) 17-4, Sr. (Fall 3:43)
5th: Keegan Henjum (Bishop Ryan) 22-3, Sr. over Aaron Voigt (Saint Cloud Tech) 15-7, Sr. (Dec 6-4)
7th: Rieley Fleming (Mankato East) 17-3, Jr. over Jackson Esping (Minneota) 10-6, So. (Dec 10-6)

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?