2020 Southern Scuffle

2020 Southern Scuffle results. January 1-2 at Chattanooga, TN.

Brackets/Results on arena.flowrestling.org

1 Oklahoma State 116
2 NC State 109
3 Stanford 99.5
4 Pittsburgh 93
5 North Dakota State 92.5
6 Northern Colorado 85
7 Rutgers 84
8 Rider 72.5
9 Appalachian State 67
10 Lock Haven 64.5
11 Navy 63
12 West Virginia 47
13 Tennessee-Chattanooga 46
14 George Mason 45.5
15 Iowa State 39.5
16 Cal State Bakersfield 37.5
17 Air Force 36.5
18 Oregon State 33
18 Virginia Military Institute 33
20 Binghamton 31
21 Drexel 25
22 Cleveland State 20
23 The Citadel 14
24 Lehigh 10.5
25 Little Rock 9.5
26 Gardner-Webb 7.5
27 Campbell 4.5
27 Missouri 4.5
29 Davidson
29 Finger Lakes RTC
29 Naval Academy Prep School
29 Old Dominion
29 Penn State
29 Virginia Tech

125 LBS
1st Nick Piccininni (Oklahoma State) MD Luke Werner (Lock Haven), 10-0
3rd Sam Latona (Virginia Tech) DEC Logan Treaster (Navy), 2-1
5th Caleb Smith (Appalachian State) M FOR Michael Mcgee (Old Dominion)
7th Sean Carter (Appalachian State) DEC Nic Aguilar (Rutgers), 3-2
133 LBS
1st Sammy Alvarez (Rutgers) DEC Cam Sykora (North Dakota State), 5-4
3rd Micky Phillippi (Pittsburgh) MD Kai Orine (NC State), 10-1
5th Cole Manley (Lock Haven) DEC Devan Turner (Oregon State), 7-4 TB2
7th Mosha Schwartz (Northern Colorado) DEC Casey Cobb (Navy), 6-4
141 LBS
1st Real Woods (Stanford) DEC Kaden Gfeller (Oklahoma State), 6-1
3rd Dusty Hone (Oklahoma State) DEC Kyle Shoop (Lock Haven), 3-1
5th Alex Madrigal (George Mason) TF Angelo Martinoni (Cal State Bakersfield), 16-0 4:36
7th Evan Cheek (Cleveland State) M FOR Tariq Wilson (NC State)
149 LBS
1st Jaden Abas (Stanford) DEC Andrew Alirez (Northern Colorado), 3-2
3rd Colston Diblasi (George Mason) F Jonathan Milner (Appalachian State), 4:26
5th Tanner Smith (Tennessee-Chattanooga) M FOR Requir Van der merwe (Stanford)
7th Jason Kraisser (Campbell) DEC Jaden Van maanen (North Dakota State), 7-5
157 LBS
1st Hayden Hidlay (NC State) MD Jesse Dellavecchia (Rider), 10-0
3rd Wyatt Sheets (Oklahoma State) DEC Matt Zovistoski (Appalachian State), 3-1
5th Luke Weber (North Dakota State) DEC Hunter Willits (Oregon State), 3-0
7th Jared Franek (North Dakota State) DEC Michael Vanbrill (Rutgers), 7-2
165 LBS
1st Shane Griffith (Stanford) DEC Tanner Skidgel (Navy), 2-1
3rd Travis Wittlake (Oklahoma State) DEC Thomas Bullard (NC State), 9-3
5th Joe Lee (Penn State) DEC Jake Wentzel (Pittsburgh), 10-3
7th Brett Donner (Rutgers) M FOR Ebed Jarrell (Drexel)
174 LBS
1st Carter Starocci (Penn State) DEC Gregg Harvey (Pittsburgh), 11-6
3rd Daniel Bullard (NC State) DEC Chris Foca (Finger Lakes RTC), 4-2 SV
5th Neal Richards (Virginia Military Institute) DEC Dean Sherry (Rider), 7-6
7th Thomas Flitz (Appalachian State) DEC Jake Logan (Lehigh), 6-5
184 LBS
1st Lou Deprez (Binghamton) DEC Trent Hidlay (NC State), 3-2
3rd Nino Bonaccorsi (Pittsburgh) MD Matthew Waddell (Tennessee-Chattanooga), 13-1
5th David Key (Naval Academy Prep School) M FOR Anthony Montalvo (Oklahoma State)
7th Alan Clothier (Northern Colorado) MD Colt Doyle (Oregon State), 11-2
197 LBS
1st Noah Adams (West Virginia) F Nathan Traxler (Stanford), 2:22
3rd Ethan Laird (Rider) DEC Michael Beard (Penn State), 9-7
5th Dakota Geer (Oklahoma State) DEC Jacob Cardenas (Finger Lakes RTC), 7-3
7th Jordan Pagano (Rutgers) M FOR Nick Reenan (NC State)
285 LBS
1st Gannon Gremmel (Iowa State) DEF Dalton Robertson (Northern Colorado), 4-0 1:14
3rd Demetrius Thomas (Pittsburgh) DEC Brandon Metz (North Dakota State), 6-0
5th Lewis Fernandes (Finger Lakes RTC) DEC Cary Miller (Appalachian State), 9-3
7th Deonte Wilson (NC State) DEC Dan Stibral (North Dakota State), 7-2

Semifinals
125 Nick Piccininni (Oklahoma State) DEC Caleb Smith (Appalachian State), 9-3
125 Luke Werner (Lock Haven) M FOR Michael Mcgee (Old Dominion)
133 Cam Sykora (North Dakota State) TF Devan Turner (Oregon State), 19-1 4:43
133 Sammy Alvarez (Rutgers) DEC Micky Phillippi (Pittsburgh), 6-3
141 Real Woods (Stanford) DEC Dusty Hone (Oklahoma State), 6-2
141 Kaden Gfeller (Oklahoma State) F Kyle Shoop (Lock Haven), 3:57
149 Jaden Abas (Stanford) DEC Colston Diblasi (George Mason), 3-1
149 Andrew Alirez (Northern Colorado) DEC Jonathan Milner (Appalachian State), 9-5
157 Jesse Dellavecchia (Rider) DEC Luke Weber (North Dakota State), 8-2
157 Hayden Hidlay (NC State) MD Wyatt Sheets (Oklahoma State), 12-4
165 Tanner Skidgel (Navy) DEC Thomas Bullard (NC State), 3-2
165 Shane Griffith (Stanford) DEC Travis Wittlake (Oklahoma State), 4-1
174 Carter Starocci (Penn State) DEC Neal Richards (Virginia Military Institute), 9-2
174 Gregg Harvey (Pittsburgh) DEC Dean Sherry (Rider), 9-3
184 Lou Deprez (Binghamton) MD Nino Bonaccorsi (Pittsburgh), 10-2
184 Trent Hidlay (NC State) DEC Matthew Waddell (Tennessee-Chattanooga), 4-1
197 Nathan Traxler (Stanford) DEC Michael Beard (Penn State), 9-7
197 Noah Adams (West Virginia) DEC Ethan Laird (Rider), 3-0
285 Gannon Gremmel (Iowa State) DEC Cary Miller (Appalachian State), 3-2
285 Dalton Robertson (Northern Colorado) DEC Demetrius Thomas (Pittsburgh), 5-4

Southern-Scuffle-Brackets-2020