Events of the Week – January 13, 2020

The Guillotine Events of the Week is brought to you by Ponce Trained Wrestling. Plan your week.

The-Guillotine-Events-of-the-Week-300x90Ponce-Trained-Wrestling-300x90

$79 Monthly memberships, Small Groups & Private Training, All Grade School Ages! JOIN NOW online!! PonceTrainedWrestling.com.


Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

Jan 16 ThuAitkin, Blackduck/Cass Lake, Mille Lacs at Royalton/Upsala - - HS Event
Jan 16 ThuAlbert Lea at Rochester Mayo - - HS Event
Jan 16 ThuAndover at Blaine - - HS Event
Jan 16 ThuApple Valley at Lakeville North - - HS Event
Jan 16 ThuAustin at Rochester Century - - HS Event
Jan 16 ThuBecker, North Branch at St. Francis - - HS Event
Jan 16 ThuBelgrade-Brooten-Elrosa, Minnewaska at Sauk Centre/Melrose - - HS Event
Jan 16 ThuBold at MAHACA - - HS Event
Jan 16 ThuBrainerd, Kerkhoven-Murdock-Sunburg at Rocori - - HS Event
Jan 16 ThuBrooklyn Center, Norwood-Young America at Trinity School - - HS Event
Jan 16 ThuBuffalo at Edina - - HS Event
Jan 16 ThuByron, Pine Island at Kasson-Mantorville - - HS Event
Jan 16 ThuCaledonia/Houston, Lewiston/Rusford at Chatfield - - HS Event
Jan 16 ThuCentral Lyon, George- Little Rock, Luverne, Sioux Falls Washington at Rock Valley - - HS Event
Jan 16 ThuChisago Lakes at Monticello - - HS Event
Jan 16 ThuColumbia Heights at Spectrum - - HS Event
Jan 16 ThuCoon Rapids, Maple Grove at Champlin Park - - HS Event
Jan 16 ThuCrookston, Carrington at Hillsboro - - HS Event
Jan 16 ThuDawson-Boyd/Lac Qui Parle/Montevideo at Atwater-Cosmos-Grove City - - HS Event
Jan 16 ThuDelano, Tri-City United at Hutchinson - - HS Event
Jan 16 ThuElk River at Rogers - - HS Event
Jan 16 ThuFarmington at Eagan - - HS Event
Jan 16 ThuFergus Falls, Sartell-St. Stephen at Willmar - - HS Event
Jan 16 ThuForest Lake at Cretin-Derham Hall - - HS Event
Jan 16 ThuFrazee, Badger/Greenbush-Middle River at Bemidji - - HS Event
Jan 16 ThuFridley at St. Agnes - - HS Event
Jan 16 ThuGlencoe=Silver Lake/Lester Prairie at Annandale/Maple Lake - - HS Event
Jan 16 ThuGMLOS at LaCrescent - - HS Event
Jan 16 ThuGoodhue at Kenyon-Wanamingo - - HS Event
Jan 16 ThuGrand Rapids, Nashwauk-Keewatin/Greenway at Crosby-Ironton - - HS Event
Jan 16 ThuHenry Sibley, Mahtomedi at Hastings - - HS Event
Jan 16 ThuHopkins at St. Michael-Albertville - - HS Event
Jan 16 ThuIrondale/Spring Lake Park at Park - - HS Event
Jan 16 ThuKimball, St. Agnes at Sibley East - - HS Event
Jan 16 ThuLake City at Cannon Falls - - HS Event
Jan 16 ThuLakeville South at Burnsville - - HS Event
Jan 16 ThuLeSueur-Henderson, Wabasso/Red Rock Central at Lake Crystal-Wellcome Memorial - - HS Event
Jan 16 ThuLittle Falls at Mora - - HS Event
Jan 16 ThuMankato East at Winona - - HS Event
Jan 16 ThuMankato West at Faribault - - HS Event
Jan 16 ThuMinneapolis South, Minneapolis Southwest at Minneapolis North - - HS Event
Jan 16 ThuMinneota at Tracy-Milroy-Balaton - - HS Event
Jan 16 ThuMoorhead at Barnesville - - HS Event
Jan 16 ThuNew Prague at Waconia - - HS Event
Jan 16 ThuNew Richland-Ellendale at Maple River - - HS Event
Jan 16 ThuNorthfield at Scott West - - HS Event
Jan 16 ThuOgilvie, Park Center at Robbinsdale Armstrong - - HS Event
Jan 16 ThuOrono, Osseo at Totino Grace - - HS Event
Jan 16 ThuOwatonna at Rochester John Marshall - - HS Event
Jan 16 ThuPlainview-Elgin-Millville, St. Charles at Fillmore Central - - HS Event
Jan 16 ThuPrinceton at Big Lake - - HS Event
Jan 16 ThuRedwood Valley, Windom/Mountain Lake at Pipestone - - HS Event
Jan 16 ThuRockford at Centennial - - HS Event
Jan 16 ThuRoseville at Mounds View - - HS Event
Jan 16 ThuShakopee at Rosemount - - HS Event
Jan 16 ThuSimley, Tartan at South St. Paul - - HS Event
Jan 16 ThuSt. Cloud Tech at Sauk Rapids - - HS Event
Jan 16 ThuSt. Croix Falls at Stillwater - - HS Event
Jan 16 ThuSt. Croix Lutheran at Richfield - - HS Event
Jan 16 ThuSt. Peter at Sibley East - - HS Event
Jan 16 ThuUnited North Central at Walker-Hackensack-Akeley/Nevis - - HS Event
Jan 16 ThuUnited South Central at Westfield - - HS Event
Jan 16 ThuWabasha-Kellogg at Dover-Eyota - - HS Event
Jan 16 ThuWadena-Deer Creek, West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville at Breckenridge - - HS Event
Jan 16 ThuWatertown-Mayer, Worthington at New London-Spicer - - HS Event
Jan 16 ThuWayzata at Eden Prairie - - HS Event
Jan 16 ThuWEM/JWP at Medford - - HS Event
Jan 16 ThuZimmerman at Albany - - HS Event
Jan 16 ThuZumbrota-Mazeppa at Triton - - HS Event
Jan 17 FriIowa State at South Dakota State - Brookings, S.D. - 7 pm - College Event viewview
Jan 17 FriMinnesota at Michigan State - East Lansing, MI - College Event viewview
Jan 17 FriMinot State at MSU Moorhead - Postponed - Moorhead, MN - 7 pm - College Event view
Jan 17 FriAlbert Lea at Rochester May - - HS Event
Jan 17 FriBemidji, LPGE-Browerville, West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville at Kerkhoven-Murdock-Sunburg - - HS Event
Jan 17 FriBertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie, Park Rapids, Roseau at Red Lake County Central - - HS Event
Jan 17 FriBig Lake, Grand Rapids, Nashwauk-Keewatin/Greenway at Mora - - HS Event
Jan 17 FriBlaine, Elk River, Irondale/Spring Lake Park St. Cloud Tech at Cambridge-Isanti - - HS Event
Jan 17 FriBloomington Kennedy at Minneapolis Roosevelt - - HS Event
Jan 17 FriBlue Earth, Tri-City United at St. Peter - - HS Event
Jan 17 FriBold, Rockford, Spectrum at Howard Lake-Waverly-Winsted - - HS Event
Jan 17 FriBorder West, Deer River at Staples-Motley - - HS Event
Jan 17 FriCanby at Minneota - - HS Event
Jan 17 FriFairmont/Martin County West at New Ulm - - HS Event
Jan 17 FriMadelia/Truman/Martin Luther, Wabasso/Red Rock Central, Waseca at St. James - - HS Event
Jan 17 FriMarshall, Worthington at Jackson County Central - - HS Event
Jan 17 FriMound-Westonka at Litchfield - - HS Event
Jan 17 FriNew London-Spicer Tournament - Teams: Albany, Belgrade-Brooten-Elrosa, Eden Valley-Watkins, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie, New London-Spicer, New York Mills, Ortonville, Pierz, Sauk Centre/Melrose, - - HS Event
Jan 17 FriNorth Branch Tournament - Teams: Delano, Hibbing, Milaca, North Branch, Paynesville, Pine City/Hnckley, Rush City/Braham, Virginia - - HS Event
Jan 17 FriPerham at Detroit Lakes - - HS Event
Jan 17 FriPrior Lake at Eastview - - HS Event
Jan 17 FriSt. Croix Central Tournament - Teams: Byron, Durand, Foley, Luck, Northwestern, St. Croix Central - - HS Event
Jan 17 FriUnited Clay Becker Tournament - Teams: Breckenridge, Dilworth-Glyndon-Felton, Fergus Falls, Fosston/Bagley, Mahnomen/Waubun, Osakis, Pelican Rapids, Pequot Lakes/Pine River-Backus, United Clay Becker, Wadena-Deer Creek - - HS Event
Jan 17 FriClayton Kodada Collision - Canceled - Triton HS - Dodge Center - Youth Open
Jan 17 FriProwler Youth Open - Ralph Engelstad Arena - Thief River Falls - Youth Open
Jan 17 FriSt. Ansgar Booster Club Youth Wrestling Tournament - CANCELED - St. Ansgar (IA) HS - Youth Open
Jan 17 FriTiger Elementary Wrestling Tournament - rescheduled to Sun., Feb. 9 - Morris Area Elementary School - Youth Open
Jan 18 SatAugustana at MSU Moorhead - Postponed - Moorhead, MN - 3 pm - College Event view
Jan 18 SatCliff Keen Mike Duroe Invitational - Teams: Augsburg, Concordia and others - Mount Vernon, IA - 9 am - College Eventview
Jan 18 SatElmhurst Al Hanke Invitational - Teams: St. John's and others - Elmhurst, IL - College Eventview
Jan 18 SatMinnesota State at Southwest Minnesota State - Postponed - Marshall, Minn. - 2:00 pm - College Event view
Jan 18 SatMinnesota West Worthington Open - Teams: Southwest MN State, Rochester, Northland, MN West, Ridgewater and others - TOURNAMENT IS CANCELED - Worthington, MN - 9 am - College Eventview
Jan 18 SatUW-Parkside Ranger Duals - Teams: St. Cloud State and others - Kenosha, WI - 9 am - College Eventview
Jan 18 SatAlexandria Tournament - Teams: Alexandria, Eden Valley-Watkins, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, Milaca, Ottertail County Central, Perham, Quad County, Sartell-St. Stephen - - HS Event
Jan 18 SatAshland Tournament - Teams: Aitkin, Ashland, Bayfield, Chequamegon, Hayward, Lakeland Union, Proctor, Superior, Virginia - - HS Event
Jan 18 SatBenson, Mille Lacs at Crosby-Ironton - - HS Event
Jan 18 SatBlooming Prairie/Hayfield Tournament - Teams: Austin, Westfield, Cannon Falls, Central Springs, Dover-Eyota, GMLOS, Pine Island, Redwood Valley, Rochester John Marshall, Rochester Mayo, St. Thomas Academy, United South Central, Wabasso/Red Rock Central - - HS Event
Jan 18 SatCambridge Tournament - Teams: Cambridge-Isanti, Eagan, Forest Lake, Sartell-St. Stephen, Princeton, Prior Lake - - HS Event
Jan 18 SatChamplin Park Tournament - Teams: Aitkin, Brainerd, Champlin Park, Hibbing, Lakeville South, Mound-Westonka, St. Francis Shakopee, White Bear Lake - - HS Event
Jan 18 SatDecorah Tournament - Teams: Decorah, St. Charles - - HS Event
Jan 18 SatEastview Tournament - Teams: Centennial, Coon Rapids, Eastview, Faribault, Farmington, Rochester Century, Rosemount, Sauk Rapids, Scott West, Wayzata, Winona, Woodbury - - HS Event
Jan 18 SatEden Prairie Tournament - Teams: Eden Prairie, Henry Sibley, Mounds View, Park, St. Thomas Academy - - HS Event
Jan 18 SatEllsworth, Plainview-Elgin-Millville, St. Michael-Albertville at Simley - - HS Event
Jan 18 SatHarrisburg Tournament - Teams: Aberdeen, Beresford, Dakota Valley, Fulda/Murray County Central, Harrisburg, Hartley-Melvin-Sanborn, Madison, Milbank, Sioux Falls O'Gorman, Sioux Falls Roosevelt, Sioux Falls Washington, Tea, Yankton - - HS Event
Jan 18 SatHoward Lake-Wavelry Winsted Tournament - Teams: Annandale/Maple Lake, Robbinsdale Armstrong, Bold, Dilworth-Glyndon-Felton, Holdingford, Howard Lake-Waverly-Winsted, Minneapolis Edison, Minneapolis Washburn, Monticello, Mound-Westonka, Rockford, Rocori, St. Agnes, Spectrum, Zimmerman - - HS Event
Jan 18 SatHutchinson Tournament - Teams: Albert Lea, Hutchinson, Jackson County Central, Mahtomedi, Marshall, Mounds View, Royalton/Upsala, Waseca, Watertown-Mayer. Willmar - - HS Event
Jan 18 SatLake Crystal Tournament - Teams: Estherville, Kenyon-Wanamingo, Lake Crystal, Madelia/Truman/Martin Luther, Medford, Minneota, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva, Pine Island, St. Clair, St. James, Springfield - - HS Event
Jan 18 SatLake Mills Tournament - Teams: Byron, Lake Mills - - HS Event
Jan 18 SatMitchell Tournament - Teams: Beresford, Bon Homme, East Ridge, Howard, Madison, Milbank, Mitchell, Parkston, PIerre, Rapid City Stevens, Sturgis, Wagner, Watertown, Winner - - HS Event
Jan 18 SatOsseo Tournament - Teams: Buffalo, Elk River, Goodhue, Little Falls, Maple Grove, Osseo, Rogers, St. Cloud Tech - - HS Event
Jan 18 SatSibley East Tournament - Teams: Blue Earth, Kimball, LeSueur-Henderson, Maple River, Sibley East, South St. Paul, Trinity School at River Ridge - - HS Event
Jan 18 SatSt. Croix Lutheran Tournament - Teams: Benilde-St. Margaret's, Brooklyn Center, Chisago Lakes, Columbia Heights, Hopkins, North Branch, Norwood-Young America, Park Center, St. Croix Lutheran, St. Paul Como Park, St. Paul Highland Park, St. Paul Humboldt, Washington Technology, WEM/JWP - - HS Event
Jan 18 SatTartan Tournament - Teams: Andover, Bloomington Kennedy, Edina, Grand Rapids, Irondale/Spring Lake Park, Lakeville North, Minneapolis Southwest, Tartan - - HS Event
Jan 18 SatThief River Falls Tournament - Teams: Bemidji, Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie, Blackduck/Cass Lake, Crookston, Detroit Lakes, Fergus Falls, Fertile-Beltrami, Grand Forks Central, Grand Forks Red River, Badger/Greenbush-Middle River, Minnewaska, Nashwauk-Keewatin/Greenway, Park Rapids, Pelican Rapids, Red Lake County Central, Roseau, Thief River Falls, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis - - HS Event
Jan 18 SatTracy-Milroy-Balaton Tournament - Teams: Adrian, Dawson/Lac Qui Parle Valley/Montevideo, Fairmont/Martin County West, MAHACA, Tracy-Milroy-Balaton, Worthington - - HS Event
Jan 18 SatTri-Valley Tournament - Teams: Andes Central, Bon Homme, Canton, Dell Rapids, Elk Point-Jefferson, Flandreau, Garretson, Kimball/White Lake, Lennox, Marion-Freeman, Miller, Mount Vernon/Plankinton, Parker, Pipestone, Sisseton, Tri-Valley, Warner/Northwestern, Wessington Springs/Woonsocket, Winner - - HS Event
Jan 18 SatZumbrota-Mazeppa Tournament - Teams: Anoka, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson, Owatonna, Zumbrota-Mazeppa - - HS Event
Jan 18 SatEllsworth Youth Duals - Ellsworth Middle School - Youth Open
Jan 18 SatFarmington Youth K-3 Team Wrestling Tournament - Farmington HS - Youth Open
Jan 18 SatFrazee Mat Rats Youth Individual Tournament - Frazee - Youth Open
Jan 18 SatKMS Youth Wrestling Tournament - Postponed to February 9 - KMS HS - Kerkhoven - Youth Open
Jan 18 SatLitchfield Kids Tournament - Postponed to February 21 (tentative) - Litchfield HS - Youth Open
Jan 18 SatMarshall Tigers Youth K-3rd Team Duals - Marshall HS - Youth Open
Jan 18 SatRockford Youth Wrestling Open - Postponed to February 15 (tentative) - Rockford HS - Youth Open
Jan 18 SatRush City Youth Wrestling Tournament - CANCELED - Rush City HS - Youth Open
Jan 18 SatSt. Peter PreK-6th Grade Wrestling Tournament - TOURNAMENT IS CANCELED - St. Peter HS - Youth Open
Jan 18 SatWaseca K-6 Youth Team Tourney - TOURNAMENT IS CANCELED - Waseca Junior/Senior High School - Youth Open
Jan 18 SatZumbrota-Mazeppa Youth Wrestling Tournament - TOURNAMENT IS CANCELED - Zumbrota-Mazeppa HS - Youth Open
Jan 19 SunAugustana at MSU Moorhead - Moorhead, MN - 3 pm - College Event view
Jan 19 SunMinnesota at Michigan - Ann Arbor, MI - College Event viewview
Jan 19 SunNorth Dakota State at Iowa State - Postponed - Ames, Iowa - 2 pm - College Event viewview
Jan 19 SunUW-Stevens Point at Augsburg Women - Minneapolis, Minn. - 12 pm - College Event
Jan 19 SunAlexandria's Little Ole Youth Wrestling Tournament - Alexandria Area HS - Youth Open
Jan 19 SunANML Lightning K-6 Team Duals - Maple Lake HS - Youth Open
Jan 19 SunFrazee Mat Rats Team Tournament - Frazee - Youth Open
Jan 19 SunFrazee Open - TOURNAMENT IS CANCELED - Frazee HS - Youth Open
Jan 19 SunHayfield Highflyers Individual Youth Wrestling Tournament - Hayfield HS - Youth Open
Jan 19 SunLCWM MN/USA Folkstyle State Qualifier - Postponed to later date TBD - LCWM Secondary School - Lake Crystal - Youth Open
Jan 19 SunMankato East Youth Wrestling Tournament - Mankato East HS - Youth Open
Jan 19 SunMarshall Tigers Youth K-6th Team Duals - Marshall HS - Youth Open
Jan 19 SunPolar Rumble Youth Open - North HS - North St. Paul - Youth Open
Jan 19 SunRebel Youth Wrestling Tournament - Champlin Park HS - Youth Open
Jan 19 SunRum River Folkstyle Open - Cambridge-Isanti HS - Youth Open
Jan 19 SunSt. Peter Saints K-6 Team Tournament - St. Peter HS - Youth Open
Jan 19 SunStaples-Motley Open Individual Wrestling Tournament - Staples-Motley HS - Youth Open
Jan 19 SunThe OSAGE Green Devil Kids Classic Wrestling Tournament - Osage Community High School - Youth Open
Jan 19 SunUCB Badgers Wrestling Tournament - Lake Park HS - Youth Open

View these and future events at theguillotine.com/events-calendar

Bookmark the permalink.

Comments are closed.