Events of the Week – January 20, 2020

The Guillotine Events of the Week is brought to you by Ponce Trained Wrestling. Plan your week.

The-Guillotine-Events-of-the-Week-300x90Ponce-Trained-Wrestling-300x90

$79 Monthly memberships, Small Groups & Private Training, All Grade School Ages! JOIN NOW online!! PonceTrainedWrestling.com.


Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

Jan 21 TueAdrian at Worthington - - HS Event
Jan 21 TueAtwater-Cosmos-Grove City at Quad County - - HS Event
Jan 21 TueBarnesville at Frazee - - HS Event
Jan 21 TueBelgrade-Brooten-Elrosa, Eden Valley-Watkins, Ortonville at Osakis - - HS Event
Jan 21 TueBorder West, Paynesville at Alexandria - - HS Event
Jan 21 TueCloquet-Esko-Carlton, Deer Rvier at Aitkin - - HS Event
Jan 21 TueDawson/Lac Qui Parle Valley/Montevideo, Redwood Valley at New London-Spicer - - HS Event
Jan 21 TueFairmont/Martin County West at Luverne - - HS Event
Jan 21 TueKenyon-Wanamingo at Westfield - - HS Event
Jan 21 TueLaCrescent, Lake City atFillmore Central - - HS Event
Jan 21 TueLittle Falls, Sartell-St. Stephen at Zimmerman - - HS Event
Jan 21 TueLPGE-Browerville at Detroit Lakes - - HS Event
Jan 21 TueMille Lacs, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis at Crosby-Ironton - - HS Event
Jan 21 TueMoorhead at Brainerd - - HS Event
Jan 21 TuePequot Lakes/Pine River-Backus, Thief River Falls at Dilworth-Glyndon-Felton - - HS Event
Jan 21 TueSpringfield, Triton, WEM/JWP at St. Clair - - HS Event
Jan 21 TueSt. James at Pipestone - - HS Event
Jan 21 TueTracy-Milroy-Balaton at Marshall - - HS Event
Jan 21 TueTri-City United at St. Peter - - HS Event
Jan 21 TueWabasso/Red Rock Central at Minneota - - HS Event
Jan 22 WedHenry Sibley, North St. Paul at South St. Paul - - HS Event
Jan 22 WedPark, St. Paul Central at St. Paul Johnson - - HS Event
Jan 22 WedSt. Paul Como Park at St. Paul Harding - - HS Event
Jan 22 WedWashington Technology at St. Paul Highland Park - - HS Event
Jan 23 ThuConcordia at MSU Moorhead - Moorhead, MN - 7 pm - College Event view
Jan 23 ThuAlbany at Foley - - HS Event
Jan 23 ThuAlexandria at Sartell-St. Stephen - - HS Event
Jan 23 ThuAnnandale/Maple Lake at Dassel-Cokato - - HS Event
Jan 23 ThuAnoka at Andover - - HS Event
Jan 23 ThuBadger/Greenbush-Middle River at Blackduck/Cass Lake - - HS Event
Jan 23 ThuBarnesville, Fergus Falls, Thief River Falls at United Clay Becker - - HS Event
Jan 23 ThuBemidji, Stillwater at Forest Lake - - HS Event
Jan 23 ThuBenson, Quad County at Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley/Montevideo - - HS Event
Jan 23 ThuBig Lake at Becker - - HS Event
Jan 23 ThuBlaine, Fridley, Irondale/Spring Lake Park at Trinity School - - HS Event
Jan 23 ThuBritton-Hecla, Deuel, Ortonville at Webster - - HS Event
Jan 23 ThuBrooklyn Center, Minneapolis Roosevelt, Rush City/Braham at Spectrum - - HS Event
Jan 23 ThuBuffalo at Hopkins - - HS Event
Jan 23 ThuByron, Plainview-Elgin-Millville at Goodhue - - HS Event
Jan 23 ThuCambridge-Isanti at St. Francis - - HS Event
Jan 23 ThuCentennial, Forest Lake at Coon Rapids - - HS Event
Jan 23 ThuChisago Lakes at North Branch - - HS Event
Jan 23 ThuColumbia Heights, St. Paul Humboldt at St. Croix Lutheran - - HS Event
Jan 23 ThuDeer River at Hibbing - - HS Event
Jan 23 ThuDover-Eyota, St. Charlesat GMLOS - - HS Event
Jan 23 ThuEagan at Eastview - - HS Event
Jan 23 ThuEden Prairie at Chaska/Chanhassen - - HS Event
Jan 23 ThuElk River at Park Center - - HS Event
Jan 23 ThuFarmington at Lakeville South - - HS Event
Jan 23 ThuFosston/Bagley, Nashwauk-Keewatin/Greenway at Walker-Hackensack-Akeley/Nevis - - HS Event
Jan 23 ThuGrand Rapids at Mille Lacs - - HS Event
Jan 23 ThuHoldingford, Little Falls, Royalton/Upsala at Kimball - - HS Event
Jan 23 ThuHoward Lake-Waverly-Winsted, New London-Spicer, Zimmerman at Mound-Westonka - - HS Event
Jan 23 ThuHutchinson at Orono - - HS Event
Jan 23 ThuJackson County Central at Canby - - HS Event
Jan 23 ThuKasson-Mantorville at Zumbrota-Mazeppa - - HS Event
Jan 23 ThuKenyon-Wanamingo Pine Island at Cannon Falls - - HS Event
Jan 23 ThuLaCrescent at Lewiston-Altura/Rushford-Peterson - - HS Event
Jan 23 ThuLake Crystal-Wellcome Memorial, Pipestone at Springfield - - HS Event
Jan 23 ThuLuverne, Madelia/Truman/Martin Luther, Tracy-Milroy-Balaton at Fulda/Murray County Central - - HS Event
Jan 23 ThuMedford, Sibley East at Maple River - - HS Event
Jan 23 ThuMilaca at Pierz - - HS Event
Jan 23 ThuMinneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn at Minneapolis South - - HS Event
Jan 23 ThuMinneota, MAHACA at Marshall - - HS Event
Jan 23 ThuMinnewaska at Bold - - HS Event
Jan 23 ThuMora, Norwood-Young America at Maple Grove - - HS Event
Jan 23 ThuMounds View at Woodbury - - HS Event
Jan 23 ThuNew Richland-Ellendale, St. James at Blue Earth - - HS Event
Jan 23 ThuNorthfield, Rochester Mayo at Winona - - HS Event
Jan 23 ThuPerham at Ottertail County Central - - HS Event
Jan 23 ThuPrinceton at Monticello - - HS Event
Jan 23 ThuPrior Lake, Rosemount at Apple Valley - - HS Event
Jan 23 ThuRed Lake County Central, Wadena-Deer Creek at Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie - - HS Event
Jan 23 ThuRobbinsdale Armstrong, Champlin Park at Osseo - - HS Event
Jan 23 ThuRochester John Marshall at Faribault - - HS Event
Jan 23 ThuRocori at Willmar - - HS Event
Jan 23 ThuRogers at Totino Grace - - HS Event
Jan 23 ThuRoseau at Fertile-Beltrami - - HS Event
Jan 23 ThuScott West at New Prague - - HS Event
Jan 23 ThuShakopee at Lakeville North - - HS Event
Jan 23 ThuSt. Agnes at Richfield - - HS Event
Jan 23 ThuSt. Michael-Albertville, St. Paul Como Park at Edina - - HS Event
Jan 23 ThuSt. Peter at New Ulm - - HS Event
Jan 23 ThuSt. Thomas Academy, Tartan at Mahtomedi - - HS Event
Jan 23 ThuTriton at Stewartville - - HS Event
Jan 23 ThuUnited North Central at New York Mills - - HS Event
Jan 23 ThuVirginia at Pine City/Hinckley - - HS Event
Jan 23 ThuWaconia at Delano - - HS Event
Jan 23 ThuWatertown-Mayer at Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie - - HS Event
Jan 23 ThuWayzata at Minnetonka - - HS Event
Jan 24 FriMinnesota State at University of Mary - Bismarck, N.D. - 7:00 pm - College Event view
Jan 24 FriOklahoma at North Dakota State - Fargo, N.D. - 7 pm - College Event viewview
Jan 24 FriSouthwest Minnesota State at Augustana - Sioux Falls, S.D. - 7 pm - College Event view
Jan 24 FriSt. Cloud State at Minot State - Minot, ND - 7:00 pm - College Event view
Jan 24 FriUW-Eau Claire at Saint John's - Collegeville, Minn. - 7 pm - College Event view
Jan 24 FriAdrian at Jackson County Central - - HS Event
Jan 24 FriAlbany, Delano, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, Wayzata at Annandale/Maple Lake - - HS Event
Jan 24 FriAlbert Lea, Rochester Century at Mankato West - - HS Event
Jan 24 FriAustin, Owatonna at Mankato East - - HS Event
Jan 24 FriBlaine at East Ridge - - HS Event
Jan 24 FriBrainerd, Moorhead at Sauk Rapids - - HS Event
Jan 24 FriBurnsville, Eastview, Lakeville South at Rosemount - - HS Event
Jan 24 FriCaledonia/Houston, Plainview-Elgin-Millville at Wabasha-Kellogg - - HS Event
Jan 24 FriDassel-Cokato, Eden Valley-Watkins, Royalton/Upsala at Atwater-Cosmos-Grove City - - HS Event
Jan 24 FriFarmington at Faribault - - HS Event
Jan 24 FriFillmore Central at Chatfield - - HS Event
Jan 24 FriHastings at Simley - - HS Event
Jan 24 FriHopkins, Park, Rockford at White Bear Lake - - HS Event
Jan 24 FriLPGE-Browerville Tournament - Teams: Belgrade-Brooten-Elrosa, Blackduck/Cass Lake, Foley, LPGE-Browerville, Minneota, West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville - - HS Event
Jan 24 FriMid-State Conference - Teams: Aitkin, Crosby-Ironton, Detroit Lakes, Park Rapids, Pequot Lakes/Pine River-Backus, Staples-Motley - - HS Event
Jan 24 FriNorthfield, Winona at Rochester Mayo - - HS Event
Jan 24 FriNorwood-Young America at Benilde-St. Margaret's - - HS Event
Jan 24 FriPaynesville at Milaca - - HS Event
Jan 24 FriRichfield at Bloomington Kennedy - - HS Event
Jan 24 FriRobbinsdale Armstrong at Robbinsdale Cooper - - HS Event
Jan 24-25 Fri-SatEast Ridge Ruckus - Teams: Andover, Anoka, Baldwin-Woodville WI, Bemidji, Blaine, Buffalo, Chaska-Chan Stormhawks, Cretin-Derham Hall, East Ridge, Menomonie WI, Minneapolis Southwest, Orono, Osseo, Rochester John Marshall, St. Michael-Albertville, St. Thomas Academy, Waconia - - HS Event
Jan 24-25 Fri-SatFargo Tournament - Teams: Bismarck, Bismarck Century, Bismarck Legacy, Fargo Davies, Fargo North, Fargo South, Grand Forks Central, Jamestown, Mandan, Minot, Moorhead, Turtle Mountain, West Fargo, West Fargo Sheyenne, Williston - - HS Event
Jan 24-25 Fri-SatLisbon Tournament - Teams: Bismarck St. Mary's, Border West, Carrington, Central Cass, Ellendale/Edgeley, Grafton, Hillsboro, Kindred, LaMoure, Linton, Lisbon, Mayville-Portland, Oakes, South Border, Valley City, Wahpeton - - HS Event
Jan 24 FriJJ Trained Match Night - Eden Prairie HS - Youth Open
Jan 24 FriNew York Mills Youth Wrestling Tournament K-6 - New York Mills Sports Center - Youth Open
Jan 25 SatMinnesota State at Minot State - Minot, N.D. - 2:00 pm - College Event view
Jan 25 SatSaint John's North Country Open - Teams: Southwest MN State, St. John's, Augsburg, St. Olaf, Northland and others - Collegeville, MN - 9 am - College Eventview
Jan 25 SatSt. Cloud State at University of Mary - Bismarck, ND - 7:00 pm - College Event view
Jan 25 SatTyler Plummer Classic - Teams: Itasca and others - Dickinson, ND - 10 am - College Eventview
Jan 25 SatArcadia Tournament - Teams: Arcadia, Minnetonka - - HS Event
Jan 25 SatBloomington Kennedy Tournament - Teams: Bloomington Kennedy, Champlin Park, Hastings, Minnetonka, Owatonna, Simley, Woodbury, Zumbrota-Mazeppa - - HS Event
Jan 25 SatDenver Tournament - Teams: Denver, Stewartville - - HS Event
Jan 25 SatGrand Rapids Tournament - Teams: Crookston, Deer River, Edina, Grand Rapids, Hibbing, Mahnomen/Waubun, Nashwauk-Keewatin/Greenway, North Branch, Proctor, Virginia, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis - - HS Event
Jan 25 SatHeart O Lakes Conference - Teams: Barnesville, Breckenridge, Dilworth-Glyndon-Felton, Frazee, Pelican Rapids, Perham - - HS Event
Jan 25 SatKasson-Mantorville Tournament - Teams: Blue Earth, Byron, Caledonia/Houston, Ellsworth, Fairmont/Martin County West, Forest Lake, Kasson-Mantorvile, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson, Shakopee - - HS Event
Jan 25 SatKingsbury County Tournament - Teams: Beresford, Britton, Brookings, Canby, Faulkton, Flandreau, Groton, Hamlin, Ipswich, Kingsbury County. Lyman, Marion-Freeman, Sioux Falls Washington, Sioux Valley, Sisseton, Tiopsa Zina, Viborg-Hurley, Warner/Northwestern, Wessington Springs/Woonsocket - - HS Event
Jan 25 SatLake City Tournament - Teams: Andover, Westfield, Chatfield, Dover-Eyota, Lake City, Medford, Northfield, Rochester Mayo, St. Charles, Wabasha-Kellogg, Winona - - HS Event
Jan 25 SatLarimore Tournament - Teams: Badger/Greenbush-Middle River, Larimore - - HS Event
Jan 25 SatPark, Roseville, St. Paul Highland Park at Rosemount - - HS Event
Jan 25 SatParkston Tournament - Teams: Andes Central, Clark/Willow Lake, Faulkton, Fulda/Murray County Central, Howard, McCook Central, Miller, Mount Vernon/Plankinton, Parkston, Webster, Wessington Springs/Woonsocket - - HS Event
Jan 25 SatRiceville Tournament - Teams: Central/Elkader, Crestwood, Fillmore Central, GMLOS, New Hampton, Pine Island, Riceville, Tripoli, Waukon - - HS Event
Jan 25 SatRobbinsdale Cooper Tournament - Teams: Columbia Heights, Robbinsdale Cooper, Minneapolis Roosevelt, Springfield - - HS Event
Jan 25 SatRush City/Braham at St. Croix Lutheran - - HS Event
Jan 25 SatScott West Tournament - Teams: LeSueur-Henderson, Norwood-Young America, Scott West, Sibley East, Tri-City United - - HS Event
Jan 25 SatSouth St. Paul Tournament - Teams: Austin, Becker, Cannon Falls, Chisago Lakes, Eden Prairie, Lakeville North, Maple Grove, Minneapolis North, North St. Paul, Park Center, St. Paul Central, St. Paul Como Park, St. Paul Harding, St. Paul Humboldt, South St. Paul, Stillwater - - HS Event
Jan 25 SatSt. Agnes Tournament - Teams: Mille Lacs, St. Agnes - - HS Event
Jan 25 SatSt. Croix Falls Tournament - Teams: Amery, Boyceville, Cameron, Chetek-Weyerhaeuser, Cornell, Cumberland, Flambeau, Glenwood City, Hudson, Luck, Northwestern, Ogilvie, Pine City/Hinckley, Princeton, River Falls, Royalton/Upsala, St. Croix Falls, Spencer, Totino Grace, Turtle Lake, West Salem - - HS Event
Jan 25 SatWagner Tournament - Teams: Wagner, Windom/Mountain Lake - - HS Event
Jan 25 SatWhitenall Tournament - Teams: New Prague, Whitnall - - HS Event
Jan 25 SatBertha Elementary Wrestling Tournament - Bertha School - Youth Open
Jan 25 SatBlackduck Youth Wrestling Tournament - Blackduck HS - Youth Open
Jan 25 SatFlyer Open Individual Wrestling Tournament - Little Falls Community Middle School - Youth Open
Jan 25 SatGlencoe-Silver Lake Youth Wrestling Tournament - Glencoe-Silver Lake HS - Youth Open
Jan 25 SatKenyon-Wanamingo Youth Wrestling Tournament - Kenyon-Wanamingo HS - Youth Open
Jan 25 SatLancer Wrestling Championships - La Crescent HS - Youth Open
Jan 25 SatMinnesota Youth State Tournament - TOURNAMENT IS CANCELED - Hopkins Lindbergh Center - Hopkins, MN - Youth Open
Jan 25 SatSauk Rapids Rice Open Tournament - Sauk Rapids-Rice HS - Youth Open
Jan 25 SatShakopee Mat Club MN/USA Folkstyle State Qualifier - Shakopee HS - Youth Open
Jan 25 SatSpectrum Sting Youth Wrestling Tournament - Spectrum HS - Elk River - Youth Open
Jan 25 SatSt. Clair Youth Wrestling Tournament - Gene Goettl Memorial - St. Clair Public School - Youth Open
Jan 25 SatWarren Jaycee Elementary Wrestling Tournament - Warren-Alvarado-Oslo HS - Youth Open
Jan 25 SatWild West Championships - Casper, Wyoming - Youth Open
Jan 26 SunMSU Moorhead at Upper Iowa - Fayette, IA - 2 pm - College Event view
Jan 26 SunOhio State at Minnesota - Minneapolis, MN - 7:30 pm - College Event viewview
Jan 26 SunOklahoma at South Dakota State - Brookings, S.D. - 2 pm - College Event viewview
Jan 26 SunBenson Braves K-6 Elementary Duel Tournament - Benson HS - Youth Open
Jan 26 SunBloomington Youth Open - Kennedy HS - Youth Open
Jan 26 SunBraham Warriors Youth Wrestling Open - Braham HS - Youth Open
Jan 26 SunCanby Lancer Battle on the Border - Canby HS - Youth Open
Jan 26 SunKasson-Mantorville Youth Wrestling Tournament - Kasson-Mantorville HS - Youth Open
Jan 26 SunLitchfield Kids Tournament - New Date - Litchfield HS - Youth Open
Jan 26 SunLittle River Riot - Redwood Valley HS - Redwood Falls - Youth Open
Jan 26 SunSomerset Youth Wrestling Tournament - Somerset HS - Youth Open
Jan 26 SunThe BRAWL - STMA HS - St. Michael - Youth Open
Jan 26 SunThunderbird Open Elementary Wrestling Tournament - Mahnomen HS - Youth Open
Jan 26 SunZimmerman Thunder Qualifier - Zimmerman HS - Youth Open

View these and future events at theguillotine.com/events-calendar