Fargo Metro Duals

Fargo Metro Duals
January 24-25

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Day 2 Results

Bismarck defeated Minnewaska Area 44-23
106 – LJ Araujo (Bismarck) over Nick Ankeny (Minnewaska Area) Fall 4:31
113 – Christian Tanefeu (Bismarck) over Mason Schiffler (Minnewaska Area) Fall 2:56
120 – Wilfried Tanefeu (Bismarck) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Jacob Blair (Minnewaska Area) over Tate Olson (Bismarck) Dec 2-0
132 – Kaden Renner (Bismarck) over Easton McCrory (Minnewaska Area) TF 18-3
138 – Preston Fettig (Bismarck) over Chase Boelke (Minnewaska Area) Fall 3:49
145 – Mason Blair (Minnewaska Area) over Ben Nagel (Bismarck) Dec 6-2
152 – Brock Fettig (Bismarck) over Max Reichmann (Minnewaska Area) Dec 11-5
160 – Brandt Kringlie (Bismarck) over Ryan VanLuik (Minnewaska Area) Dec 11-9
170 – Gage Roaldson (Bismarck) over Tyson Meyer (Minnewaska Area) Dec 7-3
182 – Isaiah Huus (Bismarck) over Nathan Rankin (Minnewaska Area) Fall 1:00
195 – Tyler VanLuik (Minnewaska Area) over Cullen Glatt (Bismarck) Fall 2:34
220 – Dylan Jergenson (Minnewaska Area) over Jordan Schumacher (Bismarck) Fall 0:45
285 – Isaih Miller (Minnewaska Area) over Brayden Moran (Bismarck) Fall 3:29
Minnewaska Area’s team score was adjusted by -1.0 for unsportsmanlike

Minnewaska Area defeated Turtle Mountain 51-23
106 – Nick Ankeny (Minnewaska Area) over Mary Ann Peltier (Turtle Mountain) Fall 0:42
113 – Mason Schiffler (Minnewaska Area) over Craige Bercier (Turtle Mountain) Fall 1:51
120 – Jacob Blair (Minnewaska Area) over Gage Lunday (Turtle Mountain) Fall 1:52
126 – Easton McCrory (Minnewaska Area) over Stephen Leonard (Turtle Mountain) TF 17-2
132 – Frank Chapman (Turtle Mountain) over Caden Koziol (Minnewaska Area) Maj 11-2
138 – Josiah Marcellais (Turtle Mountain) over Chase Boelke (Minnewaska Area) Fall 3:01
145 – Mason Blair (Minnewaska Area) over Linus Wallette (Turtle Mountain) Fall 1:15
152 – Tate Laducer (Turtle Mountain) over Max Reichmann (Minnewaska Area) Dec 7-4
160 – Clay LaRocque (Turtle Mountain) over Ryan VanLuik (Minnewaska Area) Fall 1:26
170 – Tyson Meyer (Minnewaska Area) over Bronson Gourneau (Turtle Mountain) Fall 1:02
182 – Nathan Rankin (Minnewaska Area) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Tyler VanLuik (Minnewaska Area) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Dylan Jergenson (Minnewaska Area) over Chris Laducer (Turtle Mountain) Maj 13-0
285 – Dreyton DeCoteau (Turtle Mountain) over Isaih Miller (Minnewaska Area) Maj 17-6

Minnewaska Area defeated Mandan 65-13
106 – Evan Fleck (Mandan) over Nick Ankeny (Minnewaska Area) Fall 5:45
113 – Mason Schiffler (Minnewaska Area) over Marquis Richter (Mandan) TF 21-5
120 – Jacob Blair (Minnewaska Area) over Tyler Guffey (Mandan) Fall 1:08
126 – Easton McCrory (Minnewaska Area) over Ben Kleinknecht (Mandan) Fall 5:35
132 – David Lilenthal (Minnewaska Area) over Zach Swenson (Mandan) Fall 0:55
138 – Chase Boelke (Minnewaska Area) over Warren Fleck (Mandan) Fall 0:58
145 – Mason Blair (Minnewaska Area) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Will Kleinknecht (Mandan) over Max Reichmann (Minnewaska Area) Dec 9-6
160 – Seth Berg (Mandan) over Ryan VanLuik (Minnewaska Area) Maj 18-6
170 – Adam Larson (Minnewaska Area) over James Barnhardt (Mandan) Fall 4:28
182 – Tyson Meyer (Minnewaska Area) over Brendan Hust (Mandan) Fall 0:53
195 – Tyler VanLuik (Minnewaska Area) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Dylan Jergenson (Minnewaska Area) over Sam Burr (Mandan) Fall 0:10
285 – Isaih Miller (Minnewaska Area) over Payton Southard (Mandan) Fall 0:45

Minot defeated Moorhead 65-8
106 – Gabe Mortensen (Minot) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Tyler Nelson (Minot) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Evan Fankhanel (Moorhead) over Stephen Schulze (Minot) Dec 8-5
126 – Victor Garcia (Minot) over Xander Risdal (Moorhead) Dec 5-3
132 – Kelby Armstrong (Minot) over Unknown (Unattached) Forf
138 – David Schulze (Minot) over Ian Mohler (Moorhead) TF 16-0
145 – Trevon McClaanahan (Minot) over Abraham Dimo (Moorhead) Fall 1:08
152 – Carter Peterson (Minot) over Haakon Peterson (Moorhead) Maj 12-4
160 – Chase Burke (Minot) over Micah Pemble (Moorhead) Fall 1:26
170 – Hayden Netland (Moorhead) over Xylis Holter (Minot) TF 16-0
182 – Isaac Fernandez (Minot) over Landon Berry (Moorhead) Fall 2:53
195 – Jacob Carmichael (Minot) over Jack Newcomb (Moorhead) TF 16-1
220 – Preston Jones (Minot) over Jonathan Pitura (Moorhead) Fall 0:59
285 – Asher Woods (Minot) over Cody Lugo (Moorhead) Fall 1:54

Bismarck Century defeated Moorhead 49-16
106 – Blake Ersland (Bismarck Century) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Neal Bohrer (Bismarck Century) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Kaden DeCoteau (Bismarck Century) over Evan Fankhanel (Moorhead) TF 17-0
126 – Hayden Johnsrud (Bismarck Century) over Xander Risdal (Moorhead) Dec 11-5
132 – Devin Schulz (Bismarck Century) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Cole Radenz (Bismarck Century) over Abraham Dimo (Moorhead) Fall 1:52
145 – Ian Mohler (Moorhead) over Jax Gums (Bismarck Century) Dec 7-3
152 – Ben Weigum (Bismarck Century) over Haakon Peterson (Moorhead) Dec 8-3
160 – Dany Tanefeu (Bismarck Century) over Micah Pemble (Moorhead) Maj 14-3
170 – Hayden Netland (Moorhead) over Jacob Boehm (Bismarck Century) Maj 17-5
182 – Anthony Carranza (Bismarck Century) over Landon Berry (Moorhead) Maj 18-7
195 – Jackson Gotta (Moorhead) over Lykken Parlett (Bismarck Century) Dec 6-5
220 – Jonathan Pitura (Moorhead) over Ethan Morris (Bismarck Century) Fall 1:05
285 – Konnor Stordalen (Bismarck Century) over Cody Lugo (Moorhead) Fall 1:37

Williston defeated Moorhead 39-36
106 – Aaron Morris (Williston) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Micah Larson (Williston) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Jack Coles (Williston) over Evan Fankhanel (Moorhead) Dec 10-6
126 – Xander Risdal (Moorhead) over Wyatt Hansen (Williston) Dec 11-6
132 – Kaleb Minton (Williston) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Ty Wiedrich (Williston) over Ian Mohler (Moorhead) Fall 2:44
145 – Cutter Jones (Williston) over Abraham Dimo (Moorhead) Fall 2:47
152 – Haakon Peterson (Moorhead) over Branden Norpel (Williston) Dec 9-4
160 – Micah Pemble (Moorhead) over Logan Dangerfield (Williston) Fall 4:21
170 – Hayden Netland (Moorhead) over Jarek Anderson (Williston) Fall 0:50
182 – Landon Berry (Moorhead) over Keaton Anderson (Williston) Fall 3:06
195 – Jackson Gotta (Moorhead) over Peyton Hanson (Williston) Fall 0:26
220 – Jonathan Pitura (Moorhead) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Van Smith (Williston) over Cody Lugo (Moorhead) Fall 1:32

Day 1 Results

Minnewaska Area defeated Minot 34-24
106 – Gabe Mortensen (Minot) over Nick Ankeny (Minnewaska Area) Fall 4:37
113 – Mason Schiffler (Minnewaska Area) over Zachary Imler (Minot) Dec 14-7
120 – Jacob Blair (Minnewaska Area) over Stephen Schulze (Minot) Dec 5-3
126 – Easton McCrory (Minnewaska Area) over Victor Garcia (Minot) Dec 6-2
132 – Kelby Armstrong (Minot) over Caden Koziol (Minnewaska Area) TF 16-1
138 – David Schulze (Minot) over Chase Boelke (Minnewaska Area) Maj 13-3
145 – Trevon McClaanahan (Minot) over Mason Blair (Minnewaska Area) Dec 7-1
152 – Max Reichmann (Minnewaska Area) over Carter Peterson (Minot) Dec 10-5
160 – Chase Burke (Minot) over Ryan VanLuik (Minnewaska Area) Dec 6-1
170 – Adam Larson (Minnewaska Area) over Xylis Holter (Minot) Maj 11-2
182 – Tyson Meyer (Minnewaska Area) over Isaac Fernandez (Minot) Fall 1:18
195 – Jacob Carmichael (Minot) over Nathan Rankin (Minnewaska Area) Dec 11-6
220 – Tyler VanLuik (Minnewaska Area) over Preston Jones (Minot) Fall 5:02
285 – Dylan Jergenson (Minnewaska Area) over Asher Woods (Minot) Fall 2:32

Minnewaska Area defeated West Fargo Sheyenne 60-22
120 – Marcus Johnson (West Fargo Sheyenne) over Jacob Blair (Minnewaska Area) Fall 4:59
126 – Easton McCrory (Minnewaska Area) over Alexander Spray (West Fargo Sheyenne) Fall 1:30
132 – David Lilenthal (Minnewaska Area) over Kellen Hoornaert (West Fargo Sheyenne) Fall 1:16
138 – Mekhi Dennis (West Fargo Sheyenne) over Chase Boelke (Minnewaska Area) Maj 10-1
145 – Mason Blair (Minnewaska Area) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Max Reichmann (Minnewaska Area) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Ryan VanLuik (Minnewaska Area) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Adam Larson (Minnewaska Area) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Tyson Meyer (Minnewaska Area) over Ryder Weigel (West Fargo Sheyenne) Fall 1:09
195 – Tyler VanLuik (Minnewaska Area) over Shane Kennedy (West Fargo Sheyenne) Fall 2:57
220 – Dylan Jergenson (Minnewaska Area) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Isaih Miller (Minnewaska Area) over Nick Vetter (West Fargo Sheyenne) Fall 1:43
106 – Carter Zink (West Fargo Sheyenne) over Hunter Johnson (Minnewaska Area) Fall 3:02
113 – Connor Manske (West Fargo Sheyenne) over Unknown (Unattached) Forf

Bismarck defeated Moorhead 58-13
106 – LJ Araujo (Bismarck) over Griffin Quade (Moorhead) Fall 2:40
113 – Christian Tanefeu (Bismarck) over Lee Ellingsberg (Moorhead) Fall 1:09
120 – Wilfried Tanefeu (Bismarck) over Evan Fankhanel (Moorhead) Fall 3:11
126 – Xander Risdal (Moorhead) over Tate Olson (Bismarck) Dec 7-3
132 – Kaden Renner (Bismarck) over Zach Fankhanel (Moorhead) TF 15-0
138 – Preston Fettig (Bismarck) over Ian Mohler (Moorhead) Fall 0:56
145 – Ryan Luthi (Moorhead) over Ben Nagel (Bismarck) Maj 14-5
152 – Brock Fettig (Bismarck) over Haakon Peterson (Moorhead) Maj 20-6
160 – Brandt Kringlie (Bismarck) over Micah Pemble (Moorhead) Dec 7-1
170 – Gage Roaldson (Bismarck) over Hayden Netland (Moorhead) Maj 11-1
182 – Isaiah Huus (Bismarck) over Landon Berry (Moorhead) Fall 1:10
195 – Cullen Glatt (Bismarck) over Jackson Gotta (Moorhead) Fall 3:48
220 – Jack Newcomb (Moorhead) over Jordan Schumacher (Bismarck) Fall 5:16
285 – Brayden Moran (Bismarck) over Cody Lugo (Moorhead) Fall 3:46

Moorhead defeated Grand Forks Central 50-25
120 – Evan Fankhanel (Moorhead) over David Gallegos (Grand Forks Central) Fall 1:14
126 – Xander Risdal (Moorhead) over Jayden Haake (Grand Forks Central) Fall 5:09
132 – Josh Isassi (Grand Forks Central) over Zach Fankhanel (Moorhead) Maj 10-1
138 – Ian Mohler (Moorhead) over Cyncere Haskins (Grand Forks Central) Fall 4:33
145 – Ryan Luthi (Moorhead) over Braydon Williams (Grand Forks Central) TF 17-1
152 – Mike Erickson (Grand Forks Central) over Haakon Peterson (Moorhead) Dec 12-8
160 – Evan Bridgeford (Grand Forks Central) over Micah Pemble (Moorhead) Fall 3:04
170 – Hayden Netland (Moorhead) over Tom Miranda (Grand Forks Central) Fall 0:42
182 – Landon Berry (Moorhead) over Austin Bicker (Grand Forks Central) Fall 5:57
195 – Jack Newcomb (Moorhead) over Owen Fields (Grand Forks Central) Fall 4:44
220 – Jackson Gotta (Moorhead) over Kyle Rothenberger (Grand Forks Central) Dec 6-3
285 – Brody DeFoe (Grand Forks Central) over Jonathan Pitura (Moorhead) Fall 0:49
106 – Griffin Quade (Moorhead) over Lee Billings (Grand Forks Central) Fall 2:23
113 – Tyson Gass (Grand Forks Central) over Lee Ellingsberg (Moorhead) Fall 4:52