Stillwater Pony Stampede Duals

Stillwater Pony Stampede Duals

Quarterfinals

Stillwater 75 St. Paul Highland Park 0
106 – Sam Bethke (Stillwater) over Americo Garcia (St. Paul Highland Park) Fall 1:25
113 – Dylan Dauffenbach (Stillwater) over Fabian Torres (St. Paul Highland Park) Fall 0:40
120 – Matt Hogue (Stillwater) over Dominic Ramirez (St. Paul Highland Park) Fall 0:32
126 – Javon Taschuk (Stillwater) over Cullen Ford (St. Paul Highland Park) Fall 1:03
132 – Reid Ballantyne (Stillwater) over Logan Voigt (St. Paul Highland Park) Fall 0:40
138 – Owen Bouthilet (Stillwater) over Aedon Oberdorfer (St. Paul Highland Park) Dec 7-3
145 – Trey Kruse (Stillwater) over Will Altman (St. Paul Highland Park) Fall 1:28
152 – Hunter Lyden (Stillwater) over Mario Delgado Shellenberger (St. Paul Highland Park) Fall 0:56
160 – Ryder Rogotzke (Stillwater) over Gabriel Koehler (St. Paul Highland Park) Fall 2:06
170 – Nicholas Dauffenbach (Stillwater) over Nate Johns (St. Paul Highland Park) Fall 1:44
182 – Roman Rogotzke (Stillwater) over Jeremy Klose (St. Paul Highland Park) Fall 1:08
195 – Jawahn Cockfield (Stillwater) over Martin Miller (St. Paul Highland Park) Fall 2:14
220 – Double Forfeit
285 – Logan Warren (Stillwater) over Cesar Ramirez-Ponce (St. Paul Highland Park) Fall 0:12

Coon Rapids 36 Faribault 35
106 – JT Hausen (Faribault) over Jacob Benson- Vick (Coon Rapids) Fall 1:22
113 – Tyler Boyd (Faribault) over Andriy Dimov (Coon Rapids) Dec 8-1
120 – Isaac Yetzer (Faribault) over Isreal Madimba (Coon Rapids) Fall 1:20
126 – Gael Ramirez (Faribault) over Enoch Madimba (Coon Rapids) Maj 10-2
132 – Nick Lattery (Coon Rapids) over DJ Saunders (Faribault) Fall 2:38
138 – Riley Stoltz (Faribault) over Johnny Soto (Coon Rapids) Fall 5:00
145 – Alex Kowalchyk (Coon Rapids) over Alex Hoy (Faribault) Fall 3:36
152 – Bryce Nolen (Faribault) over Dalan Jones (Coon Rapids) Fall 2:52
160 – Demetrius Seals (Coon Rapids) over George Soto (Faribault) Fall 4:54
170 – Josh Oathoudt (Faribault) over Zach Thomas (Coon Rapids) Maj 9-1
182 – Jayden Van Vickle (Coon Rapids) over Marcos Ramirez (Faribault) SV-1 9-7
195 – Eric Ramos (Coon Rapids) over Dylan Lippert (Faribault) Dec 4-3
220 – Riley Hargrave (Coon Rapids) over Gabriel Shatskikh (Faribault) Fall 1:04
285 – Gavin Layton (Coon Rapids) over Unknown (Unattached) Forf

Hudson 61 Eagan 11
106 – AJ Henn (Hudson) over Thomas Krueger (Eagan) Fall 1:35
113 – Riley Steltzner (Hudson) over Nick Harper (Eagan) Fall 0:47
120 – Jacob Fanning (Hudson) over Kevin Dang (Eagan) Fall 3:25
126 – Matthew Feia (Hudson) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Elliot Johnson (Hudson) over Chase Ruocco (Eagan) Dec 12-8
138 – Bryce Hunsberger (Hudson) over Austin Kalina (Eagan) Fall 5:18
145 – Noah Kipp (Eagan) over Joey Sullivan (Hudson) Fall 3:13
152 – Leo Draveling (Hudson) over Ty Gage (Eagan) Dec 8-3
160 – Peter Hansen (Hudson) over Noah Stejskal (Eagan) TF 18-3
170 – Jacob Hansen (Hudson) over Jaden Williams (Eagan) Fall 2:49
182 – Hank Gierke (Hudson) over Zach Jacobson (Eagan) Dec 7-3
195 – Ryan Rambo (Hudson) over Jack Kelley (Eagan) Fall 3:05
220 – Ben Steltzner (Hudson) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Diego Villeda (Eagan) over Dakota Rose (Hudson) Fall 1:37
Eagan’s team score was adjusted by -1.0 for Coach Misconduct

St. Michael-Albertville 61 Mahtomedi 13
106 – Landon Robideau (St. Michael-Albertville) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Caleb Thoennes (St. Michael-Albertville) over Hayden Schaefer (Mahtomedi) Fall 1:33
120 – Jed Wester (St. Michael-Albertville) over Ethan Carlson (Mahtomedi) Fall 0:19
126 – Isaiah Mlsna (St. Michael-Albertville) over Hunter Wilsey (Mahtomedi) Fall 3:05
132 – Travis Smith (St. Michael-Albertville) over Owen Chow (Mahtomedi) Fall 2:31
138 – Cole Becker (St. Michael-Albertville) over Palmer Emery (Mahtomedi) Fall 0:24
145 – Jared Dick (St. Michael-Albertville) over Blake Fedie (Mahtomedi) Fall 0:33
152 – Reid Lawrence (Mahtomedi) over Jonah Hayes (St. Michael-Albertville) Dec 8-7
160 – Bryce FitzPatrick (Mahtomedi) over Hayden LeMonds (St. Michael-Albertville) Maj 9-1
170 – Carl Leuer (St. Michael-Albertville) over Ian Wilsey (Mahtomedi) Dec 11-8
182 – Wyatt Lidberg (St. Michael-Albertville) over Nate Kujawa (Mahtomedi) Maj 12-2
195 – Owen Vike (St. Michael-Albertville) over Tony Kammerer (Mahtomedi) Fall 1:36
220 – JP Johnson (Mahtomedi) over Toby Dehn (St. Michael-Albertville) Fall 3:37
285 – Luke Browning (St. Michael-Albertville) over Unknown (Unattached) Forf

Consolation Semifinals

Faribault 68 St. Paul Highland Park 9
106 – JT Hausen (Faribault) over Americo Garcia (St. Paul Highland Park) Fall 0:51
113 – Tyler Boyd (Faribault) over Fabian Torres (St. Paul Highland Park) Fall 0:31
120 – Isaac Yetzer (Faribault) over Dominic Ramirez (St. Paul Highland Park) Fall 3:53
126 – Gael Ramirez (Faribault) over Leo Holter (St. Paul Highland Park) Fall 0:39
132 – DJ Saunders (Faribault) over Alex Tchaa (St. Paul Highland Park) TF 20-5
138 – Riley Stoltz (Faribault) over Aedon Oberdorfer (St. Paul Highland Park) Fall 3:37
145 – Alex Hoy (Faribault) over Will Altman (St. Paul Highland Park) SV-1 6-4
152 – Bryce Nolen (Faribault) over Mario Delgado Shellenberger (St. Paul Highland Park) Fall 1:02
160 – George Soto (Faribault) over Charles Wright (St. Paul Highland Park) Fall 3:51
170 – Josh Oathoudt (Faribault) over Andrew Page (St. Paul Highland Park) Fall 1:07
182 – Jeremy Klose (St. Paul Highland Park) over Marcos Ramirez (Faribault) Dec 4-3
195 – Dylan Lippert (Faribault) over Martin Miller (St. Paul Highland Park) Fall 0:45
220 – Gabriel Shatskikh (Faribault) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Cesar Ramirez-Ponce (St. Paul Highland Park) over Unknown (Unattached) Forf

Mahtomedi 37 Eagan 27
106 – Thomas Krueger (Eagan) over Hayden Schaefer (Mahtomedi) Fall 1:49
113 – Evan McGuire (Mahtomedi) over Nick Harper (Eagan) Fall 5:37
120 – Ethan Carlson (Mahtomedi) over Kevin Dang (Eagan) Fall 5:17
126 – Double Forfeit
132 – Hunter Wilsey (Mahtomedi) over Chase Ruocco (Eagan) Maj 11-3
138 – Austin Kalina (Eagan) over Owen Chow (Mahtomedi) Dec 10-6
145 – Noah Kipp (Eagan) over Palmer Emery (Mahtomedi) Fall 1:39
152 – Reid Lawrence (Mahtomedi) over Ty Gage (Eagan) Fall 3:56
160 – Bryce FitzPatrick (Mahtomedi) over Noah Stejskal (Eagan) Fall 1:06
170 – Ian Wilsey (Mahtomedi) over Jaden Williams (Eagan) Inj 1:41
182 – Nate Kujawa (Mahtomedi) over Zach Jacobson (Eagan) Dec 14-7
195 – Jack Kelley (Eagan) over Tony Kammerer (Mahtomedi) Fall 2:25
220 – Double Forfeit
285 – Diego Villeda (Eagan) over JP Johnson (Mahtomedi) Fall 0:44

Semifinals

Stillwater 53 Coon Rapids 21
106 – Sam Bethke (Stillwater) over Jacob Benson- Vick (Coon Rapids) Fall 1:27
113 – Dylan Dauffenbach (Stillwater) over Andriy Dimov (Coon Rapids) Dec 5-0
120 – Elijah Wilson (Stillwater) over Jace Schmandt (Coon Rapids) Fall 2:00
126 – Matt Hogue (Stillwater) over Enoch Madimba (Coon Rapids) Fall 2:38
132 – Javon Taschuk (Stillwater) over Nick Lattery (Coon Rapids) Dec 6-2
138 – Reid Ballantyne (Stillwater) over Jacob Linville (Coon Rapids) Fall 2:18
145 – Trey Kruse (Stillwater) over Alex Kowalchyk (Coon Rapids) Fall 1:05
152 – Hunter Lyden (Stillwater) over Dalan Jones (Coon Rapids) TF 16-0
160 – Ryder Rogotzke (Stillwater) over Demetrius Seals (Coon Rapids) Fall 1:45
170 – Zach Thomas (Coon Rapids) over Zachariah Hunter (Stillwater) Dec 5-2
182 – Roman Rogotzke (Stillwater) over Jayden Van Vickle (Coon Rapids) Fall 3:02
195 – Eric Ramos (Coon Rapids) over Jawahn Cockfield (Stillwater) Fall 1:08
220 – Riley Hargrave (Coon Rapids) over Logan Warren (Stillwater) Fall 3:22
285 – Gavin Layton (Coon Rapids) over Unknown (Unattached) Forf

St. Michael-Albertville 55 Hudson 18
106 – Landon Robideau (St. Michael-Albertville) over AJ Henn (Hudson) Fall 1:29
113 – Parker Janssen (St. Michael-Albertville) over Riley Steltzner (Hudson) Fall 0:39
120 – Jed Wester (St. Michael-Albertville) over Jacob Fanning (Hudson) Fall 1:40
126 – Isaiah Mlsna (St. Michael-Albertville) over Matthew Feia (Hudson) Fall 1:37
132 – Travis Smith (St. Michael-Albertville) over Elliot Johnson (Hudson) Fall 0:47
138 – Cole Becker (St. Michael-Albertville) over Bryce Hunsberger (Hudson) Fall 4:00
145 – Leo Draveling (Hudson) over OP Johnson (St. Michael-Albertville) Fall 1:24
152 – Jonah Hayes (St. Michael-Albertville) over Joey Sullivan (Hudson) Maj 17-4
160 – Peter Hansen (Hudson) over Hayden LeMonds (St. Michael-Albertville) Dec 9-4
170 – Carl Leuer (St. Michael-Albertville) over Jacob Hansen (Hudson) Dec 5-3
182 – Wyatt Lidberg (St. Michael-Albertville) over Hank Gierke (Hudson) Fall 1:45
195 – Ben Steltzner (Hudson) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Ryan Rambo (Hudson) over Toby Dehn (St. Michael-Albertville) Dec 9-7
285 – Luke Browning (St. Michael-Albertville) over Dakota Rose (Hudson) Fall 3:53

1st Place

St. Michael-Albertville 45 Stillwater 18
106 – Landon Robideau (St. Michael-Albertville) over Sam Bethke (Stillwater) Fall 1:00
113 – Parker Janssen (St. Michael-Albertville) over Dylan Dauffenbach (Stillwater) Fall 1:25
120 – Matt Hogue (Stillwater) over Jed Wester (St. Michael-Albertville) Dec 4-3
126 – Isaiah Mlsna (St. Michael-Albertville) over Elijah Wilson (Stillwater) TF 21-6
132 – Javon Taschuk (Stillwater) over Travis Smith (St. Michael-Albertville) Dec 4-3
138 – Cole Becker (St. Michael-Albertville) over Owen Bouthilet (Stillwater) Maj 19-7
145 – Hayden Carlson (Stillwater) over Jimmy Heil (St. Michael-Albertville) Dec 13-8
152 – Jonah Hayes (St. Michael-Albertville) over Trey Kruse (Stillwater) Dec 12-7
160 – Hunter Lyden (Stillwater) over Hayden LeMonds (St. Michael-Albertville) Fall 0:50
170 – Carl Leuer (St. Michael-Albertville) over Ryder Rogotzke (Stillwater) Dec 5-1
182 – Wyatt Lidberg (St. Michael-Albertville) over Nicholas Dauffenbach (Stillwater) Fall 2:42
195 – Roman Rogotzke (Stillwater) over Owen Vike (St. Michael-Albertville) Dec 8-2
220 – Toby Dehn (St. Michael-Albertville) over Jawahn Cockfield (Stillwater) Fall 2:57
285 – Luke Browning (St. Michael-Albertville) over Logan Warren (Stillwater) Fall 3:00

3rd Place

Coon Rapids 37 Hudson 26
106 – AJ Henn (Hudson) over Jacob Benson- Vick (Coon Rapids) Fall 4:59
113 – Andriy Dimov (Coon Rapids) over Riley Steltzner (Hudson) Fall 4:33
120 – Jacob Fanning (Hudson) over Jace Schmandt (Coon Rapids) Fall 3:17
126 – Matthew Feia (Hudson) over Enoch Madimba (Coon Rapids) Maj 16-8
132 – Nick Lattery (Coon Rapids) over Elliot Johnson (Hudson) Fall 1:07
138 – Jacob Linville (Coon Rapids) over Bryce Hunsberger (Hudson) Maj 12-3
145 – Alex Kowalchyk (Coon Rapids) over Leo Draveling (Hudson) Dec 2-0
152 – Dalan Jones (Coon Rapids) over Joey Sullivan (Hudson) Fall 4:30
160 – Peter Hansen (Hudson) over Demetrius Seals (Coon Rapids) Dec 7-5
170 – Zach Thomas (Coon Rapids) over Jacob Hansen (Hudson) TB-1 1-0
182 – Hank Gierke (Hudson) over Jayden Van Vickle (Coon Rapids) Maj 10-0
195 – Eric Ramos (Coon Rapids) over Ben Steltzner (Hudson) SV-1 5-3
220 – Ryan Rambo (Hudson) over Riley Hargrave (Coon Rapids) Dec 7-2
285 – Gavin Layton (Coon Rapids) over Dakota Rose (Hudson) Fall 0:42

5th Place

Faribault 51 Mahtomedi 27
106 – JT Hausen (Faribault) over Hayden Schaefer (Mahtomedi) Fall 1:25
113 – Tyler Boyd (Faribault) over Evan McGuire (Mahtomedi) Fall 1:37
120 – Isaac Yetzer (Faribault) over Ethan Carlson (Mahtomedi) TF 15-0
126 – Gael Ramirez (Faribault) over Hunter Wilsey (Mahtomedi) Fall 3:37
132 – DJ Saunders (Faribault) over Owen Chow (Mahtomedi) Fall 0:23
138 – Riley Stoltz (Faribault) over Palmer Emery (Mahtomedi) Fall 0:16
145 – Alex Hoy (Faribault) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Reid Lawrence (Mahtomedi) over Bryce Nolen (Faribault) Dec 8-6
160 – Bryce FitzPatrick (Mahtomedi) over George Soto (Faribault) Fall 0:57
170 – Josh Oathoudt (Faribault) over Ian Wilsey (Mahtomedi) Maj 12-0
182 – Nate Kujawa (Mahtomedi) over Marcos Ramirez (Faribault) Fall 1:11
195 – Dylan Lippert (Faribault) over Tony Kammerer (Mahtomedi) Fall 1:04
220 – JP Johnson (Mahtomedi) over Gabriel Shatskikh (Faribault) Fall 0:23
285 – Max Rice (Mahtomedi) over Josh Lenway (Faribault) Fall 0:29

7th Place

Eagan 66 St. Paul Highland Park 9
106 – Thomas Krueger (Eagan) over Americo Garcia (St. Paul Highland Park) Fall 1:24
113 – Nick Harper (Eagan) over Fabian Torres (St. Paul Highland Park) Fall 3:49
120 – Kevin Dang (Eagan) over Dominic Ramirez (St. Paul Highland Park) Fall 1:44
126 – Leo Holter (St. Paul Highland Park) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Alex Tchaa (St. Paul Highland Park) over Chase Ruocco (Eagan) Dec 10-8
138 – Austin Kalina (Eagan) over Aedon Oberdorfer (St. Paul Highland Park) Fall 2:33
145 – Noah Kipp (Eagan) over Will Altman (St. Paul Highland Park) Fall 1:06
152 – Jaiden Sangster (Eagan) over Charles Wright (St. Paul Highland Park) Fall 1:22
160 – Ty Gage (Eagan) over Jalalaisa Geleto (St. Paul Highland Park) Fall 0:42
170 – Noah Stejskal (Eagan) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Zach Jacobson (Eagan) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Jack Kelley (Eagan) over Martin Miller (St. Paul Highland Park) Fall 0:23
220 – Double Forfeit
285 – Diego Villeda (Eagan) over Cesar Ramirez-Ponce (St. Paul Highland Park) Fall 0:36