2020 Last Chance Open

2020 Last Chance Open results. Saturday, February 22 at Gilbert, IA.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Open Division – 125
1st Place – Ethan Rotondo of Badger Regional Training Cente
2nd Place – Corey Cabanban of Iowa State University – Unattached
3rd Place – Tanner Jordan of Jackrabbit Wrestling Club
4th Place – Dack Punke of Missouri
5th Place – Greg Coapstick of South Dakota State – Unattached
1st Ethan Rotondo (Badger Regional Training Cente) won in sudden victory – 1 over Corey Cabanban (Iowa State University – Unattached) (SV-1 4-2)
3rd Tanner Jordan (Jackrabbit Wrestling Club) won by decision over Dack Punke (Missouri) (Dec 12-6)
5th Greg Coapstick (South Dakota State – Unattached) received a bye () (Bye)

Open Division – 133
1st Place – Brian Zerr of University of Dubuque – Unattached
2nd Place – Daniel Kimball of South Dakota State – Unattached
3rd Place – Ramazan Attasauov of Iowa State University – Unattached
4th Place – Nate Hansen of HTWA
5th Place – Trayton Anderson of South Dakota State – Unattached
6th Place – Paul Bianchi of UA-Little Rock
1st Brian Zerr (University of Dubuque – Unattached) won by injury default over Daniel Kimball (South Dakota State – Unattached) (Inj. 2:12)
3rd Ramazan Attasauov (Iowa State University – Unattached) won by injury default over Nate Hansen (HTWA) (Inj. 2:25)
5th Trayton Anderson (South Dakota State – Unattached) won by medical forfeit over Paul Bianchi (UA-Little Rock) (MFF)

Open Division – 141
1st Place – Grant Leeth of Missouri
2nd Place – Brent Jones of Minnesota
3rd Place – Caleb Gross of South Dakota State – Unattached
4th Place – Charlie Klepps of Iowa State University – Unattached
5th Place – Andrew Flora of Iowa State University – Unattached
6th Place – Caleb Poche of University of Dubuque – Unattached
1st Grant Leeth (Missouri) won by decision over Brent Jones (Minnesota) (Dec 4-2)
3rd Caleb Gross (South Dakota State – Unattached) won by decision over Charlie Klepps (Iowa State University – Unattached) (Dec 0-0)
5th Andrew Flora (Iowa State University – Unattached) won by decision over Caleb Poche (University of Dubuque – Unattached) (Dec 0-0)

Open Division – 149
1st Place – Caden Lamer of South Dakota State – Unattached
2nd Place – Carter Weeks of Iowa State Wrestling Club
3rd Place – Aric Williams of South Dakota State – Unattached
4th Place – Sebas Swiggum of Minnesota
5th Place – Daniel Stilling of Wisconsin
6th Place – Jarrett Degen of Iowa State University
1st Caden Lamer (South Dakota State – Unattached) won by decision over Carter Weeks (Iowa State Wrestling Club) (Dec 8-3)
3rd Aric Williams (South Dakota State – Unattached) won by decision over Sebas Swiggum (Minnesota) (Dec 12-8)
5th Daniel Stilling (Wisconsin) won by medical forfeit over Jarrett Degen (Iowa State University) (MFF)

Open Division – 157
1st Place – Cade Devos of South Dakota State – Unattached
2nd Place – Grant Stotts of Iowa State University
3rd Place – Cael Carlson of Minnesota
4th Place – Carter Schmidt of Iowa State University – Unattached
5th Place – Payton Sitzmann of Iowa State Wrestling Club
6th Place – Eric Owens of Iowa State University – Unattached
1st Cade Devos (South Dakota State – Unattached) won by decision over Grant Stotts (Iowa State University) (Dec 3-2)
3rd Cael Carlson (Minnesota) won by decision over Carter Schmidt (Iowa State University – Unattached) (Dec 7-0)
5th Payton Sitzmann (Iowa State Wrestling Club) won by medical forfeit over Eric Owens (Iowa State University – Unattached) (MFF)

Open Division – 165
1st Place – Zane Mulder of Iowa State University – Unattached
2nd Place – Andrew Saucedo of University of Dubuque – Unattached
3rd Place – Julius Boimah of University of Dubuque – Unattached
4th Place – Jakari Harris of University of Dubuque – Unattached
5th Place – Elliot Smith of unattached
1st Zane Mulder (Iowa State University – Unattached) won by fall over Andrew Saucedo (University of Dubuque – Unattached) (Fall 1:45)
3rd Julius Boimah (University of Dubuque – Unattached) won in sudden victory – 1 over Jakari Harris (University of Dubuque – Unattached) (SV-1 11-9)
5th Elliot Smith (unattached) received a bye () (Bye)

Open Division – 174
1st Place – Logan Schumacher of Iowa State University – Unattached
2nd Place – Jeremiah Kent of Missouri
3rd Place – DeMichael Franklin of Iowa State University – Unattached
4th Place – Taylan Entriken of Iowa State University – Unattached
5th Place – Gavin Stika of Oklahoma State
6th Place – Sam Colbray of Iowa State University
1st Logan Schumacher (Iowa State University – Unattached) won by medical forfeit over Jeremiah Kent (Missouri) (MFF)
3rd DeMichael Franklin (Iowa State University – Unattached) won by medical forfeit over Taylan Entriken (Iowa State University – Unattached) (MFF)
5th Gavin Stika (Oklahoma State) won by medical forfeit over Sam Colbray (Iowa State University) (MFF)

Open Division – 184
1st Place – Marcus Coleman of Iowa State University
2nd Place – Tate Battani of Iowa State University – Unattached
3rd Place – Caden Steffen of Minnesota
4th Place – Jacob Schoon of South Dakota State – Unattached
5th Place – Caleb Orris of South Dakota State – Unattached
6th Place – Caleb Long of Iowa State University – Unattached
1st Marcus Coleman (Iowa State University) won by injury default over Tate Battani (Iowa State University – Unattached) (Inj. 0:02)
3rd Caden Steffen (Minnesota) won by major decision over Jacob Schoon (South Dakota State – Unattached) (Maj 8-0)
5th Caleb Orris (South Dakota State – Unattached) won by forfeit over Caleb Long (Iowa State University – Unattached) (FF)

Open Division – 197
1st Place – Beau Yineman of NEENAH
2nd Place – Francis Duggan of Iowa State University
3rd Place – Sam Grove of South Dakota State – Unattached
4th Place – Noah Wyndbrandt of University of Dubuque – Unattached
5th Place – Nicholas Bailey of Iowa State Wrestling Club
1st Beau Yineman (NEENAH) won by decision over Francis Duggan (Iowa State University) (Dec 10-5)
3rd Sam Grove (South Dakota State – Unattached) won by fall over Noah Wyndbrandt (University of Dubuque – Unattached) (Fall 0:31)
5th Nicholas Bailey (Iowa State Wrestling Club) received a bye () (Bye)

Open Division – 285
1st Place – Bowen McConville of South Dakota State – Unattached
2nd Place – Spencer Trenary of South Dakota State – Unattached
3rd Place – Josh Cox of University of Dubuque – Unattached
Round 1
Spencer Trenary (South Dakota State – Unattached) received a bye () (Bye)
Bowen McConville (South Dakota State – Unattached) won by injury default over Josh Cox (University of Dubuque – Unattached) (Inj. 2:49)
Round 2
Bowen McConville (South Dakota State – Unattached) received a bye () (Bye)
Spencer Trenary (South Dakota State – Unattached) won by medical forfeit over Josh Cox (University of Dubuque – Unattached) (MFF)
Round 3
Josh Cox (University of Dubuque – Unattached) received a bye () (Bye)
Bowen McConville (South Dakota State – Unattached) won by medical forfeit over Spencer Trenary (South Dakota State – Unattached) (MFF)