Harper Open

2020 Harper Open results. Saturday, February 1 at Palatine, IL.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

College – 125
1st Place – Caleb Meekins of Northern Illinois University
2nd Place – Andice Martin of Harper College
3rd Place – Tommy Russell of Triton College
4th Place – Joey Armijo of Harper College
5th Place – Lucas Schevikhoven of Parkside
6th Place – Luc Valdez of Univeristy of Wisconsin Oshkosh
1st: Caleb Meekins (Northern Illinois University) won by medical forfeit over Andice Martin (Harper College) (MFF)
3rd: Tommy Russell (Triton College) won by medical forfeit over Joey Armijo (Harper College) (MFF)
5th: Lucas Schevikhoven (Parkside) won in sudden victory – 1 over Luc Valdez (Univeristy of Wisconsin Oshkosh) (SV-1 6-4)

College – 133
1st Place – Parker Dobrocky of Rochester CC
2nd Place – Scott Torres of Henry Ford College
3rd Place – Dominic Todaro of St. Clair Community College
4th Place – Martrice Smith of Harper College
5th Place – Matthew Joyce of Univeristy of Wisconsin Oshkosh
6th Place – Elijah Sanchez of Univeristy of Wisconsin Oshkosh
1st: Parker Dobrocky (Rochester CC) won by forfeit over Scott Torres (Henry Ford College) (FF)
3rd: Dominic Todaro (St. Clair Community College ) won by decision over Martrice Smith (Harper College) (Dec 7-5)
5th: Matthew Joyce (Univeristy of Wisconsin Oshkosh) won by major decision over Elijah Sanchez (Univeristy of Wisconsin Oshkosh) (Maj 13-2)

College – 141
1st Place – Eric Halverson of Parkside
2nd Place – Andrew Poniatowski of Triton College
3rd Place – Cole Walkington of Wisconsin Whitewater
4th Place – Tyler Salvino of lakeland College
5th Place – James Davis of Ancilla College
6th Place – Matt Frost of Rochester CC
1st: Eric Halverson (Parkside) won by major decision over Andrew Poniatowski (Triton College) (Maj 18-5)
3rd: Cole Walkington (Wisconsin Whitewater) won by medical forfeit over Tyler Salvino (lakeland College) (MFF)
5th: James Davis (Ancilla College) won by decision over Matt Frost (Rochester CC) (Dec 4-3)

College – 149
1st Place – Jaivon Jones of Northern Illinois University
2nd Place – Ben Lemp of Harper College
3rd Place – Elijah Kidder of Henry Ford College
4th Place – Thaddeus Dietrich of Ancilla College
5th Place – Brandon Kidd of Rochester CC
6th Place – Eddie Villalobos of North Central (IL)
1st: Jaivon Jones (Northern Illinois University) won by major decision over Ben Lemp (Harper College) (Maj 11-1)
3rd: Elijah Kidder (Henry Ford College) won by medical forfeit over Thaddeus Dietrich (Ancilla College) (MFF)
5th: Brandon Kidd (Rochester CC) won by fall over Eddie Villalobos (North Central (IL)) (Fall 0:51)

College – 157
1st Place – Alex Lloyd of Rochester CC
2nd Place – Tyler Zeman of Triton College
3rd Place – Gage Maxwell of Hannibal Lagrange
4th Place – Jeff Nugent of Harper College
5th Place – Noah Parish of Rochester CC
6th Place – Cole Cervantes of North Central (IL)
1st: Alex Lloyd (Rochester CC) won by decision over Tyler Zeman (Triton College) (Dec 8-6)
3rd: Gage Maxwell (Hannibal Lagrange) won by fall over Jeff Nugent (Harper College) (Fall 1:24)
5th: Noah Parish (Rochester CC) won by decision over Cole Cervantes (North Central (IL)) (Dec 9-5)

College – 165
1st Place – Seth Brossard of Rochester CC
2nd Place – Ryan Vedner of Wisconsin Whitewater
3rd Place – River Shettler of Northern Illinois University
4th Place – Keagan Lazar of Univeristy of Wisconsin Oshkosh
5th Place – Marcello Macellaio of North Central (IL)
6th Place – Mike Baumann of Univeristy of Wisconsin Oshkosh
7th Place – Ryan Wahrman of Univeristy of Wisconsin Oshkosh
8th Place – Aaron Taylor of Harper College
1st: Seth Brossard (Rochester CC) won by decision over Ryan Vedner (Wisconsin Whitewater) (Dec 3-2)
3rd: River Shettler (Northern Illinois University) won by major decision over Keagan Lazar (Univeristy of Wisconsin Oshkosh) (Maj 14-0)
5th: Marcello Macellaio (North Central (IL)) won by major decision over Mike Baumann (Univeristy of Wisconsin Oshkosh) (Maj 10-1)
7th: Ryan Wahrman (Univeristy of Wisconsin Oshkosh) won by major decision over Aaron Taylor (Harper College) (Maj 11-2)

College – 174
1st Place – Jeremiah Colon of Rochester CC
2nd Place – Placide Niyigena of Harper College
3rd Place – Sage Loredo-Hollon of Rochester CC
4th Place – Eric Hominac of North Central (IL)
5th Place – Austin Hawes of Hannibal Lagrange
6th Place – Zach Zidearevich of Univeristy of Wisconsin Oshkosh
1st: Jeremiah Colon (Rochester CC) won by forfeit over Placide Niyigena (Harper College) (FF)
3rd: Sage Loredo-Hollon (Rochester CC) won by medical forfeit over Eric Hominac (North Central (IL)) (MFF)
5th: Austin Hawes (Hannibal Lagrange) won by fall over Zach Zidearevich (Univeristy of Wisconsin Oshkosh) (Fall 3:20)

College – 184
1st Place – Nick Mihajlovich of Harper College
2nd Place – Gavin Christoffersen of Rochester CC
3rd Place – Scott Anderson of Elmhurst
4th Place – Dean Elder of Henry Ford College
5th Place – Jared St. James of St. Clair Community College
6th Place – Jordy Garcia of Ancilla College
1st: Nick Mihajlovich (Harper College) won by decision over Gavin Christoffersen (Rochester CC) (Dec 6-3)
3rd: Scott Anderson (Elmhurst) won by fall over Dean Elder (Henry Ford College) (Fall 2:28)
5th: Jared St. James (St. Clair Community College ) won by fall over Jordy Garcia (Ancilla College) (Fall 2:19)

College – 197
1st Place – Richie Hammonds of Rochester CC
2nd Place – Sean Kelly of Triton College
3rd Place – Drew Mccollum of Hannibal Lagrange
4th Place – Evan Carter of Milwaukee School of engineering
5th Place – Geoffrey Cagle of Harper College
6th Place – Victor Vargas of Elmhurst
1st: Richie Hammonds (Rochester CC) won by decision over Sean Kelly (Triton College) (Dec 12-6)
3rd: Drew Mccollum (Hannibal Lagrange) won by fall over Evan Carter (Milwaukee School of engineering) (Fall 1:21)
5th: Geoffrey Cagle (Harper College) won by medical forfeit over Victor Vargas (Elmhurst) (MFF)

College – 285
1st Place – Terrese Aaron of Northern Illinois University
2nd Place – Jackson Schenk of St. Clair Community College
3rd Place – Cadin Koeppel of Wisconsin Whitewater
4th Place – Garrett Clark of Ancilla College
5th Place – Johnny Shafer of Northern Illinois University
6th Place – Jacob Weingardt of Harper College
7th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
8th Place – Garret Hunt of lakeland College
8th Place – Madison Davila of Parkside
1st: Terrese Aaron (Northern Illinois University) won by fall over Jackson Schenk (St. Clair Community College ) (Fall 6:47)
3rd: Cadin Koeppel (Wisconsin Whitewater) won by medical forfeit over Garrett Clark (Ancilla College) (MFF)
5th: Johnny Shafer (Northern Illinois University) won by fall over Jacob Weingardt (Harper College) (Fall 0:58)
7th: Garret Hunt (lakeland College) and Madison Davila (Parkside) (DFF)

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?