High School Results – Friday, February 14, 2020

MSHSL Section 4A Team
Quarterfinals
Atwater-Cosmos-Grove City 69 Norwood Young America 6
Eden Valley-Watkins 40 Trinity School at River Ridge 34
Howard Lake-Waverly-Winsted 57 Sibley East 21
Kimball Area 66 St. Agnes 9
Semifinals
Atwater-Cosmos-Grove City 67 Eden Valley-Watkins 4
Kimball Area 46 Howard Lake-Waverly-Winsted 23
Championship
Atwater-Cosmos-Grove City 53 Kimball Area 10

MSHSL Section 5A Team
Semifinals
LPGE-Browerville 47 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 9
Belgrade-Brooten-Elrosa 38 Minnewaska Area 23
Championship
LPGE-Browerville 33 Belgrade-Brooten-Elrosa 18

MSHSL Section 6A Team
Semifinals
Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 51 New York Mills 24
West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville 34 Ottertail Central 33
Championship
Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 39 West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville 21

MSHSL Section 8A Team
Semifinals
Frazee 37 Fosston-Bagley 33
Badger/Greenbush-Middle River 31 United North Central 29
Championship
Badger/Greenbush-Middle River 41 Frazee 30

MSHSL Section 6AA Team
Semifinals
Becker 45 Big Lake 22
Dassel-Cokato/Litchfield 41 Annandale/Maple Lake 21
Championship
Dassel-Cokato/Litchfield 35 Becker 22

MSHSL Section 7AA Team
Semifinals
Foley 66 Hibbing 10
Princeton 58 Grand Rapids 12
Championship
Foley 36 Princeton 24

MSHSL Section 8AA Team
Semifinals
Thief River Falls 38 Perham 32
Detroit Lakes 58 Pequot Lakes/Pine River-Backus 12
Championship
Detroit Lakes 38 Thief River Falls 30

MSHSL Section 2AAA Team
Quarterfinals
Shakopee 78 Burnsville 0
Eastview 39 Lakeville South 35
Prior Lake 50 Lakeville North 22
New Prague 62 Apple Valley 9
Semifinals
Shakopee 78 Eastview 0
New Prague 50 Prior Lake 12
Championship
Shakopee 49 New Prague 13

MSHSL Section 3AAA Team
Quarterfinals
Woodbury 63 East Ridge 15
Eagan 39 Henry Sibley 30
Park 55 St. Paul Harding 21
Hastings 78 St. Paul Central 3
Semifinals
Woodbury 46 Eagan 22
Hastings 39 Park 24
Championship
Hastings 33 Woodbury 29

MSHSL Section 4AAA Team
Quarterfinals
Stillwater 81 North 0
Irondale 37 Tartan 35
White Bear Lake Area 47 Roseville Area 27
Mounds View 57 Centennial 16
Semifinals
Stillwater 73 Irondale 6
Mounds View 46 White Bear Lake Area 24
Championship
Stillwater 63 Mounds View 6

MSHSL Section 5AAA Team
Quarterfinals
St. Michael-Albertville 72 Robbinsdale Cooper 9
Park Center 41 Osseo 35
Rogers 62 Maple Grove 13
Wayzata 78 Robbinsdale Armstrong 3
Semifinals
St. Michael-Albertville 64 Park Center 6
Wayzata 50 Rogers 27
Championship
St. Michael-Albertville 31 Wayzata 27

MSHSL Section 6AAA Team
Preliminaries
Minneapolis Southwest 42 Minneapolis Washburn 22
Quarterfinals
Waconia 75 Minneapolis Southwest 3
Chaska/Chanhassen 42 Edina 33
Eden Prairie 58 Minneapolis South 15
Minnetonka 46 Hopkins 32
Semifinals
Waconia 69 Chaska/Chanhassen 8
Minnetonka 32 Eden Prairie 29
Championship
Waconia 52 Minnetonka 18

MSHSL Section 7AAA Team
Preliminaries
Elk River 45 Champlin Park 28
Quarterfinals
Forest Lake 60 Elk River 12
Anoka 43 St. Francis 22
Blaine 39 Cambridge-Isanti 29
Coon Rapids 46 Andover 23
Semifinals
Forest Lake 33 Anoka 30
Blaine 29 Coon Rapids 28
Championship
Forest Lake 40 Blaine 26

MSHSL Section 8AAA Team
Preliminaries
Moorhead 52 Buffalo 30
Quarterfinals
Willmar 56 Moorhead 9
St. Cloud Tech 33 Sartell-St. Stephen 28
Brainerd 47 Little Falls 24
Bemidji 47 Sauk Rapids-Rice 15
Semifinals
Willmar 34 St. Cloud Tech 27
Bemidji 39 Brainerd 26
Championship
Bemidji 41 Willmar 20