High School Results – Saturday, February 1, 2020

Albert Lea Tri
Albert Lea Area 36 Minneota 29
Albert Lea Area 60 St. Charles 18
Minneota 72 St. Charles 6

Blaine Duals
Foley 37 Blaine 22
Foley 35 Coon Rapids 21
Foley 66 Elk River 9

Brookings Les Tlustos-Brookings Invitational
1 Brandon Valley 233.0
2 Pierre T.F. Riggs 231.5
3 Rapid City Central 141.5
4 Harrisburg 136.0
5 Mitchell 135.0
6 Madison 106.5
7 Dell Rapids 103.5
8 Canby 97.0
9 Yankton 74.0
10 Milbank 72.0
11 Brookings 67.0
12 West Central 65.0
13 Vermillion 57.0
14 Sioux Falls Washington 56.0
15 Lennox 55.0
16 Sioux Falls Lincoln 42.5
17 Dakota Valley 18.0

Cannon Falls Duals
Cambridge-Isanti 46 Cannon Falls 27
Northfield 43 Cambridge-Isanti 28
Cambridge-Isanti 66 Stewartville 18
Plainview-Elgin-Millville 40 Cannon Falls 36
Kenyon-Wanamingo 40 Plainview-Elgin-Millville 33
Plainview-Elgin-Millville 56 Stewartville 15

Larimore Invitational
1 Badger-GB-MR 167.0
2 Devils Lake 156.0
3 Pembina County North 116.0
4 Grand Forks Central 107.0
5 Watford City 79.0
6 Wahpeton 64.5
7 Fargo South 62.0
8 Grand Forks Red River 43.0
9 Larimore 35.5
10 MonDak Thunder 18.0
11 MayPort-CG 0.0

Mankato East Cougar Tournament
1 Fairmont-Martin County West 208.0
2 Waconia 176.5
3 Maple River 148.5
4 Watertown Mayer- Mayer Luth. 123.0
5 Mankato West 109.5
6 Mankato East 102.0
7 Sibley East 78.0
8 Chaska-Chan Stormhawks 45.5
9 St. Thomas Academy 39.0
10 Pine Island 30.0
11 Austin 25.0
12 Minnetonka 19.0
13 LeSueur-Henderson 4.0
14 Madelia-Truman-Martin Luther Jayhawks 0.0

Mike Fasnacht Memorial
1 Jackson County Central 163.5
2 Dover-Eyota 145.0
3 Chatfield 143.5
4 Medford 112.0
5 New London-Spicer 108.0
6 Saint Clair-Mankato Loyola 64.5
7 Wabasha-Kellogg 59.0
8 WEM-JWP 48.0

MNGWL Individual State Tournament
Top 20
1 Martin County West 85.0
2 Shakopee 76.0
3 St Francis 70.5
4 Sauk Rapids-Rice 67.0
5 St Michael-Albertville 65.5
6 St Thomas Academy 59.0
7 Wayzata 57.5
8 Aitkin 48.0
9 Zumbrota Mazeppa 44.5
10 New Prague 42.0
11 Adrian 37.5
12 Forest Lake 36.0
12 Jackson County Central 36.0
14 St Cloud Tech 35.5
15 Simley 34.5
16 Eden Prairie 34.0
17 Becker 30.0
18 Bemidji 29.0
19 Prior Lake 27.5
20 Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Southland 27.0
20 Hastings 27.0
20 New Ulm 27.0

MWCA Girls State Championships
Top 20
1 Park Center 43.0
2 New Prague 41.0
3 Stillwater 39.5
4 Anoka 37.0
5 Roosevelt 31.0
6 Champlin Park 28.0
7 Hastings 27.5
8 Dover-Eyota 25.5
9 Eagan 25.0
10 Patrick Henry 24.0
11 Northfield 23.0
12 Ortonville 22.0
13 Owatonna 21.5
14 Chisago Lakes 20.0
14 Hibbing 20.0
14 Shakopee 20.0
17 Sauk Center/Melrose 18.5
18 Redwood Valley 16.0
19 Cambridge-Isanti 15.0
19 Sartell-Saint Stephen 15.0
19 Wadena-Deer Creek 15.0

Northwest Tournament
1 Bemidji 176.0
2 Valley City 172.0
3 Thief River Falls 162.0
4 Deer River 141.5
5 Crookston 98.0
6 Pelican Rapids 93.5
7 Fertile-Beltrami 88.5
8 United Clay Becker Badgers 67.5
9 Red Lake County Central 56.5
10 All Saints Home School 24.0
11 Grafton 16.0
12 Roseau 7.0

Orono Invitational
1 New Prague 210.0
2 Dassel-Cokato 180.5
3 Totino-Grace 123.0
4 St. Cloud Tech 111.0
5 Osseo 104.0
6 Morris Area High School 102.0
6 Park 102.0
8 Orono 84.0
9 Mound-Westonka 72.0
10 Rocori 42.0
11 East Ridge 22.0
12 Benilde-St. Margaret’s 21.5
13 Minneapolis Washburn 16.5
14 Columbia Heights 5.0
15 New Century Academy 0.0

Owatonna Tri
Kasson-Mantorville 43 Owatonna 21
St. Michael-Albertville 34 Owatonna 24
Kasson-Mantorville 35 St. Michael-Albertville 31

Park Region Conference Tournament
1 LPGE-Browerville Wolves 221.0
2 West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville 156.0
3 Ottertail Central Bulldogs 150.0
4 Royalton-Upsala 138.0
5 Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie 136.0
6 United North Central Warriors 127.5
7 New York Mills 91.0
8 Wadena-Deer Creek 68.0
9 Osakis 35.0

Parker Tournament
1 McCook Central/Montrose 264.0
2 Marshall 228.5
3 Parker 221.0
4 Tea Area 160.0
5 Pipestone Area 131.0
6 Sisseton 73.5
7 Sioux Valley 41.5
8 Hamlin 37.0
9 Fulda-Murray Cty Central 32.5
10 Deuel 26.0
11 Chester 24.5
12 Yankton 16.0
13 Mitchell 3.0

Robbinsdale Armstrong Duals
Round 1
Hutchinson 35 Eastview 34
Rogers 69 Robbinsdale Armstrong 6
Woodbury 56 Goodhue 15
Mounds View 48 Mahtomedi 27
Princeton 59 Maple Grove 9
South St. Paul 39 Faribault 29
Round 2
South St. Paul 37 Eastview 32
Mahtomedi 48 Robbinsdale Armstrong 28
Hutchinson 48 Woodbury 27
Faribault 34 Mounds View 33
Rogers 56 Maple Grove 15
Princeton 53 Goodhue 18
Round 3
Eastview 38 Faribault 32
Maple Grove 49 Robbinsdale Armstrong 24
Princeton 42 Woodbury 30
Mounds View 37 Goodhue 34
Rogers 48 Mahtomedi 27
Hutchinson 51 South St. Paul 22

Rochester Century Panther Varsity Invite
1 Simley 333.5
2 LaCrosse Aquinas 196.0
3 New Richland/Hartland/Ellendale/Geneva 127.0
4 Lakeville North 126.5
5 Waseca 113.5
6 Winona 95.0
7 White Bear Lake 94.5
8 Byron 73.0
9 Rochester Century 67.5
10 Burnsville 51.0
11 Fillmore C-Lanesboro-M-C 49.0
12 Minneapolis Roosevelt 21.0

Sgt. Michael Carlson Memorial Duals
Round 1
Eden Prairie 52 United South Central 19
Apple Valley 51 Cretin-Derham Hall 16
Fridley 42 St. Francis 34
Quarterfinals
Stillwater 68 Eden Prairie 6
Lakeville South 45 Apple Valley 35
Wayzata 54 Fridley 21
Forest Lake 35 Holmen 30
Semifinals
Stillwater 57 Lakeville South 18
Wayzata 45 Forest Lake 30
Consolations
Cretin-Derham Hall 42 United South Central 36
Sartell-Saint Stephen 33 St. Francis 32
Apple Valley 43 Eden Prairie 29
Holmen 54 Fridley 24
1st Place: Stillwater 44 Wayzata 27
3rd Place: Forest Lake 44 Lakeville South 22
5th Place: Holmen 54 Apple Valley 18
7th Place: Eden Prairie 46 Fridley 24
9th Place: Sartell-Saint Stephen 54 Cretin-Derham Hall 30

St. Agnes Duals
Eden Valley-Watkins 60 Hopkins 21
Eden Valley-Watkins 53 Springfield 19
Triton 33 Eden Valley-Watkins 32
Eden Valley-Watkins 44 St. Agnes 26
Hopkins 51 Springfield 30
Springfield 42 Norwood-Young America 40

St. Croix Lutheran Crusader Invitational
1 Andover 183.5
2 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 171.0
3 Bloomington Kennedy 169.0
4 Mora 157.0
5 Park Center 148.0
6 North Branch 110.0
7 Pierz 103.0
8 Brooklyn Center-Concordia Academy 40.0
9 Chisago Lakes 39.0
10 St. Croix Lutheran Academy 36.0
11 Rockford 4.0

St. Paul City Tournament
1 St. Paul Highland Park 135.5
2 St Paul Humboldt-Open World Learning 121.0
3 St. Paul Johnson 118.0
4 St. Paul Washington Technology Magnet 116.0
5 St. Paul Harding 91.0
6 St. Paul Como Park 76.5
7 St. Paul Central 67.0

Wisconsin Dells Invitational
1 Grand Meadown/Le Roy-Ostrander/Kingsland 242.5
2 Brillion 233.5
3 Cedar Grove 182.0
4 Watertown 155.5
5 Turner 154.0
6 Brookfield Central 125.5
7 Wisconsin Dells 98.5
8 Chippewa Falls 89.0
9 Kettle Moraine 80.0
10 Berlin 72.0
11 Hillsboro 54.0
12 Cashton 50.0
13 La Crosse Logan/Central 47.0
14 Belleville 35.0
15 North Crawford/Senaca 17.0