High School Results – Saturday, February 15, 2020

MSHSL Section 1A Team
Semifinals
GMLOS 36 Chatfield 35
Dover-Eyota 31 Zumbrota-Mazeppa 22
Championship
GMLOS 43 Dover-Eyota 30

MSHSL Section 2A Team
Semifinals
Blue Earth Area 47 Medford 19
Kenyon-Wanamingo 42 Maple River 33
Championship
Blue Earth Area 39 Kenyon-Wanamingo 23

MSHSL Section 3A Team
Semifinals
Canby 34 Jackson County Central 30
Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 30 Minneota 29
Championship
Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 36 Canby 34

MSHSL Section 7A Team
Preliminaries
Mille Lacs 52 Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 27
Quarterfinals
Royalton-Upsala 53 Crosby-Ironton 22
Holdingford 39 Deer River 33
Blackduck/Cass Lake-Bena 51 Rush City-Braham 24
Aitkin 60 Mille Lacs 15
Semifinals
Royalton-Upsala 38 Holdingford 29
Aitkin 36 Blackduck/Cass Lake-Bena 34
Championship
Royalton-Upsala 39 27

MSHSL Section 1AA Team
Semifinals
Simley 62 Plainview-Elgin-Millville 15
Kasson-Mantorville 45 Lake City 12
Championship
Simley 46 Kasson-Mantorville 19

MSHSL Section 2AA Team
Semifinals
St. Peter 33 Scott West 27
Hutchinson 33 Tri-City United 25
Championship
Hutchinson 35 St. Peter 30

MSHSL Section 3AA Team
Semifinals
Fairmont/Martin County West 61 Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United 12
Marshall 43 Worthington 22
Championship
Fairmont/Martin County West 41 Marshall 25

MSHSL Section 4AA Team
Preliminaries
St. Paul Como Park 42 St. Paul Humboldt 36
St. Croix Lutheran 54 North Branch 30
Chisago Lakes 45 St. Paul Johnson 22
Quarterfinals
South St. Paul 78 St. Paul Como Park 6
Cretin-Derham Hall 46 St. Paul Highland Park 31
St. Paul Washington Tech 66 St. Croix Lutheran 18
Mahtomedi 48 Chisago Lakes 27
Semifinals
South St. Paul 57 Cretin-Derham Hall 24
St. Paul Washington Tech 48 Mahtomedi 29
Championship
South St. Paul 76 St. Paul Washington Tech 6

MSHSL Section 5AA Team
Preliminaries
Minneapolis Roosevelt 42 Benilde St. Margaret’s 34
Mound-Westonka 77 Minneapolis Edison 6
Brooklyn Center/Concordia Academy 40 Richfield 17
Quarterfinals
Totino-Grace 66 Minneapolis Roosevelt 12
Mound-Westonka 39 Fridley 36
Orono 64 Minneapolis Patrick Henry 11
Bloomington Kennedy 57 Brooklyn Center/Concordia Academy 22
Semifinals
Totino-Grace 52 Mound-Westonka 24
Orono 41 Bloomington Kennedy 34
Championship
Orono 42 Totino-Grace 33

MSHSL Section 1AAA Team
Semifinals
Northfield 55 Rochester Mayo 9
Owatonna 42 Farmington 24
Championship
Owatonna 28 Northfield 27

Bookmark the permalink.

Comments are closed.