High School Results – Thursday, February 13, 2020

MSHSL Section 1A Team
Preliminaries
Wabasha-Kellogg 38 Triton 30
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 40 St. Charles 25
Quarterfinals
GMLOS 75 Wabasha-Kellogg 3
Chatfield 41 Caledonia/Houston 30
Dover-Eyota 56 Goodhue 15
Zumbrota-Mazeppa 56 Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 12

MSHSL Section 2A Team
Preliminaries
WEM-JWP 36 Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 34
Westfield 60 LeSueur-Henderson 15
United South Central 42 St. Clair-Mankato Loyola 29
Quarterfinals
Blue Earth Area 82 WEM-JWP 0
Medford 53 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 9
Kenyon-Wanamingo 47 Westfield 23
Maple River 58 United South Central 24

MSHSL Section 3A Team
Preliminaries
Windom/Mountain Lake 54 Springfield 30
Wabasso/Red Rock Central 70 Fulda/Murray County Central 9
Pipestone Area 45 St. James Area 33
Quarterfinals
Jackson County Central 45 Windom/Mountain Lake 29
Canby 48 Adrian Area 17
Minneota 47 Wabasso/Red Rock Central 21
Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 64 Pipestone Area 16

MSHSL Section 1AA Team
Preliminaries
St. Thomas Academy 39 Stewartville 30
Byron 72 La Crescent 10
Cannon Falls 54 Pine Island 30
Quarterfinals
Simley 75 St. Thomas Academy 3
Plainview-Elgin-Millville 48 Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 30
Lake City 51 Byron 22
Kasson-Mantorville 75 Cannon Falls 6

MSHSL Section 2AA Team
Preliminaries
Mankato East 41 Delano 24
Glencoe-Lester Prairie 32 Mankato West 29
Quarterfinals
Scott West 63 Mankato East 17
St. Peter 41 Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 22
Tri-City United 54 Waseca 17
Hutchinson 50 Glencoe-Lester Prairie 22

MSHSL Section 3AA Team
Preliminaries
New London-Spicer 53 Redwood-River Valley 21
Quarterfinals
Marshall 45 New London-Spicer 31
Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United 39 MAHACA 30
Fairmont/Martin County West 81 Luverne 0
Worthington 39 New Ulm Area 36

MSHSL Section 6AA Team
Preliminaries
Monticello 53 Spectrum 20
Quarterfinals
Becker 67 Monticello 10
Big Lake 52 Albany 24
Annandale/Maple Lake 58 Zimmerman 14
Dassel-Cokato/Litchfield 72 Rocori 3

MSHSL Section 1AAA Team
Preliminaries
Austin 39 Rochester John Marshall 29
Winona-Winona Cotter 42 Rochester Century 30
Quarterfinals
Northfield 83 Austin 0
Rochester Mayo 39 Faribault 26
Owatonna 60 Albert Lea Area 9
Farmington 60 Winona-Winona Cotter 14

Bookmark the permalink.

Comments are closed.