MSHSL Section 1AA Team

MSHSL Section 1AA Team

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Preliminaries

St. Thomas Academy 39 Stewartville 30
106 – Thomas Holmquist (STA) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Jon Laures (Stewartville) over Liam Connor (STA) Fall 0:00
120 – Colton Zwiefel (STA) over Lincoln Dube (Stewartville) Fall 0:00
126 – Lucas Larson (Stewartville) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Cole Jannsen (Stewartville) over Daniel Creamer (STA) Fall 0:00
138 – Jack Springer (STA) over Anthony Nelson (Stewartville) Fall 0:00
145 – Jacob Draxler (STA) over Riley Schwictenberg (Stewartville) Dec 7-1
152 – Vincent Mueller (STA) over Will Laures (Stewartville) Dec 7-4
160 – Jake Borman (STA) over Tarin Conlin (Stewartville) Fall 1:19
170 – Jackson Cercioglu (STA) over Lucas Ahart (Stewartville) Fall 1:58
182 – Christian Sackett (Stewartville) over Gabriel Grady (STA) Fall 1:19
195 – Double Forfeit
220 – Devin Klein (STA) over Alex Parker (Stewartville) Dec 7-2
285 – Parker Theobold (Stewartville) over Leo Bluhm (STA) Fall 0:49

Byron 72 La Crescent 10
106 – Nolan Schreier (LC) over Austyn Langworthy (Byron) Fall 2:00
113 – Jacob Thompson (Byron) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Eddie Lopez (Byron) over Samuel Peterson (LC) Fall 2:42
126 – Maxwell Petersen (Byron) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Eli Haight (Byron) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Mitchel Petersen (Byron) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Parker Kline (Byron) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Charlie Blom (Byron) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Wyatt Nemechek (Byron) over Xavier Colbert (LC) Fall 1:41
170 – Kaleb Kraetsch (Byron) over Nathan Albrecht (LC) Fall 1:43
182 – Dawson Colbert (LC) over Quintin Lambertsen (Byron) Maj 13-4
195 – Beau Lorentzen (Byron) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Vicente Deleon (Byron) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Carter Geerts (Byron) over Unknown (Unattached) Forf

Cannon Falls 54 Pine Island 30
106 – Eathan Albers (CF) over Ivon Loy (PI) Fall 1:57
113 – Gavin Twaddle (PI) over Lucas Freeberg (CF) Fall 1:29
120 – Preston Carlisle (CF) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Cooper Peterson (CF) over Jackson Campeau (PI) Fall 1:11
132 – Colten Black (CF) over Andrew Rodgers (PI) Fall 3:26
138 – Dan Krier (PI) over Levi Anderson (CF) Fall 1:27
145 – Sam Ludden (CF) over Colton Allhiser (PI) Fall 3:10
152 – Mason Pike (PI) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Cooper Williams (PI) over Kyle Erlanson (CF) Fall 7:11
170 – Cory Timm (CF) over Chris Bolton (PI) Fall 2:57
182 – Beau Zimmerman (CF) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Riley Keenan (CF) over Jaxon Klusmann (PI) Fall 0:30
220 – Jack Swanson (PI) over Trey Liotta (CF) Fall 1:26
285 – Ryan Linde (CF) over Adam Klingsporn (PI) Fall 0:47

Quarterfinals

Simley 75 St. Thomas Academy 3
106 – Cash Raymond (Simley) over Thomas Holmquist (STA) Fall 1:15
113 – Peyton Spychalla (Simley) over Liam Connor (STA) Fall 0:30
120 – Reid Nelson (Simley) over Colton Zwiefel (STA) Fall 3:41
126 – Kaiden Schrandt (Simley) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Chase DeBlaere (Simley) over Daniel Creamer (STA) Fall 0:58
138 – Cael Berg (Simley) over Jack Springer (STA) TF 20-4
145 – Ryan Sokol (Simley) over Jacob Draxler (STA) Fall 0:49
152 – Vincent Mueller (STA) over Brent Holzem (Simley) Dec 15-9
160 – Travis Dohmen (Simley) over Jake Borman (STA) Maj 15-4
170 – Nolan Wanzek (Simley) over Jackson Cercioglu (STA) Fall 2:44
182 – Gavin Nelson (Simley) over Gabriel Grady (STA) Fall 0:13
195 – Lano Oduwaiye (Simley) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Quayin Short (Simley) over Devin Klein (STA) Fall 1:18
285 – Bennett Tabor (Simley) over Leo Bluhm (STA) Fall 0:52

Plainview-Elgin-Millville 48 Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 30
106 – Isaac Walch (PEM) over Quintin Betthaser (LARP) TF 19-4
113 – Tyler Kreidermacher (LARP) over Korbin Pflaum (PEM) Fall 1:31
120 – Jordan Zibrowski (LARP) over Alex Hinrichs (PEM) Fall 3:05
126 – Carter Jonsgaard (LARP) over Logan Dittrich (PEM) Fall 0:42
132 – Ross Herber (LARP) over Austin Michel (PEM) Fall 2:50
138 – Kael Lamb (PEM) over Caleb Mueller (LARP) Dec 6-4
145 – Gable Speltz (LARP) over Garion Wallgren (PEM) Fall 0:55
152 – Cael Marx (PEM) over Kolten Riser (LARP) Fall 4:26
160 – Joe Stucky (PEM) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Dereck Boyum (PEM) over Brennan Corcoran (LARP) Fall 2:20
182 – Alex Rahman (PEM) over Collin Klug (LARP) Fall 1:55
195 – Anthony Roberton (PEM) over DJ Plank (LARP) Fall 1:34
220 – Martin Prieto (PEM) over Jacob Meyer (LARP) Maj 15-3
285 – Logan Wingert (PEM) over Alex Perez (LARP) Fall 0:14

Lake City 51 Byron 22
106 – Nate Evans (LC) over Austyn Langworthy (Byron) Fall 0:10
113 – Jacob Thompson (Byron) over Steven Ramirez (LC) Fall 5:14
120 – Maxwell Petersen (Byron) over Jonathan Harvey (LC) Maj 21-10
126 – Nash Nelson (LC) over Eddie Lopez (Byron) Dec 6-1
132 – Luke Skifton (LC) over Eli Haight (Byron) Dec 7-2
138 – Mitchel Petersen (Byron) over Mason West (LC) Fall 3:05
145 – Joe Kozlowski (LC) over Parker Kline (Byron) Dec 11-9
152 – Luke Becker (LC) over Wyatt Nemechek (Byron) Fall 1:52
160 – Dominic Goihl-Krier (LC) over Frank Swartzentruber (Byron) Fall 0:00
170 – Derek Meincke (LC) over Kaleb Kraetsch (Byron) Fall 3:15
182 – Ethan Roberson (LC) over Quintin Lambertsen (Byron) Fall 0:46
195 – Thomas Frank (LC) over Beau Lorentzen (Byron) Fall 3:09
220 – Vicente Deleon (Byron) over Sam Nutt (LC) Fall 3:25
285 – Max Balow (LC) over Carter Geerts (Byron) Fall 1:21

Kasson-Mantorville 75 Cannon Falls 6
106 – Dominic Mann (KM) over Eathan Albers (CF) Fall 1:02
113 – Joseph Kennedy (KM) over Lucas Freeberg (CF) Fall 0:45
120 – Cooper Peterson (CF) over Preston Hitterdal (KM) Fall 3:29
126 – Giovanni Ruffo (KM) over Colten Black (CF) Fall 1:14
132 – Logan Vaughan (KM) over Levi Anderson (CF) TF 18-3
138 – Henry Paulson (KM) over Evan Bennerotte (CF) Fall 0:30
145 – Tanner Paulson (KM) over Teigan Baird (CF) Fall 0:45
152 – Carlos Ruffo (KM) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Kail Wynia (KM) over Kyle Erlanson (CF) Fall 0:12
170 – Bennett Berge (KM) over Cory Timm (CF) Fall 1:07
182 – Patrick Kennedy (KM) over Beau Zimmerman (CF) Fall 0:16
195 – Jackson Kennedy (KM) over Riley Keenan (CF) Maj 13-3
220 – Reed Parrish (KM) over Trey Liotta (CF) Fall 1:17
285 – Anthony Moe-Tucker (KM) over Ryan Linde (CF) Fall 2:53

Semifinals

Simley 62 Plainview-Elgin-Millville 15
106 – Peyton Spychalla (Simley) over Isaac Walch (PEM) Maj 14-2
113 – Cory Primeau (Simley) over Korbin Pflaum (PEM) Fall 1:03
120 – Reid Nelson (Simley) over Logan Dittrich (PEM) Fall 0:50
126 – Vristol Short (Simley) over Alex Hinrichs (PEM) Maj 11-0
132 – Chase DeBlaere (Simley) over Austin Michel (PEM) Fall 1:04
138 – Cael Berg (Simley) over Kael Lamb (PEM) Fall 2:30
145 – Ryan Sokol (Simley) over Jacob Harlow (PEM) Fall 0:45
152 – Joe Stucky (PEM) over Brent Holzem (Simley) TF 18-3
160 – Dereck Boyum (PEM) over Marshall Spychalla (Simley) Maj 11-0
170 – Nolan Wanzek (Simley) over Alex Rahman (PEM) Fall 0:46
182 – Gavin Nelson (Simley) over Anthony Roberton (PEM) Fall 0:23
195 – Quayin Short (Simley) over Martin Prieto (PEM) Fall 2:29
220 – Bennett Tabor (Simley) over Cody Schneider (PEM) Fall 0:18
285 – Logan Wingert (PEM) over Victor Flores (Simley) Fall 1:17

Kasson-Mantorville 45 Lake City 12
106 – Luke Swanson (KM) over Nate Evans (Lake City) Dec 7-2
113 – Keyan Laganiere (KM) over Jonathan Harvey (Lake City) Dec 6-0
120 – Jonathan Harvey (Lake City) over Keyan Laganiere (KM) Fall 3:31
126 – Giovanni Ruffo (KM) over Nash Nelson (Lake City) TF 15-0
132 – Logan Vaughan (KM) over Luke Skifton (Lake City) Dec 9-8
138 – Mason West (Lake City) over Henry Paulson (KM) Fall 3:21
145 – Tanner Paulson (KM) over Joe Kozlowski (Lake City) Dec 7-4
152 – Carlos Ruffo (KM) over Luke Becker (Lake City) TF 17-2
160 – Kail Wynia (KM) over Derek Meincke (Lake City) UTB 5-4
170 – Bennett Berge (KM) over Dominic Goihl-Krier (Lake City) TF 19-2
182 – Patrick Kennedy (KM) over Ethan Roberson (Lake City) Fall 0:20
195 – Jackson Kennedy (KM) over Thomas Frank (Lake City) Dec 5-2
220 – Reed Parrish (KM) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Anthony Moe-Tucker (KM) over Max Balow (Lake City) Dec 8-3

Championship

Simley 46 Kasson-Mantorville 19
106 – Cash Raymond (Simley) over Dominic Mann (KM) Maj 16-4
113 – Cory Primeau (Simley) over Joseph Kennedy (KM) SV-1 14-10
120 – Reid Nelson (Simley) over Preston Hitterdal (KM) Fall 1:52
126 – Chase DeBlaere (Simley) over Giovanni Ruffo (KM) Fall 1:26
132 – Logan Vaughan (KM) over James Diaz Lopez (Simley) TF 19-4
138 – Cael Berg (Simley) over Henry Paulson (KM) Fall 1:28
145 – Ryan Sokol (Simley) over Tanner Paulson (KM) TF 20-5
152 – Carlos Ruffo (KM) over Travis Dohmen (Simley) Dec 5-3
160 – Landan Duval (Simley) over Kail Wynia (KM) Dec 11-4
170 – Bennett Berge (KM) over Marshall Spychalla (Simley) Fall 2:52
182 – Nolan Wanzek (Simley) over Jackson Kennedy (KM) Dec 3-2
195 – Patrick Kennedy (KM) over Gavin Nelson (Simley) TF 22-7
220 – Quayin Short (Simley) over Reed Parrish (KM) Maj 9-0
285 – Bennett Tabor (Simley) over Anthony Moe-Tucker (KM) Fall 2:29