MSHSL Section 1AAA Team

MSHSL Section 1AAA Team

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Preliminaries

Austin 39 Rochester John Marshall 29
106 – Brody Robinson (RJM) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Double Forfeit
120 – Davonte Jones (RJM) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Darius Jordan (RJM) over Sean Donovan (Austin) Fall 3:42
132 – Lathan Wilson (Austin) over Evan Hanson (RJM) Fall 3:12
138 – Connor Higgins (RJM) over Sam Oelfke (Austin) TF 17-0
145 – Thomas Fritz (Austin) over Dustin Bengtson (RJM) Dec 13-11
152 – Brenan Winkels (Austin) over Noah Eggebratten (RJM) Fall 4:29
160 – Garrin Wilson (Austin) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Mason Callahan (Austin) over Armirmohammad Omrahl (RJM) Fall 1:08
182 – Double Forfeit
195 – Ronaldo De Jesus (RJM) over Ethan Lindahl (Austin) Fall 0:20
220 – Adam Vlasaty (Austin) over Zach Hindt (RJM) Fall 0:27
285 – Nicolas Lambert (Austin) over Jacob Hansen (RJM) Fall 3:31

Winona-Winona Cotter 42 Rochester Century 30
106 – Double Forfeit
113 – Double Forfeit
120 – Evan Maurud (WIN) over Nick Zetah (RC) Fall 3:30
126 – Ryan Henningson (WIN) over Jaden Peterson (RC) Fall 1:36
132 – Brenin Speltz (WIN) over Sam Johnston (RC) Fall 2:49
138 – Logan Henningson (WIN) over Weston Cory (RC) Fall 3:21
145 – Payton Richard (RC) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Garrett Pavelko (RC) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Nevan de Gafferelly (RC) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Owen Pharo (RC) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Andrew Meyer (WIN) over Nathan Miller (RC) Fall 1:38
195 – Tyler Nachtigal (WIN) over Jack Buechler (RC) Fall 0:56
220 – Seth Arndt (RC) over Shawn Mugo (WIN) Fall 3:56
285 – Zander Rusert (WIN) over Unknown (Unattached) Forf

Quarterfinals

Northfield 83 Austin 0
106 – Brody Gorr (Northfield) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Beau Murphy (Northfield) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Jake Messner (Northfield) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Chase Murphy (Northfield) over Sean Donovan (Austin) Fall 1:44
132 – Sam Holman (Northfield) over Lathan Wilson (Austin) Fall 3:29
138 – Drew Woodley (Northfield) over Sam Oelfke (Austin) TF 21-4
145 – Gavin Anderson (Northfield) over Thomas Fritz (Austin) Fall 0:28
152 – Ethan Johnson (Northfield) over Brenan Winkels (Austin) Fall 1:07
160 – Darrin Kuyper (Northfield) over Garrin Wilson (Austin) Fall 1:14
170 – Nickolas Mikula (Northfield) over Mason Callahan (Austin) Fall 0:23
182 – Jack Holman (Northfield) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Quinn Ertz (Northfield) over Ethan Lindahl (Austin) Fall 0:06
220 – David Tonjum (Northfield) over Adam Vlasaty (Austin) Fall 0:54
285 – Nick Lopez (Northfield) over Nicolas Lambert (Austin) Fall 0:49

Rochester Mayo 39 Faribault 26
106 – JT Hausen (Faribault) over Kai Kobayashi (RM) Dec 9-3
113 – Elliott Viland (Faribault) over Calder Sheehan (RM) Maj 8-0
120 – Ben Timmerman (RM) over Isaac Yetzer (Faribault) Fall 1:01
126 – Gael Ramirez (Faribault) over Riku Kobayashi (RM) Maj 9-1
132 – DJ Saunders (Faribault) over Marshall Peters (RM) Dec 3-0
138 – Ian Funk (RM) over Riley Stoltz (Faribault) Fall 4:53
145 – Cade Sheehan (RM) over Alex Hoy (Faribault) Fall 1:43
152 – Dylan Peper (RM) over Bryce Nolen (Faribault) Dec 9-7
160 – Ethan Smith (RM) over George Soto (Faribault) Dec 5-2
170 – Josh Oathoudt (Faribault) over Dylan Hughes (RM) Fall 1:29
182 – Sam Allen (RM) over Marcos Ramirez (Faribault) Fall 2:00
195 – Dedric Burger (RM) over Gabe Shatskikh (Faribault) Dec 8-3
220 – Dylan Lippert (Faribault) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Dedric Burger (RM) over Unknown (Unattached) Forf

Owatonna 60 Albert Lea Area 9
106 – Cael Robb (Owatonna) over Aivin Wasmoen (AL) Maj 9-0
113 – Owen Thorn (Owatonna) over Nick Korman (AL) Maj 13-4
120 – Yves Evillard (Owatonna) over Carsen Knutson (AL) Fall 0:08
126 – Kanin Hable (Owatonna) over Tucker Ericksmoen (AL) Dec 3-2
132 – Cameron Davis (AL) over Chase Dallman (Owatonna) Dec 8-2
138 – Jacob Reinardy (Owatonna) over Carter Miller (AL) Fall 0:47
145 – Jerez Autridge (Owatonna) over Cole Glazier (AL) SV-1 3-1
152 – Landen Johnson (Owatonna) over Henry Eggum (AL) Fall 1:09
160 – Caleb Talamantes (AL) over Andrew Nirk (Owatonna) Fall 0:56
170 – Kaden Nelson (Owatonna) over Tyler Barney (AL) Fall 1:21
182 – Matt Seykora (Owatonna) over Kadin Indrelie (AL) Maj 17-7
195 – Ethan Stockwell (Owatonna) over Carter Harmdierks (AL) Fall 0:22
220 – Luke Effertz (Owatonna) over Trevor Ball (AL) Fall 1:58
285 – Isaiah Noeldner (Owatonna) over Unknown (Unattached) Forf

Farmington 60 Winona-Winona Cotter 14
106 – Ryan Sullivan (Farmington) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Hunter Frost (Farmington) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Jake Arens (Farmington) over Evan Maurud (WIN) Fall 0:31
126 – Ryan Henningson (WIN) over Aiden Han-Lindemyer (Farmington) Fall 1:23
132 – Logan Henningson (WIN) over Brandan McAdoo (Farmington) Maj 13-5
138 – Garrett Berg (Farmington) over Brenin Speltz (WIN) Fall 0:48
145 – Luke Peterson (Farmington) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Cole Han-LIndemyer (Farmington) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Austin Hamel (Farmington) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Chase Vought (Farmington) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Parker Venz (Farmington) over Andrew Meyer (WIN) Fall 0:31
195 – Luke Weierke (Farmington) over Tyler Nachtigal (WIN) Dec 8-2
220 – Andrew Keeler (Farmington) over Lance Thorn (WIN) Dec 7-2
285 – Zander Rusert (WIN) over Trevor Olson (Farmington) Maj 15-5

Semifinals

Northfield 55 Rochester Mayo 9
106 – Calder Sheehan (Rochester Mayo) over Brody Gorr (Northfield) Dec 8-4
113 – Beau Murphy (Northfield) over Kai Kobayashi (Rochester Mayo) Maj 10-0
120 – Jake Messner (Northfield) over Ben Timmerman (Rochester Mayo) Fall 0:58
126 – Chase Murphy (Northfield) over Riku Kobayashi (Rochester Mayo) TF 16-0
132 – Marshall Peters (Rochester Mayo) over Sam Holman (Northfield) UTB 6-5
138 – Gavin Anderson (Northfield) over Ian Funk (Rochester Mayo) Fall 1:01
145 – Drew Woodley (Northfield) over Luiz Gasca (Rochester Mayo) TF 16-0
152 – Ethan Johnson (Northfield) over Dylan Peper (Rochester Mayo) Maj 14-3
160 – Jayce Barron (Northfield) over Ethan Smith (Rochester Mayo) Dec 4-3
170 – Nickolas Mikula (Northfield) over Sam Allen (Rochester Mayo) Maj 20-10
182 – Jack Holman (Northfield) over Dylan Hughes (Rochester Mayo) Fall 3:22
195 – Ethan Vanderwaerdt (Rochester Mayo) over Quinn Ertz (Northfield) Dec 6-5
220 – David Tonjum (Northfield) over Dedric Burger (Rochester Mayo) Fall 5:01
285 – Nick Lopez (Northfield) over Unknown (Unattached) Forf

Owatonna 42 Farmington 24
106 – Cael Robb (Owatonna) over Ryan Sullivan (Farmington) Dec 7-0
113 – Hunter Frost (Farmington) over Owen Thorn (Owatonna) TF 19-4
120 – Yves Evillard (Owatonna) over Jake Arens (Farmington) Fall 4:31
126 – Kanin Hable (Owatonna) over Aiden Han-Lindemyer (Farmington) Maj 11-1
132 – Chase Dallman (Owatonna) over Brandan McAdoo (Farmington) Fall 1:22
138 – Jacob Reinardy (Owatonna) over Garrett Berg (Farmington) Maj 14-3
145 – Luke Peterson (Farmington) over Jerez Autridge (Owatonna) Maj 11-2
152 – Landen Johnson (Owatonna) over Cole Han-LIndemyer (Farmington) Fall 1:38
160 – Austin Hamel (Farmington) over Kaden Nelson (Owatonna) Dec 4-3
170 – Matt Seykora (Owatonna) over Chase Vought (Farmington) Dec 4-3
182 – Parker Venz (Farmington) over Ethan Stockwell (Owatonna) Fall 0:26
195 – Luke Weierke (Farmington) over Jackson Grunwald (Owatonna) Fall 1:52
220 – Quincey Price (Owatonna) over Andrew Keeler (Farmington) Fall 4:55
285 – Isaiah Noeldner (Owatonna) over Trevor Olson (Farmington) Maj 12-2

Championship

Owatonna 28 Northfield 27
106 – Cael Robb (Owatonna) over Brody Gorr (Northfield) Fall 3:59
113 – Beau Murphy (Northfield) over Owen Thorn (Owatonna) Dec 9-2
120 – Jake Messner (Northfield) over Yves Evillard (Owatonna) Dec 10-5
126 – Chase Murphy (Northfield) over Kanin Hable (Owatonna) Dec 2-1
132 – Sam Holman (Northfield) over Chase Dallman (Owatonna) Dec 3-2
138 – Drew Woodley (Northfield) over Jacob Reinardy (Owatonna) Dec 8-2
145 – Jerez Autridge (Owatonna) over Gavin Anderson (Northfield) Dec 4-1
152 – Jayce Barron (Northfield) over Andrew Nirk (Owatonna) Dec 5-3
160 – Landen Johnson (Owatonna) over Ethan Johnson (Northfield) Maj 17-6
170 – Kaden Nelson (Owatonna) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Nickolas Mikula (Northfield) over Matt Seykora (Owatonna) Dec 8-2
195 – Quincey Price (Owatonna) over Jack Holman (Northfield) Dec 7-2
220 – David Tonjum (Northfield) over Luke Effertz (Owatonna) Fall 1:02
285 – Isaiah Noeldner (Owatonna) over Nick Lopez (Northfield) Fall 4:50