MSHSL Section 2A Team

MSHSL Section 2A Team

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Preliminaries

WEM-JWP 36 Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 34
106 – Carson Petry (WEM-JWP) over Griffen Gimenez (LCWM) Dec 11-7
113 – Gavin Krause (WEM-JWP) over John Northquest (LCWM) Fall 3:11
120 – Lucas Morsching (WEM-JWP) over Brecken Northquest (LCWM) Fall 5:51
126 – Trayton Hewitt (LCWM) over Patrick Adams (WEM-JWP) Fall 0:56
132 – Tucker Wills (LCWM) over Jaxon Hulsing (WEM-JWP) Fall 1:08
138 – Tucker Rients (WEM-JWP) over Alex Harnitz (LCWM) Fall 3:50
145 – Kurtis Crosby (WEM-JWP) over Dominic Rosin (LCWM) Fall 1:49
152 – Seth Rosin (LCWM) over Hunter Hulsing (WEM-JWP) Dec 12-11
160 – Ethan Rider (WEM-JWP) over Sander Ludeman (LCWM) Fall 3:24
170 – Brendan Jones (LCWM) over Ted Carlson (WEM-JWP) Maj 14-5
182 – Matthew Thofson (LCWM) over Keegan Kuball (WEM-JWP) Fall 0:42
195 – Avery Northquest (LCWM) over Sam Carlson (WEM-JWP) Fall 0:33
220 – Brant Melchert (WEM-JWP) over Chayden Ross (LCWM) Dec 7-2
285 – Alex Sullivan (LCWM) over Jacob Karsten (WEM-JWP) Dec 4-2

Westfield 60 LeSueur-Henderson 15
106 – Wesley Scanlan (WTFLD) over Wyatt Genelin (LH) Dec 3-0
113 – Bo Zweiner (WTFLD) over Aidan Wieland (LH) Fall 3:56
120 – Lane Lembke (WTFLD) over Andy Genelin (LH) Fall 1:46
126 – Keegan Bronson (WTFLD) over Sam Gupton (LH) Fall 1:05
132 – Dylan Novak (LH) over Cade Christianson (WTFLD) Fall 5:00
138 – Tommy Gupton (LH) over Ty Bronson (WTFLD) Dec 3-0
145 – Sam Skillestad (WTFLD) over Jordan Grinde (LH) Fall 4:43
152 – Ethan Genelin (LH) over Bradley Simon (WTFLD) Fall 1:16
160 – Matthew Pryor (WTFLD) over Kade Thompson (LH) Dec 3-0
170 – Tyler Archer (WTFLD) over Isaias Sanchez (LH) Fall 1:17
182 – Dylan Ehmke (WTFLD) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Colton Krell (WTFLD) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Sam Pirkl (WTFLD) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Dylan Nirk (WTFLD) over Noe Sanchez (LH) Fall 0:43

United South Central 42 St. Clair-Mankato Loyola 29
106 – Eli Kruse (SCML) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Byron Getchell (USC) over Simon Kruse (SCML) Dec 6-4
120 – Bryce Sonnek (USC) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Chase Bade (SCML) over Janis Baumgartner (USC) Fall 0:00
132 – Ethan Elvebak (USC) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Double Forfeit
145 – Konner Harpestad (USC) over Lucas Kruse (SCML) Dec 9-5
152 – Jack Klinder (SCML) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Chase Baker (SCML) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Jacob Schimek (SCML) over Matt Beyer (USC) TF 15-0
182 – Collin Van Cleave (USC) over Brian Bennett (SCML) Fall 0:43
195 – Jacob Billings (USC) over Anthony McDonough (SCML) Fall 0:18
220 – Masyn Elvebak (USC) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Conner Ehlert (USC) over Unknown (Unattached) Forf

Quarterfinals

Blue Earth Area 82 WEM-JWP 0
106 – Caleb Langager (BEA) over Carson Petry (WEM-JWP) Fall 2:38
113 – Ty Peterson (BEA) over Gavin Krause (WEM-JWP) Fall 0:52
120 – Davis Sunken (BEA) over Lucas Morsching (WEM-JWP) Fall 0:48
126 – Jacob Beeler (BEA) over Patrick Adams (WEM-JWP) Fall 0:22
132 – Caleb Beeler (BEA) over Jeramia Hale (WEM-JWP) Fall 0:32
138 – Jaxen Klinkner (BEA) over Tucker Rients (WEM-JWP) Fall 1:14
145 – Koby Nagel (BEA) over Kurtis Crosby (WEM-JWP) Inj 2:00
152 – Adam Schavey (BEA) over Jack Cahill (WEM-JWP) Fall 2:54
160 – Max Ehrich (BEA) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Kean Hicks (BEA) over Ted Carlson (WEM-JWP) Maj 19-6
182 – Nick Frank (BEA) over Keegan Kuball (WEM-JWP) Fall 0:27
195 – Luke Mertens (BEA) over Sam Carlson (WEM-JWP) Fall 0:25
220 – Nick Lawrence (BEA) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Ian Cornelio (BEA) over Jacob Karsten (WEM-JWP) Fall 0:50

Medford 53 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 9
106 – Tommy Elwood (Medford) over Annabelle Petsinger (NRHEG) Maj 8-0
113 – Parker Bunn (NRHEG) over Evan Scweisthal (Medford) Dec 9-5
120 – Nikolas Petsinger (NRHEG) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Derek Bartosch (Medford) over Ethan Thompson (NRHEG) Fall 0:50
132 – Charley Elwood (Medford) over Clay Stenzel (NRHEG) Maj 11-1
138 – Garron Hoffman (Medford) over Andrew Reich (NRHEG) Dec 10-3
145 – Tate Hermes (Medford) over Agro Gushwa (NRHEG) Maj 11-3
152 – George McCarthy (Medford) over Thor Routh (NRHEG) Dec 4-2
160 – Willie VonRuden (Medford) over George Roesler (NRHEG) TF 16-1
170 – Josiah Hedensten (Medford) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Dylan Heiderscheidt (Medford) over Conner Okland (NRHEG) Dec 15-9
195 – Zach Wetmore (Medford) over Max Seltun (NRHEG) Dec 10-5
220 – Brennon Hoffman (Medford) over Ben Hagen (NRHEG) Fall 0:29
285 – Gavin Hermes (Medford) over Unknown (Unattached) Forf

Kenyon-Wanamingo 47 Westfield 23
106 – Gavin Johnson (KW) over Wesley Scanlan (WTFLD) Fall 1:12
113 – Trent Foss (KW) over Bo Zweiner (WTFLD) Dec 3-0
120 – Lane Lembke (WTFLD) over Kiefer Olson (KW) Maj 9-0
126 – Keegan Bronson (WTFLD) over Isaiah Thompson (KW) Maj 11-0
132 – Dillon Bartel (KW) over Cade Christianson (WTFLD) Fall 3:54
138 – Alec Johnson (KW) over Ty Bronson (WTFLD) Fall 0:58
145 – Bray Olson (KW) over Sam Skillestad (WTFLD) TF 15-0
152 – Jaedin Johnson (KW) over Bradley Simon (WTFLD) Fall 5:59
160 – Tyler Craig (KW) over Matthew Pryor (WTFLD) Fall 3:43
170 – Tyler Archer (WTFLD) over Daniel Van Epps (KW) Maj 10-2
182 – Dylan Ehmke (WTFLD) over Gage Thompson (KW) Fall 0:36
195 – Logan Meyers (KW) over Sam Pirkl (WTFLD) Fall 0:09
220 – Colton Krell (WTFLD) over Carter Quam (KW) TF 23-8
285 – Armani Tucker (KW) over Dylan Nirk (WTFLD) Dec 3-2

Maple River 58 United South Central 24
106 – Braxton Simon (MR) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Bryce Sonnek (USC) over Amarus Harris (MR) Fall 1:26
120 – Boden Simon (MR) over Janis Baumgartner (USC) Fall 0:47
126 – Ethan Elvebak (USC) over Robert Borden (MR) Fall 1:07
132 – Trevor Pearson (MR) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Cooper Ochsendorf (MR) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Konner Harpestad (USC) over Noah Ziegler (MR) Fall 1:01
152 – Laken Ivie (MR) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Caden Ochsendorf (MR) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Brady Walters (MR) over Matt Beyer (USC) Fall 0:33
182 – Wyatt Simon (MR) over Collin Van Cleave (USC) Fall 1:24
195 – Nathan Trio (MR) over Jacob Billings (USC) Maj 17-6
220 – Masyn Elvebak (USC) over Eston Battles (MR) Fall 1:22
285 – Thayne Decker (MR) over Unknown (Unattached) Forf

Semifinals

Blue Earth Area 47 Medford 19
106 – Tommy Elwood (Medford) over Caleb Langager (Blue Earth Area) Dec 6-0
113 – Ty Peterson (Blue Earth Area) over Evan Scweisthal (Medford) Fall 2:00
120 – Carson Sturtz (Blue Earth Area) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Davis Sunken (Blue Earth Area) over Derek Bartosch (Medford) Fall 1:00
132 – Charley Elwood (Medford) over Jacob Beeler (Blue Earth Area) Dec 5-0
138 – Caleb Beeler (Blue Earth Area) over Kael Neumann (Medford) Fall 3:22
145 – Tate Hermes (Medford) over Jaxen Klinkner (Blue Earth Area) Dec 9-3
152 – Willie VonRuden (Medford) over Koby Nagel (Blue Earth Area) Maj 18-6
160 – Adam Schavey (Blue Earth Area) over George McCarthy (Medford) Fall 3:28
170 – Max Ehrich (Blue Earth Area) over Josiah Hedensten (Medford) TF 21-6
182 – Nick Frank (Blue Earth Area) over Dylan Heiderscheidt (Medford) Fall 1:41
195 – Luke Mertens (Blue Earth Area) over Zach Wetmore (Medford) Dec 5-2
220 – Nick Lawrence (Blue Earth Area) over Brennon Hoffman (Medford) TB-1 2-1
285 – Gavin Hermes (Medford) over Ian Cornelio (Blue Earth Area) Fall 0:48

Kenyon-Wanamingo 42 Maple River 33
106 – Gavin Johnson (Kenyon-Wanamingo) over Braxton Simon (Maple River) Fall 1:59
113 – Trent Foss (Kenyon-Wanamingo) over Amarus Harris (Maple River) Fall 0:10
120 – Boden Simon (Maple River) over Kiefer Olson (Kenyon-Wanamingo) Fall 1:18
126 – Trevor Pearson (Maple River) over Isaiah Thompson (Kenyon-Wanamingo) Fall 3:04
132 – Dillon Bartel (Kenyon-Wanamingo) over Robert Borden (Maple River) Fall 1:15
138 – Cooper Ochsendorf (Maple River) over Alec Johnson (Kenyon-Wanamingo) Dec 5-3
145 – Bray Olson (Kenyon-Wanamingo) over Dylan Doyen (Maple River) Fall 1:30
152 – Caden Ochsendorf (Maple River) over Jaedin Johnson (Kenyon-Wanamingo) Fall 3:16
160 – Jed Johnson (Kenyon-Wanamingo) over Laken Ivie (Maple River) Fall 3:19
170 – Tyler Craig (Kenyon-Wanamingo) over Brady Walters (Maple River) Dec 11-6
182 – Wyatt Simon (Maple River) over Daniel Van Epps (Kenyon-Wanamingo) Fall 1:16
195 – Nathan Trio (Maple River) over Logan Meyers (Kenyon-Wanamingo) Fall 5:19
220 – Carter Quam (Kenyon-Wanamingo) over Eston Battles (Maple River) Fall 0:45
285 – Armani Tucker (Kenyon-Wanamingo) over Thayne Decker (Maple River) TB-1 7-4

Championship

Blue Earth Area 39 Kenyon-Wanamingo 23
106 – Gavin Johnson (Kenyon-Wanamingo) over Caleb Langager (Blue Earth Area) Maj 11-2
113 – Ty Peterson (Blue Earth Area) over Trent Foss (Kenyon-Wanamingo) Fall 1:46
120 – Davis Sunken (Blue Earth Area) over Kiefer Olson (Kenyon-Wanamingo) Fall 4:33
126 – Jacob Beeler (Blue Earth Area) over Isaiah Thompson (Kenyon-Wanamingo) Maj 12-0
132 – Caleb Beeler (Blue Earth Area) over Dillon Bartel (Kenyon-Wanamingo) Maj 10-1
138 – Jaxen Klinkner (Blue Earth Area) over Alec Johnson (Kenyon-Wanamingo) Dec 10-5
145 – Bray Olson (Kenyon-Wanamingo) over Parker Meyers (Blue Earth Area) Dec 9-5
152 – Koby Nagel (Blue Earth Area) over Jaedin Johnson (Kenyon-Wanamingo) Maj 16-5
160 – Tyler Craig (Kenyon-Wanamingo) over Adam Schavey (Blue Earth Area) Fall 3:37
170 – Max Ehrich (Blue Earth Area) over Gage Thompson (Kenyon-Wanamingo) Fall 0:19
182 – Nick Frank (Blue Earth Area) over Daniel Van Epps (Kenyon-Wanamingo) Dec 7-0
195 – Luke Mertens (Blue Earth Area) over Logan Meyers (Kenyon-Wanamingo) Dec 7-0
220 – Carter Quam (Kenyon-Wanamingo) over Nick Lawrence (Blue Earth Area) Maj 9-1
285 – Armani Tucker (Kenyon-Wanamingo) over Ian Cornelio (Blue Earth Area) Fall 2:33