MSHSL Section 3A Team

MSHSL Section 3A Team

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Preliminaries

Windom/Mountain Lake 54 Springfield 30
106 – Noah Holmberg (WML) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Thavien Xayachak (WML) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Owen Bertram (Springfield) over Tucker Renquist (WML) Fall 1:45
126 – Caden Swoboda (WML) over Wyatt Schmidt (Springfield) Fall 1:37
132 – Kade Sammons (WML) over Dalton Langseth (Springfield) Fall 0:37
138 – Brett Willaby (WML) over Alex Moudry (Springfield) Fall 1:11
145 – Joe Anderson (Springfield) over Montgomery Bjorklund (WML) Fall 1:08
152 – Trenton Renquist (WML) over Andrew Manko (Springfield) Fall 1:35
160 – Ethan Langseth (Springfield) over Manuel Salvador (WML) Fall 2:20
170 – Micah Holmberg (WML) over Kadin Johnson (Springfield) Fall 4:46
182 – Colen Moudry (Springfield) over Cyrus Bjorklund (WML) Fall 1:29
195 – Mason Rummel (Springfield) over Keith Swenson (WML) Fall 2:45
220 – Alex Altmann (WML) over Mitchell Streich (Springfield) Fall 1:54
285 – Eli Mutz (WML) over Shane Clemon (Springfield) Fall 3:32

Wabasso/Red Rock Central 70 Fulda/Murray County Central 9
106 – Adryen Tietz (WRRC) over Torrin Clarke (FMCC) Fall 1:12
113 – Zackary Zimmerman (WRRC) over Denver Ash (FMCC) Fall 0:40
120 – Aiden Lorenzen (FMCC) over Aubrey Mathiowetz (WRRC) Fall 1:16
126 – Carson Klein (FMCC) over Carter Beranek (WRRC) Dec 11-4
132 – Andrew Pankonin (WRRC) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Chase Irlbeck (WRRC) over Kenzie Granum (FMCC) Fall 1:38
145 – Mason Irlbeck (WRRC) over Kadin Kuehl (FMCC) Maj 12-3
152 – Josh Hesse (WRRC) over Rylan Behnke (FMCC) Fall 0:38
160 – Hayden Determan (WRRC) over Jesse Ray (FMCC) Fall 0:55
170 – Damian Osland (WRRC) over Christian Kuball (FMCC) Fall 3:38
182 – Lance Wagner (WRRC) over Ryder Henning (FMCC) Fall 1:22
195 – Ty Altermatt (WRRC) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Derek Werner (WRRC) over Keigan Behnke (FMCC) Fall 1:05
285 – Cory Anderson (WRRC) over Unknown (Unattached) Forf

Pipestone Area 45 St. James Area 33
106 – Davis Budden (PIP) over Kollin Anderson (SJA) Dec 5-0
113 – Troy Parulski (SJA) over Unknown (Unattached) Forf
120 – JJ Martens (PIP) over Gadiel Velasco (SJA) Fall 2:32
126 – Wyatt Westcott (SJA) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Joshua Olivares (SJA) over Valentin Barrios (PIP) Fall 3:57
138 – Austin Knickrehm (SJA) over Allen Tubbs (PIP) Fall 3:36
145 – Grant Budden (PIP) over Jack Mahoney-Berg (SJA) Fall 0:24
152 – Angel Campos (PIP) over Jackson Miest (SJA) Fall 1:36
160 – Tallin Johnson (SJA) over Eric Lange (PIP) Dec 11-6
170 – Jackson Melcher (PIP) over David Rathman (SJA) Fall 1:31
182 – Micah Hach (PIP) over Jarret Durheim (SJA) Fall 0:41
195 – Jayden Hoss (PIP) over Josh Carreon (SJA) Fall 1:11
220 – Tyler DeGroot (PIP) over Koltin Johnson (SJA) Fall 3:36
285 – Peyton Engelking (SJA) over Caden Miller (PIP) Fall 1:18

Quarterfinals

Jackson County Central 45 Windom/Mountain Lake 29
106 – Thavien Xayachak (WML) over Nolan Ambrose (JCC) Fall 0:50
113 – Kie Anderson (JCC) over Noah Holmberg (WML) Maj 18-5
120 – Logan Butzon (JCC) over Tucker Renquist (WML) Maj 15-5
126 – Thomas Freking (JCC) over Caden Swoboda (WML) Maj 9-1
132 – Kade Sammons (WML) over Matthew Haley (JCC) TF 18-1
138 – Brett Willaby (WML) over Isaiah Rodriguez (JCC) Fall 2:21
145 – Payton Handevidt (JCC) over Montgomery Bjorklund (WML) Fall 0:29
152 – Trenton Renquist (WML) over Coltan Bents (JCC) Fall 4:52
160 – Ethan Hendrickson (JCC) over Manuel Salvador (WML) Fall 0:23
170 – Caleb Vancura (JCC) over Micah Holmberg (WML) Dec 12-6
182 – William Freking (JCC) over Cyrus Bjorklund (WML) Fall 0:10
195 – Trace Michelson (JCC) over Keith Swenson (WML) Fall 0:50
220 – Sam Dunker (JCC) over Alex Altmann (WML) Fall 0:46
285 – Eli Mutz (WML) over Keldon Bennett (JCC) Fall 0:56

Canby 48 Adrian Area 17
106 – Lane Fink (Canby) over Bruce Farinella (Adrian) Fall 1:40
113 – Lincoln Fink (Canby) over Brayan Anaya (Adrian) Dec 9-6
120 – Jake Wagner (Canby) over Reese Morrison (Adrian) Fall 2:35
126 – Breyer Hieronimus (Adrian) over Brayden Gravdal (Canby) Fall 2:18
132 – Tanner Drietz (Canby) over Rilee Heidebrink (Adrian) Maj 13-4
138 – Logan Sherer (Adrian) over Parker Viessman (Canby) Dec 8-2
145 – Coltyn Drietz (Canby) over Isaac Bullerman (Adrian) Fall 3:39
152 – Logan Taylor (Adrian) over Hunter Cleveland (Canby) Maj 8-0
160 – Kalib Greenman (Canby) over Quentin Wolf (Adrian) Maj 13-5
170 – Preston Nelson (Adrian) over Alex Full (Canby) Maj 14-6
182 – Josh Steffen (Canby) over Cameron Wieneke (Adrian) Maj 17-6
195 – Parker Verhelst (Canby) over Jaren Winselman (Adrian) Dec 5-3
220 – shane Noyes (Canby) over Beau Bullerman (Adrian) Fall 1:38
285 – Denver Noyes (Canby) over Scot Edwards (Adrian) Fall 3:50

Minneota 47 Wabasso/Red Rock Central 21
106 – Troy Vankeulen (Minneota) over Adryen Tietz (WRRC) Fall 1:40
113 – Peyton Gillund (Minneota) over Zackary Zimmerman (WRRC) Maj 12-3
120 – Eric Carrasco (Minneota) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Truman Wambeke (Minneota) over Carter Beranek (WRRC) Fall 0:55
132 – Zack Fier (Minneota) over Chase Irlbeck (WRRC) TF 15-0
138 – Kade Lozinski (Minneota) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Jonah Gruenes (Minneota) over Mason Irlbeck (WRRC) Maj 8-0
152 – Blake Reiss (Minneota) over Josh Hesse (WRRC) Maj 9-0
160 – Hayden Determan (WRRC) over Conner Sik (Minneota) Fall 1:14
170 – Cole Sanow (Minneota) over Vander Mathiowetz (WRRC) Dec 7-2
182 – Damian Osland (WRRC) over Hudson Scholten (Minneota) Dec 10-4
195 – Lance Wagner (WRRC) over Tyler Gronke (Minneota) Fall 0:42
220 – Derek Werner (WRRC) over Jackson Esping (Minneota) Fall 0:25
285 – Jayden Gamrak (Minneota) over Cory Anderson (WRRC) Dec 6-4

Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 64 Pipestone Area 16
106 – Devin Carter (TMBWWG) over Davis Budden (PIP) Fall 3:05
113 – JJ Martens (PIP) over Alexander Schuh (TMBWWG) Maj 10-0
120 – Jeret Ankrum (TMBWWG) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Ayden Horner (TMBWWG) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Levi Ellingson (TMBWWG) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Blaine Petersen (TMBWWG) over Allen Tubbs (PIP) Fall 1:16
145 – Grant Budden (PIP) over Sawyer Otto (TMBWWG) Fall 1:55
152 – Caden Johnson (TMBWWG) over Angel Campos (PIP) Maj 9-0
160 – Eric Lange (PIP) over Nathanial Kontz (TMBWWG) Fall 1:57
170 – Sawyer Schwartz (TMBWWG) over Aiden Voss (PIP) Fall 0:14
182 – Gabe Krick (TMBWWG) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Eathan Martinez (TMBWWG) over Jayden Hoss (PIP) Fall 2:15
220 – Trevor Eisfeld (TMBWWG) over Tyler DeGroot (PIP) Fall 1:29
285 – Travis Willhitte (TMBWWG) over Caden Miller (PIP) Fall 2:46

Semifinals

Canby 34 Jackson County Central 30
106 – Lane Fink (Canby) over Nolan Ambrose (JCC) Dec 8-3
113 – Logan Butzon (JCC) over Lincoln Fink (Canby) Maj 12-4
120 – Thomas Freking (JCC) over Easton Antony (Canby) Maj 17-3
126 – Dylan Withers (JCC) over Jake Wagner (Canby) Maj 9-0
132 – Tanner Drietz (Canby) over Matthew Haley (JCC) Fall 1:22
138 – Parker Viessman (Canby) over Isaiah Rodriguez (JCC) Maj 16-6
145 – Coltyn Drietz (Canby) over Coltan Bents (JCC) Fall 3:52
152 – Payton Handevidt (JCC) over Sawyer Verhelst (Canby) Fall 0:12
160 – Ethan Hendrickson (JCC) over Hunter Cleveland (Canby) Fall 4:54
170 – Caleb Vancura (JCC) over Kalib Greenman (Canby) Dec 4-2
182 – William Freking (JCC) over Alex Full (Canby) Dec 8-5
195 – Josh Steffen (Canby) over Sam Dunker (JCC) Dec 6-0
220 – shane Noyes (Canby) over Lee Drahota (JCC) Fall 4:27
285 – Denver Noyes (Canby) over Keldon Bennett (JCC) Fall 2:44

Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 30 Minneota 29
106 – Devin Carter (TMBWWG) over Troy Vankeulen (Minneota) Dec 3-0
113 – Peyton Gillund (Minneota) over Alexander Schuh (TMBWWG) Dec 12-9
120 – Eric Carrasco (Minneota) over Ayden Horner (TMBWWG) SV-1 4-2
126 – Levi Ellingson (TMBWWG) over Zack Fier (Minneota) Dec 2-1
132 – Kade Lozinski (Minneota) over Jayden Torgeson (TMBWWG) Fall 5:22
138 – Jonah Gruenes (Minneota) over Blaine Petersen (TMBWWG) TF 16-1
145 – Alex Depestel (Minneota) over Sawyer Otto (TMBWWG) Dec 8-6
152 – Blake Reiss (Minneota) over Caden Johnson (TMBWWG) Dec 5-0
160 – Sawyer Schwartz (TMBWWG) over Branden Johnson (Minneota) Fall 0:26
170 – Jace Paplow (TMBWWG) over Conner Sik (Minneota) Fall 3:46
182 – Gabe Krick (TMBWWG) over Cole Sanow (Minneota) Dec 9-3
195 – Eathan Martinez (TMBWWG) over Hudson Scholten (Minneota) Fall 3:56
220 – Trevor Eisfeld (TMBWWG) over Jackson Esping (Minneota) Dec 7-2
285 – Jayden Gamrak (Minneota) over Nic Willhite (TMBWWG) Fall 0:30

Championship

Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 36 Canby 34
106 – Lane Fink (Canby) over Devin Carter (TMBWWG) Dec 10-4
113 – Lincoln Fink (Canby) over Alexander Schuh (TMBWWG) Dec 9-7
120 – Ayden Horner (TMBWWG) over Easton Antony (Canby) Fall 1:47
126 – Levi Ellingson (TMBWWG) over Jake Wagner (Canby) Inj 0:00
132 – Tanner Drietz (Canby) over Jayden Torgeson (TMBWWG) Fall 3:32
138 – Parker Viessman (Canby) over Sawyer Otto (TMBWWG) Fall 0:51
145 – Blaine Petersen (TMBWWG) over Coltyn Drietz (Canby) Fall 5:05
152 – Caden Johnson (TMBWWG) over Hunter Cleveland (Canby) Maj 11-0
160 – Sawyer Schwartz (TMBWWG) over Kalib Greenman (Canby) Maj 12-4
170 – Jace Paplow (TMBWWG) over Alex Full (Canby) Maj 14-6
182 – Josh Steffen (Canby) over Gabe Krick (TMBWWG) Maj 12-3
195 – Trevor Eisfeld (TMBWWG) over Parker Verhelst (Canby) Fall 0:52
220 – shane Noyes (Canby) over Travis Willhitte (TMBWWG) Fall 5:11
285 – Denver Noyes (Canby) over Nic Willhite (TMBWWG) Fall 0:40