MSHSL Section 3AAA Individual Tournament

MSHSL Section 3AAA Individual Tournament

Saturday, February 22 at Park High School

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Final Brackets

106
1st Place – Zachary Silvis of Park
2nd Place – Alex Braun of Woodbury
3rd Place – Derek Steinke of Hastings
4th Place – Ernest Moindi of Henry Sibley
5th Place – Thomas Krueger of Eagan
6th Place – Dah Ku Htoo of St Paul Harding
1st Zachary Silvis (Park) 43-4, So. over Alex Braun (Woodbury) 42-8, 8th. (Dec 9-3)
2nd Alex Braun (Woodbury) 42-8, 8th. over Derek Steinke (Hastings) 23-22, 8th. (NC)
3rd Derek Steinke (Hastings) 23-22, 8th. over Ernest Moindi (Henry Sibley) 16-22, 8th. (Fall 1:16)
5th Thomas Krueger (Eagan) 10-20, Fr. over Dah Ku Htoo (St Paul Harding) 11-25, Jr. (Fall 4:21)

113
1st Place – Brad Little of Woodbury
2nd Place – Law Law Eh of St Paul Central
3rd Place – Caleb Folstrom of Hastings
4th Place – Koua Thao of St Paul Harding
5th Place – Gunner Mullen of Park
6th Place – Collin Thell of Henry Sibley
1st Brad Little (Woodbury) 17-5, 7th. over Law Law Eh (St Paul Central) 18-8, Jr. (Fall 3:42)
2nd Law Law Eh (St Paul Central) 18-8, Jr. over Caleb Folstrom (Hastings) 15-18, Fr. (Dec 14-10)
3rd Caleb Folstrom (Hastings) 15-18, Fr. over Koua Thao (St Paul Harding) 12-3, Sr. (Fall 4:57)
5th Gunner Mullen (Park) 30-12, 7th. over Collin Thell (Henry Sibley) 10-20, Fr. (Fall 2:57)

120
1st Place – Josh Route of Hastings
2nd Place – Owen Langfield of Henry Sibley
3rd Place – Ryan Holt of Woodbury
4th Place – Kevin Dang of Eagan
5th Place – Kong Lor of St Paul Harding
6th Place – Ryan Son of St Paul Central
1st Josh Route (Hastings) 30-21, Fr. over Owen Langfield (Henry Sibley) 27-11, Fr. (Dec 4-2)
2nd Owen Langfield (Henry Sibley) 27-11, Fr. over Ryan Holt (Woodbury) 13-26, Jr. (Inj. 0:00)
3rd Ryan Holt (Woodbury) 13-26, Jr. over Kevin Dang (Eagan) 11-23, Jr. (TF-1.5 2:00 (17-2))
5th Kong Lor (St Paul Harding) 26-18, Sr. over Ryan Son (St Paul Central) 3-26, So. (Dec 8-5)

126
1st Place – Will Bents of Woodbury
2nd Place – Aiden Erickson of Hastings
3rd Place – Pedro Cervantes of St Paul Harding
4th Place – Trey Sann of Henry Sibley
5th Place – Henry Phillips of St Paul Central
6th Place – Jonah Spence of Eagan
1st Will Bents (Woodbury) 41-6, Jr. over Aiden Erickson (Hastings) 25-17, Fr. (Dec 6-2)
2nd Aiden Erickson (Hastings) 25-17, Fr. over Pedro Cervantes (St Paul Harding) 33-11, Jr. (NC)
3rd Pedro Cervantes (St Paul Harding) 33-11, Jr. over Trey Sann (Henry Sibley) 13-14, Fr. (Fall 2:24)
5th Henry Phillips (St Paul Central) 6-20, Jr. over Jonah Spence (Eagan) 0-12, Fr. (Fall 2:00)

132
1st Place – Cade Johnson of Woodbury
2nd Place – Jose Ruiz of Henry Sibley
3rd Place – Austin Kalina of Eagan
4th Place – John Wallace of St Paul Central
5th Place – Tong Lee of St Paul Harding
6th Place – Hunter Giefer of Hastings
1st Cade Johnson (Woodbury) 37-11, Jr. over Jose Ruiz (Henry Sibley) 19-20, Sr. (Fall 1:13)
2nd Jose Ruiz (Henry Sibley) 19-20, Sr. over Austin Kalina (Eagan) 17-21, So. (MD 12-4)
3rd Austin Kalina (Eagan) 17-21, So. over John Wallace (St Paul Central) 10-18, . (Fall 1:09)
5th Tong Lee (St Paul Harding) 17-16, Sr. over Hunter Giefer (Hastings) 4-7, Fr. (M. For.)

138
1st Place – Solomon Lankow of Park
2nd Place – John Kendall of Hastings
3rd Place – Jack Anderson of Woodbury
4th Place – Riley Kane of East Ridge
5th Place – Cody Sommer of Henry Sibley
6th Place – Allen Lainfiesta of St Paul Harding
1st Solomon Lankow (Park) 42-5, Sr. over John Kendall (Hastings) 35-15, Sr. (Dec 5-0)
2nd John Kendall (Hastings) 35-15, Sr. over Jack Anderson (Woodbury) 10-9, Fr. (Fall 2:25)
3rd Jack Anderson (Woodbury) 10-9, Fr. over Riley Kane (East Ridge) 19-24, So. (Dec 6-2)
5th Cody Sommer (Henry Sibley) 6-9, So. over Allen Lainfiesta (St Paul Harding) 9-11, Fr. (Dec 7-0)

145
1st Place – Noah Kipp of Eagan
2nd Place – Nolan Myers of Hastings
3rd Place – Tanner Holt of East Ridge
4th Place – Bah Blu of St Paul Harding
5th Place – Joaquin Mancha of Henry Sibley
6th Place – Perry Paananen of Park
1st Noah Kipp (Eagan) 20-14, Sr. over Tanner Holt (East Ridge) 26-12, Jr. (Dec 5-2)
2nd Nolan Myers (Hastings) 24-21, Jr. over Tanner Holt (East Ridge) 26-12, Jr. (Dec 8-4)
3rd Nolan Myers (Hastings) 24-21, Jr. over Bah Blu (St Paul Harding) 32-14, Sr. (Fall 5:28)
5th Joaquin Mancha (Henry Sibley) 12-15, Sr. over Perry Paananen (Park) 9-14, Fr. (TF-1.5 2:59 (23-7))

152
1st Place – Ty Gage of Eagan
2nd Place – Sebastian Zamorano of Woodbury
3rd Place – William Martinez of St Paul Central
4th Place – Zander Hallis of Hastings
5th Place – Enock Moindi of Henry Sibley
6th Place – Myles Lee of St Paul Harding
1st Ty Gage (Eagan) 26-13, Sr. over Sebastian Zamorano (Woodbury) 31-18, Jr. (MD 11-0)
2nd Sebastian Zamorano (Woodbury) 31-18, Jr. over William Martinez (St Paul Central) 27-9, Jr. (Fall 2:46)
3rd William Martinez (St Paul Central) 27-9, Jr. over Zander Hallis (Hastings) 15-15, So. (MD 16-6)
5th Enock Moindi (Henry Sibley) 24-16, Jr. over Myles Lee (St Paul Harding) 18-17, Jr. (For.)

160
1st Place – Levi French-Amara of Henry Sibley
2nd Place – Mukhtar Ali of Hastings
3rd Place – Noah Stejskal of Eagan
4th Place – Sam Ruiz of Park
5th Place – Dave Hawley of Woodbury
6th Place – Nick Olson of East Ridge
1st Levi French-Amara (Henry Sibley) 24-11, Sr. over Mukhtar Ali (Hastings) 26-16, Sr. (Dec 3-1)
2nd Mukhtar Ali (Hastings) 26-16, Sr. over Noah Stejskal (Eagan) 15-19, Sr. (NC)
3rd Noah Stejskal (Eagan) 15-19, Sr. over Sam Ruiz (Park) 22-20, Sr. (Inj. 3:16)
5th Dave Hawley (Woodbury) 2-2, Sr. over Nick Olson (East Ridge) 1-25, So. (Fall 5:58)

170
1st Place – Ethan Pittman of East Ridge
2nd Place – Garrett Beying of Hastings
3rd Place – Connor Thell of Henry Sibley
4th Place – Zeke Brown-Knott of Park
5th Place – Jaden Williams of Eagan
6th Place – Ahmed Abdelal of Woodbury
1st Ethan Pittman (East Ridge) 3-0, Sr. over Garrett Beying (Hastings) 21-18, Sr. (Dec 6-4)
2nd Garrett Beying (Hastings) 21-18, Sr. over Connor Thell (Henry Sibley) 24-12, Sr. (NC)
3rd Connor Thell (Henry Sibley) 24-12, Sr. over Zeke Brown-Knott (Park) 20-16, Sr. (Fall 2:49)
5th Jaden Williams (Eagan) 12-25, Sr. over Ahmed Abdelal (Woodbury) 18-12, So. (Fall 1:22)

182
1st Place – Sam Tollison of East Ridge
2nd Place – Noah Johnson of Park
3rd Place – Zach Jacobson of Eagan
4th Place – Omar Abdelal of Woodbury
5th Place – Ethan Lowe of Henry Sibley
6th Place – Samuel O’Connor of Hastings
1st Sam Tollison (East Ridge) 17-6, So. over Noah Johnson (Park) 22-11, Sr. (Fall 2:36)
2nd Noah Johnson (Park) 22-11, Sr. over Zach Jacobson (Eagan) 21-18, Jr. (SV-1 8-4)
3rd Zach Jacobson (Eagan) 21-18, Jr. over Omar Abdelal (Woodbury) 20-24, Sr. (Dec 11-7)
5th Ethan Lowe (Henry Sibley) 19-20, So. over Samuel O’Connor (Hastings) 10-15, Jr. (Dec 13-12)

195
1st Place – Khrystiyan Mullen of Park
2nd Place – Tre Hockenberger of Woodbury
3rd Place – Justin Tverberg of Hastings
4th Place – Jack Kelley of Eagan
5th Place – Parker Muth of East Ridge
6th Place – Vang Tou Chor of St Paul Central
1st Khrystiyan Mullen (Park) 41-8, Sr. over Tre Hockenberger (Woodbury) 30-14, Sr. (Fall 1:58)
2nd Tre Hockenberger (Woodbury) 30-14, Sr. over Justin Tverberg (Hastings) 29-16, Sr. (Fall 2:28)
3rd Justin Tverberg (Hastings) 29-16, Sr. over Jack Kelley (Eagan) 24-16, Jr. (Fall 1:49)
5th Parker Muth (East Ridge) 7-12, So. over Vang Tou Chor (St Paul Central) 8-11, Jr. (Fall 2:55)

220
1st Place – Antonio Davis of Park
2nd Place – Mason Barrows of Woodbury
3rd Place – Brady Schiller of Hastings
4th Place – Destiny Azonwu of St Paul Harding
5th Place – Brett Velander of Henry Sibley
1st Antonio Davis (Park) 40-3, Sr. over Mason Barrows (Woodbury) 30-12, Sr. (Fall 0:27)
2nd Mason Barrows (Woodbury) 30-12, Sr. over Brady Schiller (Hastings) 29-16, Sr. (NC)
3rd Brady Schiller (Hastings) 29-16, Sr. over Destiny Azonwu (St Paul Harding) 9-7, Sr. (Fall 1:49)
5th Brett Velander (Henry Sibley) 3-12, So. over () , . (Bye)

285
1st Place – Diego Villeda of Eagan
2nd Place – Cameron Olsen of Hastings
3rd Place – Reese Lanegran of Park
4th Place – Godwin Kardor of St Paul Harding
5th Place – Ethan Chaney of Woodbury
1st Diego Villeda (Eagan) 30-11, Jr. over Cameron Olsen (Hastings) 30-7, Sr. (SV-1 3-1)
2nd Cameron Olsen (Hastings) 30-7, Sr. over Reese Lanegran (Park) 22-16, Sr. (MD 13-0)
3rd Reese Lanegran (Park) 22-16, Sr. over Godwin Kardor (St Paul Harding) 26-9, Sr. (Fall 3:53)
5th Ethan Chaney (Woodbury) 8-13, Sr. over () , . (Bye)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.