MSHSL Section 4A Team

MSHSL Section 4A Team

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Quarterfinals

Atwater-Cosmos-Grove City 69 Norwood Young America 6
106 – Edwyn Gonzalez (ACGC) over Caleb Bohlman (NYA) Fall 0:52
113 – Trey Schmidt (ACGC) over Carter Storms (NYA) Maj 9-1
120 – Jayden Kragenbring (ACGC) over Reese Lentsch (NYA) Fall 1:02
126 – Kelvin Andrade-Ponce (ACGC) over Danny Padilla (NYA) Fall 2:25
132 – Brady Holien (ACGC) over Terrance Eddings (NYA) Fall 1:39
138 – Mason Studemann (ACGC) over Riley Lentsch (NYA) Maj 13-4
145 – Hayden Straumann (ACGC) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Blake Kimpling (NYA) over Logan Straumann (ACGC) Fall 0:49
160 – Jaxon Behm (ACGC) over Lucas Urness (NYA) Fall 3:28
170 – Taylor Fester (ACGC) over Sean Weckman (NYA) Dec 6-0
182 – Jesus Cardenas (ACGC) over Nicholas Christianson (NYA) Maj 14-2
195 – Terrell Renne (ACGC) over Jacob Thimsen (NYA) Fall 1:05
220 – Jose Posada (ACGC) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Tanner Berghuis (ACGC) over Sean Franck (NYA) Fall 1:18

Eden Valley-Watkins 40 Trinity School at River Ridge 34
106 – Teagyn Ludwig (EVW) over David Gregory (Trinity) Fall 1:05
113 – Zach Chen (Trinity) over Thomas Thompson (EVW) Fall 0:43
120 – Joseph Howell (Trinity) over Treyce Ludwig (EVW) Maj 9-0
126 – Gavin Caron (EVW) over Stephen McNamara (Trinity) Fall 4:48
132 – Taylor Ludwig (EVW) over Jon DeMarais (Trinity) Maj 8-0
138 – Kiru Adbebe (Trinity) over Conner Lincoln (EVW) Maj 13-4
145 – Deaglan Maines (Trinity) over Gavin Mathies (EVW) Fall 5:46
152 – Isaac Ortiz (EVW) over Tim Brewer (Trinity) Fall 2:52
160 – Sam Nistler (EVW) over Thomas MacNamara (Trinity) Fall 0:40
170 – Ian Nistler (EVW) over Will Howell (Trinity) Fall 3:21
182 – Thomas Nicklaus (Trinity) over Carter Mathies (EVW) Maj 12-4
195 – Aidan Willard (Trinity) over Sonnie DeHeer (EVW) Fall 1:04
220 – Jack Michaud (Trinity) over Armando Walker (EVW) Maj 15-1
285 – Austin Schlangen (EVW) over Unknown (Unattached) Forf

Howard Lake-Waverly-Winsted 57 Sibley East 21
106 – Caleb Boese (HLWW) over Logan Steele (SE) Fall 3:26
113 – Derek Steele (SE) over Tony Baumann (HLWW) Fall 0:38
120 – Drayden Morton (SE) over Porter Matheson (HLWW) Fall 1:30
126 – Mitchell Mallak (HLWW) over Josh Sotelo (SE) Fall 1:33
132 – Casey Diers (HLWW) over Riley Drexler (SE) Dec 5-3
138 – Lincoln Carpenter (SE) over Hunter Decker (HLWW) Fall 1:18
145 – Wiley Wiegert (HLWW) over Chris Onfre (SE) Fall 2:59
152 – Isaac Busse (HLWW) over Jathen Mendoza (SE) Fall 5:28
160 – Collin Boese (HLWW) over Aaron Elseth (SE) Fall 1:20
170 – Liam Eberhard (HLWW) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Ben Quast (SE) over Ryan Tuchtenhagen (HLWW) Dec 5-4
195 – Colton Long (HLWW) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Danny Mosford (HLWW) over Omar Martinez (SE) Fall 1:14
285 – Jakob Duske (HLWW) over Unknown (Unattached) Forf

Kimball Area 66 St. Agnes 9
106 – Jack Bollman (KIM) over Owen Brooker (St. Agnes) Fall 1:14
113 – William Serbus (KIM) over Vincent Hernandez (St. Agnes) Fall 1:03
120 – Gavin Winter (KIM) over Johnny Cummings (St. Agnes) Fall 1:28
126 – Lucas Jurek (KIM) over Luke Scott (St. Agnes) TF 18-2
132 – Alex Nelson (KIM) over John Etnier (St. Agnes) Fall 2:52
138 – Cody Leither (KIM) over Davey McLaughlin (St. Agnes) Fall 1:27
145 – Josh Hernandez (St. Agnes) over Haden Rosenow (KIM) Dec 16-10
152 – Gabe Scott (St. Agnes) over Logan Kuseske (KIM) Fall 3:24
160 – Austin Donnay (KIM) over Isaac Schmidt (St. Agnes) Dec 5-2
170 – Ashton Hanan (KIM) over Matthew Jurek (St. Agnes) Fall 0:47
182 – Carter Holtz (KIM) over Edmund Schmitz (St. Agnes) Fall 3:02
195 – Brandon Guggisberg (KIM) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Nicholas Bowen (KIM) over Daniel Romero (St. Agnes) Maj 12-0
285 – Ace Meyer (KIM) over Unknown (Unattached) Forf

Semifinals

Atwater-Cosmos-Grove City 67 Eden Valley-Watkins 4
106 – Jevon Williams (ACGC) over Teagyn Ludwig (EVW) SV-1 13-11
113 – Cole Holien (ACGC) over Treyce Ludwig (EVW) Fall 0:33
120 – Kelvin Andrade-Ponce (ACGC) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Brady Holien (ACGC) over Gavin Caron (EVW) Fall 0:56
132 – Ramzee Molinaro (ACGC) over Conner Lincoln (EVW) TF 17-2
138 – Taylor Ludwig (EVW) over Mason Studemann (ACGC) Maj 12-3
145 – Hayden Straumann (ACGC) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Logan Straumann (ACGC) over Isaac Ortiz (EVW) Dec 10-5
160 – Jaxon Behm (ACGC) over Sam Nistler (EVW) Fall 5:02
170 – Taylor Fester (ACGC) over Carter Mathies (EVW) Maj 14-1
182 – Jesus Cardenas (ACGC) over Ian Nistler (EVW) Fall 3:04
195 – Terrell Renne (ACGC) over Sonnie DeHeer (EVW) Fall 4:36
220 – Logan Sherwood (ACGC) over Armando Walker (EVW) Fall 0:50
285 – Tanner Berghuis (ACGC) over Austin Schlangen (EVW) Maj 10-0

Kimball Area 46 Howard Lake-Waverly-Winsted 23
106 – Caleb Boese (HLWW) over Jack Bollman (KIM) TF 16-0
113 – Tony Baumann (HLWW) over William Serbus (KIM) Dec 10-9
120 – Gavin Winter (KIM) over Steve Heber (HLWW) Fall 1:28
126 – Mitchell Mallak (HLWW) over Lucas Jurek (KIM) SV-1 4-2
132 – Alex Nelson (KIM) over Casey Diers (HLWW) Maj 11-2
138 – Wiley Wiegert (HLWW) over Cody Leither (KIM) Fall 1:23
145 – Logan Kuseske (KIM) over Remington Albright (HLWW) Dec 7-2
152 – Haden Rosenow (KIM) over Isaac Busse (HLWW) Dec 12-9
160 – Austin Donnay (KIM) over Collin Boese (HLWW) Fall 2:33
170 – Zack Holtz (KIM) over Liam Eberhard (HLWW) Fall 0:48
182 – Ashton Hanan (KIM) over Ryan Tuchtenhagen (HLWW) Fall 1:44
195 – Carter Holtz (KIM) over Leo Duske (HLWW) Fall 0:56
220 – Nicholas Bowen (KIM) over Colton Long (HLWW) Fall 4:54
285 – Danny Mosford (HLWW) over Ace Meyer (KIM) Fall 2:37

Championship

Atwater-Cosmos-Grove City 53 Kimball Area 10
106 – Jevon Williams (ACGC) over Jack Bollman (KIM) Fall 3:54
113 – Cole Holien (ACGC) over William Serbus (KIM) Fall 1:11
120 – Kelvin Andrade-Ponce (ACGC) over Gavin Winter (KIM) Dec 8-2
126 – Brady Holien (ACGC) over Lucas Jurek (KIM) Maj 9-1
132 – Alex Nelson (KIM) over Mason Studemann (ACGC) Dec 9-4
138 – Ramzee Molinaro (ACGC) over Cody Leither (KIM) TF 16-0
145 – Hayden Straumann (ACGC) over Logan Kuseske (KIM) Fall 1:15
152 – Logan Straumann (ACGC) over Haden Rosenow (KIM) Maj 11-2
160 – Jaxon Behm (ACGC) over Austin Donnay (KIM) Maj 10-0
170 – Ashton Hanan (KIM) over Taylor Fester (ACGC) Dec 8-1
182 – Carter Holtz (KIM) over Jesus Cardenas (ACGC) Maj 12-0
195 – Terrell Renne (ACGC) over Brandon Guggisberg (KIM) Dec 9-5
220 – Logan Sherwood (ACGC) over Nicholas Bowen (KIM) Fall 0:53
285 – Tanner Berghuis (ACGC) over Ace Meyer (KIM) Fall 0:33

Action Photos Lynda Behm:

Bookmark the permalink.

Comments are closed.