MSHSL Section 4AAA Team

MSHSL Section 4AAA Team

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Quarterfinals

Stillwater 81 North 0
106 – Dylan Dauffenbach (Stillwater) over Cito Tuttle (North) Dec 5-1
113 – Elijah Wilson (Stillwater) over Daniel Paananen (North) Fall 1:04
120 – Ben Colagiovanni (Stillwater) over Billy Lee (North) Fall 3:11
126 – Matt Hogue (Stillwater) over Avery Stutsman (North) Fall 0:42
132 – Javon Taschuk (Stillwater) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Reid Ballantyne (Stillwater) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Kieler Carlson (Stillwater) over Dontez Hubbard (North) Fall 0:46
152 – Trey Kruse (Stillwater) over EJ Moder (North) Fall 0:39
160 – Hunter Lyden (Stillwater) over Adrian Rios-Wolfram (North) Fall 1:21
170 – Ryder Rogotzke (Stillwater) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Antony Tuttle (Stillwater) over Derek Staggs (North) Fall 1:52
195 – Roman Rogotzke (Stillwater) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Josh Piechowski (Stillwater) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Andrew Rantila (Stillwater) over Unknown (Unattached) Forf

Irondale 37 Tartan 35
106 – Keiichi Kong (Tartan) over Clayton Solberg (Irondale) Maj 13-4
113 – Landon Arends (Tartan) over Calvin Brinkman (Irondale) Dec 8-3
120 – Anthony Recchio (Tartan) over Carson Bockenhauer (Irondale) Fall 1:00
126 – Michael Rassmussen (Irondale) over Jose Jaurides (Tartan) Maj 13-5
132 – Caleb LaFromboise (Tartan) over Austin Miller (Irondale) Fall 2:55
138 – Romer Pugh (Irondale) over Zach Dox (Tartan) Inj 2:00
145 – Asante` Byakweli (Tartan) over Antonio Jensen (Irondale) Fall 1:36
152 – Chris Zuniga (Irondale) over Isaiah Vang (Tartan) Fall 1:50
160 – Cooper Jwanouskos (Tartan) over Eric Bratsch (Irondale) Maj 10-2
170 – Chris Curtis (Irondale) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Aaron Chantathavong (Irondale) over Savion Belfrey (Tartan) Fall 2:43
195 – Sonowa Baek (Irondale) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Alex Johnson (Tartan) over Tenzin Lhawang (Irondale) Fall 4:42
285 – Marvin Lamin (Irondale) over Gerardo Maldonado (Tartan) SV-1 6-4

White Bear Lake Area 47 Roseville Area 27
106 – Dov Nathanson (WBL) over Maceo Young (Roseville) Dec 7-4
113 – La Moo (Roseville) over Ali Charif (WBL) Fall 3:39
120 – Tyler Brock (WBL) over Hser Kalu Moo (Roseville) Dec 9-8
126 – Michael Wosenyeleh (Roseville) over Samuel Adair (WBL) Fall 2:34
132 – Joshua Powell (WBL) over Noah Abdullahi (Roseville) Fall 1:35
138 – Kesean Woods-Lipscomb (WBL) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Dylan Cariveau (Roseville) over Dysin Strate (WBL) Fall 3:40
152 – Pee Doh (Roseville) over Jack Longfellow (WBL) Dec 16-10
160 – Monte Collins (WBL) over Riley Fitzpatrick (Roseville) Fall 1:35
170 – Imeleyo Stanton (WBL) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Mack Dungey (Roseville) over Donovan Guest (WBL) Fall 3:30
195 – Matthew Sloan (WBL) over Paulos Nerayo (Roseville) Fall 0:27
220 – Nick Kastner (WBL) over Louis Ebi-Ndie (Roseville) TF 20-3
285 – Luke Prokosch (WBL) over Unknown (Unattached) Forf

Mounds View 57 Centennial 16
106 – Luke Timko (Centennial) over Colton Loween (MV) Maj 8-0
113 – Daniel Cerny (MV) over Evan Just (Centennial) Fall 0:32
120 – Carter Whalen (MV) over Adan Said (Centennial) Fall 1:38
126 – Javan Kaufman (MV) over Aidan Cummans (Centennial) Fall 0:57
132 – Quin Morgan (MV) over Malachi Thoennes (Centennial) Maj 9-1
138 – Ben Wynia (MV) over Adam Johnson (Centennial) TF 16-0
145 – Nick Shaw (MV) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Jonah Hylton (Centennial) over Brady Donnohue (MV) Fall 3:43
160 – Brendan Dunagan (MV) over Samuel Pietraszewski (Centennial) Fall 1:29
170 – Mannix Morgan (MV) over Isaiah Bettinger (Centennial) Dec 8-3
182 – Jacob Solheim (MV) over Tim O?neill (Centennial) Fall 1:44
195 – Brady Alquist (MV) over Cameron Bettinger (Centennial) Dec 9-2
220 – Joseph McCortney (Centennial) over Jacob Praml (MV) Fall 0:34
285 – Nuh Misirli (MV) over Oskar Welsch (Centennial) Fall 0:57

Semifinals

Stillwater 73 Irondale 6
106 – Dylan Dauffenbach (Stillwater) over Clayton Solberg (Irondale) Fall 0:00
113 – Elijah Wilson (Stillwater) over Calvin Brinkman (Irondale) Maj 18-5
120 – Ben Colagiovanni (Stillwater) over Carson Bockenhauer (Irondale) TF 17-0
126 – Matt Hogue (Stillwater) over Michael Rassmussen (Irondale) Fall 1:48
132 – Javon Taschuk (Stillwater) over Austin Miller (Irondale) TF 17-1
138 – Owen Bouthilet (Stillwater) over Romer Pugh (Irondale) Fall 3:10
145 – Kieler Carlson (Stillwater) over Chris Zuniga (Irondale) TF 18-2
152 – Trey Kruse (Stillwater) over Eric Bratsch (Irondale) Fall 0:53
160 – Hunter Lyden (Stillwater) over Azeil Bestman (Irondale) Fall 1:11
170 – Royce Hogue (Stillwater) over Chris Curtis (Irondale) Fall 1:05
182 – Ryder Rogotzke (Stillwater) over Aaron Chantathavong (Irondale) Fall 1:31
195 – Roman Rogotzke (Stillwater) over Sonowa Baek (Irondale) Fall 1:34
220 – Josh Piechowski (Stillwater) over Tenzin Lhawang (Irondale) Fall 2:29
285 – Marvin Lamin (Irondale) over Andrew Rantila (Stillwater) Fall 0:19

Mounds View 46 White Bear Lake Area 24
106 – Apollo Ashby (MV) over Dov Nathanson (WBL) Fall 3:58
113 – Daniel Cerny (MV) over Ali Charif (WBL) Fall 1:08
120 – Tyler Brock (WBL) over Joseph Muhlstein (MV) Dec 5-0
126 – Javan Kaufman (MV) over Samuel Adair (WBL) Fall 0:47
132 – Joshua Powell (WBL) over Quin Morgan (MV) Dec 5-0
138 – Ben Wynia (MV) over Kesean Woods-Lipscomb (WBL) Dec 5-3
145 – Dysin Strate (WBL) over Nick Shaw (MV) Fall 0:59
152 – Brady Donnohue (MV) over Jack Longfellow (WBL) Fall 5:49
160 – Brendan Dunagan (MV) over Jack Pontrelli (WBL) Fall 1:01
170 – Mannix Morgan (MV) over Monte Collins (WBL) Dec 6-4
182 – Jacob Solheim (MV) over Donovan Guest (WBL) Maj 14-1
195 – Matthew Sloan (WBL) over Brady Alquist (MV) Fall 1:35
220 – Nick Kastner (WBL) over Jacob Praml (MV) Fall 2:50
285 – Nuh Misirli (MV) over Luke Prokosch (WBL) Fall 1:00

Championship

Stillwater 63 Mounds View 6
106 – Dylan Dauffenbach (Stillwater) over Apollo Ashby (MV) Dec 6-1
113 – Elijah Wilson (Stillwater) over Daniel Cerny (MV) Dec 6-1
120 – Ben Colagiovanni (Stillwater) over Joseph Muhlstein (MV) Maj 11-0
126 – Matt Hogue (Stillwater) over Javan Kaufman (MV) Dec 4-2
132 – Javon Taschuk (Stillwater) over Quin Morgan (MV) Fall 0:15
138 – Reid Ballantyne (Stillwater) over Ben Wynia (MV) Fall 4:45
145 – Kieler Carlson (Stillwater) over Nick Shaw (MV) TF 18-2
152 – Trey Kruse (Stillwater) over Brady Donnohue (MV) Fall 1:41
160 – Hunter Lyden (Stillwater) over Brendan Dunagan (MV) Dec 7-3
170 – Ryder Rogotzke (Stillwater) over Mannix Morgan (MV) Fall 3:27
182 – Antony Tuttle (Stillwater) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Roman Rogotzke (Stillwater) over Jacob Solheim (MV) Fall 0:51
220 – Nicholas Dauffenbach (Stillwater) over Jacob Praml (MV) Fall 3:44
285 – Nuh Misirli (MV) over Andrew Rantila (Stillwater) Fall 2:21