MSHSL Section 5AA Individual Tournament

MSHSL Section 5AA Individual Tournament

Saturday, February 22 at Orono High School

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Final Brackets

106
1st Place – Ethan Sylvester of Totino-Grace
2nd Place – Jack Nelson of Mound-Westonka
3rd Place – Zach Greenhouse of Bloomington Kennedy
4th Place – Gabe Arika of Fridley
5th Place – Jafari Vanier of Richfield
6th Place – Matthew Litchy of Benilde St Margarets
8th Place – Daniel Musgjerd of Orono
8th Place – Mateo Pena Jones of Columbia Heights
1st Ethan Sylvester (Totino-Grace) 32-14, 8th. over Jack Nelson (Mound-Westonka) 21-13, 8th. (MD 12-3)
2nd Place Wrestleback
Jack Nelson (Mound-Westonka) 21-13, 8th. over Zach Greenhouse (Bloomington Kennedy) 29-13, Fr. (NC)
3rd Zach Greenhouse (Bloomington Kennedy) 29-13, Fr. over Gabe Arika (Fridley) 18-17, Fr. (Dec 7-0)
5th Jafari Vanier (Richfield) 20-16, Fr. over Matthew Litchy (Benilde St Margarets) 24-19, 8th. (Dec 9-6)

113
1st Place – Rameses Peterson of Totino-Grace
2nd Place – Jacob Maas of Mound-Westonka
3rd Place – Sabastian Kardor of Fridley
4th Place – Gabriel Herrera- Rodriquez of Minneapolis Patrick Henry
5th Place – Parker Elftmann of Bloomington Kennedy
6th Place – Sean Feiten of Benilde St Margarets
1st Rameses Peterson (Totino-Grace) 24-18, Fr. over Sabastian Kardor (Fridley) 23-13, Sr. (Fall 4:44)
2nd Jacob Maas (Mound-Westonka) 33-15, So. over Sabastian Kardor (Fridley) 23-13, Sr. (Fall 5:27)
3rd Jacob Maas (Mound-Westonka) 33-15, So. over Gabriel Herrera- Rodriquez (Minneapolis Patrick Henry) 15-13, So. (Fall 5:01)
5th Parker Elftmann (Bloomington Kennedy) 15-18, So. over Sean Feiten (Benilde St Margarets) 9-10, 8th. (TF-1.5 4:40 (15-0))

120
1st Place – Joey Thompson of Totino-Grace
2nd Place – Lewis Yang of Minneapolis Patrick Henry
3rd Place – Jacob Nguyen of Fridley
4th Place – Blake Ament of Orono
5th Place – Andres Freeberg of Minneapolis Roosevelt
6th Place – Logan White Xiong of Columbia Heights
1st Joey Thompson (Totino-Grace) 43-1, Sr. over Lewis Yang (Minneapolis Patrick Henry) 31-12, Fr. (Fall 3:47)
2nd Lewis Yang (Minneapolis Patrick Henry) 31-12, Fr. over Jacob Nguyen (Fridley) 28-9, So. (NC)
3rd Jacob Nguyen (Fridley) 28-9, So. over Blake Ament (Orono) 10-25, Jr. (Fall 1:20)
5th Andres Freeberg (Minneapolis Roosevelt) 10-14, Sr. over Logan White Xiong (Columbia Heights) 5-8, Sr. (Fall 1:40)

126
1st Place – Noah Lietzau of Mound-Westonka
2nd Place – Bryce Erkenbrack of Totino-Grace
3rd Place – Simeon Dossen of Brooklyn Center-Concordia Acad
4th Place – Jason Nguyen of Fridley
5th Place – Lucky Lee of Minneapolis Patrick Henry
6th Place – Matthew Redden of Benilde St Margarets
8th Place – Jayson Yang of Minneapolis Edison
8th Place – Eli McKown of Orono
1st Noah Lietzau (Mound-Westonka) 22-11, Sr. over Bryce Erkenbrack (Totino-Grace) 22-19, Sr. (Dec 9-2)
2nd Place Wrestleback
Bryce Erkenbrack (Totino-Grace) 22-19, Sr. over Simeon Dossen (Brooklyn Center-Concordia Acad) 31-13, Sr. (NC)
3rd Simeon Dossen (Brooklyn Center-Concordia Acad) 31-13, Sr. over Jason Nguyen (Fridley) 19-12, Jr. (SV-1 8-6)
5th Lucky Lee (Minneapolis Patrick Henry) 30-16, Sr. over Matthew Redden (Benilde St Margarets) 22-18, So. (Fall 1:38)

132
1st Place – Triston Zuniga of Totino-Grace
2nd Place – Mason Scott of Bloomington Kennedy
3rd Place – Artie Witschorik of Mound-Westonka
4th Place – Johnson Bondo of Brooklyn Center-Concordia Acad
5th Place – Dylan Starck of Fridley
6th Place – Max Hultmann of Orono
8th Place – Jamesa Robinson of Minneapolis Patrick Henry
8th Place – Finn Rater of Columbia Heights
1st Triston Zuniga (Totino-Grace) 27-6, Sr. over Mason Scott (Bloomington Kennedy) 19-15, So. (Fall 3:28)
2nd Place Wrestleback
Mason Scott (Bloomington Kennedy) 19-15, So. over Artie Witschorik (Mound-Westonka) 11-30, Sr. (NC)
3rd Artie Witschorik (Mound-Westonka) 11-30, Sr. over Johnson Bondo (Brooklyn Center-Concordia Acad) 16-22, So. (MD 10-1)
5th Dylan Starck (Fridley) 8-11, So. over Max Hultmann (Orono) 2-6, 8th. (Dec 8-7)

138
1st Place – Tyler Stevenson of Mound-Westonka
2nd Place – John Hughes of Richfield
3rd Place – Jon Gettel of Benilde St Margarets
4th Place – Tenzin Choezin of Minneapolis Patrick Henry
5th Place – Gustavo Cano Garnica of Orono
6th Place – Leighton Gabler of Bloomington Kennedy
1st Tyler Stevenson (Mound-Westonka) 33-16, Sr. over John Hughes (Richfield) 27-14, Sr. (Fall 3:09)
2nd John Hughes (Richfield) 27-14, Sr. over Jon Gettel (Benilde St Margarets) 3-1, Fr. (NC)
3rd Jon Gettel (Benilde St Margarets) 3-1, Fr. over Tenzin Choezin (Minneapolis Patrick Henry) 19-19, Jr. (Dec 3-0)
5th Gustavo Cano Garnica (Orono) 13-27, Jr. over Leighton Gabler (Bloomington Kennedy) 8-26, Jr. (Fall 4:44)

145
1st Place – Jacob Schmid of Orono
2nd Place – Michael Loger of Totino-Grace
3rd Place – Jan Hernandez-Soto of Minneapolis Patrick Henry
4th Place – Clint Garritty of Brooklyn Center-Concordia Acad
5th Place – Tritian Zornes of Richfield
6th Place – Shawn McNatt of Mound-Westonka
8th Place – Aner Melgar Gomez of Bloomington Kennedy
8th Place – Dontrell Daniels of Benilde St Margarets
1st Jacob Schmid (Orono) 36-14, Sr. over Michael Loger (Totino-Grace) 14-9, So. (MD 11-3)
2nd Place Wrestleback
Michael Loger (Totino-Grace) 14-9, So. over Jan Hernandez-Soto (Minneapolis Patrick Henry) 30-8, Sr. (NC)
3rd Jan Hernandez-Soto (Minneapolis Patrick Henry) 30-8, Sr. over Clint Garritty (Brooklyn Center-Concordia Acad) 37-7, Sr. (Dec 6-2)
5th Tritian Zornes (Richfield) 13-14, Jr. over Shawn McNatt (Mound-Westonka) 7-17, Jr. (Fall 1:22)

152
1st Place – Joe Jeans of Bloomington Kennedy
2nd Place – Seth Anderson of Mound-Westonka
3rd Place – Jace Pulkrabek of Richfield
4th Place – Malik Jaiteh of Benilde St Margarets
5th Place – Oliver Stevenson of Orono
6th Place – Jefferson Johnson of Brooklyn Center-Concordia Acad
8th Place – Adam Johnson of Fridley
8th Place – Julian Barreto of Minneapolis Patrick Henry
1st Joe Jeans (Bloomington Kennedy) 39-4, Sr. over Seth Anderson (Mound-Westonka) 30-6, Sr. (Fall 3:31)
2nd Place Wrestleback
Seth Anderson (Mound-Westonka) 30-6, Sr. over Jace Pulkrabek (Richfield) 15-28, Jr. (TF-1.5 3:29 (20-5))
3rd Jace Pulkrabek (Richfield) 15-28, Jr. over Malik Jaiteh (Benilde St Margarets) 19-19, Jr. (SV-1 6-4)
5th Oliver Stevenson (Orono) 13-31, Fr. over Jefferson Johnson (Brooklyn Center-Concordia Acad) 23-17, So. (Dec 7-3)

160
1st Place – Adam Sylvester of Totino-Grace
2nd Place – Billy Reineccius of Bloomington Kennedy
3rd Place – Pha Her of Minneapolis Patrick Henry
4th Place – Guinahi Douhe of Fridley
5th Place – Devon Wilson-Noethe of Mound-Westonka
6th Place – Kevin Sanchez of Minneapolis Roosevelt
8th Place – Andrew Brazil of Benilde St Margarets
8th Place – John Woida of Richfield
1st Adam Sylvester (Totino-Grace) 39-4, Jr. over Billy Reineccius (Bloomington Kennedy) 30-11, Sr. (Fall 3:57)
2nd Place Wrestleback
Billy Reineccius (Bloomington Kennedy) 30-11, Sr. over Pha Her (Minneapolis Patrick Henry) 22-19, Sr. (Fall 3:37)
3rd Pha Her (Minneapolis Patrick Henry) 22-19, Sr. over Guinahi Douhe (Fridley) 8-9, Fr. (Fall 1:48)
5th Devon Wilson-Noethe (Mound-Westonka) 10-21, Jr. over Kevin Sanchez (Minneapolis Roosevelt) 10-8, Jr. (Inj. 0:00)

170
1st Place – Isaac Grams of Bloomington Kennedy
2nd Place – Michael Ude of Fridley
3rd Place – John McCuskey of Orono
4th Place – Dylan Albert of Mound-Westonka
5th Place – Wilmar Lopez of Minneapolis Roosevelt
6th Place – Edward Shea of Benilde St Margarets
1st Isaac Grams (Bloomington Kennedy) 39-1, Jr. over Michael Ude (Fridley) 30-6, Jr. (Fall 1:47)
2nd Michael Ude (Fridley) 30-6, Jr. over John McCuskey (Orono) 27-22, Sr. (NC)
3rd John McCuskey (Orono) 27-22, Sr. over Dylan Albert (Mound-Westonka) 30-17, Sr. (Fall 2:59)
5th Wilmar Lopez (Minneapolis Roosevelt) 18-16, Sr. over Edward Shea (Benilde St Margarets) 4-17, Jr. (Fall 1:37)

182
1st Place – Lance Munsterteiger of Mound-Westonka
2nd Place – Johnny Harstad of Orono
3rd Place – Daniel McCoy of Benilde St Margarets
4th Place – Luke Gerhard of Fridley
5th Place – Quincy Miller of Bloomington Kennedy
6th Place – Syrron White of Minneapolis Patrick Henry
1st Lance Munsterteiger (Mound-Westonka) 32-11, Jr. over Johnny Harstad (Orono) 19-20, Jr. (Dec 9-2)
2nd Johnny Harstad (Orono) 19-20, Jr. over Daniel McCoy (Benilde St Margarets) 21-18, Jr. (Dec 4-1)
3rd Daniel McCoy (Benilde St Margarets) 21-18, Jr. over Luke Gerhard (Fridley) 22-11, Jr. (Fall 5:52)
5th Quincy Miller (Bloomington Kennedy) 8-18, Sr. over Syrron White (Minneapolis Patrick Henry) 8-13, So. (Fall 2:40)

195
1st Place – Josh Franklin of Fridley
2nd Place – David Wilfert of Orono
3rd Place – Owen Kimmes of Minneapolis Roosevelt
4th Place – Jaxon Reichenberger Cooper of Bloomington Kennedy
5th Place – Tyler David of Brooklyn Center-Concordia Acad
6th Place – Joe Reak of Totino-Grace
8th Place – Ryan Butler of Mound-Westonka
8th Place – Steven Cooper of Richfield
1st Josh Franklin (Fridley) 32-2, Jr. over David Wilfert (Orono) 28-8, Jr. (TB-1 3-2)
2nd Place Wrestleback
David Wilfert (Orono) 28-8, Jr. over Owen Kimmes (Minneapolis Roosevelt) 29-13, Sr. (MD 9-1)
3rd Owen Kimmes (Minneapolis Roosevelt) 29-13, Sr. over Jaxon Reichenberger Cooper (Bloomington Kennedy) 14-14, Jr. (Dec 6-2)
5th Tyler David (Brooklyn Center-Concordia Acad) 20-14, Jr. over Joe Reak (Totino-Grace) 6-9, Sr. (Fall 2:52)

220
1st Place – Danny Striggow of Orono
2nd Place – Joe Hinkle of Totino-Grace
3rd Place – Isaac Ruby of Minneapolis Roosevelt
4th Place – Willie Katchmark of Columbia Heights
5th Place – Bryan Enriquez Lopez of Brooklyn Center-Concordia Acad
6th Place – Gavin Gerhard of Fridley
1st Danny Striggow (Orono) 13-0, Sr. over Joe Hinkle (Totino-Grace) 26-14, Sr. (Fall 1:23)
2nd Joe Hinkle (Totino-Grace) 26-14, Sr. over Isaac Ruby (Minneapolis Roosevelt) 23-14, Sr. (NC)
3rd Isaac Ruby (Minneapolis Roosevelt) 23-14, Sr. over Willie Katchmark (Columbia Heights) 14-14, Jr. (Fall 3:31)
5th Bryan Enriquez Lopez (Brooklyn Center-Concordia Acad) 20-19, So. over Gavin Gerhard (Fridley) 6-7, Fr. (Fall 3:04)

285
1st Place – Ryan Fitz of Mound-Westonka
2nd Place – Shea Albrecht of Orono
3rd Place – Valiant Taylor of Bloomington Kennedy
4th Place – Juan De Dios-Molina of Richfield
5th Place – Manny Thomas of Totino-Grace
6th Place – Jack Auginash of Minneapolis Patrick Henry
1st Ryan Fitz (Mound-Westonka) 34-11, Sr. over Shea Albrecht (Orono) 23-9, Jr. (Dec 5-0)
2nd Shea Albrecht (Orono) 23-9, Jr. over Valiant Taylor (Bloomington Kennedy) 25-12, Sr. (Fall 5:08)
3rd Valiant Taylor (Bloomington Kennedy) 25-12, Sr. over Juan De Dios-Molina (Richfield) 20-12, Sr. (Dec 3-1)
5th Manny Thomas (Totino-Grace) 17-13, Jr. over Jack Auginash (Minneapolis Patrick Henry) 18-17, Jr. (Fall 0:57)