MSHSL Section 5AA Team

MSHSL Section 5AA Team

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Preliminaries

Minneapolis Roosevelt 42 Benilde St. Margaret’s 34
106 – Matthew Litchy (Benilde St. Margarets) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Sean Feiten (Benilde St. Margarets) over Franklin Wohndutha (Minneapolis Roosevelt) Maj 9-0
120 – Andres Freeberg (Minneapolis Roosevelt) over Javier Trujillo (Benilde St. Margarets) Fall 0:56
126 – Matthew Redden (Benilde St. Margarets) over Benji huff (Minneapolis Roosevelt) Fall 0:50
132 – Jon Gettel (Benilde St. Margarets) over Josue Chavez-Lopez (Minneapolis Roosevelt) Fall 1:27
138 – Isaak Larsen (Minneapolis Roosevelt) over Jack Mulcahy (Benilde St. Margarets) Fall 1:24
145 – Dontrell Daniels (Benilde St. Margarets) over Marlon Alfonso (Minneapolis Roosevelt) Fall 3:58
152 – Tre Penn (Minneapolis Roosevelt) over Luke Fredin (Benilde St. Margarets) Dec 14-12
160 – Kevin Sanchez (Minneapolis Roosevelt) over Malik Jaiteh (Benilde St. Margarets) Dec 12-6
170 – Wilmar Lopez (Minneapolis Roosevelt) over Edward Shea (Benilde St. Margarets) Fall 1:21
182 – Daniel McCoy (Benilde St. Margarets) over paul escoto-perez (Minneapolis Roosevelt) Fall 4:00
195 – owen kimmes (Minneapolis Roosevelt) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Isaac Ruby (Minneapolis Roosevelt) over Ayden Davison (Benilde St. Margarets) Fall 1:00
285 – Loudin Pearlman (Minneapolis Roosevelt) over Unknown (Unattached) Forf

Mound-Westonka 77 Minneapolis Edison 6
106 – Jack Nelson (Mound-Westonka) over Unknown (Unattached) Forf
113 – James Walker (Minneapolis Edison) over Don Poston (Mound-Westonka) Fall 0:46
120 – Jacob Maas (Mound-Westonka) over Ivan Lorenzo (Minneapolis Edison) Fall 0:20
126 – Roo Wheeler (Mound-Westonka) over Jayson Yang (Minneapolis Edison) Fall 3:02
132 – Tyler Stevenson (Mound-Westonka) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Noah Lietzau (Mound-Westonka) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Owen Rostis (Mound-Westonka) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Shawn McNatt (Mound-Westonka) over Shean’Areial Miller (Minneapolis Edison) TF 17-1
160 – Seth Anderson (Mound-Westonka) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Dylan Albert (Mound-Westonka) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Lance Munsterteiger (Mound-Westonka) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Luke Rodelius (Mound-Westonka) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Ryan Butler (Mound-Westonka) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Ryan Fitz (Mound-Westonka) over Unknown (Unattached) Forf

Brooklyn Center/Concordia Academy 40 Richfield 17
106 – Jafari Vanier (Richfield) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Double Forfeit
120 – Johnson Bondo (Brooklyn Center-Concordia Acad) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Jeronimo Real (Brooklyn Center-Concordia Acad) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Simeon Dossen (Brooklyn Center-Concordia Acad) over John Hughes (Richfield) Maj 10-2
138 – Double Forfeit
145 – Double Forfeit
152 – Clint Garritty (Brooklyn Center-Concordia Acad) over Steven Cooper (Richfield) Fall 3:04
160 – Jefferson Johnson (Brooklyn Center-Concordia Acad) over Unknown (Unattached) Forf
170 – John Woida (Richfield) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Double Forfeit
195 – Tyler David (Brooklyn Center-Concordia Acad) over Davion Taylor (Richfield) Fall 0:22
220 – Bryan Enriquez Lopez (Brooklyn Center-Concordia Acad) over Steven Cooper (Richfield) Fall 1:39
285 – Juan De Dios-Molina (Richfield) over Chyance Henry (Brooklyn Center-Concordia Acad) TF 18-3

Quarterfinals

Totino-Grace 66 Minneapolis Roosevelt 12
106 – Ethan Sylvester (Totino-Grace) over Franklin Wohndutha (Minneapolis Roosevelt) Fall 0:29
113 – Devin Schultz (Totino-Grace) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Joey Thompson (Totino-Grace) over Andres Freeberg (Minneapolis Roosevelt) Fall 0:32
126 – Alex Temple (Totino-Grace) over Benji huff (Minneapolis Roosevelt) Dec 9-4
132 – Bryce Erkenbrack (Totino-Grace) over Josue Chavez-Lopez (Minneapolis Roosevelt) Fall 0:27
138 – Triston Zuniga (Totino-Grace) over Isaak Larsen (Minneapolis Roosevelt) Fall 1:16
145 – Michael Loger (Totino-Grace) over Marlon Alfonso (Minneapolis Roosevelt) Fall 3:19
152 – Tre Penn (Minneapolis Roosevelt) over Michael Varner (Totino-Grace) Fall 0:32
160 – Adam Sylvester (Totino-Grace) over Kevin Sanchez (Minneapolis Roosevelt) TF 16-1
170 – Mac Bouwman (Totino-Grace) over Wilmar Lopez (Minneapolis Roosevelt) Maj 18-4
182 – Charles Baker (Totino-Grace) over paul escoto-perez (Minneapolis Roosevelt) Fall 1:22
195 – owen kimmes (Minneapolis Roosevelt) over Joe Reak (Totino-Grace) Fall 2:37
220 – Joe Hinkle (Totino-Grace) over Isaac Ruby (Minneapolis Roosevelt) Fall 1:43
285 – Manny Thomas (Totino-Grace) over Unknown (Unattached) Forf

Mound-Westonka 39 Fridley 36
106 – Jack Nelson (Mound-Westonka) over Gabe Arika (Fridley) Dec 8-4
113 – Jacob Maas (Mound-Westonka) over Ben Davis (Fridley) Dec 9-3
120 – Jacob Nguyen (Fridley) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Jason Nguyen (Fridley) over Artie Witschorik (Mound-Westonka) Fall 1:02
132 – Tyler Stevenson (Mound-Westonka) over Sabastian Kardor (Fridley) Fall 3:29
138 – Noah Lietzau (Mound-Westonka) over Dylan Starck (Fridley) Fall 3:33
145 – Owen Rostis (Mound-Westonka) over Ayden Reeves (Fridley) Fall 4:41
152 – Seth Anderson (Mound-Westonka) over Adam Johnson (Fridley) Fall 5:50
160 – Dylan Albert (Mound-Westonka) over Guinahi Douhe (Fridley) Fall 0:35
170 – Lance Munsterteiger (Mound-Westonka) over Luke Gerhard (Fridley) Dec 5-1
182 – Michael Ude (Fridley) over Anthony Kulisek (Mound-Westonka) Fall 1:16
195 – Vernon Lane (Fridley) over Luke Rodelius (Mound-Westonka) Fall 1:27
220 – Gavin Gerhard (Fridley) over Ryan Butler (Mound-Westonka) Fall 1:24
285 – Josh Franklin (Fridley) over Ryan Fitz (Mound-Westonka) Fall 1:40

Orono 64 Minneapolis Patrick Henry 11
106 – Daniel Musgjerd (Orono) over Hannah Brown (Minneapolis Patrick Henry) Dec 13-7
113 – Mason Pankonin (Orono) over Gabriel Herrera- Rodriquez (Minneapolis Patrick Henry) Fall 2:43
120 – Lewis Yang (Minneapolis Patrick Henry) over Blake Ament (Orono) TF 19-2
126 – Eli McKown (Orono) over Jamesa Robinson (Minneapolis Patrick Henry) Fall 2:37
132 – Lucky Lee (Minneapolis Patrick Henry) over Max Hultmann (Orono) Fall 3:34
138 – Gustavo Cano Garnica (Orono) over Tenzin Choezin (Minneapolis Patrick Henry) Dec 9-2
145 – Jacob Schmid (Orono) over Jan Hernandez-Soto (Minneapolis Patrick Henry) Maj 11-3
152 – Oliver Stevenson (Orono) over Julian Barreto (Minneapolis Patrick Henry) Fall 0:32
160 – John McCuskey (Orono) over Pha Her (Minneapolis Patrick Henry) Fall 1:39
170 – Noah Arneson (Orono) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Johnny Harstad (Orono) over Syrron White (Minneapolis Patrick Henry) Fall 1:21
195 – David Wilfert (Orono) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Danny Striggow (Orono) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Shea Albrecht (Orono) over Jack Auginash (Minneapolis Patrick Henry) Fall 5:41

Bloomington Kennedy 57 Brooklyn Center/Concordia Academy 22
106 – Zach Greenhouse (Bloomington Kennedy) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Tony Zhao (Bloomington Kennedy) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Parker Elftmann (Bloomington Kennedy) over Johnson Bondo (Brooklyn Center-Concordia Acad) Fall 1:57
126 – Jeronimo Real (Brooklyn Center-Concordia Acad) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Simeon Dossen (Brooklyn Center-Concordia Acad) over Mason Scott (Bloomington Kennedy) Maj 14-6
138 – Leighton Gabler (Bloomington Kennedy) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Clint Garritty (Brooklyn Center-Concordia Acad) over Mason Jaramillo (Bloomington Kennedy) Fall 3:38
152 – Aner Melgar Gomez (Bloomington Kennedy) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Joe Jeans (Bloomington Kennedy) over Jefferson Johnson (Brooklyn Center-Concordia Acad) Fall 1:58
170 – Isaac Grams (Bloomington Kennedy) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Quincy Miller (Bloomington Kennedy) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Jaxon Reichenberger Cooper (Bloomington Kennedy) over Tyler David (Brooklyn Center-Concordia Acad) Dec 9-5
220 – Bryan Enriquez Lopez (Brooklyn Center-Concordia Acad) over Kaimana Lorick (Bloomington Kennedy) Fall 0:42
285 – Danny Contreras Sanchez (Bloomington Kennedy) over Chyance Henry (Brooklyn Center-Concordia Acad) Fall 0:41

Semifinals

Totino-Grace 52 Mound-Westonka 24
106 – Ethan Sylvester (Totino-Grace) over Jack Nelson (Mound-Westonka) Maj 14-2
113 – Rameses Peterson (Totino-Grace) over Jacob Maas (Mound-Westonka) Fall 1:00
120 – Alex Temple (Totino-Grace) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Joey Thompson (Totino-Grace) over Roo Wheeler (Mound-Westonka) Fall 1:05
132 – Triston Zuniga (Totino-Grace) over Artie Witschorik (Mound-Westonka) Fall 0:23
138 – Tyler Stevenson (Mound-Westonka) over Bryce Erkenbrack (Totino-Grace) Dec 3-0
145 – Michael Loger (Totino-Grace) over Owen Rostis (Mound-Westonka) Fall 5:43
152 – Seth Anderson (Mound-Westonka) over Michael Varner (Totino-Grace) Fall 0:15
160 – Adam Sylvester (Totino-Grace) over Tom Seemann (Mound-Westonka) Fall 0:27
170 – Dylan Albert (Mound-Westonka) over Mac Bouwman (Totino-Grace) Fall 0:26
182 – Lance Munsterteiger (Mound-Westonka) over Quentin Moore (Totino-Grace) Fall 0:37
195 – Joe Reak (Totino-Grace) over Luke Rodelius (Mound-Westonka) Fall 0:15
220 – Joe Hinkle (Totino-Grace) over Ryan Butler (Mound-Westonka) Fall 1:14
285 – Ryan Fitz (Mound-Westonka) over Manny Thomas (Totino-Grace) Dec 2-0

Orono 41 Bloomington Kennedy 34
106 – Zach Greenhouse (Bloomington Kennedy) over Daniel Musgjerd (Orono) TF 19-2
113 – Mason Pankonin (Orono) over Jalen Robbs (Bloomington Kennedy) Fall 0:47
120 – Blake Ament (Orono) over Parker Elftmann (Bloomington Kennedy) Fall 0:40
126 – Eli McKown (Orono) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Mason Scott (Bloomington Kennedy) over Max Hultmann (Orono) Fall 2:30
138 – Gustavo Cano Garnica (Orono) over Leighton Gabler (Bloomington Kennedy) Maj 10-2
145 – Jacob Schmid (Orono) over Mason Jaramillo (Bloomington Kennedy) Fall 3:04
152 – Aner Melgar Gomez (Bloomington Kennedy) over Oliver Stevenson (Orono) Fall 0:41
160 – Joe Jeans (Bloomington Kennedy) over Brady McPherson (Orono) Fall 2:23
170 – Isaac Grams (Bloomington Kennedy) over John McCuskey (Orono) TF 15-0
182 – Billy Reineccius (Bloomington Kennedy) over Johnny Harstad (Orono) Fall 0:29
195 – David Wilfert (Orono) over Jaxon Reichenberger Cooper (Bloomington Kennedy) Maj 9-1
220 – Danny Striggow (Orono) over Kaimana Lorick (Bloomington Kennedy) Fall 0:22
285 – Shea Albrecht (Orono) over Valiant Taylor (Bloomington Kennedy) Dec 6-1

Championship

Orono 42 Totino-Grace 33
106 – Parker Lang (Totino-Grace) over Daniel Musgjerd (Orono) Maj 13-3
113 – Mason Pankonin (Orono) over Ethan Sylvester (Totino-Grace) Dec 5-1
120 – Rameses Peterson (Totino-Grace) over Blake Ament (Orono) Fall 2:17
126 – Joey Thompson (Totino-Grace) over Eli McKown (Orono) Fall 3:08
132 – Triston Zuniga (Totino-Grace) over Max Hultmann (Orono) Fall 0:52
138 – Bryce Erkenbrack (Totino-Grace) over Gustavo Cano Garnica (Orono) Fall 2:00
145 – Jacob Schmid (Orono) over Michael Loger (Totino-Grace) Dec 4-0
152 – Oliver Stevenson (Orono) over Michael Varner (Totino-Grace) Fall 0:20
160 – Adam Sylvester (Totino-Grace) over John McCuskey (Orono) Fall 3:31
170 – Noah Arneson (Orono) over Mac Bouwman (Totino-Grace) Fall 0:25
182 – Johnny Harstad (Orono) over Quentin Moore (Totino-Grace) Fall 1:15
195 – David Wilfert (Orono) over Charles Baker (Totino-Grace) Fall 1:40
220 – Danny Striggow (Orono) over Joe Reak (Totino-Grace) Fall 0:48
285 – Shea Albrecht (Orono) over Joe Hinkle (Totino-Grace) Fall 1:24
Totino-Grace’s team score was adjusted by -1.0 for unsportsmanlike conduct