MSHSL Section 5AAA Individual Tournament

MSHSL Section 5AAA Individual Tournament

Saturday, February 22 at STMA High School

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Final Brackets

106
1st Place – Landon Robideau of St Michael-Albertville
2nd Place – Max Ricks of Rogers
3rd Place – Elijah Wald of Wayzata
4th Place – Mathew Sweeney of Robbinsdale Armstrong
5th Place – Alexander True of Osseo
6th Place – Braydon Kaiser of Maple Grove
1st Landon Robideau (St Michael-Albertville) 42-2, 7th. over Max Ricks (Rogers) 26-5, So. (Fall 2:57)
2nd Max Ricks (Rogers) 26-5, So. over Elijah Wald (Wayzata) 32-17, Fr. (NC)
3rd Elijah Wald (Wayzata) 32-17, Fr. over Mathew Sweeney (Robbinsdale Armstrong) 19-17, Fr. (Fall 1:23)
5th Alexander True (Osseo) 7-11, 8th. over Braydon Kaiser (Maple Grove) 1-4, 8th. (Fall 1:21)

113
1st Place – Calvin Lonnquist of Wayzata
2nd Place – Parker Janssen of St Michael-Albertville
3rd Place – Cole Jordan of Rogers
4th Place – Ben Schultz of Maple Grove
5th Place – Peter Hollingshead of Osseo
6th Place – Eli Heteen of Robbinsdale Armstrong
1st Calvin Lonnquist (Wayzata) 44-5, Fr. over Parker Janssen (St Michael-Albertville) 38-8, Fr. (Dec 2-1)
2nd Parker Janssen (St Michael-Albertville) 38-8, Fr. over Cole Jordan (Rogers) 25-12, Fr. (NC)
3rd Cole Jordan (Rogers) 25-12, Fr. over Ben Schultz (Maple Grove) 28-17, 7th. (MD 10-2)
5th Peter Hollingshead (Osseo) 10-18, So. over Eli Heteen (Robbinsdale Armstrong) 6-17, Fr. (Fall 1:12)

120
1st Place – Jed Wester of St Michael-Albertville
2nd Place – Alvin Vue of Park Center
3rd Place – Sam Essendrup of Rogers
4th Place – Eddie Kilgard of Maple Grove
5th Place – Louis Scott of Wayzata
6th Place – Connor Spanier of Osseo
1st Jed Wester (St Michael-Albertville) 34-6, 8th. over Alvin Vue (Park Center) 10-3, Sr. (Dec 4-0)
2nd Alvin Vue (Park Center) 10-3, Sr. over Sam Essendrup (Rogers) 17-3, Sr. (NC)
3rd Sam Essendrup (Rogers) 17-3, Sr. over Eddie Kilgard (Maple Grove) 23-25, Jr. (TF-1.5 5:48 (18-2))
5th Louis Scott (Wayzata) 19-19, Jr. over Connor Spanier (Osseo) 14-21, Jr. (Dec 9-3)

126
1st Place – Kyler Wong of Wayzata
2nd Place – Isaiah Mlsna of St Michael-Albertville
3rd Place – John Lundstrom of Osseo
4th Place – Ryan Lund of Rogers
5th Place – Abel Vue of Park Center
6th Place – Charlie Richards of Maple Grove
1st Kyler Wong (Wayzata) 36-4, Fr. over Isaiah Mlsna (St Michael-Albertville) 23-13, Jr. (Dec 5-0)
2nd Isaiah Mlsna (St Michael-Albertville) 23-13, Jr. over John Lundstrom (Osseo) 30-11, So. (NC)
3rd John Lundstrom (Osseo) 30-11, So. over Ryan Lund (Rogers) 18-13, So. (Dec 7-0)
5th Abel Vue (Park Center) 16-12, Sr. over Charlie Richards (Maple Grove) 3-10, Jr. (Fall 3:02)

132
1st Place – Adam Cherne of Wayzata
2nd Place – Travis Smith of St Michael-Albertville
3rd Place – Max Johnson of Maple Grove
4th Place – Zeph Yang of Park Center
5th Place – Jack White of Osseo
6th Place – Chris Dietl of Rogers
1st Adam Cherne (Wayzata) 35-10, Fr. over Travis Smith (St Michael-Albertville) 28-10, Fr. (Dec 8-2)
2nd Travis Smith (St Michael-Albertville) 28-10, Fr. over Max Johnson (Maple Grove) 30-10, Fr. (NC)
3rd Max Johnson (Maple Grove) 30-10, Fr. over Zeph Yang (Park Center) 27-7, Sr. (Dec 5-0)
5th Jack White (Osseo) 22-11, Sr. over Chris Dietl (Rogers) 16-22, So. (Dec 11-6)

138
1st Place – Cael Swensen of Wayzata
2nd Place – Cole Becker of St Michael-Albertville
3rd Place – Samson Oyedokun of Park Center
4th Place – Marshall Packer of Rogers
5th Place – David Grant of Maple Grove
6th Place – Diego Terriquez of Robbinsdale Armstrong
1st Cael Swensen (Wayzata) 48-1, Jr. over Cole Becker (St Michael-Albertville) 40-7, So. (Dec 8-3)
2nd Cole Becker (St Michael-Albertville) 40-7, So. over Samson Oyedokun (Park Center) 23-15, So. (NC)
3rd Samson Oyedokun (Park Center) 23-15, So. over Marshall Packer (Rogers) 12-16, Sr. (Dec 14-7)
5th David Grant (Maple Grove) 19-26, Sr. over Diego Terriquez (Robbinsdale Armstrong) 11-21, Fr. (Dec 12-7)

145
1st Place – Wil Yasseri of Rogers
2nd Place – Cole Ciardelli of Wayzata
3rd Place – Jonathan Oyedokun of Park Center
4th Place – Jon Mlsna of St Michael-Albertville
5th Place – Amauri Easley of Robbinsdale Armstrong
6th Place – Dylan Jackson of Osseo
1st Wil Yasseri (Rogers) 28-8, Jr. over Cole Ciardelli (Wayzata) 23-20, Sr. (Fall 1:15)
2nd Cole Ciardelli (Wayzata) 23-20, Sr. over Jonathan Oyedokun (Park Center) 31-11, Sr. (NC)
3rd Jonathan Oyedokun (Park Center) 31-11, Sr. over Jon Mlsna (St Michael-Albertville) 7-3, Jr. (Dec 7-1)
5th Amauri Easley (Robbinsdale Armstrong) 19-19, So. over Dylan Jackson (Osseo) 10-14, Fr. (Fall 3:03)

152
1st Place – Adam El-Damir of Wayzata
2nd Place – Caidon Williams of Osseo
3rd Place – DeCarlon Henderson of Park Center
4th Place – Mason Carter of Maple Grove
5th Place – Caleb Climaco of Rogers
6th Place – Brendon Ha of Robbinsdale Armstrong
1st Adam El-Damir (Wayzata) 26-15, Jr. over Caidon Williams (Osseo) 8-6, Jr. (Fall 4:52)
2nd Caidon Williams (Osseo) 8-6, Jr. over DeCarlon Henderson (Park Center) 12-7, So. (NC)
3rd DeCarlon Henderson (Park Center) 12-7, So. over Mason Carter (Maple Grove) 4-15, Jr. (Fall 2:39)
5th Caleb Climaco (Rogers) 5-20, So. over Brendon Ha (Robbinsdale Armstrong) 9-15, Jr. (Fall 3:46)

160
1st Place – Carl Leuer of St Michael-Albertville
2nd Place – Dominic Heim of Wayzata
3rd Place – Ismael Kante of Park Center
4th Place – Ross Meskimen of Rogers
5th Place – Thomas Cornell of Osseo
6th Place – Dravon Craidon of Maple Grove
1st Carl Leuer (St Michael-Albertville) 41-5, Sr. over Ismael Kante (Park Center) 27-9, So. (Fall 1:49)
2nd Dominic Heim (Wayzata) 23-21, 8th. over Ismael Kante (Park Center) 27-9, So. (Fall 3:32)
3rd Dominic Heim (Wayzata) 23-21, 8th. over Ross Meskimen (Rogers) 32-15, Jr. (Fall 2:45)
5th Thomas Cornell (Osseo) 11-25, Jr. over Dravon Craidon (Maple Grove) 10-20, So. (Dec 8-3)

170
1st Place – Jacob Meissner of Osseo
2nd Place – Hayden LeMonds of St Michael-Albertville
3rd Place – Thomas Gilmore of Rogers
4th Place – Gbolahan Oyetunde of Park Center
5th Place – David Giron Leiva of Robbinsdale Cooper
6th Place – Mitchell Feinberg of Maple Grove
1st Jacob Meissner (Osseo) 30-5, So. over Hayden LeMonds (St Michael-Albertville) 28-13, Sr. (Dec 7-4)
2nd Hayden LeMonds (St Michael-Albertville) 28-13, Sr. over Thomas Gilmore (Rogers) 18-19, Jr. (NC)
3rd Thomas Gilmore (Rogers) 18-19, Jr. over Gbolahan Oyetunde (Park Center) 23-13, Sr. (Fall 3:23)
5th David Giron Leiva (Robbinsdale Cooper) 6-7, Fr. over Mitchell Feinberg (Maple Grove) 5-16, Jr. (Dec 12-6)

182
1st Place – Wyatt Lidberg of St Michael-Albertville
2nd Place – Cayden Homme of Wayzata
3rd Place – Aidan Wayne of Osseo
4th Place – Isaiah Brown of Rogers
5th Place – Amarion Carter of Park Center
6th Place – Sylvester Togba of Robbinsdale Cooper
1st Wyatt Lidberg (St Michael-Albertville) 42-5, Sr. over Cayden Homme (Wayzata) 34-8, Jr. (Dec 5-2)
2nd Cayden Homme (Wayzata) 34-8, Jr. over Aidan Wayne (Osseo) 24-14, So. (Fall 5:16)
3rd Aidan Wayne (Osseo) 24-14, So. over Isaiah Brown (Rogers) 17-4, So. (Fall 3:05)
5th Amarion Carter (Park Center) 14-17, So. over Sylvester Togba (Robbinsdale Cooper) 4-11, So. (Fall 3:59)

195
1st Place – Macaron Kukowski of Wayzata
2nd Place – Owen Vike of St Michael-Albertville
3rd Place – Evan Braesch of Rogers
4th Place – Johan Rodvik of Maple Grove
5th Place – Kellen Kopp of Park Center
6th Place – Jahleel Moore of Osseo
1st Macaron Kukowski (Wayzata) 29-3, Sr. over Owen Vike (St Michael-Albertville) 13-9, Jr. (Dec 4-3)
2nd Owen Vike (St Michael-Albertville) 13-9, Jr. over Evan Braesch (Rogers) 26-12, Sr. (Dec 8-3)
3rd Evan Braesch (Rogers) 26-12, Sr. over Johan Rodvik (Maple Grove) 36-13, Sr. (Dec 8-5)
5th Kellen Kopp (Park Center) 7-11, So. over Jahleel Moore (Osseo) 4-11, Jr. (Fall 1:23)

220
1st Place – Walter West of Robbinsdale Cooper
2nd Place – Jagger Schack of Osseo
3rd Place – Sam Paye of Park Center
4th Place – Sean Wright of Robbinsdale Armstrong
5th Place – Toby Dehn of St Michael-Albertville
6th Place – Jason Anderson of Rogers
1st Walter West (Robbinsdale Cooper) 25-2, Sr. over Jagger Schack (Osseo) 31-5, Jr. (Fall 5:49)
2nd Jagger Schack (Osseo) 31-5, Jr. over Sam Paye (Park Center) 17-21, So. (MD 18-4)
3rd Sam Paye (Park Center) 17-21, So. over Sean Wright (Robbinsdale Armstrong) 15-14, Jr. (Fall 3:36)
5th Toby Dehn (St Michael-Albertville) 20-21, Sr. over Jason Anderson (Rogers) 9-24, Jr. (Fall 0:51)

285
1st Place – James Ohm of Robbinsdale Armstrong
2nd Place – Jac Carver of Wayzata
3rd Place – Trey Williams of Osseo
4th Place – Gabriel Morales of Robbinsdale Cooper
5th Place – Luis Haro of Maple Grove
6th Place – Adam Adeboye of Park Center
1st James Ohm (Robbinsdale Armstrong) 21-13, Sr. over Jac Carver (Wayzata) 23-14, Sr. (Dec 4-3)
2nd Jac Carver (Wayzata) 23-14, Sr. over Trey Williams (Osseo) 19-15, Jr. (NC)
3rd Trey Williams (Osseo) 19-15, Jr. over Gabriel Morales (Robbinsdale Cooper) 22-4, Sr. (Dec 5-2)
5th Luis Haro (Maple Grove) 21-18, Jr. over Adam Adeboye (Park Center) 17-15, So. (Dec 7-3)