MSHSL Section 6AA Individual Tournament

MSHSL Section 6AA Individual Tournament

Saturday, February 22 at Dassel-Cokato High School

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Final Brackets

106
1st Place – Nolan Reiter of Big Lake
2nd Place – Andrew Joedeman of Dassel-Cokato-Litchfield
3rd Place – Mitchell Koss of Annand-M Lk Lightning
4th Place – Quinn McCalla of Monticello
5th Place – Jack Major of Rocori
6th Place – Ryley Chapman of Zimmerman
8th Place – Kaden Rish of Becker
8th Place – Owen Carlson of Albany
1st Nolan Reiter (Big Lake) 38-3, Fr. over Andrew Joedeman (Dassel-Cokato-Litchfield) 26-12, Jr. (MD 9-0)
2nd Place Wrestleback
Andrew Joedeman (Dassel-Cokato-Litchfield) 26-12, Jr. over Mitchell Koss (Annand-M Lk Lightning) 18-16, Fr. (Fall 5:56)
3rd Mitchell Koss (Annand-M Lk Lightning) 18-16, Fr. over Quinn McCalla (Monticello) 24-15, So. (Dec 4-3)
5th Jack Major (Rocori) 18-18, 8th. over Ryley Chapman (Zimmerman) 29-14, 8th. (M. For.)

113
1st Place – Christian Noble of Big Lake
2nd Place – Victor Franco of Dassel-Cokato-Litchfield
3rd Place – Zayne Brown of Annand-M Lk Lightning
4th Place – Ethan Duncombe of Becker
5th Place – Devin Hansen of Albany
6th Place – Gavin Gould of Spectrum
8th Place – Marcus Guertin of Monticello
8th Place – Kellen Martin of Zimmerman
1st Christian Noble (Big Lake) 36-0, So. over Victor Franco (Dassel-Cokato-Litchfield) 19-9, Fr. (Fall 1:15)
2nd Place Wrestleback
Victor Franco (Dassel-Cokato-Litchfield) 19-9, Fr. over Zayne Brown (Annand-M Lk Lightning) 20-17, Jr. (Fall 5:55)
3rd Zayne Brown (Annand-M Lk Lightning) 20-17, Jr. over Ethan Duncombe (Becker) 21-16, Fr. (Dec 6-0)
5th Devin Hansen (Albany) 19-15, Fr. over Gavin Gould (Spectrum) 23-10, So. (M. For.)

120
1st Place – Joe Montplaisir of Zimmerman
2nd Place – Jayden Mclearen of Big Lake
3rd Place – Devin Steinhaus of Dassel-Cokato-Litchfield
4th Place – Dustin Schmitt of Albany
5th Place – Zach Pribyl of Annand-M Lk Lightning
6th Place – Edwin Markey of Spectrum
7th Place – Ryan Boecker of Becker
1st Joe Montplaisir (Zimmerman) 36-3, Jr. over Jayden Mclearen (Big Lake) 29-3, Jr. (Dec 3-1)
2nd Place Wrestleback
Jayden Mclearen (Big Lake) 29-3, Jr. over Devin Steinhaus (Dassel-Cokato-Litchfield) 28-13, So. (Dec 8-3)
3rd Devin Steinhaus (Dassel-Cokato-Litchfield) 28-13, So. over Dustin Schmitt (Albany) 31-12, Sr. (Dec 7-3)
5th Zach Pribyl (Annand-M Lk Lightning) 19-17, So. over Edwin Markey (Spectrum) 16-15, Sr. (TF-1.5 5:55 (18-2))
7th Ryan Boecker (Becker) 7-13, Fr. over () , . (Bye)

126
1st Place – Eddie Simes of Dassel-Cokato-Litchfield
2nd Place – Ethan Anderson of Becker
3rd Place – Nelson Anderson of Monticello
4th Place – Cade Sixberry of Big Lake
5th Place – Evan Moscho of Rocori
6th Place – Jackson Bunde of Annand-M Lk Lightning
8th Place – Joseph Schmitt of Albany
8th Place – Sam Miller of Zimmerman
1st Eddie Simes (Dassel-Cokato-Litchfield) 36-6, So. over Ethan Anderson (Becker) 35-9, So. (Fall 5:50)
2nd Place Wrestleback
Ethan Anderson (Becker) 35-9, So. over Nelson Anderson (Monticello) 21-11, So. (Dec 9-5)
3rd Nelson Anderson (Monticello) 21-11, So. over Cade Sixberry (Big Lake) 17-5, Sr. (Fall 4:16)
5th Evan Moscho (Rocori) 21-12, 8th. over Jackson Bunde (Annand-M Lk Lightning) 14-15, Jr. (Dec 7-2)

132
1st Place – Jake Nelson of Becker
2nd Place – Jerry Simes of Dassel-Cokato-Litchfield
3rd Place – Luke Schumacher of Big Lake
4th Place – Petyon Krumrei of Albany
5th Place – Carson Cooper of Annand-M Lk Lightning
6th Place – Wyatt Witschen of Monticello
1st Jake Nelson (Becker) 24-3, Sr. over Jerry Simes (Dassel-Cokato-Litchfield) 21-2, Jr. (UTB 3-2)
2nd Jerry Simes (Dassel-Cokato-Litchfield) 21-2, Jr. over Luke Schumacher (Big Lake) 20-12, So. (UTB 3-2)
3rd Luke Schumacher (Big Lake) 20-12, So. over Petyon Krumrei (Albany) 30-16, So. (Fall 3:46)
5th Carson Cooper (Annand-M Lk Lightning) 11-20, Fr. over Wyatt Witschen (Monticello) 2-11, Fr. (Fall 2:48)

138
1st Place – Lukas Paulson of Becker
2nd Place – William Mergen of Albany
3rd Place – Shelby Fischer of Dassel-Cokato-Litchfield
4th Place – Jacob Cole of Monticello
5th Place – Logan Schumacher of Spectrum
6th Place – Carter Thelen of Rocori
8th Place – Shay McClory of Annand-M Lk Lightning
8th Place – Connor Gess of Big Lake
1st Lukas Paulson (Becker) 34-5, Jr. over William Mergen (Albany) 30-12, Jr. (Fall 3:05)
2nd Place Wrestleback
William Mergen (Albany) 30-12, Jr. over Shelby Fischer (Dassel-Cokato-Litchfield) 13-7, Fr. (NC)
3rd Shelby Fischer (Dassel-Cokato-Litchfield) 13-7, Fr. over Jacob Cole (Monticello) 11-22, Jr. (Dec 14-8)
5th Logan Schumacher (Spectrum) 21-15, Jr. over Carter Thelen (Rocori) 24-20, Jr. (Fall 4:36)

145
1st Place – Joe Gardas of Zimmerman
2nd Place – Dillon Browen of Big Lake
3rd Place – Adam Jurek of Becker
4th Place – Tate Hoffarth of Albany
5th Place – Alex Fearing of Monticello
6th Place – Thomas DeBoer of Spectrum
8th Place – Sam Marx of Dassel-Cokato-Litchfield
8th Place – Zach Schmidt of Annand-M Lk Lightning
1st Joe Gardas (Zimmerman) 37-4, So. over Dillon Browen (Big Lake) 22-14, So. (MD 12-4)
2nd Place Wrestleback
Dillon Browen (Big Lake) 22-14, So. over Adam Jurek (Becker) 35-9, Fr. (NC)
3rd Adam Jurek (Becker) 35-9, Fr. over Tate Hoffarth (Albany) 26-14, Jr. (Dec 3-1)
5th Alex Fearing (Monticello) 18-22, So. over Thomas DeBoer (Spectrum) 26-14, Jr. (MD 8-0)

152
1st Place – Jude Link of Dassel-Cokato-Litchfield
2nd Place – Austin Moscho of Rocori
3rd Place – Tyler Dehmer of Big Lake
4th Place – Tyson Ricker of Becker
5th Place – Declan Crumley of Albany
6th Place – Steven Weiser of Zimmerman
1st Jude Link (Dassel-Cokato-Litchfield) 41-1, So. over Austin Moscho (Rocori) 38-7, So. (MD 17-8)
2nd Austin Moscho (Rocori) 38-7, So. over Tyler Dehmer (Big Lake) 27-12, So. (NC)
3rd Tyler Dehmer (Big Lake) 27-12, So. over Tyson Ricker (Becker) 10-14, Fr. (Fall 1:16)
5th Declan Crumley (Albany) 12-14, So. over Steven Weiser (Zimmerman) 8-15, Jr. (MD 14-6)

160
1st Place – Jack Klug of Annand-M Lk Lightning
2nd Place – Noah Halonen of Dassel-Cokato-Litchfield
3rd Place – Kylen Rish of Becker
4th Place – Hunter Tate of Albany
5th Place – Ryan Rose of Rocori
6th Place – Sam Freeberg of Zimmerman
8th Place – Ryan Storlien of Rockford
8th Place – Alex Hanrahan of Big Lake
1st Jack Klug (Annand-M Lk Lightning) 19-8, Jr. over Noah Halonen (Dassel-Cokato-Litchfield) 29-9, Sr. (Fall 1:36)
2nd Place Wrestleback
Noah Halonen (Dassel-Cokato-Litchfield) 29-9, Sr. over Kylen Rish (Becker) 33-9, Jr. (NC)
3rd Kylen Rish (Becker) 33-9, Jr. over Hunter Tate (Albany) 30-14, So. (Fall 2:41)
5th Ryan Rose (Rocori) 14-23, So. over Sam Freeberg (Zimmerman) 13-24, Sr. (Fall 1:47)

170
1st Place – Caden DeWall of Becker
2nd Place – Adam Neumann of Annand-M Lk Lightning
3rd Place – Peyton Linn of Albany
4th Place – Hayden Hoernemann of Dassel-Cokato-Litchfield
5th Place – Ryan Bouley of Zimmerman
6th Place – Brett Bordwell of Big Lake
8th Place – Anthony Mangan of Rockford
8th Place – John Humphreys of Monticello
1st Caden DeWall (Becker) 36-1, Jr. over Adam Neumann (Annand-M Lk Lightning) 33-4, Jr. (Dec 3-0)
2nd Place Wrestleback
Adam Neumann (Annand-M Lk Lightning) 33-4, Jr. over Peyton Linn (Albany) 32-9, Sr. (NC)
3rd Peyton Linn (Albany) 32-9, Sr. over Hayden Hoernemann (Dassel-Cokato-Litchfield) 11-9, So. (Dec 9-2)
5th Ryan Bouley (Zimmerman) 25-12, Jr. over Brett Bordwell (Big Lake) 16-23, So. (Dec 7-6)

182
1st Place – Will O’Brien of Dassel-Cokato-Litchfield
2nd Place – Reid Kraus of Becker
3rd Place – Riley Rakotz of Albany
4th Place – Alex Klatt of Annand-M Lk Lightning
5th Place – Aiden Pardino of Zimmerman
6th Place – Ben Hansen of Rocori
1st Will O’Brien (Dassel-Cokato-Litchfield) 27-11, Jr. over Riley Rakotz (Albany) 14-5, Sr. (Dec 6-5)
2nd Reid Kraus (Becker) 35-13, Sr. over Riley Rakotz (Albany) 14-5, Sr. (Dec 10-6)
3rd Reid Kraus (Becker) 35-13, Sr. over Alex Klatt (Annand-M Lk Lightning) 15-23, So. (Fall 1:27)
5th Aiden Pardino (Zimmerman) 28-15, So. over Ben Hansen (Rocori) 15-24, Jr. (TF-1.5 6:00 (18-1))

195
1st Place – Jesse Midas of Monticello
2nd Place – Beau Nelson of Dassel-Cokato-Litchfield
3rd Place – Thomas Blattner of Albany
4th Place – Linus Brown of Annand-M Lk Lightning
5th Place – Bryce Kuschel of Becker
6th Place – Kameron Arieta of Zimmerman
7th Place – jacob Andrew of Rockford
1st Jesse Midas (Monticello) 34-3, Sr. over Beau Nelson (Dassel-Cokato-Litchfield) 34-8, Jr. (Fall 0:56)
2nd Place Wrestleback
Beau Nelson (Dassel-Cokato-Litchfield) 34-8, Jr. over Thomas Blattner (Albany) 28-14, Sr. (NC)
3rd Thomas Blattner (Albany) 28-14, Sr. over Linus Brown (Annand-M Lk Lightning) 10-10, Sr. (Dec 5-2)
5th Bryce Kuschel (Becker) 10-16, So. over Kameron Arieta (Zimmerman) 9-24, Jr. (Fall 1:04)
7th jacob Andrew (Rockford) 1-7, Sr. over () , . (Bye)

220
1st Place – Brayden Weber of Becker
2nd Place – Ben Primus of Rocori
3rd Place – Josh Lanctot of Annand-M Lk Lightning
4th Place – Jackson Martin of Dassel-Cokato-Litchfield
5th Place – Kane Lapointe of Big Lake
6th Place – Jacob Adrian of Albany
1st Brayden Weber (Becker) 34-3, Jr. over Ben Primus (Rocori) 33-12, Sr. (Fall 1:01)
2nd Ben Primus (Rocori) 33-12, Sr. over Josh Lanctot (Annand-M Lk Lightning) 21-11, Sr. (NC)
3rd Josh Lanctot (Annand-M Lk Lightning) 21-11, Sr. over Jackson Martin (Dassel-Cokato-Litchfield) 8-13, Sr. (Dec 3-0)
5th Kane Lapointe (Big Lake) 7-21, Fr. over Jacob Adrian (Albany) 8-22, So. (Fall 3:59)

285
1st Place – Kessler Kenning of Annand-M Lk Lightning
2nd Place – Brendan Rokala of Dassel-Cokato-Litchfield
3rd Place – Jeremy Phyle of Big Lake
4th Place – Dylan Kolby of Becker
5th Place – Connor Stang of Rocori
6th Place – Andrew DeBoer of Spectrum
8th Place – Nic Bushman of Albany
8th Place – Tylor Clapp of Zimmerman
1st Kessler Kenning (Annand-M Lk Lightning) 27-6, Jr. over Jeremy Phyle (Big Lake) 23-15, Jr. (Dec 4-0)
2nd Place Wrestleback
Brendan Rokala (Dassel-Cokato-Litchfield) 6-4, So. over Jeremy Phyle (Big Lake) 23-15, Jr. (Fall 4:37)
3rd Brendan Rokala (Dassel-Cokato-Litchfield) 6-4, So. over Dylan Kolby (Becker) 15-6, Fr. (Dec 3-2)
5th Connor Stang (Rocori) 6-17, So. over Andrew DeBoer (Spectrum) 21-16, Sr. (Fall 1:38)