MSHSL Section 6AAA Team

MSHSL Section 6AAA Team

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Preliminaries

Minneapolis Southwest 42 Minneapolis Washburn 22
106 – Grayson Richard (Southwest) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Bilal Jama (Southwest) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Double Forfeit
126 – Ben Stites (Southwest) over Tommy Stark (Washburn) Fall 1:26
132 – Gael Manzur (Washburn) over Rocco Cesario (Southwest) Maj 12-3
138 – Garrin Brandl (Southwest) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Angel Gonzalez (Washburn) over Oliver Keyhani (Southwest) Fall 1:05
152 – Theo Grimes (Washburn) over Oscar Pelican (Southwest) Fall 2:41
160 – Jonathan Escoffier (Washburn) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Double Forfeit
182 – Nick Flaskamp (Southwest) over Kaylon King (Washburn) Fall 2:56
195 – Elijah Judovsky (Southwest) over Jake Larson (Washburn) Fall 0:49
220 – Andrew Omlie (Southwest) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Double Forfeit

Quarterfinals

Waconia 75 Minneapolis Southwest 3
106 – Lincoln Vick (Waconia) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Andrew Torres (Waconia) over Bilal Jama (Southwest) Fall 1:30
120 – Riese White (Waconia) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Ben Stites (Southwest) over Bradee Dwinell (Waconia) Dec 7-0
132 – Josh Wagener (Waconia) over Kade Grierson (Southwest) Fall 0:20
138 – Gavin Willis (Waconia) over Garrin Brandl (Southwest) Fall 0:13
145 – Alex Riley (Waconia) over Oliver Keyhani (Southwest) Fall 0:29
152 – Gage Mueller (Waconia) over Oscar Pelican (Southwest) Fall 0:28
160 – Todd Jager (Waconia) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Kyle Tenor (Waconia) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Max McEnelly (Waconia) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Bram Fitzsimonds (Waconia) over Andrew Omlie (Southwest) Fall 0:21
220 – Sam McEnelly (Waconia) over Elijah Judovsky (Southwest) Dec 11-6
285 – Bennett Weber (Waconia) over Unknown (Unattached) Forf

Chaska/Chanhassen 42 Edina 33
106 – Stephen Dragos (CC) over Troy Doroff (Edina) Fall 0:49
113 – Russell Gillette (CC) over Liam Holmberg (Edina) Fall 0:32
120 – Landon Nebel (Edina) over John Nebben (CC) Fall 1:15
126 – Seth Nebel (Edina) over Sam Wolff (CC) Maj 15-2
132 – Jack Merriam (Edina) over Tim Pierson (CC) Fall 0:56
138 – Roscoe Markert (Edina) over Aiden Brkovich (CC) Dec 9-5
145 – Pedro Velazquez (CC) over Anthony Borchardt (Edina) Fall 0:32
152 – Brody Perry (Edina) over Parker Levar (CC) Maj 18-6
160 – Malachi Johnson (Edina) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Brennan Curry (Edina) over Aiden Brady (CC) Maj 12-3
182 – Joshua Holland (CC) over Liam Cummins (Edina) Fall 5:10
195 – Cody Kack (CC) over Will Musolf (Edina) Fall 3:04
220 – Preston Lorenz (CC) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Hunter Brackee (CC) over Gavin Falk (Edina) Fall 1:53

Eden Prairie 58 Minneapolis South 15
106 – Zach Weissman (EP) over Arun Rai (MS) Fall 3:21
113 – Jax Surprise (EP) over Ryan Fratzke (MS) Fall 3:44
120 – Tanner Swanson (EP) over Kareem Alkhaleefa (MS) Fall 2:58
126 – Terrae Dunn (EP) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Jacory Bates (EP) over Daniel Avre (MS) Dec 1-0
138 – Will Diana (EP) over Taro Jelinek (MS) Fall 1:12
145 – Bryce Dagel (EP) over Nate Odren (MS) Fall 1:46
152 – Sam Fuchs (EP) over Milo Bergen (MS) Maj 8-0
160 – Tommy Pederson (EP) over Rey Saice (MS) Dec 13-8
170 – Sergio Altamirano (MS) over Jay Wilson (EP) Fall 3:06
182 – Jimmy Jackson (MS) over Brennan Hirtz (EP) Dec 6-4
195 – Luc Bouchard (EP) over Cassius Whipple (MS) Fall 0:55
220 – Will Sather (EP) over Ames Wyeth (MS) Fall 0:39
285 – Jadin Decora (MS) over Xavier Urena (EP) Fall 2:47

Minnetonka 46 Hopkins 32
106 – Josh McAnally (Minnetonka) over Ayub Mohamed (Hopkins) Fall 1:49
113 – Peter Barrett (Minnetonka) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Jaxon Williams (Hopkins) over Cory Joos (Minnetonka) Dec 6-4
126 – Ty Schmidt (Hopkins) over Kaleb Firkus (Minnetonka) Fall 4:30
132 – Diego Pitt (Minnetonka) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Jacob Sandum (Minnetonka) over Ryan Bachman (Hopkins) Fall 3:10
145 – Ethan Sandum (Minnetonka) over Amir Mansour (Hopkins) Maj 10-0
152 – Andrew Sanders (Minnetonka) over Sam Reichel (Hopkins) Fall 0:52
160 – Demetrius Patton (Hopkins) over Dylan Pitt (Minnetonka) TF 19-3
170 – Daniel Mbonde (Minnetonka) over Chris Roberts (Hopkins) Fall 0:58
182 – Tyler McReavey (Minnetonka) over Abdullah Eisa (Hopkins) Fall 1:54
195 – RJ Chakolis (Hopkins) over Eric Benson (Minnetonka) Fall 2:28
220 – Deonte Bryant (Hopkins) over Alec Sanschagrin (Minnetonka) Fall 0:11
285 – Elijah Wolf (Hopkins) over Dalton Lohrenz (Minnetonka) Fall 2:42

Semifinals

Waconia 69 Chaska/Chanhassen 8
106 – Alex Torres (Waconia) over Stephen Dragos (CC) TF 17-0
113 – Russell Gillette (CC) over Andrew Torres (Waconia) Dec 5-2
120 – Riese White (Waconia) over John Nebben (CC) Fall 0:38
126 – Bradee Dwinell (Waconia) over Sam Wolff (CC) Maj 9-1
132 – Josh Wagener (Waconia) over Aiden Brkovich (CC) Fall 1:37
138 – Pedro Velazquez (CC) over Gavin Willis (Waconia) Fall 4:49
145 – Alex Riley (Waconia) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Gage Mueller (Waconia) over Parker Levar (CC) Fall 0:30
160 – Todd Jager (Waconia) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Kyle Tenor (Waconia) over Aiden Brady (CC) Fall 1:32
182 – Max McEnelly (Waconia) over Joshua Holland (CC) Fall 0:21
195 – Bram Fitzsimonds (Waconia) over Cody Kack (CC) Fall 2:50
220 – Sam McEnelly (Waconia) over Hunter Brackee (CC) Fall 2:57
285 – Bennett Weber (Waconia) over Michael Langford (CC) Fall 0:38
Chaska-Chan Stormhawks’s team score was adjusted by -1.0 for unsportsmanlike conduct

Minnetonka 32 Eden Prairie 29
106 – Charlie Palm (Minnetonka) over Zach Weissman (EP) SV-1 4-3
113 – Jax Surprise (EP) over Peter Barrett (Minnetonka) Fall 5:48
120 – Alex Shanesy (Minnetonka) over Tanner Swanson (EP) Fall 3:26
126 – Terrae Dunn (EP) over Kaleb Firkus (Minnetonka) TF 17-2
132 – Jacory Bates (EP) over Diego Pitt (Minnetonka) Dec 8-5
138 – Marco Christiansen (Minnetonka) over Will Diana (EP) Dec 7-5
145 – Bryce Dagel (EP) over Jacob Sandum (Minnetonka) Fall 2:25
152 – Andrew Sanders (Minnetonka) over Sam Fuchs (EP) Fall 1:55
160 – Gabe Schumacher (Minnetonka) over Tommy Pederson (EP) Maj 22-11
170 – Jordan Todd (EP) over Daniel Mbonde (Minnetonka) Dec 4-3
182 – Tyler McReavey (Minnetonka) over Brennan Hirtz (EP) Maj 10-2
195 – Eric Benson (Minnetonka) over Luc Bouchard (EP) SV-1 12-10
220 – Quinn Sell (Minnetonka) over Will Sather (EP) Dec 12-5
285 – Xavier Urena (EP) over Dalton Lohrenz (Minnetonka) MFF

Championship

Waconia 52 Minnetonka 18
106 – Alex Torres (Waconia) over Josh McAnally (Minnetonka) Fall 1:46
113 – Andrew Torres (Waconia) over Peter Barrett (Minnetonka) Dec 3-1
120 – Riese White (Waconia) over Alex Shanesy (Minnetonka) Fall 4:38
126 – Bradee Dwinell (Waconia) over Kaleb Firkus (Minnetonka) Fall 1:35
132 – Josh Wagener (Waconia) over Diego Pitt (Minnetonka) Maj 9-1
138 – Alex Riley (Waconia) over Marco Christiansen (Minnetonka) Dec 6-0
145 – Gage Mueller (Waconia) over Jacob Sandum (Minnetonka) Fall 1:27
152 – Andrew Sanders (Minnetonka) over Todd Jager (Waconia) Fall 1:50
160 – Gabe Schumacher (Minnetonka) over Anthony Vettel (Waconia) Fall 1:17
170 – Daniel Mbonde (Minnetonka) over Kyle Tenor (Waconia) Fall 2:31
182 – Max McEnelly (Waconia) over Eric Benson (Minnetonka) Fall 1:27
195 – Bram Fitzsimonds (Waconia) over Tyler McReavey (Minnetonka) Dec 8-3
220 – Sam McEnelly (Waconia) over Quinn Sell (Minnetonka) Dec 5-2
285 – Bennett Weber (Waconia) over Unknown (Unattached) Forf