MSHSL Section 8A Team

MSHSL Section 8A Team

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Preliminaries

Mahnomen-Waubun 48 Red Lake County Central 34
106 – Dominick Neisen (MW) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Ayva Sampson (MW) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Lucas Geray (MW) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Garret Eiynck (MW) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Gunnar Sandeen (RLCC) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Will Olson (MW) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Thomas Azure (MW) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Dustin Rock (MW) over Oscar Duden (RLCC) Fall 1:29
160 – Paul DeHate (RLCC) over Nikowa Fortier (MW) Fall 0:51
170 – Damon Ferguson (RLCC) over Blake Geray (MW) Maj 17-3
182 – Tristyn Ferguson (RLCC) over Malachi Brower (MW) Fall 0:15
195 – Shae Yates (MW) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Zachary Howard (RLCC) over Unknown (Unattached) Forf
285 – George Duden (RLCC) over Unknown (Unattached) Forf

Quarterfinals

Frazee 57 Mahnomen-Waubun 9
106 – Cade Nagel (Frazee) over Dominick Neisen (MW) TF 15-0
113 – Karsen Trieglaff (Frazee) over Lucas Geray (MW) Fall 5:00
120 – Bailey Peichel (Frazee) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Garret Eiynck (MW) over Lukas Volstad (Frazee) Dec 14-7
132 – Seth Isola (Frazee) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Kaden Hiemenz (Frazee) over Will Olson (MW) Fall 1:02
145 – Preston Mayfield (Frazee) over Dustin Rock (MW) Maj 16-4
152 – Nikowa Fortier (MW) over Derek Zitzow (Frazee) Fall 3:59
160 – Danny Graham (Frazee) over Blake Geray (MW) Maj 12-3
170 – Caleb DeGroat (Frazee) over Malachi Brower (MW) Fall 0:29
182 – Brett Graham (Frazee) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Luke Tweeton (Frazee) over Shae Yates (MW) Fall 1:03
220 – Byron Kropuenske (Frazee) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Wesley Kropuenske (Frazee) over Unknown (Unattached) Forf

Fosston-Bagley 36 Crookston 34
106 – Carter Coauette (Crookston) over Aiden Wolfe (FB) Maj 16-3
113 – Keegan Senger (FB) over Ethan Bowman (Crookston) OT 4-0
120 – Zach Brown (Crookston) over Dylan Lomen (FB) Fall 0:26
126 – Nolan Dans (Crookston) over Zach Thompson (FB) Dec 7-2
132 – Cameron Weiland (Crookston) over Mason Erickson (FB) Fall 1:28
138 – Braxton Volker (Crookston) over Tegan Larson (FB) TF 16-0
145 – Hunter Knutson (Crookston) over Jayce Thompson (FB) Fall 3:18
152 – Carter Sorenson (FB) over Cade Coauette (Crookston) Fall 0:50
160 – Dane Schoenborn (FB) over Cameron Hulst (Crookston) Fall 1:01
170 – Ross Syverson (FB) over Josiah Wagner (Crookston) Fall 3:34
182 – Ethan Boll (Crookston) over Henry Burrack (FB) Maj 17-4
195 – Evan Chalich (FB) over Layten Fuentes (Crookston) Fall 0:52
220 – Jacob Lomen (FB) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Axel Munter (FB) over Gregorio Gonzalez (Crookston) Dec 3-1

United North Central 57 Park Rapids Area 18
106 – Aaron Lake (UNC) over Robby Sherk (PRA) Dec 7-2
113 – Reid Pinoniemi (UNC) over Jarret Galzki (PRA) Fall 0:41
120 – Ethan Hendrickson (UNC) over Matthew Dahring (PRA) Fall 1:11
126 – Hunter Skaro (UNC) over Zachary Paurus (PRA) Fall 1:43
132 – Dylan Rasmussen (UNC) over Henry Thorson (PRA) Fall 0:43
138 – Gabe Hendrickson (UNC) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Collin O Olson (UNC) over Taten Horton (PRA) Fall 3:50
152 – Eion Ness (UNC) over Joe Klein (PRA) Dec 5-0
160 – Dakota Meech (UNC) over Kaden Safratowich (PRA) Dec 10-7
170 – Harley Wellman (PRA) over Logan Torma (UNC) Fall 4:34
182 – Vince Dailey (UNC) over Tristan Hill (PRA) Fall 0:34
195 – Torrey Carlson (UNC) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Joe Stachowski (PRA) over Marcus Peterson (UNC) Fall 1:16
285 – Hunter Carnell (PRA) over Justin Gonska (UNC) Fall 0:23

Badger/Greenbush-Middle River 57 Fertile-Beltrami 16
106 – Jaxon Janousek (BGMR) over Daunte Yost (FERT) Dec 4-3
113 – Danyn Janousek (BGMR) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Tony Olson (BGMR) over Seth Lavalier (FERT) Dec 6-5
126 – Brogan Beito (BGMR) over Wesley Ramberg (FERT) Dec 10-7
132 – Tyler Henderson (FERT) over Damian Hanson (BGMR) Fall 0:33
138 – Hunter Hitchen (FERT) over Garrett Undeberg (BGMR) Fall 2:31
145 – Levi Qualley (FERT) over Tristan Locken (BGMR) Maj 14-4
152 – Andy Dostal (BGMR) over Tyler Stuhaug (FERT) Fall 0:47
160 – Ethan Waage (BGMR) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Caleb Vacura (BGMR) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Nathan Waage (BGMR) over Micah Herbel (FERT) Fall 0:57
195 – Jacob Bergsnev (BGMR) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Dominik Vacura (BGMR) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Colten Gust (BGMR) over Jude Olson (FERT) Fall 1:12

Semifinals

Frazee 37 Fosston-Bagley 33
106 – Aiden Wolfe (FB) over Cade Nagel (Frazee) Dec 7-1
113 – Keegan Senger (FB) over Jake Nagel (Frazee) Dec 6-2
120 – Christian Carlson (Frazee) over Zach Thompson (FB) Dec 9-4
126 – Lukas Volstad (Frazee) over Mason Erickson (FB) Fall 2:26
132 – Seth Isola (Frazee) over Cameron Manecke (FB) Fall 0:40
138 – Kaden Hiemenz (Frazee) over Tegan Larson (FB) Fall 4:07
145 – Brock Barlund (Frazee) over Jayce Thompson (FB) Maj 14-5
152 – Carter Sorenson (FB) over Derek Zitzow (Frazee) Fall 0:35
160 – Dane Schoenborn (FB) over Mason Newling (Frazee) Fall 3:46
170 – Henry Burrack (FB) over Danny Graham (Frazee) Dec 4-2
182 – Brett Graham (Frazee) over Evan Chalich (FB) Fall 0:47
195 – Jacob Lomen (FB) over Byron Kropuenske (Frazee) Fall 1:21
220 – Luke Tweeton (Frazee) over Tristan McCoy (FB) Fall 3:11
285 – Axel Munter (FB) over Wesley Kropuenske (Frazee) Fall 1:58

Badger/Greenbush-Middle River 31 United North Central 29
106 – Jaxon Janousek (BGMR) over Aaron Lake (UNC) Dec 9-2
113 – Reid Pinoniemi (UNC) over Danyn Janousek (BGMR) Dec 11-6
120 – Ethan Hendrickson (UNC) over Christian Berg (BGMR) Fall 0:36
126 – Hunter Skaro (UNC) over Tony Olson (BGMR) Dec 7-6
132 – Dylan Rasmussen (UNC) over Brogan Beito (BGMR) Fall 1:36
138 – Garrett Undeberg (BGMR) over Hank Tellers (UNC) Dec 3-2
145 – Collin O Olson (UNC) over Tristan Locken (BGMR) Dec 12-8
152 – Andy Dostal (BGMR) over Eion Ness (UNC) Maj 9-1
160 – Dakota Meech (UNC) over Ethan Waage (BGMR) Dec 11-4
170 – Caleb Vacura (BGMR) over Cooper Hasbaugen (UNC) Fall 0:31
182 – Vince Dailey (UNC) over Nathan Waage (BGMR) TF 15-0
195 – Jacob Bergsnev (BGMR) over Torrey Carlson (UNC) Dec 10-5
220 – Dominik Vacura (BGMR) over Justin Gonska (UNC) Fall 0:18
285 – Colten Gust (BGMR) over Marcus Peterson (UNC) Fall 0:51

Championship

Badger/Greenbush-Middle River 41 Frazee 30
106 – Jaxon Janousek (BGMR) over Cade Nagel (Frazee) Fall 5:36
113 – Jake Nagel (Frazee) over Danyn Janousek (BGMR) Dec 8-1
120 – Tony Olson (BGMR) over Christian Carlson (Frazee) Dec 3-2
126 – Brogan Beito (BGMR) over Lukas Volstad (Frazee) Fall 3:11
132 – Garrett Undeberg (BGMR) over Seth Isola (Frazee) Dec 6-4
138 – Preston Mayfield (Frazee) over Damian Hanson (BGMR) Fall 0:32
145 – Kaden Hiemenz (Frazee) over Tristan Locken (BGMR) Fall 0:31
152 – Andy Dostal (BGMR) over Brock Barlund (Frazee) TF 20-5
160 – Mason Newling (Frazee) over Ethan Waage (BGMR) Dec 5-1
170 – Caleb Vacura (BGMR) over Danny Graham (Frazee) Fall 1:03
182 – Brett Graham (Frazee) over Nathan Waage (BGMR) Fall 1:29
195 – Luke Tweeton (Frazee) over Jacob Bergsnev (BGMR) Fall 1:20
220 – Dominik Vacura (BGMR) over Byron Kropuenske (Frazee) Fall 0:56
285 – Colten Gust (BGMR) over Wesley Kropuenske (Frazee) Fall 1:38