NJCAA North District

2020 NJCAA North District results. Sunday, February 23 at Grand Rapids, Minn.

NJCAA North District
1 Rochester Community and Technical College 115.5
2 Northland Community College 74.5
3 Itasca Community College 66.0
4 Minnesota West Community and Technical College 53.0
5 Ridgewater Community College 26.5

OW:  Seth Brossard – Rochester Community and Technical College

Coach of the Year:  Randy Rager – Rochester Community and Technical College

Brackets/Results on TrackWrestling.com

*NJCAA Qualifiers in BOLD

125
1st Place – Francis Fuenffinger of Rochester Community and Technical College
2nd Place – Austin Thompson of Northland Community College
3rd Place – Chris Romero of Minnesota West Community and Technical College

4th Place – Davonte Falk of Ridgewater Community College
1st Francis Fuenffinger (Rochester Community and Technical College) 2-0, Fr. over Austin Thompson (Northland Community College) 1-1, Fr. (MD 16-3)
2nd Austin Thompson (Northland Community College) 1-1, Fr. over Chris Romero (Minnesota West Community and Technical College) 1-1, So. (NC)
3rd Chris Romero (Minnesota West Community and Technical College) 1-1, So. over Davonte Falk (Ridgewater Community College) 0-2, Fr. (Inj. 0:00)

133
1st Place – Parker Dobrocky of Rochester Community and Technical College
2nd Place – Payton Jackson of Northland Community College
1st Parker Dobrocky (Rochester Community and Technical College) 1-0, Fr. over Payton Jackson (Northland Community College) 0-1, Fr. (TF-1.5 6:37 (20-4))

141
1st Place – Eliot Jurries of Minnesota West Community and Technical College
2nd Place – Auston Hall of Rochester Community and Technical College
3rd Place – Jamaal Baird of Itasca Community College
4th Place – Isaiah A of Northland Community College
5th Place – Danny Eastman of Ridgewater Community College
1st Eliot Jurries (Minnesota West Community and Technical College) 2-0, Fr. over Auston Hall (Rochester Community and Technical College) 2-1, Fr. (Dec 8-6)
2nd Auston Hall (Rochester Community and Technical College) 2-1, Fr. over Jamaal Baird (Itasca Community College) 4-4, Fr. (Dec 9-8)
3rd Jamaal Baird (Itasca Community College) 4-4, Fr. over Isaiah A (Northland Community College) 1-2, Fr. (TF-1.5 6:45 (19-2))
5th Danny Eastman (Ridgewater Community College) 0-2, Fr. over () , . (Bye)

149
1st Place – Brandon Kidd Jr. of Rochester Community and Technical College
2nd Place – Jerimiah Pierre of Northland Community College
3rd Place – Chase Dorman of Minnesota West Community and Technical College
1st Brandon Kidd Jr. (Rochester Community and Technical College) 1-0, Fr. over Jerimiah Pierre (Northland Community College) 1-1, Fr. (TF-1.5 4:26 (16-0))
2nd Jerimiah Pierre (Northland Community College) 1-1, Fr. over Chase Dorman (Minnesota West Community and Technical College) 0-1, Fr. (NC)
3rd Chase Dorman (Minnesota West Community and Technical College) 0-1, Fr. over () , . (Bye)

157
1st Place – Braydon Johnson of Minnesota West Community and Technical College
2nd Place – Davion Barnes of Itasca Community College
3rd Place – Raul Chavarry of Northland Community College
4th Place – Alex Lloyd of Rochester Community and Technical College
1st Braydon Johnson (Minnesota West Community and Technical College) 2-0, So. over Raul Chavarry (Northland Community College) 1-2, Fr. (MD 8-0)
2nd Davion Barnes (Itasca Community College) 10-10, Fr. over Raul Chavarry (Northland Community College) 1-2, Fr. (Fall 3:42)
3rd Davion Barnes (Itasca Community College) 10-10, Fr. over Alex Lloyd (Rochester Community and Technical College) 0-2, So. (For.)

165
1st Place – Seth Brossard of Rochester Community and Technical College
2nd Place – Kaven Blazek of Northland Community College
3rd Place – Austin Voss of Itasca Community College
4th Place – Zachary Hamann of Minnesota West Community and Technical College
1st Seth Brossard (Rochester Community and Technical College) 2-0, Fr. over Kaven Blazek (Northland Community College) 1-1, Fr. (Fall 2:46)
2nd Kaven Blazek (Northland Community College) 1-1, Fr. over Austin Voss (Itasca Community College) 9-8, Fr. (NC)
3rd Austin Voss (Itasca Community College) 9-8, Fr. over Zachary Hamann (Minnesota West Community and Technical College) 0-2, Fr. (Fall 1:22)

174
1st Place – Jeremiah Colon of Rochester Community and Technical College
2nd Place – Larry Sanchez of Itasca Community College
3rd Place – Carston Toedter of Ridgewater Community College
4th Place – Ben Stevens of Northland Community College
5th Place – Dylan Sprock of Minnesota West Community and Technical College
1st Jeremiah Colon (Rochester Community and Technical College) 3-0, Fr. over Larry Sanchez (Itasca Community College) 8-6, Fr. (TF-1.5 3:53 (18-2))
2nd Larry Sanchez (Itasca Community College) 8-6, Fr. over Carston Toedter (Ridgewater Community College) 2-1, Fr. (NC)
3rd Carston Toedter (Ridgewater Community College) 2-1, Fr. over Ben Stevens (Northland Community College) 0-2, Fr. (MD 19-10)
5th Dylan Sprock (Minnesota West Community and Technical College) 0-2, Fr. over () , . (Bye)

184
1st Place – Gavin Christofferson of Rochester Community and Technical College
2nd Place – Dalton Bernett of Itasca Community College
3rd Place – Shane McGraw of Minnesota West Community and Technical College
4th Place – Tyrece Hicks of Northland Community College
1st Gavin Christofferson (Rochester Community and Technical College) 2-0, Fr. over Dalton Bernett (Itasca Community College) 12-7, So. (Fall 6:39)
2nd Dalton Bernett (Itasca Community College) 12-7, So. over Shane McGraw (Minnesota West Community and Technical College) 1-1, Fr. (NC)
3rd Shane McGraw (Minnesota West Community and Technical College) 1-1, Fr. over Tyrece Hicks (Northland Community College) 0-2, Fr. (For.)

197
1st Place – Richard Hammonds of Rochester Community and Technical College
2nd Place – Chase Dressel of Itasca Community College
3rd Place – Shawn Rodriguez of Northland Community College
4th Place – Bryce Bickerstaff of Minnesota West Community and Technical College
1st Richard Hammonds (Rochester Community and Technical College) 2-0, So. over Chase Dressel (Itasca Community College) 11-7, Fr. (Dec 8-2)
2nd Chase Dressel (Itasca Community College) 11-7, Fr. over Shawn Rodriguez (Northland Community College) 1-1, Fr. (NC)
3rd Shawn Rodriguez (Northland Community College) 1-1, Fr. over Bryce Bickerstaff (Minnesota West Community and Technical College) 0-2, Fr. (For.)

285
1st Place – Andre Baguma of Northland Community College
2nd Place – John Noll of Rochester Community and Technical College
3rd Place – Charlie Farhat of Ridgewater Community College
4th Place – Cole Walsh of Itasca Community College
1st Andre Baguma (Northland Community College) 9-3, So. over John Noll (Rochester Community and Technical College) 1-1, Fr. (OT 3-1)
2nd John Noll (Rochester Community and Technical College) 1-1, Fr. over Charlie Farhat (Ridgewater Community College) 1-1, Fr. (NC)
3rd Charlie Farhat (Ridgewater Community College) 1-1, Fr. over Cole Walsh (Itasca Community College) 2-9, Fr. (Fall 2:10)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.