State championships individual finals are set

14 individual championship finals in each class are set to take place Saturday evening. Saturday’s evening session begins at 4:00 pm, starting with the 3rd and 5th place matches and followed by the championship finals.

The Guillotine Rankings Indicated.

Class A

  • 106 #1 Walker Bents (Belgrade-Brooten-Elrosa) 45-4 vs #2 Anthony Romero (GMLOS) 44-3
  • 113 #1 Derek Steele (Sibley East) 47-2 vs #4 Ethan Hendrickson (United North Central Warriors) 28-2
  • 120 #3 Drayden Morton (Sibley East) 26-3 vs Brandon Ross (Caledonia-Houston) 34-5
  • 126 #1 Trevor Janssen (Blackduck-Cass Lake-Bena Bears) 37-0 vs #6 Trevor Pearson (Maple River) 43-7
  • 132 #1 Landon Gode (LPGE-Browerville Wolves) 50-3 vs #2 Charley Elwood (Medford) 22-1
  • 138 #1 Mason Gode (LPGE-Browerville Wolves) 53-1 vs #2 Will Magaard (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 50-3
  • 145 #4 Payton Handevidt (Jackson County Central) 47-4 vs #5 Seth Goetzinger (Chatfield) 39-5
  • 152 #1 Willie VonRuden (Medford) 22-1 vs #8 Jordan Lohse (West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville) 43-3
  • 160 #1 Owen Bjerga (Staples-Motley) 44-1 vs #6 Anthony Maher (Bold) 27-2
  • 170 #1 Tyson Meyer (Minnewaska Area) 49-1 vs #3 Jace Paplow (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 46-2
  • 182 #1 Trevor Eisfeld (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 50-0 vs #2 Nathan Trio (Maple River) 45-4
  • 195 #2 Luke Tweeton (Frazee) 46-2 vs #3 Colton Krell (Westfield Razorbacks) 32-3
  • 220 #1 Dominik Vacura (Badger-GB-MR) 51-1 vs #2 Dylan Jergenson (Minnewaska Area) 44-4
  • 285 #1 Craig Orlando (Bertha-Hewitt-Verndale-Parkers Prairie) 49-0 vs #4 Scot Edwards (Adrian Area) 34-3

Class AA

  • 106 #1 Tyler Wells (Princeton) 46-0 vs #6 Cash Raymond (Simley) 38-9 vs #4 Luke Williams (Pine Island) 37-3
  • 113 #3 Christian Noble (Big Lake) 39-0 vs #4 Ty Bisek (New London-Spicer) 46-4
  • 120 #1 Joey Thompson (Totino-Grace) 46-1 vs #2 Maxwell Petersen (Byron) 38-2
  • 126 #1 Chase DeBlaere (Simley) 46-3 vs #5 Austin Gabbert (Watertown Mayer-Mayer Luth.) 36-1
  • 132 #1 Charlie Pickell (Mankato West) 42-2 vs #2 Mitchel Petersen (Byron) 15-1
  • 138 #1-145 Cael Berg (Simley) 47-4 vs #5 Brody Ullyott (Detroit Lakes) 43-5
  • 145 #1-138 Ryan Sokol (Simley) 48-2 vs #8 Connor Tulenchik (Pequot Lks-Pine River-Backus) 47-4
  • 152 #2 Payton Anderson (Fairmont-Martin County West) 43-2 vs #3 Jude Link (Dassel-Cokato-Litchfield) 45-1
  • 160 #2 Bryce FitzPatrick (Mahtomedi) 42-1 vs #6 Miles Fitzgerald (Fairmont-Martin County West) 42-4
  • 170 #1 Bennett Berge (Kasson-Mantorville) 42-1 vs #2-182 Gavin Nelson (Simley) 44-5
  • 182 #1 Patrick Kennedy (Kasson-Mantorville) 35-0 vs #1-195 Quayin Short (Simley) 47-3
  • 195 #2 Dawson Kellogg (Perham) 31-3 vs #3 Kolin Baier (Mankato East) 44-1
  • 220 #1 Danny Striggow (Orono) 18-0 vs #2 Bennett Tabor (Simley) 49-0
  • 285 #1 Kaleb Haase (Redwood Valley) 40-0 vs Connor Bleymeyer (Chisago Lakes) 36-5

Class AAA

  • 106 #1 Jore Volk (Lakeville North) 44-1 vs #2 Landon Robideau (St Michael-Albertville) 48-2
  • 113 #1 Blake West (Shakopee) 50-1 vs #2 Zach Hanson (Lakeville North) 43-4
  • 120 #1 Paxton Creese (Shakopee) 48-1 vs #2 Ryan Henningson (Winona-Winona Cotter) 46-2
  • 126 #1 Derrick Cardinal (Forest Lake) 49-0 vs #5 Joey Novak (New Prague) 46-8
  • 132 #1 Reid Ballantyne (Stillwater) 34-2 vs #2 Ben Lunn (Shakopee) 46-2
  • 138 #1 Cael Swensen (Wayzata) 51-1 vs #2 Nick Novak (New Prague) 47-5
  • 145 #1 Trey Kruse (Stillwater) 50-1 vs #2 Luke Peterson (Farmington) 40-2
  • 152 #1 Landen Johnson (Owatonna) 48-1 vs #2 Hunter Lyden (Stillwater) 47-2
  • 160 #1 Carson Manville (Shakopee) 25-1 vs #3-170 Carl Leuer (St Michael-Albertville) 46-6
  • 170 #1 Gabe Nagel (Little Falls) 41-0 vs #2 Max McEnelly (Waconia) 53-1
  • 182 #2 Roman Rogotzke (Stillwater) 48-4 vs Cayden Homme (Wayzata) 37-8
  • 195 #3 William Busch (New Prague) 45-8 vs #9 RJ Chakolis (Hopkins) 37-4
  • 220 #3 Isaiah Green (Saint Cloud Tech) 21-5 vs #6 Cade Barrett (Brainerd) 29-5
  • 285 #1 Gavin Layton (Coon Rapids) 51-0 vs #3 Bennett Weber (Waconia) 45-3