National Collegiate Women’s Wrestling Championships

2020 National Collegiate Women’s Wrestling Championships results. March 6-7 at Adrian, Mich.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

1 McKendree University 191.0
2 Simon Fraser University 178.5
3 King University 123.0
4 Colorado Mesa University 92.5
5 Emmanuel College 86.0
6 North Central College 70.0
7 Tiffin University 69.0
8 University Of Wisconsin At Stevens Point 68.0
9 Augsburg University 65.0
10 Presbyterian College 52.0
11 Gannon University 34.5
12 Lakeland University 30.5
13 Adrian College 28.0
14 Lindenwood University 25.0
15 MacMurray College 24.0
16 Ferrum College 23.0
17 East Stroudsburg University 22.0
18 Schreiner University 17.0
19 Limestone College 8.5

101
1st Place – Pauline Granados of McKendree University
2nd Place – Iesha Washington of Emmanuel College
3rd Place – Jennesis Martinez of Colorado Mesa University
4th Place – Jaclyn McNichols of King University
5th Place – Trinity Oredina of Tiffin University
6th Place – Alisha Elizalde of Ferrum College
7th Place – Alice Todryk of University Of Wisconsin At Stevens Point
8th Place – Johnvanique Porter of MacMurray College
1st Pauline Granados (McKendree University) 16-2, RS Fr. over Iesha Washington (Emmanuel College) 16-4, Sr. (Dec 5-1)
3rd Jennesis Martinez (Colorado Mesa University) 21-5, Fr. over Jaclyn McNichols (King University) 3-2, So. (Dec 2-1)
5th Trinity Oredina (Tiffin University) 19-7, So. over Alisha Elizalde (Ferrum College) 2-3, Sr. (TF-1.5 5:37 (13-2))
7th Alice Todryk (University Of Wisconsin At Stevens Point) 9-7, Fr. over Johnvanique Porter (MacMurray College) 6-18, Fr. (TF-1.5 1:42 (10-0))

109
1st Place – Emily Shilson of Augsburg University
2nd Place – Sugey Ceja of Tiffin University
3rd Place – Brooke Thurber of University Of Wisconsin At Stevens Point
4th Place – Tatyanna Ortiz of East Stroudsburg University
5th Place – Aleeah Gould of King University
6th Place – Ciara McCrae of Simon Fraser University
7th Place – Natalie Reyna of McKendree University
8th Place – Allicia Mahoe of Schreiner University
1st Emily Shilson (Augsburg University) 14-0, Fr. over Sugey Ceja (Tiffin University) 24-11, RS Fr. (Fall 0:43)
3rd Brooke Thurber (University Of Wisconsin At Stevens Point) 27-6, RS Jr. over Tatyanna Ortiz (East Stroudsburg University) 4-2, Fr. (TF-1.5 0:55 (10-0))
5th Aleeah Gould (King University) 4-2, RS Jr. over Ciara McCrae (Simon Fraser University) 12-4, RS Jr. (Dec 12-6)
7th Natalie Reyna (McKendree University) 12-8, So. over Allicia Mahoe (Schreiner University) 12-8, Fr. (TF-1.5 5:31 (10-0))

116
1st Place – Karla Godinez Gonzalez of Simon Fraser University
2nd Place – Felicity Taylor of McKendree University
3rd Place – Emily Se of Emmanuel College
4th Place – Jaslynn Gallegos of Presbyterian College
5th Place – valerilla mamleeva of Lindenwood University
6th Place – Maddie Ruckdashel of Lakeland University
7th Place – Anja Tschohl of Colorado Mesa University
8th Place – Shanna Morris of Tiffin University
1st Karla Godinez Gonzalez (Simon Fraser University) 19-0, Jr. over Felicity Taylor (McKendree University) 9-3, So. (Dec 7-0)
3rd Emily Se (Emmanuel College) 21-6, Fr. over Jaslynn Gallegos (Presbyterian College) 25-2, Fr. (Fall 3:18)
5th valerilla mamleeva (Lindenwood University) 19-9, So. over Maddie Ruckdashel (Lakeland University) 23-12, So. (Fall 3:48)
7th Anja Tschohl (Colorado Mesa University) 23-11, Fr. over Shanna Morris (Tiffin University) 6-14, So. (TF-1.5 0:57 (10-0))

123
1st Place – Alexandra Hedrick of Simon Fraser University
2nd Place – Cheyenne Sisenstein of King University
3rd Place – Marissa Gallegos of Colorado Mesa University
4th Place – Phoenix Dubose of King University
5th Place – Asia Nguyen-Smith of North Central College
6th Place – Vayle Baker of Augsburg University
7th Place – Theresa Rankin of McKendree University
8th Place – Payton Stroud of McKendree University
1st Alexandra Hedrick (Simon Fraser University) 17-1, Jr. over Cheyenne Sisenstein (King University) 3-1, So. (Fall 4:53)
3rd Marissa Gallegos (Colorado Mesa University) 23-4, So. over Phoenix Dubose (King University) 3-2, Fr. (TF-1.5 4:48 (14-2))
5th Asia Nguyen-Smith (North Central College) 24-7, Fr. over Vayle Baker (Augsburg University) 19-6, Fr. (Dec 8-2)
7th Theresa Rankin (McKendree University) 11-8, RS Jr. over Payton Stroud (McKendree University) 13-8, Fr. (Inj. 0:00)

130
1st Place – Alexia Ward of McKendree University
2nd Place – Amanda Martinez of North Central College
3rd Place – Nicole Depa of Simon Fraser University
4th Place – Cindy Zepeda of Colorado Mesa University
5th Place – Allison Petix of King University
6th Place – Gabby Skidmore of Augsburg University
7th Place – Alyssa Aceval of King University
8th Place – Eunique Davis of Tiffin University
1st Alexia Ward (McKendree University) 14-4, RS Sr. over Amanda Martinez (North Central College) 30-5, Jr. (Dec 4-2)
3rd Nicole Depa (Simon Fraser University) 18-2, RS Sr. over Cindy Zepeda (Colorado Mesa University) 21-14, Fr. (TF-1.5 4:47 (12-2))
5th Allison Petix (King University) 4-2, Jr. over Gabby Skidmore (Augsburg University) 14-6, Fr. (Dec 8-2)
7th Alyssa Aceval (King University) 4-2, RS So. over Eunique Davis (Tiffin University) 14-8, So. (Dec 8-6)

136
1st Place – Emma Bruntil of McKendree University
2nd Place – Dalia Garibay of Colorado Mesa University
3rd Place – Lauren Mason of Simon Fraser University
4th Place – Ana Luciano of King University
5th Place – Zoe Nowicki of Adrian College
6th Place – Julia Padilla of Emmanuel College
7th Place – Mia Dow of MacMurray College
8th Place – Megan Struble of University Of Wisconsin At Stevens Point
1st Emma Bruntil (McKendree University) 12-1, Fr. over Dalia Garibay (Colorado Mesa University) 21-7, Fr. (TF-1.5 3:31 (10-0))
3rd Lauren Mason (Simon Fraser University) 18-3, RS Jr. over Ana Luciano (King University) 3-2, So. (Dec 6-2)
5th Zoe Nowicki (Adrian College) 40-6, So. over Julia Padilla (Emmanuel College) 14-11, So. (Fall 5:33)
7th Mia Dow (MacMurray College) 20-12, Jr. over Megan Struble (University Of Wisconsin At Stevens Point) 10-15, RS Fr. (Dec 6-0)

143
1st Place – Ana Godinez Gonzalez of Simon Fraser University
2nd Place – Alara Boyd of McKendree University
3rd Place – Ashlynn Ortega of King University
4th Place – Sara Brinkac of Simon Fraser University
5th Place – Morgan Norris of Presbyterian College
6th Place – Alma Mendoza of Colorado Mesa University
7th Place – Julianna Moreno of MacMurray College
8th Place – Kaylee Lacy of Colorado Mesa University
1st Ana Godinez Gonzalez (Simon Fraser University) 13-0, Jr. over Alara Boyd (McKendree University) 16-3, Fr. (TF-1.5 4:06 (10-0))
3rd Ashlynn Ortega (King University) 4-1, So. over Sara Brinkac (Simon Fraser University) 13-8, So. (Dec 7-0)
5th Morgan Norris (Presbyterian College) 26-5, Fr. over Alma Mendoza (Colorado Mesa University) 22-10, So. (Dec 5-3)
7th Julianna Moreno (MacMurray College) 17-16, Fr. over Kaylee Lacy (Colorado Mesa University) 14-10, So. (Fall 3:15)

155
1st Place – Alexandria Glaude of McKendree University
2nd Place – Jayden Laurent of Lakeland University
3rd Place – Alyvia Fiske of Simon Fraser University
4th Place – Joye Levendusky of McKendree University
5th Place – Annabelle Helm of Gannon University
6th Place – Marlynne Deede of Augsburg University
7th Place – Taylor Hites of Tiffin University
8th Place – Malea Palahniuk of North Central College
1st Alexandria Glaude (McKendree University) 8-1, RS Sr. over Jayden Laurent (Lakeland University) 7-2, So. (Dec 3-1)
3rd Alyvia Fiske (Simon Fraser University) 19-2, Jr. over Joye Levendusky (McKendree University) 11-4, So. (Dec 5-0)
5th Annabelle Helm (Gannon University) 26-8, Fr. over Marlynne Deede (Augsburg University) 11-11, Fr. (Fall 2:00)
7th Taylor Hites (Tiffin University) 22-15, So. over Malea Palahniuk (North Central College) 16-15, Fr. (Dec 8-0)

170
1st Place – Jessika Rottier of University Of Wisconsin At Stevens Point
2nd Place – Yelena Makoyed of North Central College
3rd Place – Emily Cue of Simon Fraser University
4th Place – Nia Crosdale of King University
5th Place – Korinahe Bullock of McKendree University
6th Place – Andrea Sennett of McKendree University
7th Place – Rebekah Trudel of Simon Fraser University
8th Place – Mikayla Mata of Schreiner University
1st Jessika Rottier (University Of Wisconsin At Stevens Point) 13-2, RS Jr. over Yelena Makoyed (North Central College) 26-3, Fr. (TF-1.5 2:40 (11-0))
3rd Emily Cue (Simon Fraser University) 20-3, So. over Nia Crosdale (King University) 4-2, So. (TF-1.5 3:13 (14-1))
5th Korinahe Bullock (McKendree University) 10-5, Jr. over Andrea Sennett (McKendree University) 10-6, RS Jr. (Inj. 0:00)
7th Rebekah Trudel (Simon Fraser University) 21-9, Jr. over Mikayla Mata (Schreiner University) 14-10, Fr. (TF-1.5 1:16 (10-0))

191
1st Place – Sydnee Kimber of McKendree University
2nd Place – Tavi Heidelberg of King University
3rd Place – Serena Woldring of Simon Fraser University
4th Place – Cristina Santoyo of Emmanuel College
5th Place – Jessie Lee of Tiffin University
6th Place – Kendall McGarity of Gannon University
7th Place – Kaylee Seabolt of Emmanuel College
8th Place – Angelina Kirkpatrick of North Central College
1st Sydnee Kimber (McKendree University) 14-1, So. over Tavi Heidelberg (King University) 2-1, Fr. (TF-1.5 2:23 (10-0))
3rd Serena Woldring (Simon Fraser University) 14-3, So. over Cristina Santoyo (Emmanuel College) 17-8, Fr. (TF-1.5 4:05 (11-0))
5th Jessie Lee (Tiffin University) 19-13, Jr. over Kendall McGarity (Gannon University) 12-15, Fr. (Fall 2:54)
7th Kaylee Seabolt (Emmanuel College) 5-5, So. over Angelina Kirkpatrick (North Central College) 5-18, Fr. (Fall 0:13)