NJCAA National Championships

2020 NJCAA National Championships results. March 6-7 at Council Bluffs, Iowa.

Brackets/Results on arena.flowrestling.org

1 Clackamas 133.5
2 Northeast Oklahoma 108.5
3 Iowa Western 104
3 Rochester 104
5 Ellsworth 101
6 Western Wyoming 100
7 Nassau 70
8 Iowa Central 69
9 North Idaho 68
10 Niagara 62
11 Harper 60
12 Niacc 55.5
13 Iowa Lakes 53
13 Pratt 53
15 Cowley 52
16 Southwest Oregon 48.5
17 Rowan 46
18 Northeastern 40.5
19 Northwest 38.5
20 Labette 27.5
21 Neosho 19
21 Northwest Kansas Tech 19
21 Triton 19
24 Jamestown 18.5
25 Northland 17
26 Ancilla 15.5
27 Mercyhurst 15
28 Highline College 13.5
29 Itasca 12.5
29 St. Claire County 12.5
31 Barton 11.5
32 Spartanburg Methodist
33 Colby 10.5
34 Joliet 9
34 Muskegon 9
36 Henry Ford 8
37 Minnesota West 7.5
38 Umpqua 6.5
39 Middlesex County 6
40 Cloud 5.5
40 Thaddeus Stevens 5.5
42 Bergen 4
42 Garrett 4
44 Camden County 3.5
45 Union County 2.5
46 Otero 2
47 Lackawanna 0.5
47 Ulster 0.5
49 Arkansas Baptist 0
49 Ridgewater 0
49 Sullivan 0

125 LBS
1st Michael Spangler (Pratt) MD Matthew Jordan (Iowa Lakes), 16-5
3rd Joel Avila (Southwest Oregon) DEC Andres Lucero (North Idaho), 9-7
5th Dennis Mcneal (Ellsworth) DEC Brandon Escobar (Nassau), 7-4
7th Tommy Russell (Triton) DEC Donte Rivera-garcia (Henry Ford), 6-4

133 LBS
1st Jason Shaner (Clackamas) DEC Ladamien Sturdivant (Iowa Western), 5-3
3rd Mikey Mascarenas (Northeast Oklahoma) DEC Hector Candelaria (Ellsworth), 7-2
5th Anthony Sobotker (Nassau) MD Parker Dobrocky (Rochester), 11-1
7th Jack Karsetter (Labette) DEC David Kerr (Southwest Oregon), 10-3

141 LBS
1st Blake Gonzalez (Northeast Oklahoma) DEF Auston Hall (Rochester), 9-1 4:54
3rd Matt Hofenbredl (Southwest Oregon) DEC Scott Cook (Ellsworth), 6-2
5th Marckis Branford (Clackamas) F Mason Gray (Niagara), 1:46
7th Kedric Coonis (Western Wyoming) MD Bryan Jones (Muskegon), 8-0

149 LBS
1st Jake Beeson (Pratt) MD Martin Margolis iii (Clackamas), 13-1
3rd Salvador Silva (North Idaho) DEC Frankie Gissendanner (Niagara), 9-6
5th Cardionte Wilson (Ellsworth) DEC Deville Dentis (Iowa Lakes), 5-3
7th Brayden Lowry (Northwest) DEC Joey Revelli (Western Wyoming), 3-1

157 LBS
1st Munkhtulga Zuunbayan (Harper) DEC Joel Romero (Clackamas), 4-2 SV
3rd Jonny Towbridge (Northeast Oklahoma) DEC Anthony Herrera (Western Wyoming), 6-3
5th Liam Corbett (Cowley) DEC Chance Fry (Iowa Western), 16-10
7th Gavin Leath (Nassau) DEC Dallas Boone (Neosho), 5-4

165 LBS
1st Isaiah Crosby (Iowa Western) DEC Christian Minto (Niacc), 6-4
3rd Ashton Eyler (Iowa Central) DEC Seth Brossard (Rochester), 11-5
5th Dylan Fischer (Rowan) DEC Paul Illicete (Nassau), 12-6
7th Chinges Tsermaa (Northwest Kansas Tech) M FOR Caleb Wise (Labette), 0-0 0:00

174 LBS
1st Jordan Bushey (Niagara) DEC Daniel Torres (Jamestown), 3-2
3rd Jayden Smith (Northeast Oklahoma) DEC Tyler Baer (Rowan), 12-6
5th Dax Bennett (Clackamas) F Jeremiah Colon (Rochester), 4:35
7th Andrew Nicholson (Western Wyoming) M FOR Austin Hinzman (Iowa Lakes), 0-0 0:00

184 LBS
1st Ottis Peeler (Cowley) DEC Rozell Baker (Ellsworth), 3-2
3rd Hayden Wempen (Northeastern) DEC Josh Mcfarland (Iowa Western), 9-4
5th Jace Anderson (Western Wyoming) F Nick Mihajlovich (Harper), 6:37
7th Gavin Christofferson (Rochester) DEC Hunter Gregerson (North Idaho), 7-4

197 LBS
1st Tucker Tomlinson (Western Wyoming) DEC Majid Muratov (Northwest), 3-1 SV
3rd Richard Hammonds (Rochester) MD Holt Truax (Niacc), 10-2
5th Tarik Sutkovic (Clackamas) M FOR Dillyn Miller (Iowa Western), 0-0 0:00
7th Demarco Lee (Harper) DEC Ja’quez Bostic (Iowa Central), 9-3

285 LBS
1st Boone Mcdermott (Iowa Central) DEC Darrell Mason (Ellsworth), 4-0
3rd Dan Baker (Northeast Oklahoma) F Landon Brown (Western Wyoming), 1:29
5th Tommy Mommer (Clackamas) F Andre Baguma (Northland), 3:52
7th Cohle Feliciano (North Idaho) F Garrett Clark (Ancilla), 0:56

Semifinals
125 Michael Spangler (Pratt) F Dennis Mcneal (Ellsworth), 2:19
125 Matthew Jordan (Iowa Lakes) DEC Andres Lucero (North Idaho), 12-6 SV
133 Jason Shaner (Clackamas) DEC Hector Candelaria (Ellsworth), 6-4 SV
133 Ladamien Sturdivant (Iowa Western) DEC Mikey Mascarenas (Northeast Oklahoma), 2-0
141 Auston Hall (Rochester) DEC Matt Hofenbredl (Southwest Oregon), 3-2
141 Blake Gonzalez (Northeast Oklahoma) DEC Marckis Branford (Clackamas), 4-3
149 Martin Margolis iii (Clackamas) DEC Frankie Gissendanner (Niagara), 3-1 SV
149 Jake Beeson (Pratt) DEC Salvador Silva (North Idaho), 4-3
157 Joel Romero (Clackamas) MD Chance Fry (Iowa Western), 16-3
157 Munkhtulga Zuunbayan (Harper) DEC Jonny Towbridge (Northeast Oklahoma), 4-3
165 Christian Minto (Niacc) DEC Seth Brossard (Rochester), 12-10
165 Isaiah Crosby (Iowa Western) DEC Ashton Eyler (Iowa Central), 5-3
174 Jordan Bushey (Niagara) DEC Jeremiah Colon (Rochester), 6-2
174 Daniel Torres (Jamestown) DEC Jayden Smith (Northeast Oklahoma), 5-3
184 Ottis Peeler (Cowley) DEC Hayden Wempen (Northeastern), 6-5
184 Rozell Baker (Ellsworth) F Jace Anderson (Western Wyoming), 1:19
197 Majid Muratov (Northwest) DEC Tarik Sutkovic (Clackamas), 5-3 SV
197 Tucker Tomlinson (Western Wyoming) DEC Richard Hammonds (Rochester), 4-3 TB2
285 Darrell Mason (Ellsworth) F Landon Brown (Western Wyoming), 2:21
285 Boone Mcdermott (Iowa Central) F Andre Baguma (Northland), 1:19