2020 USA Wrestling Senior Nationals Women’s Freestyle Results

2020 USA Wrestling Senior Nationals Women’s Freestyle results. October 9th-10th at Coralville, Iowa.

Brackets/Results on arena.flowrestling.org

Event Website

Senior Nationals Schedule

Friday, October 9th
Greco-Roman – All weights
Women’s Freestyle – 50 KG, 53 KG, 57 KG

Saturday, October 10th
Women’s Freestyle – 62 KG, 68 KG, 76 KG
Men’s Freestyle – All weights

Sunday, October 11th
Men’s Freestyle – All weights

Women’s Freestyle Place Matches

50 KG
1st Sarah Hildebrandt CO (New York Athletic Club) VPO Amy Fearnside CO (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)), 8-0
3rd Alyssa Lampe VT (Sunkist Kids Wrestling Club) VSU Samara Chavez TX (Spartan Mat Club), 10-0 2:03
5th Stefana Jelacic AZ (Sunkist Kids Wrestling Club) VIN Emily Shilson MN (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC))
7th Charlotte Fowler TX (Unattached) VPO Trinity Rios FL (Florida Jets), 9-0

53 KG
1st Katherine Shai CO (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)) VSU Ronna Heaton WI (Sunkist Kids Wrestling Club), 10-0 4:02
3rd Alisha Howk WI (Sunkist Kids Wrestling Club) VSU Amy Golding NY (Curby 3 Style Wrestling Club), 10-0 2:15
5th Arelys Valles FL (Grand View Wrestling Club) VSU1 Victoria Smith CA (Unattached), 15-4 5:44

57 KG
1st Lauren Louive OH (New York Athletic Club) VFA Xochitl Mota-pettis TX (Rise Wrestling), 10-8 5:47
3rd Alli Ragan CO (Sunkist Kids Wrestling Club) VSU Deanna Prince TX (Panhandle Wrestling Club), 10-0 1:35
5th Ngao shoua Whitethorn MN (Twin Cities Regional Training Center) VFO Vayle Baker Benton, PA (Twin Cities Regional Training Center)
7th Jasmine Davis TX (Panhandle Wrestling Club) VSU Kairah Cantillo CA (Unattached), 10-0 1:53

62 KG
1st Jennifer Page CO (TMWC / NLWC) VPO1 Macey Kilty WI (Sunkist Kids Wrestling Club), 4-3
3rd Lexie Basham Roanoke, TX (Spartan Mat Club) VFA Bridgette Duty TX (Patriot Wrestling Club), 7-7 5:59
5th Jackie Cataline CA (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)) VIN Fatima Avalos Santa Ana, CA (Unattached)

68 KG
1st – Forrest Molinari (Titan Mercury WC)
2nd – Skylar Grote (New York Athletic Club)
3rd – Rachel Watters (New York Athletic Club)
4th – Marilyn Garcia (Unattached – CA)
Round robin matches
Molinari tech fall Garcia, 10-0, 3:47
Grote dec. Watters, 11-3
Molinari pin Watters, 4:44
Grote tech. fall Garcia, 10-0, 0:35
Molinari dec. Grote, 5-1
Watters dec. Garcia, 3-1

76 KG
1st Adeline Gray CO (New York Athletic Club) VSU Victoria Francis MD (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)), 10-0 3:00
3rd Dymond Guilford CA (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)) VPO1 Tristan Kelly CO (Betterman Elite Wrestling), 12-3
5th Alexandra Castillo CA (Unattached) VPO1 Precious Bell WI (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)), 7-2
7th Geneva Gray CO (New York Athletic Club) VSU1 Samantha Springer MA (Unattached), 12-2 1:47

Semifinals

50kg – Sarah Hildebrandt CO (New York Athletic Club) VSU Emily Shilson MN (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)), 10-0 0:36
50kg – Amy Fearnside CO (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)) VPO1 Alyssa Lampe VT (Sunkist Kids Wrestling Club), 6-5

53kg – Katherine Shai CO (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)) VFA Amy Golding NY (Curby 3 Style Wrestling Club), 4-0 1:45
53kg – Ronna Heaton WI (Sunkist Kids Wrestling Club) VPO1 Alisha Howk WI (Sunkist Kids Wrestling Club), 8-2

57kg – Xochitl Mota-pettis TX (Rise Wrestling) VSU Vayle Baker Benton, PA (Twin Cities Regional Training Center), 10-0 2:07
57kg – Lauren Louive OH (New York Athletic Club) VFA Ngao shoua Whitethorn MN (Twin Cities Regional Training Center), 4-0 0:29

62kg – Macey Kilty WI (Sunkist Kids Wrestling Academy) VSU Lexie Basham Roanoke, TX (Spartan Mat Club), 10-0 0:58
62kg – Jennifer Page CO (TMWC / NLWC) VSU Bridgette Duty TX (Patriot Wrestling Club), 11-0 2:57

76kg – Adeline Gray CO (New York Athletic Club) VSU Tristan Kelly CO (Betterman Elite Wrestling), 10-0 2:08
76kg – Victoria Francis MD (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)) VPO1 Precious Bell WI (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)), 11-8

Quarterfinals

50kg – Sarah Hildebrandt CO (New York Athletic Club) VSU Junnette Caldera ND (Unattached), 10-0 1:02
50kg – Emily Shilson MN (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)) VSU Stefana Jelacic AZ (Sunkist Kids Wrestling Club), 10-0 5:19
50kg – Amy Fearnside CO (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)) VSU Charlotte Fowler TX (Unattached), 10-0 2:27
50kg – Alyssa Lampe VT (Sunkist Kids Wrestling Club) VPO1 Samara Chavez TX (Spartan Mat Club), 11-10

53kg – Katherine Shai CO (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)) VSU Arelys Valles FL (Grand View Wrestling Club), 10-0 1:45
53kg – Amy Golding NY (Curby 3 Style Wrestling Club) VPO1 Camille Fournier TX (Spartan Mat Club), 12-12
53kg – Alisha Howk WI (Sunkist Kids Wrestling Club) VSU Victoria Smith CA (Unattached), 10-0 2:11

57kg – Xochitl Mota-pettis TX (Rise Wrestling) VFA Alli Ragan CO (Sunkist Kids Wrestling Club), 2-0 1:02
57kg – Vayle Baker Benton, PA (Twin Cities Regional Training Center) VSU1 Kairah Cantillo CA (Unattached), 12-1 2:23
57kg – Ngao shoua Whitethorn MN (Twin Cities Regional Training Center) VPO1 Deanna Prince TX (Panhandle Wrestling Club), 12-5
57kg – Lauren Louive OH (New York Athletic Club) VCA Jasmine Davis TX (Panhandle Wrestling Club)

62kg – Macey Kilty WI (Sunkist Kids Wrestling Academy) VSU Fatima Avalos Santa Ana, CA (Unattached), 10-0 0:23
62kg – Bridgette Duty TX (Patriot Wrestling Club) VFA Jackie Cataline CA (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)), 8-3 5:36
62kg – Jennifer Page CO (TMWC / NLWC) VSU Andrea Schlabach OH (Unattached), 10-0 1:06

76kg – Adeline Gray CO (New York Athletic Club) VFA Samantha Springer MA (Unattached), 4-0 0:37
76kg – Tristan Kelly CO (Betterman Elite Wrestling) VFA Dymond Guilford CA (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)), 5-2 2:44
76kg – Victoria Francis MD (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)) VSU Geneva Gray CO (New York Athletic Club), 10-0 2:48
76kg – Precious Bell WI (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)) VSU Alexandra Castillo CA (Unattached), 10-0 2:26

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?