High School Results – Saturday, March 13, 2021

Advancing to the State Tournament Final Four:

Class A
Royalton-Upsala
Jackson County Central
BHV-PP
Kimball Area

Class AA
Dassel-Cokato-Litchfield
FMCW
Simley
Princeton

Class AAA
Stillwater
Shakopee
St. Michael-Albertville
Anoka

MSHSL Team State Prelims 1A-4A
Semifinals
Section 1A: Zumbrota-Mazeppa 50 GMLOS 15
Section 4A: Kimball Area 34 Atwater-Cosmos-Grove City 21
Championship
Kimball Area 35 Zumbrota-Mazeppa 23

MSHSL Team State Prelims 2A-3A
Semifinals
Section 2A: Kenyon-Wanamingo 45 Blue Earth Area 24
Section 3A: Jackson County Central 33 Minneota 28
Championship
Jackson County Central 45 Kenyon-Wanamingo 30

MSHSL Team State Prelims 5A-6A
Semifinals
Section 5A: Belgrade-Brooten-Elrosa 33 LPGE-Browerville Wolves 23
Section 6A: Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie 44 West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville 33
Championship
Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie 33 Belgrade-Brooten-Elrosa 30

MSHSL Team State Prelims 7A-8A
Semifinals
Section 7A: Royalton-Upsala 43 Aitkin 21
Section 8A: Crookston 39 Badger/Greenbush-Middle River 27
Championship
Royalton-Upsala 49 Crookston 26

MSHSL Team State Prelims 1AA-4AA
Semifinals
Section 1AA: Simley 70 Lake City 3
Section 4AA: South Saint Paul 66 St Paul Humboldt 18
Championship
Simley 75 South Saint Paul 0

MSHSL Team State Prelims 2AA-3AA
Semifinals
Section 2AA: Tri-City United 40 Scott West 25
Section 3AA: Fairmont-Martin County West 59 Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United 15
Championship
Fairmont-Martin County West 39 Tri-City United 28

MSHSL Team State Prelims 5AA-6AA
Semifinals
Section 5AA: Totino-Grace 48 Fridley 24
Section 6AA: Dassel-Cokato-Litchfield 36 Becker 24
Championship
Dassel-Cokato-Litchfield 63 Totino-Grace 10

MSHSL Team State Prelims 7AA-8AA
Semifinals
Section 7AA: Princeton 41 Foley 26
Section 8AA: Pequot Lks-Pine River-B 43 Thief River Falls 25
Championship
Princeton 47 Pequot Lks-Pine River-B 21

MSHSL Team State Prelims 1AAA-2AAA
Semifinals
Section 1AAA: Northfield 52 Albert Lea Area 12
Section 2AAA: Shakopee 42 New Prague 21
Championship
Shakopee 39 Northfield 25

MSHSL Team State Prelims 3AAA-4AAA
Semifinals
Section 3AAA: Hastings 46 Woodbury 29
Section 4AAA: Stillwater 52 Mounds View 20
Championship
Stillwater 51 Hastings 21

MSHSL Team State Prelims 5AAA-6AAA
Semifinals
Section 5AAA: St. Michael-Albertville 39 Wayzata 23
Section 6AAA: Waconia 46 Minnetonka 20
Championship
St. Michael-Albertville 41 Waconia 28

MSHSL Team State Prelims 7AAA-8AAA
Semifinals
Section 7AAA: Anoka 31 Forest Lake 28
Section 8AAA: Willmar 37 Bemidji 22
Championship
Anoka 37 Willmar 24