High School Results – Wednesday, March 10, 2021

MSHSL Team Section 1A
Quarterfinals
Chatfield 67 St. Charles 8
Zumbrota-Mazeppa 42 Goodhue 22
GMLOS 46 Caledonia-Houston 22
Dover-Eyota 63 Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves 13
Semifinals
Zumbrota-Mazeppa 37 Chatfield 30
GMLOS 42 Dover-Eyota 32

MSHSL Team Section 1AA
Quarterfinals
Simley over La Crescent by Forfeit
Plainview-Elgin-Millville defeated St. Thomas Academy 41-36
Lake City 46 Lewiston-Altura-Rushford-Peterson 21
Kasson-Mantorville 50 Stewartville 15
Semifinals
Simley 73 Plainview-Elgin-Millville 3
Lake City 40 Kasson-Mantorville 32

MSHSL Team Section 1AAA
Quarterfinals
Northfield 80 Austin 0
Rochester Mayo 47 Farmington 27
Albert Lea Area 40 Faribault 25
Owatonna 63 Winona-Winona Cotter 10
Semifinals
Northfield 40 Rochester Mayo 21
Albert Lea Area 38 Owatonna 33

MSHSL Team Section 2A
Semifinals
Kenyon-Wanamingo 60 Maple River 20
Blue Earth Area 33 Medford 27

MSHSL Team Section 2AA
Quarterfinals
Watertown Mayer- Mayer Luth. 64 Mankato West 14
Tri-City United 42 Hutchinson 25
St. Peter 49 Mankato East 21
Scott West 54 Waseca 15
Semifinals
Tri-City United 36 Watertown Mayer- Mayer Luth. 24
Scott West 31 St. Peter 27

MSHSL Team Section 2AAA
Quarterfinals
Shakopee received a Bye
Eastview 45 Lakeville South 28
Prior Lake received a Bye
New Prague received a Bye
Semifinals
Shakopee 58 Eastview 10
New Prague 42 Prior Lake 25

MSHSL Team Section 5A
Quarterfinals
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 53 Benson 22
Minnewaska Area 60 Paynesville Area 7
Semifinals
LPGE-Browerville Wolves 49 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 14
Belgrade-Brooten-Elrosa 40 Minnewaska Area 20

MSHSL Team Section 5AA
Quarterfinals
Totino-Grace received a Bye
Bloomington Kennedy 48 Benilde St. Margarets 36
Orono 54 Richfield 18
Fridley 64 Brooklyn Center 9
Semifinals
Totino-Grace 78 Bloomington Kennedy 6
Fridley 40 Orono 31

MSHSL Team Section 5AAA
Quarterfinals
St. Michael-Albertville received a Bye
Osseo 66 Robbinsdale Armstrong 0
Rogers received a Bye
Wayzata received a Bye
Semifinals
St. Michael-Albertville 65 Osseo 12
Wayzata 58 Rogers 15

MSHSL Team Section 6AA
Quarterfinals
Albany over Annandale/Maple Lake by Forfeit
Rocori over Big Lake Lake by Forfeit
Semifinals
Dassel-Cokato-Litchfield 70 Albany 6
Becker 62 Rocori 6

MSHSL Team Section 6AAA
Quarterfinals
Waconia received a Bye
Chaska-Chan Stormhawks received a Bye
Eden Prairie 57 Hopkins 20
Minnetonka received a Bye
Semifinals
Waconia 61 Chaska-Chan Stormhawks 10
Minnetonka 60 Eden Prairie 19

MSHSL Team Section 7AA
Quarterfinals
Princeton received a Bye
Grand Rapids 48 Virginia Area 27
Mora 70 Pine City-Hinckley-Finlayson 9
Foley 83 Nash-Kee- Greenway 0

MSHSL Team Section 8AAA
Quarterfinals
Willmar 47 Moorhead 19
Little Falls 48 Buffalo 26
Bemidji 48 Sartell-St. Stephen 13
Brainerd 35 St. Cloud Tech 33
Semifinals
Willmar 48 Little Falls 17
Bemidji 41 Brainerd 21