The Guillotine Events of the Week

The Guillotine Events of the Week is brought to you by PTW’s “MN TOUGH” Summer Wrestling Camps. Plan your week.

The Guillotine Events of the WeekPonce Trained Wrestling

HOME OF THE PT3 SYSTEM AND THE “MN TOUGH” SUMMER CAMPS

ENROLL NOW for our Sunday Program and Fall Prep Camp at PonceTrainedWrestling.com. FREE UNIFORM & FIGHT SHORTS!!!


Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

Jan 12 WedMCAC Conference Dual Championship - Teams: Itasca, MN West, Rochester, Ridgewater, Northland and others - Canceled - Grand Rapids, Minn. - 12 pm - College Event
Jan 12 WedBurnsville, Edina at Centennial - - HS Event
Jan 12 WedChisago Lakes, Mahtomedi, Saint Paul Harding at South Saint Paul - - HS Event
Jan 12 WedCooper, Irondale/Spring Lake Park at Bloomington Kennedy - - HS Event
Jan 12 WedPrior Lake at Lakeville North - - HS Event
Jan 12 WedSaint Croix Lutheran, Saint Paul Central at Saint Paul Humboldt - - HS Event
Jan 12 WedSaint Paul Harding at Washington Technology - - HS Event
Jan 12 WedSaint Paul Highland Park at Saint Paul Como Park - - HS Event
Jan 13 ThuAugustana at Northern State - Aberdeen S.D. - 7 pm - College Event
Jan 13 ThuMinot State at MSU Moorhead - Canceled - Moorhead, Minn. - College Event
Jan 13 ThuUW-Parkside at Minnesota State - Cancelled - Mankato, Minn. - 7:00 pm - College Event
Jan 13 ThuAdrian, Fulda/Murray County Central at Springfield - - HS Event
Jan 13 ThuAlexandria, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, Pierz at Eden Valley-Watkins - - HS Event
Jan 13 ThuAnnandale/Maple Lake, Watertown-Mayer at Rockford - - HS Event
Jan 13 ThuBelgrade-Brooten, Morris/Hancock, Pequot Lakes/Pine River at Minnewaska - - HS Event
Jan 13 ThuBenilde-Saint Margaret's at Orono - - HS Event
Jan 13 ThuBenson, Osakis at Border West - - HS Event
Jan 13 ThuBig Lake at North Branch - - HS Event
Jan 13 ThuBrooklyn Center at Trinity School - - HS Event
Jan 13 ThuBuffalo at Saint Michael-Albertville - - HS Event
Jan 13 ThuByron at Lake City - - HS Event
Jan 13 ThuCambridge at Monticello - - HS Event
Jan 13 ThuChaska/Chanhassen at Waconia - - HS Event
Jan 13 ThuCretin-Derham Hall, Roseville, Saint Paul Harding at Woodbury - - HS Event
Jan 13 ThuCrookston at Hillsboro - - HS Event
Jan 13 ThuCrosby-Ironton, Little Falls, Proctor at Grand Rapids - - HS Event
Jan 13 ThuDawson/Lac qui Parle/Montevideo, Park Rapids at Sauk Centre/Melrose - - HS Event
Jan 13 ThuDeer River, Holdingford at Royalton - - HS Event
Jan 13 ThuEasr Ridge, Fridley at Saint Agnes - - HS Event
Jan 13 ThuEastview at Apple Valley - - HS Event
Jan 13 ThuEden Prairie, Irondale/Spring Lake Park at Wayzata - - HS Event
Jan 13 ThuFergus Falls, Saint Cloud Tech at Brainerd - - HS Event
Jan 13 ThuForest Lake, Mounds View at White Bear Lake - - HS Event
Jan 13 ThuGoodhue at Pine Island - - HS Event
Jan 13 ThuGrand Meadow/LeRoy/Southland, Waterville/Janesville at Blooming Prairie/Hayfield - - HS Event
Jan 13 ThuGreenbush-Middle River/Badger, New York Mills at Barnesville - - HS Event
Jan 13 ThuHastings, Two Rivers at Mahtomedi - - HS Event
Jan 13 ThuHopkins at Edina - - HS Event
Jan 13 ThuHutchinson at Delano - - HS Event
Jan 13 ThuLeSueur-Henderson New Richland-Ellendlae at Medford - - HS Event
Jan 13 ThuMahnomen/Waubun, Thief River Falls at Dilworth-Glyndon-Felton - - HS Event
Jan 13 ThuMankato East, Winona at Faribault - - HS Event
Jan 13 ThuMarshall, Pipestone at Luverne - - HS Event
Jan 13 ThuMilaca at Albany - - HS Event
Jan 13 ThuMinneapolis North, Minneapolis Roosevelt at Minneapolis South - - HS Event
Jan 13 ThuNorth Saint Paul at Saint Thomas Academy - - HS Event
Jan 13 ThuOwatonna at Northfield - - HS Event
Jan 13 ThuPerham at Detroit Lakes - - HS Event
Jan 13 ThuPrinceton at Rocori - - HS Event
Jan 13 ThuPrior Lake at New Prague - - HS Event
Jan 13 ThuQuad County, Worthington at Redwood Valley - - HS Event
Jan 13 ThuRed Rock Central at Minneota - - HS Event
Jan 13 ThuRochester John Marshall, Rochester Mayo at Rochester Century - - HS Event
Jan 13 ThuRosemount at Lakeville South - - HS Event
Jan 13 ThuRush City/Braham, Staples-Motley at Mille Lacs - - HS Event
Jan 13 ThuSaint Croix Lutheran at Richfield - - HS Event
Jan 13 ThuShakopee at Eagan - - HS Event
Jan 13 ThuSibley East, Triton at Maple River - - HS Event
Jan 13 ThuSouth Saint Paul, Tartan at Simley - - HS Event
Jan 13 ThuSpectrum at Columbia Heights - - HS Event
Jan 13 ThuStewartville at Kasson-Mantorville - - HS Event
Jan 13 ThuTri-City United at Stillwater - - HS Event
Jan 13 ThuUnited South Central at Kenyon-Wanamingo - - HS Event
Jan 13 ThuWadena-Deer Creek at West Central - - HS Event
Jan 13 ThuWindom/Mountain Lake at Jackson County Central - - HS Event
Jan 13 ThuZumbrota-Mazeppa at Cannon Falls - - HS Event
Jan 14 FriMinot State at St. Cloud State - Canceled - St. Cloud Minn. - 7:00 PM - College Event
Jan 14 FriNebraska at Minnesota - Minneapolis, Minn. - 8 pm - College Event view
Jan 14 FriNorth Dakota State at Utah Valley - Postponed - Orem, Utah - College Event
Jan 14 FriUpper Iowa at Southwest Minnesota State - Canceled - Marshall, Minn. - 7 pm - College Event
Jan 14 FriAndover, Apple Valley at Maple Grove - - HS Event
Jan 14 FriArmstrong at Park Center - - HS Event
Jan 14 FriAustin, Mankato West at Albert Lea - - HS Event
Jan 14 FriBlue Earth at Saint Peter - - HS Event
Jan 14 FriBurnsville, Hastings at Farmington - - HS Event
Jan 14 FriCaledonia/Houston, Plainview-Elgin-Millville at Lewiston/Rushford - - HS Event
Jan 14 FriCanby at Quad County - - HS Event
Jan 14 FriChamplin Park at Blaine - - HS Event
Jan 14 FriChatfield, Fillmore Centralat Wabasha-Kellogg - - HS Event
Jan 14 FriChisago Lakes, Sauk Rapids at Becker - - HS Event
Jan 14 FriCoon Rapids at Anoka - - HS Event
Jan 14 FriDassel-Cokato/Litchfield, Mankato East at Glencoe-Silver Lake - - HS Event
Jan 14 FriDover-Eyota, Saint Charles at LaCrescent - - HS Event
Jan 14 FriFairmont/Martin County West at New Ulm - - HS Event
Jan 14 FriFoley at Little Falls - - HS Event
Jan 14 FriHoldingford, Pine City/Hinckley, Walker-Hackensack-Akeley at Ogilvie - - HS Event
Jan 14 FriJackson County Central at Adrian - - HS Event
Jan 14 FriLeSueur-Henderson, Saint Clair, Trinity School at Norwood-Young America - - HS Event
Jan 14 FriMinneapolis North at Saint Croix Central - - HS Event
Jan 14 FriMound-Westonka, New London-Spicer at Howard Lake-Waverly-Winsted - - HS Event
Jan 14 FriPaynesville Tournament - Teams: Belgrade-Brooten, Eden Valley-Watkins, Milaca, Nashwauk-Keewatin, Ortonville, Paynesville, Pierz, Sartell, Sauk Centre/Melrose, Wabasso - - HS Event
Jan 14 FriRoyalton at Kimball - - HS Event
Jan 14 FriSaint Francis at Princeton - - HS Event
Jan 14 FriTri-City United at Scott West - - HS Event
Jan 14-15 Fri-SatBemidji Tournament - Teams: Bemidji, Big Lake, Blackduck/Cass Lake, Brainerd, Detroit Lakes, Frazee, Grand Forks Central, Greenbush-Middle River/Badger, Long Prairie/Browerville, New York Mills, Ottertail County Central, Perham, Pierz, Thief River Falls, Tracy-Milroy-Balaton, United North Central, Waconia - - HS Event
Jan 14 FriClayton Kodada Collision - Canceled - Triton HS - Dodge Center - Youth Open
Jan 14 FriMoorhead Wrestling Club Youth Open - Canceled - Moorhead HS - Youth Open
Jan 14 FriZumbrota-Mazeppa Youth Wrestling Tournament - Zumbrota-Mazeppa HS - Youth Open
Jan 15 SatCornell College Mike Duroe Invitational - Teams: Augsburg, Concordia and others - Mount Vernon, Iowa - 9 am - College Eventview
Jan 15 SatElmhurst Al Hanke Invitational - Teams: St. John's and others - Elmhurst, IL - College Eventview
Jan 15 SatMinnesota West Worthington Open - Teams: MN West, Rochester, Ridgewater, Itasca and others - Canceled - Worthington, Minn. - 9 am - College Eventview
Jan 15 SatSouth Dakota State at Utah Valley - Canceled - Orem, Utah - 8 pm - College Event
Jan 15 SatSouthwest Minnesota State at Augustana - Sioux Falls, S.D. - 2 pm - College Event
Jan 15 SatUniversity of Mary at St. Cloud State - Canceled - St. Cloud, Minn. - 2:00 pm - College Event
Jan 15 SatAlexandria Tournament - Teams: Albany, Alexandria, Barnesville, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, Milaca, Minneota, Ottertail County Central, United Clay Becker - - HS Event
Jan 15 SatAshland at Virginia - - HS Event
Jan 15 SatBlooming Prairie/Hayfield Tournament - Teams: Austin, Blooming Prairie/Hayfield, Cannon Falls, Dover-Eyota, Grand Meadow/LeRoy/Southland, Mankato West, Pine Island, Red Rock Central, Rochester John Marshall, Triton, United South Central - - HS Event
Jan 15 SatChamplin Park Tournament - Teams: Big Lake, Champlin Park, Coon Rapids, Lakeville South, Rush City/Braham, Saint Francis, Shakopee, White Bear Lake - - HS Event
Jan 15 SatChatfield, Glenwood City, Goodhue at Caledonia/Houston - - HS Event
Jan 15 SatElk River Tournament - Teams: Annandale/Maple Lake, Anoka, Eagan, Elk River, Fridley, Hibbing, Hutchinson, Pine Island, Princeton, Prior Lake, Rogers, Saint Croix Falls, Wayzata - - HS Event
Jan 15 SatFarmington Tournament - Teams: Anoka, Farmington, Hastings Two Rivers - - HS Event
Jan 15 SatHoward Lake-Waverly-Winsted Tournament - Teams: Annandale/Maple Lake, Armstrong, Bold, Buffalo, Howard Lake-Waverly-Winsted, LeSueur-Henderson Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, Monticello, Mound-Westonka, Rockford, Rocori, Saint Agnes, Spectrum, Zimmerman - - HS Event
Jan 15 SatLake Mills Tournament - Teams: Byron, Garner-Hayfield-Ventura, Lake Mills, North Union, Southeast Polk - - HS Event
Jan 15 SatMinneapolis Patrick Henry at North Saint Paul - - HS Event
Jan 15 SatMoorhead Tournament - Teams: Fargo South, Grand Rapids, Mandan, Moorhead, Saint Paul Johnson, Wahpeton - - HS Event
Jan 15 SatMounds View Tournament - Teams: Blaine, Eastview, Maple Grove, Mounds View, North Branch, Orono, Rogers, Tartan - - HS Event
Jan 15 SatOsage Tournament - Teams: Ankeny, Decorah, Kasson-Mantorville, Osage - - HS Event
Jan 15 SatOsseo Tournament - Teams: Little Falls, Osseo, Rogers, Rosemount - - HS Event
Jan 15 SatPlainview-Elgin-Millville Tournament - Teams: Albert Lea, Austin, Burnsville, Byron, Caledonia/Houston, Cochrane-Fountain City, Eau Claire North, Fillmore Central, LaCrescent, LaCrosse Logan, Lake City, Lewiston/Rushford, Maple River, Pine Island, Plainview-Elgin-Millville, Richfield, Saint Thomas Academy, South Saint Paul, Wabasha-Kellogg, Winona - - HS Event
Jan 15 SatSaint Cloud Tech Tournament - Teams: Apple Valley, Cambridge, Foley, Hastings, Lakeville North, New Prague, Saint Cloud Tech, Sauk Rapids, Willmar - - HS Event
Jan 15 SatSaint Croix Lutheran Tournament - Teams: Brooklyn Center, Benilde-Saint Margaret's, Chisago Lakes, Columbia Heights, Cretin-Derham Hall, Hopkins, Norwood-Young America, Ogilvie, Park Center, Saint Croix Lutheran, Saint Paul Humboldt - - HS Event
Jan 15 SatSaint James Tournament - Teams: Blue Earth, Fairmont/Martin County West, Jackson County Central, Luverne, Marshall, New Ulm, Pipestone, Redwood Valley, Saint James, Saint Peter, Waseca, Windom/Mountain Lake, Worthington - - HS Event
Jan 15 SatStaples-Motley Tournament - Teams: Blackduck/Cass Lake, Border West, Deer River, Staples-Motley - - HS Event
Jan 15 SatStewartville Tournament - Teams: Austin, Blooming Prairie/Hayfield, Grand Meadow/LeRoy/Southland, Madelia/Truman, Mankato West, Medford, New Hampton, New Richland-Ellendale, Rochester Century, Rochester John Marshall, Rochester Mayo, Saint Clair, Saint Paul Highland Park, Stewartville - - HS Event
Jan 15 SatStillwater Tournament - Teams: Faribault, Lakeville North, Mahtomedi, Stillwater, Waconia - - HS Event
Jan 15 SatTri Valley Tournament - Teams: Aberdeen, Andes Central, Bon Homme, Cantron, Chester, Elk Point-Jefferson, Flandreau, Fulda/Murray County Central, Garretson, Kimball/White Lake, Lennox, Marion-Freeman, Miller, Parker, Sioux Falls Jefferson, Sisseton, Tri-Valley, Winner - - HS Event
Jan 15 SatZumbrota-Mazeppa Tournament - Teams: Lewiston/Rushford, Owatonna, Zumbrota-Mazeppa - - HS Event
Jan 15 SatBecker Bulldog RUMBLE - Becker HS - Youth Open
Jan 15 SatBertha Hewitt Verndale Youth Wrestling Tournament - Bertha-Hewitt HS - Youth Open
Jan 15 SatEllsworth Youth Folkstyle Tournament - Ellsworth Middle School - Youth Open
Jan 15 SatFlyer Open Individual Wrestling Tournament - Little Falls HS - Youth Open
Jan 15 SatForest Lake Youth Wrestling MN/USA Folkstyle State Qualifier - Forest Lake HS - Youth Open
Jan 15 SatJim Glover Memorial Tournament - Siren School - Youth Open
Jan 15 SatLake Crystal (LCWM) Open Wrestling Tournament - Postponed - LCWM Secondary School - Lake Crystal - Youth Open
Jan 15 SatLyon's Den Youth Wrestling Tournament - Central Lyon HS - Rock Rapids, IA - Youth Open
Jan 15 SatPaynesville Youth Open - Paynesville HS - Youth Open
Jan 15 SatRoseau Rams Youth Wrestling Tournament - Roseau HS - Youth Open
Jan 15 SatSimley Youth Wrestling MN/USA Folkstyle State Qualifier - Simley HS - Youth Open
Jan 15 SatWest Central Area-Ashby-Brandon/Evansville Elementary Wrestling Tournament - West Central Area HS - Barrett - Youth Open
Jan 16 SunNorth Dakota State at Wyoming - Laramie, Wyo. - 2:00 pm - College Event
Jan 16 SunWisconsin at Minnesota - Minneapolis, Minn. - 1 pm - College Event view
Jan 16 SunAlexandria's Little Ole Youth Wrestling Tournament - Alexandria Area HS - Youth Open
Jan 16 SunANML Lightning K-6 Team Duals - Maple Lake HS - Youth Open
Jan 16 SunCaledonia Wrestling Club Warrior Open - Caledonia HS - Youth Open
Jan 16 SunHayfield Highflyers Individual Youth Wrestling Tournament - Hayfield HS - Youth Open
Jan 16 SunLCWM Knights K-3rd Team Tournament - Postponed - Lake Crystal Wellcome Memorial HS - Youth Open
Jan 16 SunMankato East Youth Wrestling Tournament - Mankato East HS - Youth Open
Jan 16 SunMoorhead Youth Wrestling MN/USA Folkstyle State Qualifier - Moorhead HS - Youth Open
Jan 16 SunMustangs K-3 Dual Tournament - Mounds View HS - Youth Open
Jan 16 SunPolar Rumble Youth Open - North HS - North St. Paul - Youth Open
Jan 16 SunRebel Youth Wrestling MN/USA Folkstyle State Qualifier - Champlin Park HS - Youth Open
Jan 16 SunStillwater Pony Stampede - Stillwater Area HS - Youth Open
Jan 16 SunUCB Badgers Wrestling Tournament - Lake Park HS - Youth Open

View future events at theguillotine.com/events-calendar