Bison Open

2021 Bison Open results. Saturday, November 13 at Fargo, ND.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Open – 125
1st Place – Pat McKee of Minnesota
2nd Place – Tanner Jordan of South Dakota State
3rd Place – Bailey Roybal of South Dakota State
4th Place – Jager Eisch of Minnesota
5th Place – Carlos Negrete Jr of North Dakota State
6th Place – Brenden Salfrank of Northern State
1st Pat McKee (Minnesota) won by major decision over Tanner Jordan (South Dakota State) (Maj 11-3)
3rd Bailey Roybal (South Dakota State) won by fall over Jager Eisch (Minnesota) (Fall 1:36)
5th Carlos Negrete Jr (North Dakota State) won by tech fall over Brenden Salfrank (Northern State) (TF 18-0)

Open – 133
1st Place – Jake Gliva of Minnesota
2nd Place – Kellyn March of North Dakota State
3rd Place – Vance Vombaur of Minnesota
4th Place – Trayton Anderson of South Dakota State
5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
6th Place – Caleb Gross of South Dakota State
6th Place – Hunter Marko of South Dakota State
1st Jake Gliva (Minnesota) won by decision over Kellyn March (North Dakota State) (Dec 6-1)
3rd Vance Vombaur (Minnesota) won by decision over Trayton Anderson (South Dakota State) (Dec 4-1)
5th Hunter Marko (South Dakota State) and Caleb Gross (South Dakota State) (DFF)

Open – 141
1st Place – Clay Carlson of South Dakota State
2nd Place – Dylan Droegemueller of North Dakota State
3rd Place – Jakob Bergeland of Minnesota
4th Place – Marcos Polanco of Minnesota
5th Place – Sam Stuhl of North Dakota State
6th Place – Brent Jones of Minnesota
1st Clay Carlson (South Dakota State) won by decision over Dylan Droegemueller (North Dakota State) (Dec 3-1)
3rd Jakob Bergeland (Minnesota) won in sudden victory – 1 over Marcos Polanco (Minnesota) (SV-1 6-4)
5th Sam Stuhl (North Dakota State) won by decision over Brent Jones (Minnesota) (Dec 2-1)

Open – 149
1st Place – Michael Blockhus of Minnesota
2nd Place – Blaine Brenner of Minnesota
3rd Place – Forfeit Forfeit of Unattached
4th Place – Zach Price of South Dakota State
4th Place – Daniel Kimball of South Dakota State
5th Place – Ben Lunn of Minnesota
6th Place – Sebas Swiggum of Minnesota
1st Michael Blockhus (Minnesota) won by fall over Blaine Brenner (Minnesota) (Fall 3:07)
3rd Zach Price (South Dakota State) and Daniel Kimball (South Dakota State) (DFF)
5th Ben Lunn (Minnesota) won in sudden victory – 1 over Sebas Swiggum (Minnesota) (SV-1 10-4)

Open – 157
1st Place – Brayton Lee of Minnesota
2nd Place – Jared Franek of North Dakota State
3rd Place – Cael Swensen of South Dakota State
4th Place – Braydon Huber of Mary
5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
5th Place – Kenny O’Neil of South Dakota State
6th Place – Jack Thomsen of South Dakota State
1st Brayton Lee (Minnesota) won in sudden victory – 1 over Jared Franek (North Dakota State) (SV-1 6-4)
3rd Cael Swensen (South Dakota State) won by decision over Braydon Huber (Mary) (Dec 5-2)
5th Kenny O’Neil (South Dakota State) and Jack Thomsen (South Dakota State) (DFF)

Open – 165
1st Place – Luke Weber of North Dakota State
2nd Place – Andrew Sparks of Minnesota
3rd Place – Cael Carlson of Minnesota
4th Place – Nathan Fuller of Minnesota
5th Place – Connor Gaynor of South Dakota State
6th Place – Leo Mushinsky of Mary
1st Luke Weber (North Dakota State) won by fall over Andrew Sparks (Minnesota) (Fall 4:54)
3rd Cael Carlson (Minnesota) won by fall over Nathan Fuller (Minnesota) (Fall 2:01)
5th Connor Gaynor (South Dakota State) won by medical forfeit over Leo Mushinsky (Mary) (MFF)

Open – 174
1st Place – Jared Krattiger of Minnesota
2nd Place – Cade DeVos of South Dakota State
3rd Place – Austin Brenner of North Dakota State
4th Place – Bailee Oreilly of Minnesota
5th Place – Riley Habisch of North Dakota State
6th Place – Max Bruss of Mary
1st Jared Krattiger (Minnesota) won by medical forfeit over Cade DeVos (South Dakota State) (MFF)
3rd Austin Brenner (North Dakota State) won by decision over Bailee Oreilly (Minnesota) (Dec 6-5)
5th Riley Habisch (North Dakota State) won by no contest over Max Bruss (Mary) (NC)

Open – 184
1st Place – Isaiah Salazar of Minnesota
2nd Place – Deanthony Parker Jr of North Dakota State
3rd Place – Forfeit Forfeit of Unattached
4th Place – Tate Battani of South Dakota State
4th Place – Sam Kruger of South Dakota State
5th Place – Jacob Schoon of South Dakota State
6th Place – Sam Skillings of Minnesota
1st Isaiah Salazar (Minnesota) won by decision over Deanthony Parker Jr (North Dakota State) (Dec 4-3)
3rd Tate Battani (South Dakota State) and Sam Kruger (South Dakota State) (DFF)
5th Jacob Schoon (South Dakota State) won by medical forfeit over Sam Skillings (Minnesota) (MFF)

Open – 197
1st Place – Owen Pentz of North Dakota State
2nd Place – Michial Foy of Minnesota
3rd Place – Nick Casperson of South Dakota State
4th Place – Matt Kaylor of Mary
5th Place – Cody Donnelly of South Dakota State
6th Place – Dustin Swisher of Minot State (N.D.)
1st Owen Pentz (North Dakota State) won by fall over Michial Foy (Minnesota) (Fall 4:07)
3rd Nick Casperson (South Dakota State) won by major decision over Matt Kaylor (Mary) (Maj 14-2)
5th Cody Donnelly (South Dakota State) won by fall over Dustin Swisher (Minot State (N.D.)) (Fall 6:04)

Open – 285
1st Place – Brandon Metz of North Dakota State
2nd Place – Aj Nevills of South Dakota State
3rd Place – Juan Mora of North Dakota State
4th Place – Bowen McConville of South Dakota State
5th Place – Keaton Kluever of Minnesota
6th Place – Gerardo Jaime of Mary
1st Brandon Metz (North Dakota State) won by fall over Aj Nevills (South Dakota State) (Fall 1:52)
3rd Juan Mora (North Dakota State) won by decision over Bowen McConville (South Dakota State) (Dec 3-2)
5th Keaton Kluever (Minnesota) won in tie breaker – 1 over Gerardo Jaime (Mary) (TB-1 4-3)

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?