Pointer Women’s Open

2021 Pointer Women’s Open results. Saturday, November 6 at Stevens Point, WI.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Gold – 101
1st Place – Brooke Thurber of Wisconsin Stevens Point
2nd Place – Kate Cacho of North Central College
3rd Place – Sarah Frost of North Central College
4th Place – Amber Turner of North Central College
Round 1
Brooke Thurber (Wisconsin Stevens Point) won by tech fall over Amber Turner (North Central College) (TF 10-0)
Kate Cacho (North Central College) won by decision over Sarah Frost (North Central College) (Dec 8-0)
Round 2
Brooke Thurber (Wisconsin Stevens Point) won by tech fall over Sarah Frost (North Central College) (TF 10-0)
Kate Cacho (North Central College) won by tech fall over Amber Turner (North Central College) (TF 10-0)
Round 3
Brooke Thurber (Wisconsin Stevens Point) won by tech fall over Kate Cacho (North Central College) (TF 10-0)
Sarah Frost (North Central College) won by fall over Amber Turner (North Central College) (Fall 0:32)

Gold – 109
1st Place – Forfeit Forfeit of Unattached
2nd Place – Pauline Granados of McKendree University
2nd Place – Natalie Reyna of McKendree University
3rd Place – Sydney Petzinger of North Central College
4th Place – Angelina Graff of North Central College
5th Place – Elizah Leonard of North Central College
1st Natalie Reyna (McKendree University) and Pauline Granados (McKendree University) (DFF)
3rd Sydney Petzinger (North Central College) won by tech fall over Angelina Graff (North Central College) (TF 10-0)
5th Elizah Leonard (North Central College) received a bye () (Bye)

Gold – 116
1st Place – Mateah Roehl of North Central College
2nd Place – Kendra Ryan of North Central College
3rd Place – Forfeit Forfeit of Unattached
4th Place – Victoria Nunez of McKendree University
4th Place – Aliyah Rollins of McKendree University
5th Place – Abby Nelson of Wisconsin Stevens Point
6th Place – Carly Valleroy of McKendree University
1st Mateah Roehl (North Central College) won by decision over Kendra Ryan (North Central College) (Dec 8-5)
3rd Aliyah Rollins (McKendree University) and Victoria Nunez (McKendree University) (DFF)
5th Abby Nelson (Wisconsin Stevens Point) won by fall over Carly Valleroy (McKendree University) (Fall 4:07)

Gold – 123
1st Place – Alisha Howk of Victory Wrestling
2nd Place – Amani Jones of North Central College
3rd Place – Gabby Skidmore of Augsburg University
4th Place – Katelynn Gunderson of Lakeland University
5th Place – Jordan Johnston of North Central College
6th Place – Tateum Park of Augsburg University
1st Alisha Howk (Victory Wrestling) won by tech fall over Amani Jones (North Central College) (TF 10-0)
3rd Gabby Skidmore (Augsburg University) won by decision over Katelynn Gunderson (Lakeland University) (Dec 6-2)
5th Jordan Johnston (North Central College) won by forfeit over Tateum Park (Augsburg University) (FF)

Gold – 130
1st Place – Cameron Guerin of McKendree University
2nd Place – Niya Teresita Gaines of North Central College
3rd Place – Flora Vizi of North Central College
4th Place – Savannah Vold of Augsburg University
5th Place – Yele Aycock of North Central College
6th Place – Charlotte Kouyoumtjian of Augsburg University
1st Cameron Guerin (McKendree University) won by tech fall over Niya Teresita Gaines (North Central College) (TF 10-0)
3rd Flora Vizi (North Central College) won by fall over Savannah Vold (Augsburg University) (Fall 1:09)
5th Yele Aycock (North Central College) won by tech fall over Charlotte Kouyoumtjian (Augsburg University) (TF 11-0)

Gold – 136
1st Place – Sara Sulejmani of North Central College
2nd Place – Skye Realin of McKendree University
3rd Place – Autumn Flanigan of TCRTC
4th Place – Abigail Denney of North Central College
5th Place – Blanche ‘Nina’ Kemu Makem of Augsburg University
6th Place – Kya Rybachek of Augsburg University
1st Sara Sulejmani (North Central College) won by decision over Skye Realin (McKendree University) (Dec 5-2)
3rd Autumn Flanigan (TCRTC) won by fall over Abigail Denney (North Central College) (Fall 4:46)
5th Blanche ‘Nina’ Kemu Makem (Augsburg University) won by tech fall over Kya Rybachek (Augsburg University) (TF 10-0)

Gold – 143
1st Place – Katie Lange of TCRTC
2nd Place – Riley Aamold of North Central College
3rd Place – Michelle Camacho of McKendree University
4th Place – Megan Struble of Wisconsin Stevens Point
5th Place – Kim Nunez of North Central College
6th Place – Danielle Lopez of Northern Michigan University
1st Katie Lange (TCRTC) won by fall over Riley Aamold (North Central College) (Fall 3:30)
3rd Michelle Camacho (McKendree University) won by tech fall over Megan Struble (Wisconsin Stevens Point) (TF 10-0)
5th Kim Nunez (North Central College) won by tech fall over Danielle Lopez (Northern Michigan University) (TF 10-0)

Gold – 155
1st Place – Alara Boyd of McKendree University
2nd Place – Marlynne Deede of Augsburg University
3rd Place – Kaitlyn Bryant of Northern Michigan University
4th Place – Kahlea Jolly of Augsburg University
5th Place – Shelby Ottum of North Central College
6th Place – Sawyer Graham of Augustana (IL)
1st Alara Boyd (McKendree University) won by fall over Marlynne Deede (Augsburg University) (Fall 4:34)
3rd Kaitlyn Bryant (Northern Michigan University) won by fall over Kahlea Jolly (Augsburg University) (Fall 1:30)
5th Shelby Ottum (North Central College) won by fall over Sawyer Graham (Augustana (IL)) (Fall 4:55)

Gold – 170
1st Place – Joye Levendusky of McKendree University
2nd Place – Jade Herzer of Wisconsin Stevens Point
3rd Place – Fiona McConnell of North Central College
4th Place – Madison Horn of Augsburg University
5th Place – Destynie Pacheco of Augsburg University
6th Place – Sadie Hill of North Central College
1st Joye Levendusky (McKendree University) won by decision over Jade Herzer (Wisconsin Stevens Point) (Dec 9-2)
3rd Fiona McConnell (North Central College) won by fall over Madison Horn (Augsburg University) (Fall 4:18)
5th Destynie Pacheco (Augsburg University) won by fall over Sadie Hill (North Central College) (Fall 2:38)

Gold – 191
1st Place – Forfeit Forfeit of Unattached
2nd Place – Grace Kristoff of McKendree University
2nd Place – Jaycee Foeller of McKendree University
3rd Place – Traeh Haynes of North Central College
4th Place – Alicia Mena-Chaves of TCRTC
5th Place – Amber Latta of North Central College
6th Place – Tabitha Breitrick of Wisconsin Stevens Point
1st Jaycee Foeller (McKendree University) and Grace Kristoff (McKendree University) (DFF)
3rd Traeh Haynes (North Central College) won by fall over Alicia Mena-Chaves (TCRTC) (Fall 1:02)
5th Amber Latta (North Central College) won by decision over Tabitha Breitrick (Wisconsin Stevens Point) (Dec 3-1)